Skocz do zawartości
eMlodzi.eu

Firma i koszty utrzymania

Polecane posty

Witam na początku chciał bym zaznaczyć, że nie widziałem w jakim dziale się spytać więc postanowiłem tutaj.

 

Otóż moje pytanie jest takie. Powiedzmy, że chciał bym założyć firmę jednoosobową, która zajmował bym się usługami informatycznymi. Jakie by były koszty utrzymania miesięcznego opłat różnych itp. Jedynym pracownikiem był by jej właściciel. Jaki by były koszty utrzymania. Opłat ZUS itp. Proszę o pomoc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A wogóle czytałeś cokolwiek o tym? Wszystko jest wszędzie napisane.

Na pierwszą działalność masz promocje w zusie i rzucasz w dziure 366,costam miesięcznie. Do tego podatki w zależności od tego co wybierzesz: karta podatkowa czy vat. Jak sam nie ogarniasz to księgowa do tego. Od czasu do czasu pewnie jakiś prawnik. No i koszta stałe pewnie jakieś będziesz miał. Serwer, itp. Co tam sobie wymarzysz w swoim biznesie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Usługi informatyczne to bardzo szerokie pojęcie, koszty mogą być w tym przypadku różne.

Koszty utrzymania firmy moim zdaniem to:

  • Ubezpieczenie czyli ZUS, przez pierwsze (chyba 3 lata), masz zniżkę na te opłaty tak jak Miłosz napisał około 360 złotych
  • lokal, jeśli w mieszkaniu no to tylko usługi internetowe typu jakiś sklep, biuro itp. tu zaoszczędzasz. Jeśli działalność wymaga bezpośredniego kontaktu z klientem wtedy nie obejdzie się bez jakiegoś pomieszczenie, czyli chyba powyżej 300 złotych miesięcznie.
  • Sprzęt, cokolwiek robisz, musisz kupić narzędzia do wykonywania, czy to będzie lutownica, miernik czy też sklep wszystko kosztuje. Czasami musisz mieć także licencję na potrzebne oprogramowanie, np skrypt jakiegoś sklepu. Powiedzmy 100 złotych miesięcznie (to tak naprawdę minimum).
  • Reklama, aby coś sprzedać, trzeba poinformować ludzi o takiej ofercie. Powiedzmy, że przeznaczysz na promocję swojego biznesu 100 złotych miesięcznie.
  • Strona www, bez względu na to jaką działalność wykonujesz, musisz zaistnieć w internecie. Teraz firma bez strony www, to w zasadzie nie firma. Może to być wizytówka np. zrobiona przez Ciebie, lub jakiś poważny portal z produktami. Tu weźmiemy pod uwagę najtańszą opcję, czyli serwer za 50 złotych rocznie i jakąś Joomlę.
  • Wytrwałość, to najcenniejsze, nic nie potrafi zniechęcić młodego przedsiębiorcę, jak brak klientów. Musisz się liczyć z tym , że w przypadku każdej działalności masz poślizg w zyskach.

Podsumowanie:

360+300+100+ 50 rocznie=około 760 złotych miesięcznie.

 

To chyba najtańsza opcja prowadzenie biznesu.

Edytowano przez MZone Group (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przez 3 lata to ZUS by stracił miljony ;) tak dobrze to nie ma. Ino dwa latka.

A wytrwałości napewno. Bo się okaże, że na początku złapiesz paru klientów, a potem będziesz przez rok stał w miejscu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No tak, licz ZUS przede wszystkim. I to nie koniecznie ten z ulgą dwuletnią. Może studentem jesteś? Zatrudniony jesteś już? Otrzymujesz świadczenia emerytalne?

Koszty prowadzenia dzialalnosci do takze sprzet, komputer, dostep do sieci, akcesoria komputerowe, drukarka+tusz+papier do drukowania fvat np.

Poczatkowo tez koszty jakies drobne konta w banku, np ja w iPKO mialem przez rok za 10 zl miesiecznie konto jako iż byłem młodym przedsiębiorcą. Do tego na poczatek jakaś pieczątka firmowa z 20 zł.

No i początkowo czas też, bo też trzeba polatać chwilę po urzędach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W praktyce to ma być na tej zasadzie. Ja jestem osobą nie pełnoletnią. Firma miała by być założona na moją mamę, która obecnie pracuje i pracować będzie. Lokal firma może znajdować się w domu, gdzie mieszkam. Nawet mam jeden pokój, który jest nie wykorzystywany więc mogę na to przeznaczyć. Nie liczę kosztów sprzętu, gdyż to inna sprawa. Co do oprogramowania. Był by laptop, który miał by linuxa i odpowiedniki programów windowsowych ale na linux tych bezpłatnych. Chyba, że mógł bym wykorzystać mojego aktualnego lapka z Windwos 7, którego dostałem wraz z zakupem laptopa. A co do mamy, wszystkie składki jakie się tam odprowadza są odprowadzane. Kilku klientów miał bym na pewno jednego na dłużej i to na pewno ale to nie ważne. I jeśli można wiedzieć czy muszę posiadać księgową czy jeśli samemu to się ogarnia to można bez księgowej. Czy muszę posiadać kasę fiskalną.

 

I czy była by możliwość, żeby po jakimś czasie zatrudnić osobę niepełnoletnia, bo wiem, że można to zrobić. Będzie ta osoba miała ukończone 17 lat. i czy będą się liczyć składki jakie będę płacić w przyszłości do emerytury, oraz lata pracy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Najważniejsze jest to, abyś zaczął od minimalnych kosztów. Nie słuchaj ludzi, którzy mówią, abyś kupował drogi sprzęt, narzędzia na początek, to możesz kupować sukcesywnie wraz z rozwojem firmy. Oczywistą rzeczą jest, że start takiej małej firmy to być albo nie być, więc koszty muszą tu być wyliczone. Pod żadnym pozorem nie bierz pożyczki na zakup sprzętu itp, no chyba że masz takie fundusze.

 

Zrób sobie dwie listy, jedna zawierająca drogą wersję rozwoju firmy, druga wersja ta minimalna najtańszym kosztem.

W tej pierwszej umieść wszystko co chciałbyś mieć i to aby firma była super. Nie patrz na koszty, ale np. na jakość sprzętu, nowy czy używany itd. Pod koniec zrób podliczenie całości miesięcznych kosztów w firmie.

 

W drugiej liście, tej tańszej umieść wszystko w najtańszej opcji. Co możesz wykonać sam, zrób sam, np. sklepanie biurka, półki, kupno komputera z drugiej ręki, reklama na budynek, bezpłatne oprogramowanie np. OpenOffice zamiast MS Office.

 

Jak wykonasz te dwie listy porównaj koszty i dobrze się zastanów którą drogę na początek wybierasz. Nie zapomnij wypisać wszystko co CI przyjdzie do głowy w tych dwóch listach, potem te rzeczy można zawsze usunąć.

 

Na zakończenie zrób sobie potencjalnych klientów, firmy, osoby z Twojego bloku, koledzy itd. oraz miejsca gdzie mógłbyś się zareklamować.

 

I czy była by możliwość, żeby po jakimś czasie zatrudnić osobę niepełnoletnia, bo wiem, że można to zrobić. Będzie ta osoba miała ukończone 17 lat. i czy będą się liczyć składki jakie będę płacić w przyszłości do emerytury, oraz lata pracy

Na początku rób wszystko sam, jeśli musisz korzystać z zewnętrznych firm, wtedy weź rachunek i wlicz sobie to w koszta co możesz. Nie zatrudniaj nikogo na początku, to są niepotrzebne koszty.

 

I jeśli można wiedzieć czy muszę posiadać księgową czy jeśli samemu to się ogarnia to można bez księgowej

Na pewno nie musisz, możesz się rozliczać samodzielnie. Odnośnie pytania na temat kasy fiskalnej, to nie wiem jak to teraz wygląda w Polsce.

I nie martw się słowem: "Small business". Google zaczynało w garażu i teraz dominują cały świat ;)

Edytowano przez MZone Group (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

I jeśli można wiedzieć czy muszę posiadać księgową czy jeśli samemu to się ogarnia to można bez księgowej. Czy muszę posiadać kasę fiskalną.

 

Z doświadczenia powiem, że księgowa ułatwia życie, jak założyłem firmę to przez 2 miesiące sam prowadziłem KPiR i robiłem deklaracje miesięczne a potem powierzyłem to księgowej. W czasie, który poświęcałem na papiery księgowe spokojnie zarabiałem tyle, że pokrywało mi to koszt księgowości no i nie musiałem się martwić czy dobrze zrozumiałem przepis, itp. a tak tylko ksiegowej zawożę papiery a resztę Ona robi i tylko mi mailem przysyła ile VAT-u i PIT-u do zapłacenia.

 

Co do kasy fiskalnej to zobacz na http://www.vat.pl/ak...fiskalnej-7451/

 

I pamiętaj, że jak Ty narobisz długów to Twoja mama za to odpowiada całym prywatnym majątkiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość

A ja tutaj widzę bardzo wyraźne, czerwone światełko:

17 lat i firma na mamę.

 

Błagam... nie "pomagajmy" takim "byznesmenom"... gościu trochę ładniej napisał o tworzeniu krzaka. Nie oszukujmy się, Polska to nie Stany, a 17 lat to jest idealny okres, by zaplanować sobie pracę... w kierunku zdania matury, a nie zakładania firmy.

 

Już nie mówiąc o tym, że jak firma będzie na mamusię, a dziecko będzie dłubało, to mamusia powinna dziecko zatrudnić normalnie.

Edytowano przez Sponsi (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mSurf.eu

A ja tutaj widzę bardzo wyraźne, czerwone światełko:

17 lat i firma na mamę.

 

Błagam... nie "pomagajmy" takim "byznesmenom"... gościu trochę ładniej napisał o tworzeniu krzaka. Nie oszukujmy się, Polska to nie Stany, a 17 lat to jest idealny okres, by zaplanować sobie pracę... w kierunku zdania matury, a nie zakładania firmy.

 

Już nie mówiąc o tym, że jak firma będzie na mamusię, a dziecko będzie dłubało, to mamusia powinna dziecko zatrudnić normalnie.

 

Nie spróbuje nie zobaczy i nie nauczy się na błędach. Co Ci przeszkadza że ktoś chce czegoś spróbować? Boisz się konkurencji czy co? Nauczy się, zobaczy co i jak. Nie uda się to nic przekona się że nie dla niego być szefem dla samego siebie i pójdzie na etat, uda się tym lepiej dla niego. Przestań znięchęcać, bo to tworzy nieudaczników, którzy boją się spróbować czegoś nowego. Nie jestem pewien, ale Miłosz też chyba miał firmę na rodzica (jak pomyliłem osoby, to przepraszam), sam prowadził wszystko i jakoś dobrze mu się wiedzie.

Edytowano przez mSurf.eu (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

A ja tutaj widzę bardzo wyraźne, czerwone światełko:

17 lat i firma na mamę.

 

Błagam... nie "pomagajmy" takim "byznesmenom"... gościu trochę ładniej napisał o tworzeniu krzaka. Nie oszukujmy się, Polska to nie Stany, a 17 lat to jest idealny okres, by zaplanować sobie pracę... w kierunku zdania matury, a nie zakładania firmy.

 

Już nie mówiąc o tym, że jak firma będzie na mamusię, a dziecko będzie dłubało, to mamusia powinna dziecko zatrudnić normalnie.

 

Jego cyrk jego małpy :)

 

Użytkownik chciał rady to ją dostał. Jeżeli zrezygnuje to trudno, jeżeli odniesie sukces to dobrze.

 

Ważne jest aby nie oszukiwał i głównie po to się konsultuje z innymi userami :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość

Pomijając aspekty czy powinna to być firma na mamę, czy nie ja dodam tylko, że mama pracując na etacie i tak dodatkowo będzie musiała do ZUSu odprowadzić składkę na ubezpieczenie zdrowotne - ok. 250 zł miesięcznie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Pokuć

Jeżeli użytkownik nie będzie kombinował, robił podejrzanych wałków to nie widzę nic przeciwko ażeby mu dać szansę. Podchodząc do tematu uczciwie i biorąc temat na poważnie, ma szansę odnieść sukces. To czy go odniesie to jest już zależne tylko i wyłącznie od niego. Jak mu się powiedzie to super, jak nie to szkoda - nie każdemu się udaje za pierwszym razem odnieść sukces. Ale porażka hartuje ducha :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czyli rozumując to, że pracuje na etat mama to miesięcznie koszty utrzymania (chodzi mi o zus, emerytalne itp. składki) to wydawał bym na samo to jakieś 250 zł + inne koszta sprzętu itp. Jako sprzęt planował bym zakup tylko najważniejszych rzeczy i nie od razu tylko po czasie kiedy już na to zarobie. Oczywiście bym brał na to fakturę by odliczyć sobie VAT od podatku.

 

Kolejnym jest pytaniem. Pod słowami Usługi Informatyczne, kryje się bardzo szerokie pojęcie. Robił bym tutaj dużo rzeczy i to w różnych dziedzinach.

- Tworzenie stron głownie dla lokalnego biznesu i osób prywatnych wraz z hostingiem dla tych stron

- Montaż i konfiguracja sieci w małych firmach

- Konfiguracaj instalacja, całej sieci komputerów w firmie. Nie było by z tym problemy bym robił dosyć odległe rzeczy.

 

Kolejne pytanie dotyczy dochodu. Powiedzmy wykonam komuś stronę wraz z hostingiem i wystawie fakturę na 500 zł. To czy muszę odprowadzać podatek od razu po wydanie faktury i przyjęcia pieniążków,czy dopiero pod koniec miesiąca jak podliczę sobie ile zarobiłem i wtedy na kont US, czy na jakiej zasadzie to polega

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zakładając że będziesz vatowcem i rozliczasz się na zasadach ogólnych czyli prowadzisz KPiR to nie podliczysz sobie tylko właśnie od tego jest KPiR żeby wyliczyć ile masz podatków do zapłaty i potem wpłacasz podatki na konto urzędu skarbowego. PIT do 20 następnego miesiąca a VAT do 25 następnego miesiąca np. podatek za wrzesień będziesz płacił do 20 października a VAT do 25 października.

 

Jeżeli zadajesz takie podstawowe pytania to albo doczytaj najpierw albo naprawdę zatrudnij księgowa.

 

To co wykonujesz określasz zakładając firmę wybierając odpowiednie kody PKD.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W chwili obecnej chcę się zorientować jakie koszty co i jak. Bym miał jakieś pojęcie. A jak już będę je miał. Policzę sobie potencjalne zyski i wydatki w skali roku i zobaczmy czy będzie wogóle mi się to opłacać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ja nikomu nic nie bronię, dla mnie to gościu może nawet zapytać o gruszki na wierzbie : )

 

Mówimy o sytuacjach totalnie legalnych, więc nie zapomnij o fakcie zatrudnienia u mamy (czyli +ZUS chyba normalny i chorobowe - jakoś tysiak?). Bycie członkiem rodziny z tego nie zwalnia.

Oczywiście jest jeszcze dzieło (do którego może przymarudzić US jeśli będzie co miesiąc bardzo podobny) i zlecenie, ale wtedy i tak podatki zżerają od cholery.

 

Tak w sumie - jak już chcesz rad.

Nie lepiej dogadać się z kimś, kto już ma DG? Robić dzieła czy coś i masz spokój. W wieku 17 lat wpi... się w to polskie bagienko, szczególnie, jeśli masz "szczęście" być w rejonie urzędasów-komuchów...

Edytowano przez Sponsi (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Sponsi, ciebie bym prosił o nie wypowiadanie się. Temat na na celu obliczenie +/- kosztów utryzmania miesięcznie firmy jednoosobowej. Nie wliczając w to, koszty pracowników, różnych urządzeń, programów itp. to liczę osobno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

mSurf.eu, pokaż w którym miejscu miałem działalność zarejestrowaną na kogoś tam. A jak nie znajdziesz to popatrz na Glowanet i Adama, on miał firmę na mame.

 

Sponsi ma rację. Skończ najpierw szkołę, a następnie zabierz się za biznesy. I dlaczego mSurf namawiasz go, aby sam się przekonał jak jest być szefem dla siebie? I tak nie będzie, bo to nie jego firma, tylko mamy. Pracodawca zobaczy, że jest na vacie to rozwiąże z nią umowę i będzie się rozliczał fvat za usługę, bo będzie mu taniej (zależy czym się zajmuje). A jak firma padnie, bo nikt nie będzie chciał robić poważnych interesów z 17latkiem? To co mama zrobi? Na kuronia, bo jej nikt nie zatrudni?

 

Biznesy mu do głowy odbiją i nie bedzie czasu na maturę. Bo po co jak ma firmę, no nie? :D

 

Jak wszyscy wiemy - biznes to nie jest piaskownica.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Miłosz mam świadomość tego co mówisz. Miał bym kilka potencjalnych klientów na chwilę obecną. Ale chcę policzyć to wszystko co i jak. Bo jeśli policzę wydatki i dochody i zysk po roku wyjdzie mi na poziomie 1000 zł to mi się nie będzie opłacać i dam sobie luzu. A szkołę i tak skończę, bo jest dla mnie ważna. Więc chcę ustalić opcjonalnie jakie miał bym wydatki miesięczne te obowiązkowe (zus, składki emerytalne itp)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A szkołę i tak skończę, bo jest dla mnie ważna.

A co powiesz klientowi? Że nie możesz przyjść bo w szkole jesteś do 15?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Oto się nie martw. Nie planuje robić bardzo rozległej działalności tylko lokalnej. I tak jak liczę z potencjalnych klientów których miał bym na pewno oraz z tych, których miał bym być może raczej miał bym jakiś zysk.

 

Prosił bym kogoś życzliwego aby wytłumaczył mi rodzaje podatków co z czym się je itp

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×