Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
kabraxis

linux - dystrybucja - gentoo

Polecane posty

Witam, zastanawia mnie dlaczego na prawie wszystkich serwerach dedykowanych są oferowane dystrybucję typu debian itp.

Mnie osobiście interesowałby serwer dedykowany z dystrybucją gentoo ale zastanawia mnie co sprawia, że to właśnie nie ta dystrybucja jest w ofertrach, a inne.

 

Celowo nie podam tutaj moich przemyśleń ponieważ nie chcę aby dyskusja nieświadomie przyjeła ich tok.

 

Pozdrawiam i czekam na Waszą opinię,

Kabraxis

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość patrick

Wiesz bo gentoo to budowa systemu pod konkretnego uzytkownika i sam kompilujesz to co chcesz. a debian za oferowal swoj standard pakietow i instaluja sie one automatycznie co przyspiesza znacznie proces "stawiania servera" ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No tak ale przecież firma oferująca serwery dedykowane bez najmniejszych przeszkód mogłaby zrobić raz taką wersję instalacyjną, wykonać jej zdjęcia i stawiać serwer równie szybko i sprawnie co na debianie. Zastanawia mnie fakt dlaczego tak się nie dzieje. Bo według mnie dystrybucja gentoo jest świetną dystrybucją dla serwera.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wykonać jej zdjęcia

Jak juz spolszczasz to uzywaj slowka 'obraz' :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość patrick

No niby tak ... ale po co maja sie meczyc i potem wykonywac pakiety aktualizacyjne, poprawiajace bledy dla klientow jak moga zainstalowac cos co ma support zew jak debian ?

 

Bardziej sie zastanawial bym czemu na serverach nie instaluja netbsd badz openbsd ktore sa wlasnie dostowsowane do pracy w sieci.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W Stanach Net czy OpenBSD są jak najbardziej dostepne. Niemcy ogólnie nie instalują 90% uznanych dystrybucji w większości wypadków forsując swoje cienkie SUSE..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
No niby tak ... ale po co maja sie meczyc i potem wykonywac pakiety aktualizacyjne, poprawiajace bledy dla klientow jak moga zainstalowac cos co ma support zew jak debian ?

 

Mało tego, zawsze znajdą się klienci, którzy mimo braku supportu będą wymagali go od obsługi biorąc taką dystrybucję. Wymaga ona wiedzy w dziedzinie administracji i mieli by problemy z niezadowolonymi klientami (oczywiście z winy klientów, ale jednak mogłoby to wpłynąć ogólnie źle na wizerunek), którzy wybrali gentoo, bo słyszeli że jest dobre, ale nie mają pojęcia jak z niego korzystać.

 

Jednak możesz wybrać debian i zmienić system na gentoo w czasie pracy serwera, jest to możliwe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mysle, ze zmiana systemu w czasie pracy bylaby dosc skomplikowana? Moze nie tyle co skomplikowana co dosc czasochlonna bo przeciez wystapilyby nawet takie roznice jak zmiana sciezek do configow, a dodatkowo jak juz przechodzil bym na gentoo to chcialbym miec wszystko przez emerge zainstalowane bo inaczej bylo by to troche bezsensu :)

 

A co do wymagania wsparcia od obsługi to ja myślę, że jest to 95% przypadków bez względu na dystrybucję :)

 

patrick rozumiem, ze poprzez support zewnetrzy rozumiesz to, ze debian wypuszcza co jakis czas plyty, ktore oni tylko instaluja i tyle? Bo nie jestem pewien co glebszego kryje sie pod tym stwierdzeniem.

 

Tak się zastanawiam... jak to wygląda przy serwerze dedykowanym... bo w większości serwisów (z atrakcyjną ceną) piszą, zę jest bez supportu... jak to wygląda w praktyce? Rozumiem, że jak sobie coś popsułe w konfiguracji to mi nie pomogą ale co np. z wymianą softu na nowszy? Czy oni to robią sami automatycznie czy jak? Bo jeśli nie to uważam, że gentoo jest perfekt :) Dodatkowo jeszcze można kompilować programy idealnie pod sprzęt co przyśpiesza prace porgramu, a co za tym idzie serwera. Czyli powtarzając moje pytanie jak wygląda prowadzenie serwera dedykowane w praktyce?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tak się zastanawiam... jak to wygląda przy serwerze dedykowanym... bo w większości serwisów (z atrakcyjną ceną) piszą, zę jest bez supportu... jak to wygląda w praktyce? Rozumiem, że jak sobie coś popsułe w konfiguracji to mi nie pomogą ale co np. z wymianą softu na nowszy? Czy oni to robią sami automatycznie czy jak? Bo jeśli nie to uważam, że gentoo jest perfekt Mruga 2 Dodatkowo jeszcze można kompilować programy idealnie pod sprzęt co przyśpiesza prace porgramu, a co za tym idzie serwera. Czyli powtarzając moje pytanie jak wygląda prowadzenie serwera dedykowane w praktyce?

 

W praktyce wygląda to tak - brak supportu = dostajesz serwer i jeśli nie uszkodzi się sprzęt, to przy serwersze nie muszą nic robić bezpłatnie. Oczywiście może być zawarte w cenie restartowanie serwera, czy też inne usługi, ale to już zależy od firmy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
w większości serwisów (z atrakcyjną ceną) piszą, zę jest bez supportu... jak to wygląda w praktyce? Rozumiem, że jak sobie coś popsułe w konfiguracji to mi nie pomogą ale co np. z wymianą softu na nowszy?

 

Jesli bez supportu, to znaczy ze bez supportu - sam podejmujesz sie administracji swoim serwerem i nikt nie bedzie za Ciebie naprawial bledow. Serwerownia w przypadku serwerow unmanaged odpowiada (najczesciej) wylacznie za sprzet (w przypadku awarii wymienia Ci go na nowy) i za sama prace fizyczna serwera. Ale jesli zepsujesz cos w systemie itd. wowczas sam musisz to naprawic, lub zaplacic za pomoc eksperta (kilkadziesiat $ za godzine pracy administratora). Niska cena o ktorej wspominasz musi z czegos wynikac.

 

A czy aktualizacja softu nie lezy w gestii administracji serwerem ? :)

Najlepiej przed zakupem dokladnie wypytaj na jaka ew. pomoc mozesz liczyc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wiesz bo gentoo to budowa systemu pod konkretnego uzytkownika i sam kompilujesz to co chcesz. a debian za oferowal swoj standard pakietow i instaluja sie one automatycznie co przyspiesza znacznie proces "stawiania servera" ...

Myślisz, że oni tam wkładają płytkę z Debianem i ręcznie instalują? :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Z tym wkladaniem plytki z debianem i reczna instalacja to byla taka przenosnia :)

Poprostu nadal nie rozumiem czym się różni ten support dla debiana od tego dla gentoo?

Jedyny logiczny dla mnie powód tego, żę gentoo jest żadko spotykane to kłopotliwa instalacja dla serwisu udostępniającego serwer.

 

Proszę o praktyczny przykład do tego zdania w jakiej formie objawia się support dla debiana, którego nie ma gentoo:

No niby tak ... ale po co maja sie meczyc i potem wykonywac pakiety aktualizacyjne, poprawiajace bledy dla klientow jak moga zainstalowac cos co ma support zew jak debian ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witam, zastanawia mnie dlaczego na prawie wszystkich serwerach dedykowanych są oferowane dystrybucję typu debian itp.

Mnie osobiście interesowałby serwer dedykowany z dystrybucją gentoo ale zastanawia mnie co sprawia, że to właśnie nie ta dystrybucja jest w ofertrach, a inne.

Kabraxis

 

Poruszyłeś ciakawy problem. Też się kiedys dziwilem czemu trudno znaleść dedyki z np Slackware a np pelno jest ofert z CentOS (dlatego zainteresowalem sie tym systemem).

Chodzi pewnie o to że jeśli serwerownia oferuje na serwerach klientów np jakiś monitoring, uktualizowanie oprogramowania to mają już określone procedury i gotowe skrypty realizujące te zadania.

Nikomu z obslugi nie bedzie sie chcialo "recznie" sprawdzać serwera, uaktualniać system inny niz domyślny. Jest to dla nich za bardzo pracochłonne.

Mając kilka tysiecy serwerów skakanie po róznych systemach może sprawiać więcej kłopotów przez co bedzie droższe dla klienta.

 

Przez to że firmy oferuja np PRMowe dystrybucje aktualizowane yumem (Fedora, CentOS) mogą skrócic czas poświęcony na każdy serwer.

 

Oczywiscie moge sie mylić.

 

Ed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No właśnie... też tak myślałem tylko nie rozumiem w tym tego, że skoro i tak nie ma supportu ani serwerownia nic nie aktualizuje to co im to za różnica? Mam nadzieje, że wkrótce będe mógł ujrzeć np. dystrybucję gentoo w ofertach serwerowni...

 

Ponieważ dyskusja na temat co jak i dlaczego widzę się już wyczerpała... to zadaniem inne pytanie:

Czy ktoś z Was oriętuje się czy jeśli napisze się z prośbą do serwerowni o instalcję systemu z dystrubcją gentoo odpowiedź częściej brzmi tak czy nie?

 

Pozdrawiam,

Kabraxis

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Musisz poszukac / popytac.

Chwila z google i

http://www.crucialp.com/dedicated-servers/...ted-servers.php "Crucial Paradigm offers a wide range of OSs with our dedicated servers, including Gentoo Linux. We give you full control over your Gentoo installation!".

 

Przykladowy serwer

Athlon 3000 Barton, 1024MB RAM, 80GB Hard Drive, 1000GB Bandwidth, 100Mbit Uplink

$109/month ($39 Setup)

 

Kolejny

http://www.freebsddedicatedservers.com/gen...ed-Servers.html

ceny od $109 (darmowy setup)

 

Jeszcze kilka ich sie znajdzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja wiem, że są serwerownie, które oferują gentoo...

Ale serwerownia serwerowni nie równa i raczej nie zdecyduj się na wykupienie serwerwera w serwerowni X bo jest tam gentoo... Raczej będe działał na odwrót, najpierw znajde z 3 najlepsze serwerownie z najlepszą ceną i będe tam chciał mieć gentoo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Moja wypowiedz byla a propo

 

Mam nadzieje, że wkrótce będe mógł ujrzeć np. dystrybucję gentoo w ofertach serwerowni...

 

Jak widac - juz jest.

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gentoo to dystrybucja dla obeznanych z linuxem, wręcz zaawansowanych użytkowników

 

wydaje mi się że trochę przesadzasz, moim pierwszym linux'em był slackware, a po 2 miesiącach przeszedłem na gentoo, wcale nie byłem jakoś obeznany w linuxie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×