Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
hostp

Własny hosting - kilka pytań

Polecane posty

Witam.

Postanowiłem, że chcę otworzyć własną firmę hostingową.

Czy uważacie, że na początek wystarczy serwer VPS lub Reseller, czy od raz "pchać" się w koszty i kupować serwer dedykowany?

 

Co sądzicie o zarejestrowaniu firmy w Inkubatorze www.inkubatory.pl, gdyż zredukowałoby to koszty prowadzenia DG.

 

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na początek zobacz jak ten rynek jest zapchany i zastanów się czy warto się w to pchać bo to ciężki kawał chleba.

Co do pytania to lepiej na VPS z direct admin wiele firm obecnie oferuje swoją ofertę z usługami administracyjnymi no ale jak się znasz to możesz brać bez ;)

Co do AIP to nie wiem nie znam się na tym kilka firm z tego forum jest tak zarejestrowanych .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od tego na jakim poziomie są twoje umiejętności administracyjne - jeśli potrafisz wgrać potrzebne środowiska, moduły itp. itd., możesz zdecydować się na VPSa lub dedyka. VPS jest dobry na początek, ale jeśli zamierzasz się od razu rozkręcać i mieć sporo miejsca na użytkowników, bierz serwer dedykowany. Jednakże reseller jest praktycznie najlepszą opcją dla ludzi, którzy nie znają się na tym wszystkim; otrzymują gotowe środowisko, ty tylko dbasz o klientów. Wszystko zależy od budżetu i umiejętności.

 

Ja też się za bardzo nie znam na Inkubatorach przedsiębiorczości, jak chcesz zredukować koszty i od razu otrzymać to, co potrzebujesz, bierz - ale potem się nie zdziw że będziesz miał NIP/REGON kierujący na firmę zajmującą się sprzętem sportowym. :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja też się za bardzo nie znam na Inkubatorach przedsiębiorczości, jak chcesz zredukować koszty i od razu otrzymać to, co potrzebujesz, bierz - ale potem się nie zdziw że będziesz miał NIP/REGON kierujący na firmę zajmującą się sprzętem sportowym. :P

 

W obecnej chwili różnica w kosztach między AIP a własną DG nie jest już istotna. W wypadku AIP NIP/REGON nigdy nie będzie kierował na firmę zajmująca się np. sprzętem sportowym tylko właśnie na AIP.

AIP:

- opłata za uczestnictwo w programie 250 zł mc

- opłata za każde rozpoczęte 25 faktur w miesiącu ponad 25szt. 50 zł

 

DG:

Jeżeli to pierwsza działalność (a dokładnie - liczy się ostatnich 5 lat) i nie będziesz świadczyć usług dla bylego pracodawcy - możesz korzystać przez pierwsze 2 lata ze stawki preferencyjnej:

- społeczne 123,34

- zdrowotne - 243,39zł

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W obecnej chwili różnica w kosztach między AIP a własną DG nie jest już istotna. W wypadku AIP NIP/REGON nigdy nie będzie kierował na firmę zajmująca się np. sprzętem sportowym tylko właśnie na AIP.

Nie wiem, może mam błędne informacje - to niby dlaczego, tak dla przykładu, firma MintsHost posiada NIP podlegający pod jakąś firmę z odzieżą sportową (czy czymś tam związanym ze sportem)? Współpracują przecież z Akademickimi Inkubatorami Przedsiębiorczości. Chyba, że prowadzą działalność niezwiązaną z przeznaczeniem swojej firmy... :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
firma MintsHost posiada NIP podlegający pod jakąś firmę z odzieżą sportową (czy czymś tam związanym ze sportem)

Precyzyjniej ujmując - posługuje się (bo nie posiada!) numerem NIP fundacji AIP.

Jeśli sprawdzisz to w dokumentach rejestrowych KRS (bo CEIDG może pokazywać komunikat "błędne dane") to będziesz widział to jak na tacy. A to, żeś wygooglował jakiś sklep z odzieżą sportową czy czymś tam - to tak, bo wszystko to co nazywanie firmami to tak naprawdę "piony" fundacji AIP.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Postanowiłem, że chcę otworzyć własną firmę hostingową.

 

Gratuluję nowego postanowienia :) A teraz weź oddech i zadaj sobie pytanie jaki masz pomysł na ten biznes? Pamiętaj, że przez pewien czas będziesz dokładał do interesu. Zastanów się, czy masz na to środki finansowe, bądź czy jesteś w stanie uzyskać środki z PUP lub w ramach np. dofinansowania UE z WUP. To nie jest tak, że na drugi dzień po wrzuceniu oferty do sieci będziesz miał zapełnione dwa serwery dedykowane. Swoją drogą pomysł na ofertę także się przyda.

 

Czy uważacie, że na początek wystarczy serwer VPS lub Reseller, czy od raz "pchać" się w koszty i kupować serwer dedykowany?

 

Wszystko zależy od tego jakie masz umiejętności w zakresie konfiguracji i administracji systemami i ich usługami. Jeśli masz wiedzę to bierz usługę, którą zarządzasz samodzielnie od początku do końca. Jeśli nie masz wiedzy to wracasz do punktu związanego z finansami - jeśli ich mam wystarczająco to zatrudniam profesjonalnego administratora.

 

Co sądzicie o zarejestrowaniu firmy w Inkubatorze www.inkubatory.pl, gdyż zredukowałoby to koszty prowadzenia DG.

 

Pamiętaj, że AIP a własna DG to jest spora różnica - przede wszystkim w kosztach. Tutaj plus dla AIP. Ale są minusy: kiedyś był problem związany z dostępem do finansów - każdy przelew z twojego subkonta w AIP musi zostać dodatkowo zatwierdzony przez dyrektora regionalnego. Jest też również jakaś różnica z kosztami i VATem, ale mogę mieć już nieaktualne informacje, bo artykuł porównawczy czytałem z rok temu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hej :) Dzięki wszystkim za odpowiedzi.

 

Wiem, że konkurencja jest spora i na pewno będę musiał na początku dokładać do interesu, ale trzeba w końcu rozkręcić coś własnego. Myślę, że mając dobrą ofertę w porównaniu do konkurencji, są duże szanse, że to "wypali".

 

Chyba na początek się zdecyduję na VPS...

 

A możecie mi polecić konkretnego usługodawcę z dobrym VPSem na początek?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tylko pamiętaj, że wszystkie firmy prześcigają się nawzajem w cenach i parametrach. Coraz częściej można znaleźć gigabajty za złotówkę, a nie, tak jak było zawsze, za 3 zł, coraz więcej pojawia się nieograniczonych pakietów... Musiałbyś albo zjechać z cenami, albo zwiększyć parametry/zaoferować ciekawe ficzery.

 

Pamiętaj, że VPS dla początkującego to nie jest prosta sprawa. Pamiętaj, że jeśli się nie znasz na konfiguracji, a chcesz koniecznie mieć VPS i wydawać kasę na licencje itp. itd, musisz dopłacić do administratora. Przeciętnie firmy biorą sobie 50 zł za godzinę, z przebłyskiem do stówy.

 

Niedługo startuje projekt http://vps.me (jeśli już nie wystartował), jak nie obchodzi ciebie lokalizacja to powinno ci pasować. Jak chodzi o polskie firmy - Biznes Host, ViPower...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że znam się wystarczająco na administracji. A w przypadkach w których bym sobie nie poradził można wtedy zapłacić administratorowi.

 

A co sądzicie o ofercie slaskdatacenter.pl np VPS 3?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość nrm

Musiałbyś albo zjechać z cenami, albo zwiększyć parametry/zaoferować ciekawe ficzery.

Konkurencja cenami to pierwszy krok do piekła ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

Zacznij budować relację z różnymi firmami hostingowymi i tym podobnymi. Również poszukaj firm które szukają jakiegoś hostingu lub serwera, zaoferuj im coś dobrego i w tedy zyskasz klienta na lata bo większość firm ma w d. gdzie stoi ich strona a liczy się aby była. Dzięki temu możesz mieć już na utrzymanie części serwera.

 

Większośc firm hostingowych pracuje na zasadzie współpracy z firmami X, Y, Z dzięki czemu mają kasę na koszty a zwykły hosting to tylko mała część ich biznesu.

 

Kiedyś też planowałem kilka miesięcy odnośnie własnej firmy, ale wstrzymałem się do roku 2013/2014 z tym i do tego czasu obserwuję rynek hostingowy i pochodny (administracja, wsparcie, sieci, itp.) ;)

Naprawdę można się dużo nauczyć od samych obserwacji i małych pytań do właścicieli takich firm ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Cięzki kawałek chleba sobie wybrałeś, ale chyba zdajesz sobie sprawe z tego jak wygląda rynek. Ja się wypowiem w sprawie AIP bo sam korzystałem - jeśli dobrze wykorzystasz szansę to jak nabardziej warto. Ogólnie kombinuj nad różnymi formami wsparcia biznesu, nie tylko AIP ale też unia, up, anioły biznesu i inwestorzy (są firmy które inwestują tylko w informatykę, np Trinity)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Myślę, że znam się wystarczająco na administracji. A w przypadkach w których bym sobie nie poradził można wtedy zapłacić administratorowi.

Jak już chcesz działać w tym biznesie to zacznij od resellera i przygotuj się na inwestowanie dużych pieniędzy przy praktycznie żadnym zysku na początku. Ceną niewiele zdziałasz, zaczynając "wojnę" cenowa z jakąkolwiek firmą która jest dłużej na rynku jesteś przegrany.

Nie licz na szybkie zyski, pierwsze efekty Twojej nowej firmy zobaczysz dopiero po około 2 latach działalności.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Postanowiłem, że chcę otworzyć własną firmę hostingową.

Czy uważacie, że na początek wystarczy serwer VPS lub Reseller, czy od raz "pchać" się w koszty i kupować serwer dedykowany?

 

Co sądzicie o zarejestrowaniu firmy w Inkubatorze www.inkubatory.pl, gdyż zredukowałoby to koszty prowadzenia DG.

 

Zanim zaczniesz myśleć o technice, organizacji, etc. zadaj sobie pytanie ile usług miesięcznie jesteś realnie sprzedać i w jakiej cenie. Sprzedaż to podstawa, reszta to dodatek.

 

Jak będziesz miał rozsądną sprzedaż w dobrych cenach to dużo stabilnych firm które znajdują się na tym forum bardzo chętnie zaoferuje Tobie usługę "white label", gdzie własność klienta jest po Twojej stronie, a oni za wynagrodzeniem załatwiają kwestie techniczne i organizacyjne pod Twoja marką.

 

g.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

podpisuję się pod tym, że na początek najlepszy Reseller. Musisz dobrze przemyśleć strategię, czym chcesz się wyróżnić spośród tylu innych firm? Co będzie miała Twoja firma czego nie mają inne?

Firma Bronze dobrze prawi, cenami nie wygrasz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie bierz resellera :) Po prostu na tym forum będziesz wtedy pośmiewiskiem dla innych firm :)

Biznes nie rozkręca się dla forum czy jego użytkowników, ale dla siebie. Nie będzie żadnym pośmiewiskiem, wręcz przeciwnie, będzie zaczynał krok po kroczku aż do pełnego sukcesu. To czy weźmie resellera, dedyka czy nawet jakieś miejsce na dysku u kogoś nie ma tu większego znaczenia. Ważny aby był to dobry usługodawca i przede wszystkim tani.

 

W przypadku jakiekolwiek biznesu, bardzo ważny jest aspekt ekonomiczny. W końcu nie każdy ma bogatego tatusia który wyłoży kasę na serwer, oprogramowanie, administratora (chociaż i takie przypadki były na forum). Wiele firm hostingowych w internecie działa na resellerze, byłbyś pewnie zaskoczony co do niektórych. Nie ma w tym żadnego pośmiewiska, biznes ma zarabiać pieniądze, nie jest po to aby się w to bawić dla szpanu.

Edytowano przez www.mzone-net.eu (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Właśnie, i Pan Irek ma rację - dla użytkowników nie liczy (nie powinno przynajmniej) się to, czy właściciel firmy postawił hosting na kilku dedykach, czy na kilkunastu VPSach, ważne są czynniki takie jak dostępność, lokalizacja, oferta. Jeśli bezpieczniej dla niego i dla jego biznesu będzie zabrać się za resellera z przygotowanym oprogramowaniem i zapleczem - on zajmie się finansami i ofertą - to niech bierze to, nie VPSa, jeżeli jest jakaś możliwość że coś rozwali i potem tego nie naprawi. A płacenie administratorowi to tylko dodatkowe wydatki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

Tylko przy resellerze pamiętaj o SLA itp. ;)

 

Bo jak weźmiesz serwer z uptime 95% / mc to kariery nie zrobisz ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Uważaj na AIP. Często zdarzały się sytuacje, że czekaliśmy na akceptacje przelewu wychodzącego 3 dni... Zakładaj swoją DG, nie żadne AIP. Ogromna różnica w swobodzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Uważaj na AIP. Często zdarzały się sytuacje, że czekaliśmy na akceptacje przelewu wychodzącego 3 dni... Zakładaj swoją DG, nie żadne AIP. Ogromna różnica w swobodzie.

Fakt w AIP może być denerwująca ta biurokracja i utrudnienia tam gdzie mogłoby się bez nich obyć. Ale naprawdę z czasem uważasz że przyniosło Ci to więcej szkody niż pożytku? Znam kilka osób, które bez tego by nie ruszyły

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

A czemu by nie zacząć od AIP a później przejść np. po roku jak już się wszystko rozwinie i będą "stałe" przychody na własne DG? ;)

 

Zawsze to może być tańszy start niż od razu własne DG, zwłaszcza dla osób młodych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tylko przy resellerze pamiętaj o SLA itp. ;)

 

Bo jak weźmiesz serwer z uptime 95% / mc to kariery nie zrobisz ;)

 

Czy uważasz że biorąc serwer z SLA 99,99% u większości dostawców krajowych będzie miał więszke bezpieczeństwa aniżeli u tego z 95% (celowo nie nazywam tego uptiemem, tylko tak jak napisałeś napoczątku SLA).

 

Wybierając SLA należy WYŁĄCZNIE sprawdzić co się stanie jak SLA nie zostanie dotrzymane, NIGDY nie należy patrzeć wyłącznie na cyferki ponieważ jest to złudne.

 

g.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

 

Czy uważasz że biorąc serwer z SLA 99,99% u większości dostawców krajowych będzie miał więszke bezpieczeństwa aniżeli u tego z 95% (celowo nie nazywam tego uptiemem, tylko tak jak napisałeś napoczątku SLA).

 

Wybierając SLA należy WYŁĄCZNIE sprawdzić co się stanie jak SLA nie zostanie dotrzymane, NIGDY nie należy patrzeć wyłącznie na cyferki ponieważ jest to złudne.

 

g.

 

Wybacz że nie jasno, miałem to na myśli, ale z pośpiechu zdeczka głupoty napisałem ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość

Dodatkowo w standardowym SLA masz kary śmiechu warte... 20zł za dobę niedziałania strony? Come on...

Chyba, że SLA indywidualne, heh.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×