Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
Tomiz

Jaki język programowania polecacie na start?

Polecane posty

Tak jak w temacie. :) Dodam tylko, że chodzi tu o aplikacje internetowe. Bardzo zależy mi na polskiej społeczności i dostępności materiałów edukacyjnych. Myślałem nad pythonem i django ale niestety tutoriali i książek (szczegolnie po polsku) jest mało. Dobrze by było gdyby język był dość logiczny i łatwy w nauce.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

Html > PHP > PHP + MySQL > JS

 

Później jak leci ;)

 

Trudno ci coś polecić, nie wiemy co i ile umiesz oraz co cie internesuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Html, css - poziom zaawansowany :)

Od 5 miesięcy rozwijam się w kierunku HTML5 i css3 i tu też spokojnie sobie radzę. Co do php to większego kontaktu nie miałem poza drobnymi modyfikacjami skryptów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość bolek10

Ja zaczynałem od php, ale teraz z perspektywy czasu wydaje mi się że jest no za łatwy na początek. Może to dziwnie brzmi ale tak mam :) Teraz uczę się pythona i c++. Polecam zacząć od pythona, teraz ten język ma 'wzięcie'.

 

Tomiz witam mieszkańca Konina :) Można wiedzieć które osiedle?

 

 

@down

Laskówiec

Co do pythona, jest jedną polska strona która znakomicie go opisała. Jutro podeśle link.

Edytowano przez bolek10 (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

php łatwy?

 

Może jakieś podstawy tak, ale z wykorzystaniem np. mysql możę przysporzyć wiele problemów. I nie chodzi mi o jakąś składnie, ale o bezpieczeństwo i czystość kodu ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość finlandia

Html > PHP > PHP + MySQL > JS

 

Później jak leci ;)

 

Trudno ci coś polecić, nie wiemy co i ile umiesz oraz co cie internesuje.

Html to nie język programowania.

 

Html, css - poziom zaawansowany :)

Od 5 miesięcy rozwijam się w kierunku HTML5 i css3 i tu też spokojnie sobie radzę. Co do php to większego kontaktu nie miałem poza drobnymi modyfikacjami skryptów.

css również nie jest językiem programowania.

 

Co do tematu:

Zależy na czym chcesz się skupić, generalnie najlepiej C/C++ lub PHP

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Znajomy mi właśnie odradzał php bo nie mając doświadczenia w innych językach można nabrać złych nawyków w php.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość bolek10

Kamikadze

Masz rację, ale teraz gdy są dostępne frameworki wcale tak źle nie jest. Każdy język jest dla ludzi. Jeden polubi pythona za estetykę drugi php za dostępność materiałów. To tak jak z kobietami,jeden woli czarne, inny blondynki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak wiem, że to nie jest język programowania ale chodzi mi o to, że html i css to podstawa przy rozpoczęciu nauki języka, który pozwoli mi tworzyć aplikacje internetowe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Aplikacje mobilne odpadają. Chodzi mi o tworzenie aplikacji internetowych i rozbudowanych serwisów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie PHP. A znawcom mówiącym że PHP jest łatwy gdy mają na myśli brak potrzeby definiowania zmiennych i trzymania się ich typów mogę polecić lekturę literatury o tym języku ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

Zdecydowanie PHP. A znawcom mówiącym że PHP jest łatwy gdy mają na myśli brak potrzeby definiowania zmiennych i trzymania się ich typów mogę polecić lekturę literatury o tym języku ;)

 

Może dla nich to jest tylko <?php echo 'tekst_html'; /> i koniec ;) heh.

 

Ja w PHP siedzę 2-3 lata a poznałem dopiero zalążek języka...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

PHP OOP bo darmowy i łatwo dostępny do tego polecam notepad++ i netbeans

 

NIech od razu przyzwyczaja się do netbeansa - nie ma nic lepszego (w tej chwili) a przejście z notepadd++ bywa utrudnione (wiem z własnego doświadczenia).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

też bym polecał pythona, głównie ze względu na świetne mapery baz danych i wygodny panel admina. Oczywiście na początek, bo nowoczesne wymagania co do stron sprawiają że później python nie wystarcza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

też bym polecał pythona, głównie ze względu na świetne mapery baz danych i wygodny panel admina.

 

Tu oczywiście piszesz o Django, nie o Pythonie jako języku. Djangowy ORM jest jaki jest, ale nie wyobrażam sobie powrotu do rzeźby typu "SELECT * FROM a_table WHERE id=".$_GET['id']. Jeżeli wybierzesz inny framework to pewnie z pudełka dostaniesz SQLAlchemy, które też ma wielu fanów (i chyba odrobinkę bardziej bezpośrednio mapuje się na SQL).

 

Ja osobiście gorąco polecam Django każdemu początkującemu chociażby dlatego, że z tego Django tak łatwo nie "wyrośnie" (zdecydowanie się nadaje i do poważnych aplikacji). Nie mam serca polecić komukolwiek czystego PHP jako jakikolwiek język, nieważne czy pierwszy, czy kolejny. Nie ić tom drogom. Jeżeli PHP, to tylko z jakimś współczesnym frameworkiem, przykrywającym cały najgorszy syf[1]. Symfony2? Zend? Nie wiem, nie jestem na bieżąco.

 

Oczywiście na początek, bo nowoczesne wymagania co do stron sprawiają że później python nie wystarcza

 

Widać moje aplikacje nie są nowoczesne :( A tak poważnie to co masz na myśli?

 

Wydajność? Nie robiłem benchmarków ale nie widzę różnicy vs. PHP. Podejrzewam, że dla każdego benchmarka istnieje benchmark o identycznym kierunku i przeciwnym zwrocie a realnie to i tak wąskim gardłem jest baza danych.

 

Funkcjonalność? Masa rzeczy przychodzi od razu z Django, a nawet jak nie to są wtyczki (django-rest-framework na przykład jeżeli nowoczesnym wymaganiem jest wsparcie dla REST w kilku linijkach kodu).

 

Dokumentacja? na php.net może i jest więcej treści (chociaż porównując dokumentację python+django do realnie używanych funkcji php to wątpię) ale poziom woła o pomstę do nieba (zwłaszcza komentarze; raz na sto trafi się ktoś, kto ma choć blade pojęcie, o czym pisze, od czytania reszty można dostać raka).

 

Tomiz, chcesz języka logicznego i łatwego w nauce? Python. PHP jest absurdalnie wręcz nielogiczny (link poniżej), a nauczyć się go trudno ze względu na fatalną jakość materiałów (na pewno są też i dobre ale giną w morzu badziewia). Wyrobisz sobie złe nawyki rodem z lat 90., nieodwracalnie uszkodzisz mózg, po co to komu ;)

 

1. http://me.veekun.com...-of-bad-design/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kurczę jak będziemy szukać dziury w każdym języku to żadnego nie wybierze: http://stackoverflow.com/questions/371966/are-there-any-good-reasons-why-i-should-not-use-python

 

Warto znać oba, pracodawcy lubią uzdolnionych programistów, a wiedza nabyta podczas nauki obydwu zawsze się przyda.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

blackfire, tak, oczywiście chodziło mi o Django. Z nowoczesnością miałem na myśli to, że jeśli tworzysz w oparciu o django to aplikacja nie będzie w pełni ajaxowa. Środowisko ciągle się zmienia.

No i zgodzę się też, że logika w pythonie jest dużo prostsza :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

blackfire, tak, oczywiście chodziło mi o Django. Z nowoczesnością miałem na myśli to, że jeśli tworzysz w oparciu o django to aplikacja nie będzie w pełni ajaxowa. Środowisko ciągle się zmienia.

No i zgodzę się też, że logika w pythonie jest dużo prostsza :)

 

W gruncie rzeczy język jest sprawą mimo wszystko wtórną. To umiejętność zaprojektowania złozonych struktur danych i algorytmów jest kluczowa. Pisanie kodu jest wtórne i w krótkim czasie można zmienić język programowania.

 

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×