Skocz do zawartości
neqiu

Jaki sprzęt do nauki i pracy - domowy lab

Polecane posty

Witam wszystkich,

 

Mam nadzieję że nie narobię problemów :) Póki co planuję zbudować sobie w domu małe centrum do pracy i nauki. Poszukuję sprzętu który mógłbym wykorzystać do tego. Mogą to być urządzenia używane - ważne by można uzyskać na zakup fakturę.

 

Praca

W pracy ma to służyć jako serwer www, serwer bazy danych MySQL ftp itp. Często pracuję nad większymi aplikacjami internetowymi (także intranetowymi) i przydało by się coś, co pozwoli na hostowanie danego projektu lokalnie (instalacja oprogramowania na komputerze do pracy odpada - XAMPP już przerabiałem :) ) ewentualnie udostępnienie go Klientowi - więc obciążenie nie będzie duże. Będzie to też serwer do pracy nad własnymi projektami także dostęp tylko po lanie (3-4 osoby) + ew. kilka osób z zewnątrz.

 

Nauka

Tutaj trochę pokręcone pewnie... Chciałbym nauczyć się obsługi linuxa - konkretnie na początek debiana. Konfiguracja pod serwer www i wraz z rozwojem rozbudowywać o kolejne dodatki. Budowanie RAID, administrowanie ogólne itp. Dodatkowo chciałbym potrenować budowanie i zarządzanie siecią na serwerach (wtedy musiałbym mieć raczej kilka szt.).

 

Wymagania dodatkowe

Ważne by nie był głośny - praca w biurze w domu po ok 10 - 14 godzin dziennie (w zależności od potrzeb). Druga sprawa to ekonomia. Dobrze by było jeśli nie pożerałby prądu w ogromnych ilościach - jakieś energooszczędne cudo by się przydało.

Fajnie by było gdyby można rozbudować sprzęt w razie potrzeb (ram, dysk twardy).

 

Podsumowanie

Zastanawiałem się początkowo nad serwerami używanymi z allegro. Coś pokroju tego sprzętu:

http://allegro.pl/hp-dl380-g4-xeon-3-2ghz-2gb-72gb-cd-raid-514-i1978009277.html

http://allegro.pl/hp-proliant-dl760-g2-8x-xeon-3000-10240-144-cd-fdd-i1944504311.html

 

Jednak z tego co się orientowałem to są to sprzęty strasznie prądożerne no i głośne (racja?). Nie wiem jak z wydajnością. Powiedzmy że na początek chciałbym kupić jedną sztukę dla samego lokalnego serwera www. Czy warto się "pchać" w sprzęt czysto serwerowy czy to strata pieniędzy i zdrowia?

Przeglądając inne tematy jako energooszczędny sprzęt polecacie intel atom - tylko jak z wydajnością?

 

Przychodzi mi na myśl jeszcze budowa serwera w obudowie leżącej w miarę małej i dosyć estetycznej właśnie z wykorzystaniem intel Atom, tak by dało się pracować w jednym pomieszczeniu z pracującym serwerem.

 

Z góry dzięki za każą pomocną odpowiedź :)

 

Pozdrawiam, Paweł. happy.png

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Te sprzęty nie należą raczej do oszczędnych. No i dość sobie szumią ;)

 

Może coś z atomem? Jakichś mega obciażeń na nim robić nie będziesz i w zupełności wystarczy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja mam u siebie do pracy właśnie po sieci lokalnej serwer na Atomie do pracy nad projektami, pliku udostępnione po sambie oprócz tego wszystko co dusza zapragnie czyli apache, php, mysql, postgreqsl a całość pracuje pod kontrolą gentoo.

 

Dokładnie mam płytę Intel D510MO do tego 3GB RAM, dodatkową kartę sieciową na PCI, 2 dyski twarde (jeden 2,5'' żeby mniej prądu żarł) a to wszystko zamknięte w takiej fajnej małej obudowie MaxData, która ma tylko wentylator na zasilaczu, który wyciąga powietrze z całości. Płyta jest bez wiatraka. Całość sprawdza się idealnie i jest cichutka ale trzeba pamiętać, że Atom to nie demon prędkości.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

do nauki wystarczy cokolwiek co spełni Twoje wymagania, do pracy jeśli to nie ty płacisz rachunki i nikomu nie będzie przeszkadzał hałaś to to co wymieniłeś jest ok.

 

a jeśli chcesz się pouczyć zapraszam na www.serwer-pomoc.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witajcie, dziękuję za rzeczowe odpowiedzi - bardzo pomocne.

 

@Miłosz, słyszałem właśnie że są to dosyć głośne urządzenia i do tego bardzo prądożerne, dlatego chciałem się upewnić.

 

@regdos, dziękuję za konkret. Aktualnie mam jeden dysk zewnętrzny dosyć spory 1TB pod USB więc mogę go podpiąć pod serwer a w serwerze zamontować właśnie taki 2.5" by oszczędniej było. Możesz zdradzić czy w komplecie z obudową był zasilacz? Jeśli tak to jaka to obudowa?

 

@Serwer-Pomoc.pl, ja płacę wszystkie rachunki więc jeśli o koszt prądu chodzi dobrze by było ekonomiczne rozwiązanie. Dzięki za zaproszenie smile.png Do tej pory korzystałem z howtoforge.com (fajne opisy są) i akurat kupiłem książkę "Unix i Linux. Przewodnik Administratora". Myślę że na początek przygody będzie wystarczająco dużo materiałów.

 

Dodano:

Znalazłem jeszcze coś takiego jak Intel D525MW wygląda że procesor jest wyżej taktowany, cena bardzo podobna czy ktoś miał styczność z tym sprzętem?

Edytowano przez neqiu (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
http://www.speedie.co.uk/bases-intel-celeron/maxdata-pcmd-83157-intel-celeron-2-4ghz-256mb-ram-40gb-hdd-cd-rom-drive-p-137 taką mam obudowę, dostałem ja kiedyś od szwagra :) Można ją postawić pionowo, mam takie podstawki a u góry wtedy będzie wylot powietrza, choć faktycznie chyba ją ciężko gdzieś na allegro dostać. Zasilacz był w komplecie, ja tylko kupiłem nowy wentylator za 10 zł bo oryginalny trochę zużyty i głośny już był.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź.

 

Znalazłem tak (myślę że mogę umieścić linki do allegro):

- płyta główna z procesorem: http://allegro.pl/plyta-glowna-z-procesorem-intel-d525mw-atom-525-i1980690106.html

- obudowa z zasilaczem (czy wystarczającym?) http://allegro.pl/linkworld-820-01b-itx-black-zas-65w-sklep-fa-gw24-i1980699015.html

- pamięć ram 2 x 2 GB http://allegro.pl/goodram-2gb-ddr3-1333mhz-cl9-nowa-wyprzedaz-fa-gw-i1966755003.html

- dysk twardy http://allegro.pl/nowy-samsung-hm321hi-320gb-sata-2-5-8mb-i1984989577.html

 

Ew. do tego karta sieciowa na pci i to raczej wszystko?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

może spróbuj znaleźć zasilacz trochę mniejszy. np osobno obudowa osobno zasilacz. myślę ze jak na takie potrzeby spokojnie wystarczy Ci coś ka kształt 40W

 

a dysk jest

SATA 2,5"

 

 

więc do laptopów

 

szukaj czegoś 3,5" SLIM

 

jak z opisu obudowy

 

a i pomyśl o CD-romie, jakoś trzeba zainstalować system :)

Edytowano przez Serwer-Pomoc.pl (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

DVD leży smile.png a dysk taki ponieważ bardziej energooszczędny jest.smile.png w sumie można coś innego wygrzebać.

 

Odnośnie zasilacza - możesz zaproponować coś konkretnego?

Edytowano przez neqiu (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiesz to Ty składasz sobie serwer. Mogę po podpowiadać ale jeśli źle podpowiem będzie na mnie tongue.png

 

powiem Ci ze ja używam CPU: & *# GHz Intel Xeon i jestem zadowolony. poczekaj aż ktoś inny się wypowie może poleci coś innego

 

a co do mojego to to stoją na nim głównie VPSy i nie narzekają. chociaż osobiście jestem wybredny.

 

 

 

a jeśli mogę coś podpowiedzieć takiego tylko do domu to może być zwykły star laptop czy pecet. laptopy pobierają czasem nawet 25W a jak na 10-14h pracy to może się nadać..

dodatkowo polecam złożyć samemu coś takiego. najlepiej bez obudowy i wiatraka. zaoszczędzisz nawet 5-8W stosuje w domu :)

Edytowano przez Serwer-Pomoc.pl (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

Osobiście u siebie mam kompa z prockiem 1.4GHz, 256MB ram, HDD 40GB i na nim 2 serwery VPS (korzystam aktualnie z jednego) na którym jest WWW+MySQL+FTP do własnych projektów. Powiem ci że jest to dobre rozwiązanie bo coś się zepsuje nieodwracalnie to stawiam tylko nowego VPSa czy reinstall robię i hulaj dusza piekła nie ma :) Dobre rozwiązanie do projektów w których używasz kilku systemów linux :)

 

Oczywiście poleciłbym ci coś lepszego niż posiadam :)

 

Do domowych projektów (praca w domu): http://allegro.pl/terminal-hp-t5720-1-512-256-xpe-thinclient-pci-44p-i1978252865.html

W pracy (gdzie nie płacisz za prąd i masz w d... hałas):

Na bogato - http://allegro.pl/dell-poweredge-2600-xeon-2-4ghz-3gb-ram-144gb-i1963825265.html

Tańsze rozwiązanie: http://allegro.pl/serwer-fujitsu-primergy-econel-40-p4-3-0-ghz-i1939673136.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Obudowa jednak zostanie ;) Czasem wpadają na kawkę Klienci i podejrzewam że zwrócili by na to uwagę;) Znalazłem jeszcze nieco większą obudowę ale bez zasilacza, jednak że na allegro widzę tylko zasilacze ok 200W. Może to z racji że za długo dziś pracowałem ;) Spokojnie na nikogo nie spada odpowiedzialność, po prostu nie mogę znaleźć nigdzie 40 W ;) Choć w sumie płyta - gdzieś znalazłem taką informację - zużywa do 35 W do tego dochodzi reszta więc chyba te 65W będzie okey.

 

Jutro dalsza część poszukiwań ;)

 

@Kamikadze, terminal bardzo ciekawy - przymierzałem się już do tego, ale problemem jest brak możliwości swobodnej rozbudowy. Za prąd płacę osobiście więc jest to ważny czynnik ;) Początkowo pytałem o nie, ponieważ nie byłem pewien ich możliwości pod względem konsumpcji :) no i hałasu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@Serwer-Pomoc.pl: no i co z tego, ze dysk od laptopa? To taki sam dysk jak inne, jedynie może trochę wolniejszy ale i prądu mniej żre.

 

@neqiu: ta pamięć nie jest dobra bo to zwykła a na tej płycie intela są sloty pod SODIMM czyli pamięci laptopowe.

Kartę druga sieciową musisz wsadzić jeżeli chcesz zrobić z komputera router tylko pamiętaj, żeby nisko profilową kartę kupić.

Do tej obudowy wchodzi napęd CD/DVD slim nie zwykły ale tak naprawdę nie jest on Ci potrzebny bo robisz sobie pendrive botowalnego z linuxem i wszystko działa.

 

@Kamikadze: naprawdę stawiasz 2 VPS-y na sprzęcie z 256MB ram to ile ramu ma jeden VPS?

Poza tym ja wyznaję zasadę, że jak się zepsuje to należy naprawić a nie reinstalować. Moje gentoo przeżyło zmianę z P4 na Atoma potem na inną płytę na innym chipsecie na atomie, różne karty grafiki, karty sieciowe, dyski twarde i nigdy nie instalowałem go od nowa, ewentualne przeinstalowanie mnie czeka jeżeli chciałbym przejść na architekturą 64bit.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

@Kamikadze: naprawdę stawiasz 2 VPS-y na sprzęcie z 256MB ram to ile ramu ma jeden VPS?

Poza tym ja wyznaję zasadę, że jak się zepsuje to należy naprawić a nie reinstalować. Moje gentoo przeżyło zmianę z P4 na Atoma potem na inną płytę na innym chipsecie na atomie, różne karty grafiki, karty sieciowe, dyski twarde i nigdy nie instalowałem go od nowa, ewentualne przeinstalowanie mnie czeka jeżeli chciałbym przejść na architekturą 64bit.

 

Jest to że tak powiem "katowanie" sprzętu :) Mam stary sprzęt więc wyciskam 150% z jego możliwości :D Ogólnie na matce mam zajęte 60-70 % RAMu. No ja też staram się naprawić jak się coś zepsuje ale nie zawsze potrafię czy mi się chce :)

 

Wiesz jako że od zawsze korzystałem z Debiana jest to również zrobione po to że w najbliższym czasie będę opanowywał Ubuntu czy Fedore i nie chce mi się instalować od zera na serwerze a tak to 3 kliki i już mam. :)

 

 

 

Niedawno zrobiłem test i na 256MB ram postawiłem 4 serwery wirtualne (2x debian, fedora, ubuntu) :D ale to bardziej jako eksperyment. Wykorzystałem ogólnie 512MB pamięci 256MB :)

 

 

Terminal moim zdaniem jest bardzo dobrym rozwiązaniem ze względu na ciiiiszę w pomieszczeniu :)

 

U mnie jak zapierdziela komputer + serwer + dodatkowy zasilacz do radia to jest dość spory szum...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ale ten dysk 2,5" będzie wolny, czy warto, nawet, jeśli coś tam z energii oszczędzi? I to na serwer, nawet mały?

 

To może na tablecie go postaw ; )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Można zawsze zainwestować w WD Black Scorpio już jest 7200 a energii pobiera 1,75W / 0,8 W w bezczynności (zwykły WD Blue pobiera 8,77W/8,4W). Poza tym dysk wcale nie będzie takim wąskim gardłem bo Atom to jednak Atom.

 

@Serwer-Pomoc.pl: Nie wiem po co po raz kolejny proponujesz autorowi prądożerną suszarkę jak On chce mieć coś cichego i taniego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@regdos - nie proponuję tylko dziele się opinią..

 

bo moim zdaniem za te same pieniądze można mieć już coś z wyższej półki. a różnica w kosztach prądu to +10-15zł miesięcznie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość

regdos działałem na netbooku Atomie 1.6 10 cali, teraz mam Neo X2 12 cali z Caviarem 2,5" i powiem Ci no zwalniał wtedy, zwalnia teraz, naparza ostro przy byle operacjach. Wiem, że inaczej przy serwerowych działaniach, ale taki wyjątek jednak może potwierdza regułę?

 

Albo inaczej: może 2,5" np. Momentus XT (ten z dodatkowym SSD) lub - dokładnie nie pamiętam - jest 2,5" Black Scorpio, który jest szybki bardzo (nie wiem jak z zużyciem energii). Tylko czy sam fakt, że to będzie 2,5" cala tak dużo da? Nie wiem, kwestia rozważenia.

 

Jeśli Atom ten stary, to może i tak (w sensie "jak i tak ma być wolno, to niech będzie wolno na maksa"), ale jeśli x2... wtedy ja mimo wszystko nie pchałbym tam typowego dysku 2,5".

 

Bo SSD chyba nie zaproponujemy, co? Ja nie jestem przekonany ciągle...

 

Pewnie, Serwer-Pomoc.pl, że to "tylko" nasze opinie, w końcu to forum : )

Edytowano przez Sponsi (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@Sponsi tylko albo aż.

 

 

może dobrym pomysłem było by kupić jakiegoś starego lapka (40-50W) albo najzwyklejszy komp stacjonarny (100-300W).

 

jak np mój młodszy brat 14 lat i śmiga na starym lapku u siebie w domu. to nic ze służy to jak NAS i zewnętrzny ftp ale jest i działa. a kupił go za 120 zł.

 

a tak na prawdę do nauki wystarczy dobra maszyna wirtualna. gdzie koszty są zerowe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja mam Atoma 510 czyli 2 rdzenie (4 wątki), dysk 2,5'' jako drugi, podstawowy jest zwykłym dyskiem 3,5'' i naprawdę wąskim gardłem jest ten Atom, głównie działam na nim na php/MySql i potem te aplikacje pracują nie na jakiś super dedykach i na atomie zawsze jest wolniej.

 

@UP: Autor określił się jasno, jaki sprzęt (cichy i tani w utrzymanie) i do jakiego celu go potrzebuje a Ty uparcie polecasz suszarki a teraz laptopa używanego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość

regdos no widzisz, a u mnie na Atomie 1-rdzeniowym dysk zachrzaniał, zachrzania też na x2, które jest mocniejsze niż 510tka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Świetne forum - dziękuję zam wszystkim za odpowiedzi. Są naprawdę pomocne i merytoryczne.

 

Zastanawiam się nad tym atomem 525 - nieco szybszy a cenowo ok 20 zł różnicy.

 

Dysk nie musi być koniecznie 2.5" Może rzeczywiście różnica w poborze energii nie jest adekwatna do ceny i parametrów. Jako drugi dysk mogę podpiąć zewnętrzny WD 1TB tak jak wcześniej wspominałem. Nie jest to super szybkie urządzenie ale pojemność nagradza wszystkie wady :) Jest bardzo cichy - przy starcie słychać pracę i to wszystko ;)

 

@regdos, widzę że mamy podobne potrzeby odnośnie tego sprzętu. Jak dla mnie jest to bardzo pomocne jeśli uda się zrobić taki "lokalny lab do deweloperki". Sprzęt na którym pracuję to 5 letni laptop asusa działa bez zarzutu i jest wystarczający do pracy ale właśnie na potrzeby różnych projektów przydatne jest takie zewnętrzne urządzenie.

 

Czasem mam potrzebę zostawienia "serwera" włączonego na potrzeby powiedzmy Klienta, natomiast laptop przydałby się do innych celów w tym czasie.

 

Już widziałem, słyszałem i poczułem jak się sprawuje taki typowy serwer - dosyć głośne ustrojstwo. Atom który widziałem już zabudowany - gotowy do użytku właśnie ten 510 był praktycznie nie słyszalny dysk czasem "chrobotał" a tak to cisza aż miło i takie coś właśnie jest mi potrzebne :)

 

Jeśli chodzi o moją pracę - serwer przydatny byłby także do hostowania aplikacji podczas budowy - niektóre projekty własne są rozwijane z przerwami na inną pracę :) bądź po prostu z braku czasu. Chciałbym potworzyć sobie "domeny lokalne" tak by sobie pracować spokojnie nad kilkoma projektami. Jak widzicie nie będzie super dużego obciążenia Z pewnością dysk dostanie "kopa" - projekty po prostu są edytowane na serwerze, więc wszystkie zmiany są od razu tam zapisywane. Po za tym myślę że wydajność będzie wystarczająca z takiego Atom'a.

 

Tak więc myślę że zdecyduję się na Atom 525 (1.8 GHz). Dysk powiedzmy okolice 120 GB chyba że większy będzie ekonomiczniejszym rozwiązaniem. Ram - tutaj myślę nie ma co oszczędzać? Karta graficzna zintegrowana wystarczy - Debian po konsoli wymagań za dużych nie ma ;) Druga karta sieciowa byłaby bardzo przydatna. Co prawda nie będzie pracował jako router ale jeśli za jakiś czas dokupiłbym drugi sprzęt dobrze by było go podpiąć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jako lokalny lab do developerki jest idealny, nie wyobrażam sobie innego modelu pracy niż ten.

Co do ramu 4GB wystarczy ze spokojem, ja pracuje na 3GB i mam dość duże parametry cache w MySQLu dane bo nic innegospecjalnie ramu nie bierze. Z racji, że mam zmienny IP (choć zmienia się raz na pół roku) to mam wrzucone No-ip i wydelegowaną własną subdomenę jako CNAME na to IP. Przy pracy nad projektami deleguję w taki sam sposób subdomeny.

Na początku jeszcze miałem laptopa obok monitora normalnego, na który wyrzucałem logi php (poprzez syslog-ng na xtrem)

 

U mnie jeszcze też serwer pracuje jako router wiec wykorzystuje 2 karty sieciowe i jako backupowa maszyna, która w nocy robi rsynki.

W planach mam dokupienie switcha 1Gbit i AP z draft N żeby jednak przy większych plikach szło szybciej i żeby przy WiFi dało radę pójść na pełnym zakresie łącza do netu ale nie jest to mus.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No tak zastanawiałem się też nad wykorzystaniem tego hosta jako backupowa maszyna ale chodzi mi głównie o zgrywanie kopii bazy danych z serwera www gdzie stroją stronki Klientów no i pliki, ale to tylko jeśli serwer by pracował 24 h/dobę i wtedy zgrywałby to na zewnętrzny dysk. Tak jak napisałem rsynk - jeśli dobrze kojarzę.

 

Do RAM to głównie MySQL leci choć przerabiałem już akceleratory które pakowały swój cache do RAMU ale do do bardzo zaawansowanych projektów i wykorzystane głównie w dużych systemach intranetowych. Rzadko używane i spotykane :) Do zwykłej pracy to tylko MySQL może narozrabiać.

 

Co do logów tak jak opisałeś - to jeszcze sporo nauki przede mną ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×