Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
nick200

Tworzenie skryptów.

Polecane posty

Witam.

Chciałbym, się dowiedzieć jak tworzy się skrypty. Mam pomysł na własną stronę i nie mam pojęcia jak ją napisać. Jakie programy byście mi polecili aby tego dokonać.

Dziękuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak nie umiesz pisać to skorzystaj z gotowych skryptów.

jak portal to np. wordpress, joomla

jak forum to np. mybb, phpbb3

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mi zależy na stworzeniu, napisaniu czegoś bardziej skomplikowanego. Coś w rodzaju demotywatory itp. Mam na myśli jedynie formułę. Na allegro żaden mi nie odpowiada. W internecie jakoś nie znalazłem informacji jak trzeba by było to zrobić. Mam naprawdę dobry pomysł. Strona od podstaw musiałaby być według mojej koncepcji. Po prostu napiszcie mi jak powinno się to zrobić.

Dzięki

Edytowano przez nick200 (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mSurf.eu

A więc odpalasz notatnik (albo notepad++ lepszy dla programistów) i piszesz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak nie umiesz pisać to skorzystaj z gotowych skryptów.

jak portal to np. wordpress, joomla

jak forum to np. mybb, phpbb3

 

 

+1

 

Haha...

 

Odrobinkę to nie na miejscu IMHO. Sam się lubię powyzłośliwiać jak ktoś głupoty pisze ale trzeba odróżnić głupka od początkującego.

 

Szukasz osoby która wyjaśni ci jak w 5 minut nauczyć się języka PHP?

(...)

Za rok może dwa się nauczysz robić podstawowe skrypty :)

 

-0,5

 

Czemu akurat PHP? Tak źle mu życzysz? ;) Webappki dużo przyjemniej się w Pythonie pisze (czy to z kobyłami typu Django, czy z mikroframeworkami a'la Flask). Masz rację z tym, że nie da się w 5 minut nauczyć programować, ale w sytuacji OPa zaczynanie od

<? print "<h1>hello world</h1>"; ?>

jest zupełnie bez sensu. Zanim się nauczy dobrze pisać, nabierze złych nawyków albo straci zapał i zrezygnuje. W rok-dwa nie osiągnie poziomu, który pozwoli mu przeskoczyć gotowce typu wordpress, a w XXI wieku pisanie typowych serwisów (CMSów) od zera trochę straciło sens.

 

Przedpiśco! :D

Postaw sobie jakąś gotową platformę typu wordpress, drupal czy inna joomla i pobaw się na niej. Pościągaj przykładowe moduły (jest tego stado), poczytaj ich kod, spróbuj coś zmienić, dopisać. Składnia języka jest drugorzędna i wsiąknie sama. Tutoriali i opisów jest masa, ale i tak myślę że szybciej nauczysz się czytając (i pisząc!) kod niż czytając o kodowaniu.

 

Od samego początku używaj jakiejś kontroli wersji, żebyś mógł zobaczyć "co ja właściwie zmieniłem że zaczęło działać" albo łatwo wycofać zmiany, którymi zepsułeś wszystko (możliwość wygodnego powrotu do znanej działającej wersji zachęca do eksperymentów). Ja korzystam z gita ale mercurial albo subversion mogą być łatwiejsze do ogarnięcia. Byle nie cvs.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

To jak on ma pisać ten skrypt w czymś innym to zajmie mu ze 2 lata + pół roku optymalizacja, a jeżeli się jeszcze uczy lub pracuje to czas mu się wydłuży o drugie tyle.

 

Jeżeli gotowiec z allegro mu nie pasuje to myślisz że joomla + moduły coś zmienią? Jeszcze gorsze rozwiązanie od gotowca... :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To jak on ma pisać ten skrypt w czymś innym to zajmie mu ze 2 lata + pół roku optymalizacja, a jeżeli się jeszcze uczy lub pracuje to czas mu się wydłuży o drugie tyle.

Jeżeli gotowiec z allegro mu nie pasuje to myślisz że joomla + moduły coś zmienią? Jeszcze gorsze rozwiązanie od gotowca... :)

 

 

(cały czas zakładam że OP chce tę stronę napisać samodzielnie i czegoś się przy tym nauczyć, bo jeżeli chce po prostu mieć działający serwis nie ważne jak to niech to po prostu zleci, będzie najszybciej)

 

 

Myślę że spora część tych dwóch lat to byłoby oduczenie się złych nawyków, których nabierasz pisząc w php zgodnie z tutorialami z czasów wczesnego php4. Poziom materiałów o php w sieci jest przerażający (ze sporymi kawałkami php.net włącznie). Wpinając się w gotowy produkt masz za darmo całą masę udogodnień, których nie musisz wynajdować od nowa (szablony, abstrakcja bazy danych itp.), poza tym wymusza jakąś tam dyscyplinę w kodzie (np. model "webowe MVC", który z prawdziwym MVC nie ma wiele wspólnego ale i tak jest fajny). Pod gotową platformę nie piszesz też w próżni -- masz górę przykładowego kodu do analizy i modyfikacji.

 

Popatrz na tutorial do Django -- naprawdę prześledzenie go wymaga dwóch lat nauki?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

Zależy ile czasu przeznaczasz na takie działania... :)

 

Nie mówię że darmowe poradniki są dobre, ale zarówno w książkach (starszego wydania) masz praktycznie to samo a nowych wydań w zasadzie nie jest tak dużo biorąc pod uwagę ich jakość.

 

Z książek się wszystkiego nie nauczy a niektórych rzeczy nie zrozumie :)

 

 

Co do tego tutorialu to jeżeli ktoś nie wie o co w tym chodzi (np. co jaka funkcja robi) to mało co zrozumie z samych kodów. Jeżeli zna słabo j. angielski to tym bardziej bo nie zrozumie komentarzy czy opisów...

 

 

Kolega chciał aby mu ktoś podał program i napisał jak ma napisać skrypt...

 

Lecz ktoś kto sprzedaje skrypt np. demotywatorów nie poda go przecież publicznie bo znikną jego zarobki :)

 

Moim zdaniem warto jest zacząć od PHP a nawet od HTML :D aby zrozumieć w ogóle jakieś podstawy pisania kodów...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zależy ile czasu przeznaczasz na takie działania... :)

 

W dwa lata to można od zera napisać silnik 3d w haskellu ;)

 

Nie mówię że darmowe poradniki są dobre, ale zarówno w książkach (starszego wydania) masz praktycznie to samo a nowych wydań w zasadzie nie jest tak dużo biorąc pod uwagę ich jakość.

 

Książki do IT to z reguły nieporozumienie (nie mówię o klasykach pokroju Knutha ale dla aktywnie rozwijanych obszarów książka w momencie wydania jest nieaktualna). So?

 

Z książek się wszystkiego nie nauczy a niektórych rzeczy nie zrozumie :)

 

Dlatego IMHO najlepiej walczyć z kodem w praktyce a teorię uzupełniać sobie równolegle. Po cholerę ma się chłop męczyć z GoF jak jeszcze nie rozumie po co są funkcje?

 

Co do tego tutorialu to jeżeli ktoś nie wie o co w tym chodzi (np. co jaka funkcja robi) to mało co zrozumie z samych kodów. Jeżeli zna słabo j. angielski to tym bardziej bo nie zrozumie komentarzy czy opisów...

 

No dobra, przyjąłem milczące założenie że OP jednak angielski zna. "Co jaka funkcja robi" to jest akurat najmniejszy problem (z reguły wynika to z nazwy a poza tym albo jest udokumentowana, albo masz jej źródła i możesz sobie przeczytać). Co Twoim zdaniem robi metoda .is_valid() klasy ModelForm z modułu django.forms.models? Jeżeli kiedykolwiek słyszałeś o MVC (tym webowym) i formularzach HTML to na 99% odpowiesz poprawnie bez znajomości Pythona czy Django i zaglądania do dokumentacji (nie mówiąc już o źródłach).

 

Kolega chciał aby mu ktoś podał program i napisał jak ma napisać skrypt...

 

Myślę że już się zorientował że jak chce szybko to niech komuś to zleci.

 

Lecz ktoś kto sprzedaje skrypt np. demotywatorów nie poda go przecież publicznie bo znikną jego zarobki :)

 

Akurat soft pod demotywatorami jest trywialny. Trochę komplikuje go skala, w której działa serwis np. demotywatory.pl ale sama idea jest do napisania w jedno-dwa popołudnia. To nie soft decyduje o powodzeniu takiego przedsięwzięcia.

 

Moim zdaniem warto jest zacząć od PHP a nawet od HTML :D aby zrozumieć w ogóle jakieś podstawy pisania kodów...

 

"PHP a nawet HTML"? Co ma jedno z drugim wspólnego? HTML (CSS, JavaScript) jest zupełnie obok platformy, na której tworzysz aplikację. Jasne że jest najpopularniejszy ale w dawnych czasach pisało się serwisy w WMLu (pamiętacie WAP?), teraz aplikacje webowe coraz częściej serwują goły JSON (a cała prezentacja to statyczny HTML + JS).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

W dwa lata to można od zera napisać silnik 3d w haskellu ;)

 

 

 

Książki do IT to z reguły nieporozumienie (nie mówię o klasykach pokroju Knutha ale dla aktywnie rozwijanych obszarów książka w momencie wydania jest nieaktualna). So?

 

 

 

Dlatego IMHO najlepiej walczyć z kodem w praktyce a teorię uzupełniać sobie równolegle. Po cholerę ma się chłop męczyć z GoF jak jeszcze nie rozumie po co są funkcje?

 

 

 

No dobra, przyjąłem milczące założenie że OP jednak angielski zna. "Co jaka funkcja robi" to jest akurat najmniejszy problem (z reguły wynika to z nazwy a poza tym albo jest udokumentowana, albo masz jej źródła i możesz sobie przeczytać). Co Twoim zdaniem robi metoda .is_valid() klasy ModelForm z modułu django.forms.models? Jeżeli kiedykolwiek słyszałeś o MVC (tym webowym) i formularzach HTML to na 99% odpowiesz poprawnie bez znajomości Pythona czy Django i zaglądania do dokumentacji (nie mówiąc już o źródłach).

 

 

 

Myślę że już się zorientował że jak chce szybko to niech komuś to zleci.

 

 

 

Akurat soft pod demotywatorami jest trywialny. Trochę komplikuje go skala, w której działa serwis np. demotywatory.pl ale sama idea jest do napisania w jedno-dwa popołudnia. To nie soft decyduje o powodzeniu takiego przedsięwzięcia.

 

 

 

"PHP a nawet HTML"? Co ma jedno z drugim wspólnego? HTML (CSS, JavaScript) jest zupełnie obok platformy, na której tworzysz aplikację. Jasne że jest najpopularniejszy ale w dawnych czasach pisało się serwisy w WMLu (pamiętacie WAP?), teraz aplikacje webowe coraz częściej serwują goły JSON (a cała prezentacja to statyczny HTML + JS).

 

Wiesz praktycznie się zgadzam z tobą. Nie znam Pythona i podobnych bo od kilkunastu miesięcy uczę sie PHP i od niedawna PHP+MySQL :)

 

 

 

Co do książek to naprawdę taki niski poziom jest... W 3 klasie technikum informatycznym uczniowie poznają komendy linux (rm, mkdir, cd itd.) (gdzie ja to poznałem w 1 klasie technikum w ciągu miesiąca ogarnałem wszystko w wolnym czasie - około 30-40 minut dziennie).

 

Z książek do informatyki wogóle nie korzystam i nie zakupiłem jeszcze ani jednej :) Moim zdaniem człowiek jest w stanie sam się nauczyć więcej w domu w czasie wolnym niż na lekcji.

 

Tyle na temat edukacji w Polsce :)

 

Co do reszty książek to chciałem sobie kupić kilka o linuxie, php itd., ale zrezygnowałem bo chyba nie ma dobrych w tych tematykach a szkoda mi 60zł wydawać na jakiś badziew 60 stron :)

 

 

Zlecenie komuś jest najlepszym, najszybszym i najtańszym rozwiązaniem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ok tylko w ti jest taki plan;

1 rok - word i reszta z pakietu 2003

2 rok - sbs

3 rok - linux

4 rok - nauka do testu zawodowego

 

Mają taki plan to muszą go realizować, to że wszystko się w ti opiera się na teście ecdl (na to nauczyciele zwracają największą uwagę).

 

Jedyne co się uczy w ti to jak grać w cs1.6

 

Sent from my GT-I5700 using Tapatalk

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Chciałbym, się dowiedzieć jak tworzy się skrypty. Mam pomysł na własną stronę i nie mam pojęcia jak ją napisać. Jakie programy byście mi polecili aby tego dokonać.

Dziękuje.

 

1. funkcjonalność demotywatorów jest bardzo prosta do uzyskania - skrypt jest łatwy.

Jakiś niezawansowany programista zrobi go za niedużą kasę.

2. nie ucz się php pod ten 1 projekt bo:

2a - rozwój serwisu bedzie uzależniony od Twoich umiejętności programistycznych a to zawsze żle wrózy

2b - ewentualne umiejętności programowania w php jakie zdobędziesz i tak nie zagwarantują satysfakcjonującego zarobku.

 

Ed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

No i to jest moim zdaniem błąd bo oni powinni to bardziej rozwinąć :) Może nie sam test ale poziom nauczania bo do tego wszystkiego każdy jest w stanie sam się nauczyć w domu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@Kamikadze:

To co napisałem to jeszcze nic bo znam nauczyciela od programowania strukturalnego i obiektowego który prowadzi zajęcia z informatyki w liceum a uczniom na lekcji powiedział że port COM to VGA i pomylił chipset z procesorem więc poziom nauczania jest uzależniony od wiedzy nauczycieli. Ten sam nauczyciel uczy się większość lekcji z książek aby uczniom podać notatki bez omawiania.

 

Powiedzcie gdzie tu logika?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

Hahahahahhahahahhahaha

 

Nie no u mnie to są ogarnięci ludzie :)

 

 

Ale i tak niezapomnę jak mieliśmy ponad pół roku bez sieci w szkole bo ani nasi informatycy ani specjaliści z microsoftu (problemy z serwerem i sieciom) nie mogli naprawić aż wkońcu SAMO SIĘ NAPRAWIŁO :) i nikt nie wie dlaczego :)

 

 

Ale jak sama nauczycielka od programowania powiedziała że ona jeden rok traci przez to że w programie nauczania ma napisane że musi nauczyć nas języka PASCAL którego się praktycznie nie używa i ma on małe możliwości. Dopiero po nim (w następnej klasie) jest C++ (ale tylko rok) bo w ostatniej klasie jest Java :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No to z netem jest przygoda co kilka lekcji ale tylko w dwóch pracowniach. W jednej raz działa raz nie (jak nie działa to gramy po lanie :P) a w jednej to ani dyrektor (informatyk) ani nauczyciel od programowania nie wiedzą jakie mają być sterowniki od kart sieciowych (płytki ze sterami są).

 

Jednego razu to odwróciliśmy pulpit windowsowski (ctrl+alt+strzałka) to nauczycielka od SO leciała po nauczyciela od OB bo nie wiedziała co jest.

Ogólnie to nauczyciele ok tylko są strasznie tępi, do tego bardzo się zdziwili jak wszyscy przyszli do szkoły z własnymi PCtami bo w szkolnych pracowniach jest sam złom.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Pokuć

Sam chodziłem do TI przez dwa lata i program wyglądał tak:

- OB -> Granie w Chińczyka

- Systemy i Sieci -> Granie w CS

- UTK -> Pieczenie tostów i World of Warcraft.

- Programowanie -> Programowanie (bo z Dyrektorką)

- Grafika -> CS

 

Po roku chciałem odejść bo szkoda mi było czasu na takie coś, pograć moge sobie w domu, nie w szkole.

 

Na UTK mieliśmy totalny gruchot, FF odpalał z kilka minut, WoW z 15 ale towarzystwo i tak wolało grać i odczekać zabawiając się Jurkiem.

 

Na praktykach był na przemian CS albo Colin Mc Rea Rally 2. Kto grał ten miał certyfikat z oceną dobrą. Ci co nie grali mieli celujący.

 

Na Angielski nikt nie chodził bo się nikomu nie chciało, z PP zwolnili się wszyscy.

 

Z 35 osób na start do końca uciągło może z 15, z tego nie wiem ile osób zdało, g.. mnie to obchodziło, wiem że ja nie zdałem i może zabrzmieć to dziwnie - cieszyłem się nieziemsko. Podejście belfrów było jakie było. O ile dyrektorka potrafiła utrzymać dyscyplinę i budziła respekt, nauczycielka od grafiki potrafiła zainteresować przedmiotem (nie darła japy na całą budę) to reszta miała na to WYJE..NE. I tak to wygląda w szkołach publicznych policealnych. Lepiej iść na ETI, Uniwerek czy gdziekolwiek indziej, ale nie tam. Stracony czas, mam dwa lata w plecy, mógłbym dziś tytułować się licencjatem z politologii, za dwa lata magistrem i skończyć jak wszyscy albo znaczna większość - w pośredniaku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
W internecie jakoś nie znalazłem informacji jak trzeba by było to zrobić. Mam naprawdę dobry pomysł. Strona od podstaw musiałaby być według mojej koncepcji

 

Jeżeli nie chcesz przeznaczać kilku lat na naukę tego, to możesz skorzystać z serwisów typu freelancer.com i znajdź kogoś kto ci zrobi.

Jeżeli to ma być jednorazowy projekt, to taniej ci wyjdzie komuś zapłacić, żeby zrobił niż miałbyś spędzać czas na nauce (przy założeniu, że masz inne zainteresowania niż programowanie). Warto jednak by było trochę wiedzy technicznej posiadać, by móc sprawdzić jak ktoś projekt realizuje, albo zapłacić komuś zaufanemu.

Innej opcji nie ma, no może jeszcze oprócz takiej, żeby ten ktoś z allegro dostował skrypt pod twoje wymagania, za ekstra kasę...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×