Skocz do zawartości
Oktawave

Polska chmura obliczeniowa Oktawave startuje w wersji komercyjnej

Polecane posty

1) to nie jest na temat.

2) pisali ze nie mają macierzy w konwencjonalnym pojęciu.

3) podaj jakiś przepis na podstawie którego NIE mogą zabezpieczyć tego lub innego urządzenia.

 

Fakt, ze kiedyś myślę, że w wyniku ignorancji miały miejsce zabezpieczenia sprzętu w sprawach błahych nie oznacza, że dziś w poważnych sprawach tego nie zrobią.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na wstępie proszę adminów o wyłączenie wątku do osobnego tematu, bo robi się offtop.

 

W dalszym opisie przyjmę założenie, że firma hostingowa nie uczestniczy w przestępstwie, a w sprawie ma charakter strony trzeciej podlegającej wyłączeniu od odpowiedzialności karnej na podstawie art. 13 i art. 14 Ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną.

 

O zatrzymaniu rzeczy traktuje rozdział 25 Kodeksu postępowania karnego (dalej kpk). Po pierwsze należy zauważyć, że taka macierz nie podlega zajęciu jako zabezpieczenie kar i roszczeń. Następnie należy zaznaczyć, że ustawodawca wprowadził wyraźne rozróżnienie danych od urządzenia na którym przechowuje się dane. Art. 218 oraz 218b kpk mówią wyraźnie o zabezpieczeniu danych, dokonywanej przez przedsiębiorcę na wniosek stosownych organów. Podkreślę - dokonywane jest zabezpieczenie danych, nie zaś zabezpieczenie urządzeń. Zakładając, że przedsiębiorca sprawnie współpracuje i nie jest konieczne dokonanie zatrzymania rzeczy np. w wyniku przeszukania w celu znalezienia rzeczy (a zatem i danych znajdujących się na nich), uważam, że dokonanie zajęcia np. całej macierzy, serwera z dyskami czy samych dysków stanowi przekroczenie uprawnień służbowych.

 

Nie mówmy proszę o niewiadomej w postaci algorytmu przechowywania danych w Octawave.

Edytowano przez alien (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czy chcecie, żebyśmy poprosili naszą kancelarię prawną o precyzyjną opinię w tym zakresie? Nie chcielibyśmy przez przypadek siać FUD-u.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hmm a w tym wariancie jak wybieram Wordpress ... to co dostaję? Root czy jest to usługa managed?

 

 

Dostaniesz roota - to jest wstępnie skonfigurowane środowisko z Wordpressem.

 

Edit

Albo inaczej: na 99% dostaniesz roota, ale jako, że nie mam środków na koncie, żeby przetestować to pozostaje element niepewności :)

Edytowano przez megi (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

 

Jeśli będziesz wyłączał instancję na 75% czasu w miesiącu, to zapłacisz 25%*cena + koszty przestrzeni dyskowej. Nieźle, nie?

 

 

Nie. Kolega pytał ile zapłaci jeżeli zużyje tylko 10% wydajności dostępnych zasobów (dla Twojego przykładu to 10% z 25%). Oczywiście, zapłaci tyle samo jakby używał 100% wydajności. Taka powinna być odpowiedź, niezależnie od wykorzystania dostępnych zasobów płacimy tyle samo, czy to jest 1% czy 100% zużycia procesora płacimy podstawową stawkę Xpln za godzinę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dostaniesz roota - to jest wstępnie skonfigurowane środowisko z Wordpressem.

 

Edit

Albo inaczej: na 99% dostaniesz roota, ale jako, że nie mam środków na koncie, żeby przetestować to pozostaje element niepewności :)

 

Jeśli uruchomisz jako Aplikację, dostajesz managed. Aplikacja jest właśnie tak przygotowana, byś się o nic nie martwił. Nie ma jednak żadnego problemu, byś sobie uruchomił Wordpressa na OCI, wtedy masz roota. Co kto woli :).

 

 

Nie. Kolega pytał ile zapłaci jeżeli zużyje tylko 10% wydajności dostępnych zasobów (dla Twojego przykładu to 10% z 25%). Oczywiście, zapłaci tyle samo jakby używał 100% wydajności. Taka powinna być odpowiedź, niezależnie od wykorzystania dostępnych zasobów płacimy tyle samo, czy to jest 1% czy 100% zużycia procesora płacimy podstawową stawkę Xpln za godzinę.

 

conra, przez funkcję autoskalera nie jest to aż tak oczywiste. Jeśli masz wyłączony autoskaler, to jest tak jak piszesz. Rozliczamy się godzinowo, czyli masz 720 (ew. 744) jednostki w miesiącu, w których Twoja maszyna może działać lub nie. Ale jeśli masz włączony autoskaler, to płacisz faktycznie za zużywane zasoby - bo np. na 20 godz. to będzie instancja większa, na 200 godz. średnia, a na 500 godz. mała etc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

conra, przez funkcję autoskalera nie jest to aż tak oczywiste. Jeśli masz wyłączony autoskaler, to jest tak jak piszesz. Rozliczamy się godzinowo, czyli masz 720 (ew. 744) jednostki w miesiącu, w których Twoja maszyna może działać lub nie. Ale jeśli masz włączony autoskaler, to płacisz faktycznie za zużywane zasoby - bo np. na 20 godz. to będzie instancja większa, na 200 godz. średnia, a na 500 godz. mała etc.

 

Nadal płacę zawsze za max podstawy. Co jeżeli moja instancja zużywa 200MB ramu i 20% 1vcore? Zapłacę 20% najniższego planu? - Nie, a o to (chyba) chodziło. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

 

Nadal płacę zawsze za max podstawy. Co jeżeli moja instancja zużywa 200MB ramu i 20% 1vcore? Zapłacę 20% najniższego planu? - Nie, a o to (chyba) chodziło. ;)

 

Żeby być precyzyjnym - w opisanej przez Ciebie sytuacji płacisz max. ale tylko najmniejszej instancji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

 

Żeby być precyzyjnym - w opisanej przez Ciebie sytuacji płacisz max. ale tylko najmniejszej instancji.

 

Dokładnie tak, więc ja widziałbym ofertę z rozliczeniem na MB ramu i MHz procesora (również per godzinę). Ustawiam sobie max jakiego nie chcę przekroczyć i płacę za tyle ile FAKTYCZNIE wykorzystałem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

 

Dokładnie tak, więc ja widziałbym ofertę z rozliczeniem na MB ramu i MHz procesora (również per godzinę). Ustawiam sobie max jakiego nie chcę przekroczyć i płacę za tyle ile FAKTYCZNIE wykorzystałem.

 

Popieram takie rozwiązanie i podejrzewam że przyciągnęło by to znacznie więcej klientów ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

 

Jeśli uruchomisz jako Aplikację, dostajesz managed. Aplikacja jest właśnie tak przygotowana, byś się o nic nie martwił. Nie ma jednak żadnego problemu, byś sobie uruchomił Wordpressa na OCI, wtedy masz roota. Co kto woli :).

 

O, ups, @Tomasz Fiedoruk no to wprowadziłam Cię w błąd :)

 

@conra jakby ludzie mogli płacić tylko za to co faktycznie wykorzystają to ceny musiałyby być wyższe więc niekoniecznie byłaby jakaś oszczędność.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

oktawave wygląda naprawdę ciekawie, ale trochę widać konsternację potencjalnych klientów i tutejszych dyskutantów, bo w ofercie są zarówno usługi skierowane raczej do dużych graczy typu zenbox (autoskalery, dupsy :P), jak i dla klientów chcących zahostować wordpressa. W efekcie mamy pytania tych drugich jak sobie zmierzyć dupsy i po co to w ogóle - które powinny skłonić was do przemyślenia konstrukcji Wasej oferty/przekazu marketingowego. Może warto byłoby dla takich klientów stworzyć osobną markę gdzie zasady są "uproszczone" (albo pozostawić to zenboxom i innym) a samemu skupic się na sprzedawaniu chmury do innych biznesów i na komunikacji b2b?

 

ale tak czy siak chylę czoła i kibicuję, widać, że włożono w to sporo pracy i potencjał macie ogromny, chmur z prawdziwego zdarzenia nie ma tak znowu wiele, więc jesteście w awangardzie :)

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość nrm

do dużych graczy typu zenbox (autoskalery, dupsy :P),

 

Zenboks to na razie płotka (płoteczka?), a nie "duży gracz", nie mniej masz rację w kwestii przekazu: jest niespójny, rwany, skierowany nie tam gdzie trzeba. Podobnie mają z ich dokumentacją: nie dość, że jest niezwykle uboga to jeszcze momentami używa tak abstrakcyjnego języka, że pytając ludzi z branży "o co komon" dostaje odpowiedź: WTF?!? ;) Błędy są też w cenniku, a sam cennik należy do dosyć wysokich. Za dwa dyski o sumie 140 GB (T1+T3) policzyli mi stawkę, która daje około 2800 zł miesięcznie _ZA SAME DYSKI_ ;)

 

Jeszcze długa droga przed nimi, trzymam kciuki bo takiego IaaSa brakowało w Polszy. Z punktu widzenia developera fajna rzecz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Fajnie, że ten wątek się odświeża.

 

Generalnie my rynek widzimy bardziej rozwarstwiony i zróżnicowany. Dla przykładu, są na rynku osoby, które postawiły Wordpressa, ale potrzebują za nim większej mocy niż shared hosting. Co teraz? Dlatego, pomijając fakt, że kierujemy się głównie do świadomych, zaawansowanych użytkowników, prowadzimy rozmowy również z wszystkimi tymi osobami, które czują ograniczenie tradycyjnych, prostych rozwiązań hostingu współdzielonego.

 

Chcemy, by po części problemy te rozwiązywali nasi partnerzy (vide: Zenbox), po części chcemy edukować naszych przyszłych/potencjalnych klientów.

 

Jeśli chodzi o dokumentację, prosimy o cierpliwość. Opisać to wszystko w takich detalach, jak byśmy chcieli, zajmie nam dużo czasu. Czeka nas na tym polu wiele pracy, rozumiemy to. A jeśli któryś fragment wydał się Wam szczególnie słaby, to proszę - wskażcie nam go. Poprawimy, co trzeba.

 

Ceny. Wiecie, że to to jest delikatny temat. Zbieramy feedback od listopada w tym zakresie, na dniach powstanie raport. Jeśli będzie konieczna korekta, to będzie konieczna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A czy istnieje możliwość aby informować użytkowników o kosztach uruchomienia danej usługi ?

Bo się nie co zdenerwowałem po utworzeniu kontenera - bo okazało się że czy korzystasz czy nie kasa leci.

 

Ciekawe rozwiązanie tylko wciąż boli mnie nie jasny cennik gdzie w Usługach opisano jako Kontener funkcja grupowania instancji, a w cenniku jako Usługa Dodatkowa Load Balancer - Po wiem tak w pierwszej chwili sądziłem że ta funkcja Kontener jest darmowa oj jak się srogo zawiodłem.

 

I jeszcze jeden minus - obsługa nie ma pojęcia (chyba że to taka tajna informacja) ile i jakie łącza macie podpięte?

Pytam z prostej przyczyny, mam problem z obciążeniem jednostkowym różnych sieci, a później ludzie po mnie jadą, że im strumień się tnie a ja widzę że wszystkie pakiety wysłane trafiły do serwera tylko problem leży w połączeniu między serwerem a klientem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość nrm

Jeśli chodzi o dokumentację, prosimy o cierpliwość. Opisać to wszystko w takich detalach, jak byśmy chcieli, zajmie nam dużo czasu. Czeka nas na tym polu wiele pracy, rozumiemy to. A jeśli któryś fragment wydał się Wam szczególnie słaby, to proszę - wskażcie nam go. Poprawimy, co trzeba.

 

Pierwsze dwa z brzegu:

https://kb.oktawave.com/Knowledgebase/Article/View/134/0/co-to-jest-snapshot (ten jest dobry bo ile razy spytam kogoś o co w tym chodzi to zaczynają się domysły co autor miał na myśli :D )

 

https://kb.oktawave.com/Knowledgebase/Article/View/19/84/nie-rozumiem-polityki-dotyczcej-ceny-czy-jak-w-kocu-chcecie-obciac-klientow-za-ich-wykorzystanie (tutaj wygląda jak wyrwane z kontekstu, ktoś coś chciał napisać i chyba nie dokończył)

 

 

Ceny. Wiecie, że to to jest delikatny temat. Zbieramy feedback od listopada w tym zakresie, na dniach powstanie raport. Jeśli będzie konieczna korekta, to będzie konieczna.

 

A tam delikatny. Każdy rozsądny człowiek wie, że to nie będzie tańsze niż zwykłe, jednoserwerowe rozwiązania, ale policzenie za 140GB niemal 3 tysięcy na miesiąc to przecież ABSURD, to nawet nie jest kwestia tanio/drogo, to jest... SPARTAaaaa!!! ;) Wiadomo, że to jest droższe rozwiązanie, ale musi być droższe rozsądnie, a nie kosmicznie ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiesz patrząc na deklarowaną wydajność to jest chyba jakiś miks RAMdysku z SSD i kontrolerem pewnie stąd takie ceny...

 

To nie jest chmura storygowa wybitnie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość nrm

Wybitnie nie, z pewnością nie jest to S3 choć jak dobrze zrozumiałem tak u nich działa OCS. No ale ja przecież nie o tym, tylko o OVS ;) Chyba nie twierdzisz, że 40GB na SQL to już zastosowania typu "storage"? :D To na małe "projekciki" ledwo, ledwo ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To problem chmur że serwery typu 4 proce masa ramu i mega maciez w przeliczeniu na procek/ram/hdd kosztuja strasznie duzo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czemu ultra drogo? Masz małe wymagania bierzesz Tier1 masz duże wymagania to bierzesz Tier2/Tier3 ale i wtedy nie narzekasz że drogo. Możesz jeździć Passatem i nie ma co lamentować, że Ferrari drogie bo nikt Cię przecież nie zmusza do przesiadki ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość nrm

Bitch, please ;)

 

Tomek, a testowałeś tego Tiera trójkę? ;) A wiesz jakie ma osiągi względem np. SAS/SSD? ;)

 

"Poteściliśmy" sobie trochę, rozwiązanie bardzo fajne, ale... podpowiem, że cena zupełnie nie idzie w parze z wynikami względem poszczególnych rozwiązań. Być może jak wprowadzą te stany pośrednie między tymi TIERami to poszczególne osiągi będą miały już jakieś zbliżone ceny do osiągów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

WWW mamy na Tier2 a bazy na Tier3 więc tak, wiemy ;) Nie wiem do czego nawiązujesz ale jak oczekiwałeś, że Tier3 jest przykładowo 6x wydajniejszy od SSD w Raid10 i tyle samo powinien być "tylko" droższy to fakt, można się zdziwić ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość nrm

No i właśnie o tym mówię ;) Tu nie chodzi o oczekiwania tylko o zwykły rozsądek ;) Po prostu te osiągi nie są warte aby za ~100GB zapłacić niemal 3k miesięcznie. Oczywiście, żebyśmy się zrozumieli - są bardzo fajne, są ponad SSD, milutkie rozwiązanie itd. no ale musiałbym już upaść na głowę aby tyle za to zapłacić ;)

 

Trzymam kciuki za rozwój OW, mam nadzieję, że z czasem będzie to coraz lepiej wyglądało, nie tylko pod względem cen, ale i możliwości (ten ich panel doprowadza do szału! Kto tam wymyślił aby każdy "tab" (dział) otwierał nową kartę?!? ABSURD!). Tym bardziej, że ich rozwiązania pasują mi do kilku projektów, nie trzeba będzie już do Amazona latać. Poza tym to fajny "schowek" na tymczasowe/nagłe/"na wczoraj" potrzeby i inne developerskie prace. Oczywiście cały czas pamiętając o "minimum HDD" bo inaczej można popłynąć ;)

 

@Patryk: raczej na IOPSy ;) Może kiedyś w wolnej chwili coś zrobię, na razie męczę się z automatycznymi "deployami"...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×