Skocz do zawartości


 

Zdjęcie

Firmy "krzaki"

Firmy "krzaki"

  • Zamknięty temat Ten temat jest zablokowany
Brak odpowiedzi na ten temat

Firmy "krzaki"

#1 FRANKY

FRANKY

    Stały użytkownik

  • Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 102 postów
  • Skąd:Dabrowa-Gornicza

Napisany 21 październik 2004 - 02:19

Ostatnio pojawiaja sie na roznych, forach jak i na WHT, oferty firm nie tylko hostingowych bez podania danych kontaktowych/firmowych. Zwykle sa podane numery GG a czasami telefon, bez adresow, telefonow, nipow, regonow itd itd.

Informuje wszystkich, ze takie firmy/osoby prywatne lamia Ustawe z dn. 18.07.2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczna.

Dla scislosci podaje wyciag z tej ustawy:

Obowiązki usługodawcy świadczącego usługi drogą elektroniczną

Art. 5.
1. Usługodawca podaje, w sposób wyraźny, jednoznaczny i bezpośrednio dostępny poprzez system teleinformatyczny, którym posługuje się usługobiorca, informacje podstawowe określone w ust. 2-5.
2. Usługodawca podaje:

1) adresy elektroniczne,

2) imię, nazwisko, miejsce zamieszkania i adres albo nazwę lub firmę oraz siedzibę i adres.

3. Jeżeli usługodawcą jest przedsiębiorca, podaje on również informacje dotyczące właściwego zezwolenia i organu zezwalającego, w razie gdy świadczenie usługi wymaga, na podstawie odrębnych przepisów, takiego zezwolenia.

4. Przepis ust. 3 nie narusza obowiązku określonego w art. 12 ust. l pkt 2 ustawy z dnia 19 listopada 1999 r. - Prawo działalności gospodarczej (Dz.U. Nr 101, poz. 1178, z 2000 r. Nr 86, poz. 958 i Nr 114, poz. 1193, z 2001 r. Nr 49, poz. 509, Nr 67, poz. 679, Nr 102, poz. 1115 i Nr 147, poz. 1643 oraz z 2002 r. Nr l, poz.2).

5. Jeżeli usługodawcą jest osoba fizyczna, której prawo do wykonywania zawodu jest uzależnione od spełnienia określonych w odrębnych ustawach wymagań, podaje również:

1) w przypadku ustanowienia pełnomocnika, jego imię, nazwisko, miejsce zamieszkania i adres albo jego nazwę lub firmę oraz siedzibę i adres,

2) i samorząd zawodowy, do którego należy,

3) tytuł zawodowy, którego używa oraz państwo, w którym został on przyznany,

4) numer w rejestrze publicznym, do którego jest wpisany wraz ze wskazaniem nazwy rejestru i organu prowadzącego rejestr,

5) informację o istnieniu właściwych dla danego zawodu zasad etyki zawodowej oraz o sposobie dostępu do tych zasad.

Cytat ze strony www.bowi.org.pl
"Co na działanie firm "krzaków" mówi Kodeks Karny? Nic, ale jednak jest mowa o wprowadzeniu osoby zainteresowanej w błąd.

Kodeks Karny - Art. 286. § 1.
Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Komentarz:

Jeżeli więc przykładowy pan Iksiński oferuje usługi hostingowe, podając na swojej stronie informacje, iż jest pracownikiem wyimaginowanej firmy (a właśnie tak dzieje się najczęściej) to już "podpada" pod w/w artykuł. Często w praktyce jest tak, że niepełnoletni uczeń gimnazjum, czy wczesny licealista, chcąc wzmocnić swoją kieszeń wykupuje serwer u (najczęściej) zagranicznego providera i odsprzedaje miejsce na tym serwerze za wyjątkowo niską opłatą. Często również po kilkutygodniowym funkcjonowaniu i zarobieniu pierwszych pieniędzy, serwer ginie jak kamfora. "

Zrodlo: http://www.bowi.org.pl/?bowi=100&p=4

Edit:
W ramach BOWI powstala Sekcja III, ktora zajmuje sie wlasnie takimi naruszeniami prawa. Do tej pory pare "firm" zawiesilo swoja dzialalnosc, pare umiescilo potrzebne dane, a znalazly sie tez takie, na ktore zostalo zlozone doniesienie do policji gospodarczej.

BOWI jest w trakcie rejestracji jako stowarzyszenie i jako takie jedynie informuje o braku odpowiednich danych - w przypadku braku reakcji, sprawa zostaje przekazana odpowiednim organom. Wiecej mozna znalezc na stronie www.bowi.org.pl oraz www.forum.kasart98.com/viewforum.php?f=70
(Ece)
  • 0

0 użytkowników czyta ten temat

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników