Skocz do zawartości
Dex666

Firma w Polsce, zus w UK

Polecane posty

Witam, czy ktoś z Was ma doświadczenie w takiej formie prowadzenia działalności gosp. ? Z tego co się dowiedziałem, jeśli zostanę zatrudniony w UK (nawet w najmniejszym wymiarze etatu) nie będę musiał płacić w polsce składek zdrowotnych oraz ubezpieczeniowych.

 

Z góry dzięki za jakieś podpowiedzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość

U nas też coś takiego możesz zrobić. Inna sprawa, że pracodawca wysysa energię i czas tak skutecznie, by już na rozkręcenie własnego biznesu nie było siły : )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Z tego co się dowiedziałem, jeśli zostanę zatrudniony w UK (nawet w najmniejszym wymiarze etatu)

I będziesz dojeżdżał samolotem na 5 rano do pracy? Przecież to o czym piszesz jest zwykłym kombinowaniem i omijaniem systemu.

 

Przeprowadź się do UK, znajdź pracę i masz po kłopocie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

I będziesz dojeżdżał samolotem na 5 rano do pracy? Przecież to o czym piszesz jest zwykłym kombinowaniem i omijaniem systemu.

 

Przeprowadź się do UK, znajdź pracę i masz po kłopocie.

 

Ostatnio widziałem ogłoszenie firmy hostingowej z UK, która szukała do pracy zdalnej pracownika z Polski ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Witam, czy ktoś z Was ma doświadczenie w takiej formie prowadzenia działalności gosp. ? Z tego co się dowiedziałem, jeśli zostanę zatrudniony w UK (nawet w najmniejszym wymiarze etatu) nie będę musiał płacić w polsce składek zdrowotnych oraz ubezpieczeniowych.

 

Mam wrażenie, że to nie zadziała.

Zadałem kiedyś ZUSowi pytanie o podobną sprawę składek przy zatrudnieniu w Polsce i zagranicą (tylko wtedy nie chodziło o prowadzenie firmy, a zwykły etat i umowę zlecenie). Odnalazłem nawet maila z odpowiedzią, ale oszczędzę Szanownym WHTowcom wklejania całości ;-).

 

No w każdym razie wymowa (przynajmniej w tamtej konkretnej sprawie) była taka, że jeśli pracujesz tylko zagranicą to płacisz składki zagranicą. A jeśli pracujesz tutaj i tutaj (uważam, że prowadzenie firmy w Polsce pod to podejdzie) to ważne jest gdzie mieszkasz, a to z kolei definiują dyrektywy unijne. Liczy się w każdym razie nie gdzie mieszkasz "na papierze", ale gdzie faktycznie przebywasz przez większą część roku. Wszystko zakładając, że oba kraje są w UE.

 

Tak więc jeśli nie zamierzasz się przeprowadzić do UK, nic z tego - od firmy prowadzonej w Polsce wedle mojej interpretacji odpowiedzi ZUS - należą się składki na normalnych zasadach.

 

Przy czym te zasady są na tyle skomplikowane przy ubezpieczeniach międzynarodowych, że proponuję po prostu kontakt z ZUSem z opisaniem sytuacji. Na privie podam adres e-mail. Można też skontaktować się z ZUSem przez dowolny serwis społecznościowy (serio, serio). Odpowiadają sprawnie.

Edytowano przez alien (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witam, czy ktoś z Was ma doświadczenie w takiej formie prowadzenia działalności gosp. ? Z tego co się dowiedziałem, jeśli zostanę zatrudniony w UK (nawet w najmniejszym wymiarze etatu) nie będę musiał płacić w polsce składek zdrowotnych oraz ubezpieczeniowych.

 

Zatrudnienie nawet na najmniejszy etat w UK nie ma nic wspólnego z prowadzeniem przez Ciebie działalności gospodarczej. Nie rozumiem, co miałoby mieć wspólnego jedno z drugim, zwłaszcza jeśli mieszkasz w Polsce (tak wnioskuję).

Mieszkasz w Polsce - zakładasz firmę w Polsce i tam płacisz podatki, zusy.

Mieszkasz W UK - tutaj zakładasz firmę, tutaj płacisz podatki, ubezpieczenie itd.

Nie kombinuj. Kłamstwo ma krótkie nogi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

alien, skoro pytałeś w zusie to innej odpowiedzi się nie mogłeś spodziewać wink.png

 

z tego co słyszałem da się takie coś zrobić, ponoć wielu taksówkarzy "pracuje" na Litwie, byle tylko się z zusu wypisać.

nie jestem pewien i pewnie nie tak łatwo to zrobić, ale ponoć skoro pracujesz w 2 krajach, to sam wybierasz ten w którym chcesz być ubezpieczony. A zus wiadomo, łatwo klientów się nie chce pozbyć...

 

Majka, może Ci to trudno zrozumieć ale sporo osób woli korzystać ze świadczeń Królowej niż naszego badziewia.

a co z tego wyjdzie w przyszłości to inny temat.

Edytowano przez Edart (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Majka, może Ci to trudno zrozumieć ale sporo osób woli korzystać ze świadczeń Królowej niż naszego badziewia.

a co z tego wyjdzie w przyszłości to inny temat.

 

No to się nie ma co dziwić, przecież w UK jest sama sielanka, zero kłopotów, raj na ziemi ;)

 

A tak na poważnie, rozumiem ludzi którzy kombinują, w końcu Polska sama powoduje to, że ludzie zaczynają myśleć.

No ale co by było gdyby każdy zarejestrował się w UK nielegalnie i płacił National Contributions u królowej?

My i tak jesteśmy uważani za cwaniaków, nie tylko w UK.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bo dla UK to czysty zysk.. ubezpieczenia, podatki.. A w polsce wydaje sie żondofi, że jak podniesie składki i podatki to będą mieć więcej kasy. Ale na krótką mete, bo znowu więcej osób ucieknie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

alien, skoro pytałeś w zusie to innej odpowiedzi się nie mogłeś spodziewać wink.png

 

No cóż, ZUSu muszę bronić ;-). Ich odpowiedź była bardzo rzeczowa, z cytowaniem dyrektyw unijnych, które te sprawy określają. Zatem myślę, że jest tak jak mówią. Nie wiem tylko czy między tymi dwoma sprawami jest pełna analogia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

celowo wybrali takie dyrektywy które im pasują ;)

to tak jakbyś się pytał radcy prawnego zatrudnionego w ubezpieczalni czy dobrze Ci odszkodowanie policzyli, hehe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiesz co, ale to nie jest kwestia wyboru, bo dyrektywy są dość jednoznaczne. A ZUS nie jest radcą prawnym, tylko instytucją państwową.

Proszę też pamiętać, że tropieniem fikcyjnej rzeczywistości zainteresowana jest też druga strona. Dex666 ubezpieczy się w UK, parę razy pójdzie do lekarza w Polsce, za którego rachunek NFZ wyśle na Wyspy i się ktoś zacznie zastanawiać dlaczego osoba mieszkająca w Wielkiej Brytanii tak często bywa u lekarza w Polsce.

 

Ale jeszcze raz podkreślę, niech ktoś się zapyta w ZUS jak to jest z DG, bo w moim zapytaniu był poruszany wyłącznie temat pracy / zlecenia.

Edytowano przez alien (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Panowie i Panie kiedyś interesowałem się tym tematem z wiadomego powodu. Sprawa wygląda tak iż osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą i dodatkowo zatrudniona na etacie (pełny etat) jest zwolniona z opłacania składek społecznych, z działalności opłaca tylko składkę zdrowotną. Dodatkowo pracując na etacie musi mieć jakąś minimalną kwotę podstawy do obliczenia składki (odpowiednią ilość kasy w umowie). To tyle odnośnie Polski. Sprawa z Anglią czy Litwą ma się podobnie tylko, że za granica smile.png. W Polsce jest wiele firm oferujących usługi tego typu. Wystarczy wpisać w google hasło "mały zus" lub "optymalizacja zus". Rejestrują przedsiębiorce jako pracownika etatowego za granica i w ten sposób jest on zwolniony z płacenia ZUS w Polsce. Ciekawe jest to, że rejestrując się na Litwie nie trzeba się ruszać z Polski, wszystko załatwia pośrednik. Jeśli chodzi o Anglię to trzeba było lecieć tam raz żeby osobiście coś podpisać. Za to oczywiście co miesiąc pośrednik pobiera kasę. Z tego co wyliczyłem to można w ten sposób zaoszczędzić połowę kasy, którą wpłacamy co miesiąc do ZUS, czyli ok 400 do 500 zł. Sposób niby legalny choć wiosną tego roku słyszałem (więc to co pisze należy potraktować jako plotkę), że ZUS ma zacząć to jakoś kontrolować. Jak, to nie mam pojęcia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Pokuć

Tylko pozostaje pytanie jak w przypadku otwierania hostingu (przy uczciwych zamiarach i bez robienia rolki na klientach) klienci będą widzieć taki egzotyczny adres. Na plus czy na minus.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Klienci go nie będą widzieć. Bo firma jest polska, w Polsce płaci podatki.

 

Z tym, że jej właściciel jest etatowym pracownikiem jakiejś tam zagranicznej (czy to litewskiej, czy angielskiej) firmy, przez co w Polsce nie musi odprowadzać składek ZUS.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W tej chwili chyba to nie ma znaczenia jaki jest adres w kontakcie, jednak o ile jest to Europa. Jak widzę na stronie adres z Malezji to trochę obawiam się jakikolwiek zakupów w takim sklepie.

 

Jednak na to trzeba mieć trochę szczęścia, w USA jest wiele tanich hostingów oferujących "okazyjne" serwery, tylko czekają aż podasz numer karty, założysz subskrypcję itp.

 

My Polacy słyniemy z kombinacji i znajdowania różnych kruczków prawnych. W każdym kraju są takie osoby, nie ma to znaczenia czy to Polska, chiny czy UK

 

Jak VCR napisał łatwo to obejść i kto będzie chciał na pewno sobie poradzi, ja nie jestem jednak zwolennikiem dawania takich informacji na publicznym forum.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Adres biura w Polsce, numer telefonu w polskiej sieci należący do właściciela firmy mieszkającego w Polsce.

 

BTW, "polskie", z małej litery...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ale założycielowi tematu nie chodziło o kreowanie jakichś egzotycznych spółek, tylko o to, że ma normalną dg w Polsce, ale przez to, że gdzieś jest "dotrudniony" za granicą, to nie musi tu w kraju od swojej firmy płacić części zusowych składek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kaluza

Odkąd jesteśmy w UE każdy ma prawo przenieść swoje składki ZUS do dowolnego kraju członkowskiego, w tym również UK.

W internecie jest wiele firm które takie usługi oferują. Np. W polsce płacisz 800 zł, przenosisz ZUS do UK i płacisz 400 zł a działalność nadal prowadzisz w polsce. Ciekawostką jest że po przeniesieniu opłat ZUS do UK możesz starać się o obywatelstwo (obywatele UK latają do USA bez wiz).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ciekawostką jest że po przeniesieniu opłat ZUS do UK możesz starać się o obywatelstwo (obywatele UK latają do USA bez wiz).

 

Z tego co wiem, żeby starać się o obywatelstwo, trzeba fizycznie być w UK min. pięć lat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A ja trochę z innej beczki, do autora tematu: jeżeli skłaniasz się ku takim kombinacjom żeby zaoszczędzić 300 zł miesięcznie to czy biznes, który zamierzasz prowadzić na pewno jest warty Twojego czasu?

 

Optymalizacja podatkowa, przenoszenie biznesu z kraju do kraju (zależy gdzie korzystniej) jest dobre o ile zaoszczędzisz te 300 zł na jednym pracowniku, ale zatrudniasz ich 100, 1000.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Z tego co wiem, żeby starać się o obywatelstwo, trzeba fizycznie być w UK min. pięć lat.

Dokładnie, po 5 latach możesz uzyskać status rezydenta (jeśli nie zrobiłeś tego wcześniej), po kolejnym roku możesz ubiegać się o obywatelstwo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kaluza

Z tego co wiem, żeby starać się o obywatelstwo, trzeba fizycznie być w UK min. pięć lat.

 

Trzeba być fizycznie w UK lub opłacać tam swoje składki ZUS.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×