Skocz do zawartości

Polecane posty

Zastanawialem sie dzisiaj czy istnieje w ogole zapotrzebowanie na slabe serwery dedykowane oparte na procesorze Atom? W zasadzie wiekszosc VPS-ow zagina Atoma wydajnoscia, ale jednak co wlasna maszyna to wlasna. :) No i tez niektore modele Atomow wcale takie slabe nie sa np. D525.

 

Dodajac do tego ich energooszczednosc to cena takiego serwerka moglaby byc calkiem niezla, wrecz konkurencyjna z VPS-em. Wiadomo, ze bajery typu zdalny reset czy instalacja systemu to juz wiekszy problem z dedykiem, ale nie jest nie do przeskoczenia na pewno.

 

Widzieliscie moze jakies atrakcyjne ofery dedkow na Atomie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość patrys

Tak z pamięci to dhosting.pl i ionic.pl miały ofertę z procesorem Atom.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Możesz zerknąć na ofertę Kimsufi, oferują Atoma a czasami jakiś Dual wpadnie. Tego typu dedyki są przydatne raczej na usługi backupowe, gdzie procesor nie odegra zbyt dużej roli, ale natomiast liczy się pojemność dysku i łącze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam testowy serwer oparty od jakiegoś czasu na atomie D510 i z doświadczenia powiem, że z wydajnością obliczeniową kiepsko.

 

Plusem za to jest cisza, oszczędność energii i mała obudowa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy do czego, jeśli komuś nie zależy na dużej mocy obliczeniowej. To atom jest bardzo ciekawym rozwiązaniem.

 

Wspomniane Kimsufi jest bardzo atrakcyjne. 2GB RAM i 1TB HDD gdzie w VPS o takiej pojemności można pomarzyć.

Wiadomo każde rozwiązania ma swoje plusy i minusy. Ale taki Atom z Kimsufi myślę że fajnie nadaje się na streaming, backupy a i bez problemu można hostować na tym kilkadziesiąt stron.

 

Ja generalnie jestem zainteresowany i niedługo pewnie zakupię go w OVH na próbę.

 

Jeśli chodzi o utrzymanie to wychodzi zdecydowanie taniej niż "standardowe" rozwiązania. Po pierwsze mało prądu zużywa do tego wydzielanie ciepła jest bardzo małe więc na kosztach klimatyzacji też się oszczędza :)

Edytowano przez Life (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

(...) i bez problemu można hostować na tym kilkadziesiąt stron.

 

Żebyś się nie zdziwił, czysty Wordpress bez pluginów i bez Cache generuje się ok. 1.4 sekundy.

Co ciekawe ponad 0.5 sek. trwa wczytanie pliku językowego (pl_PL.mo) czyli coś co wymaga wydajności procesora.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie Atomy to genialne procki do serwerów pod statyczny content. Po co moc obliczeniowa na serwerze, który ma tylko wysłać plik? Władować do takiego serwera kilka terabajtowych dysków, ze 2 giga RAMu, podpiąć pod szybką rurkę i można serwować pliki bez problemów i co najważniejsze taniej niż z Xeona.

 

Wszystko ma swoje uzasadnienie, jak znajdziesz odpowiednie zastosowanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Z dyskusji wynika, ze jezeli Atom to tylko z duzym dyskiem i szybkiem laczem co juz w naszych warunkach takie tanie niestety nie bedzie.

 

Jesli zas chodzi o same Atomy to maja bardzo zblizone taktowanie, ale czasami rozbieznosc wydajnosci jest bardzo duza, bo takie N270 jest ponad 2x slabszy od D525, ale za to ten pierwszy zuzywa 3W, a drugi az 13W.

 

AMD ma rowniez, nazwijmy to, male procesory np. E-350, ale tutaj zuzycie pradu przy podobnej mocy do D525 jest sporo wyzsze (nie wiem czy nawet nie 18W).

 

Reasumujac Atom Atomowi nie rowny. Spojrzmy jeszcze na problem energooszczednosci od innej strony. Taki Xeon L3426 ma TDP na poziomie 45W ma wydajnosc okolo 7 Atomow D525 (czyli 7x13W = 91W). Wiec chyba najlepszym wyznacznikiem jest stosunek wydanosci do zuzycia pradu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

Dla porównania miałem atoma w swoim netbooku i moim zdaniem tylko do takich urządzeń (oglądanie filmów i słuchanie muzyki) się nadaje :)

 

Co do serwerów to takie oferty są żartem :) Procesor 1.2 Atom... ŻART!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mialem do niedawna netobooka z Atomem 330 i chodzilo to bardzo ladnie dlatego mysle, ze nie taki Atom slaby. Ilez to jest serwerow z Xeonem 3Ghz FSB 533Mhz. Jest on slabszy o jakies 15% od Atoma D525, a o zuzyciu energii to nawet nie wspomne. ;)

 

Tylko poprostu dla ludzi gigaherce sa magiczne, szczegolnie to widac w przypadku VPS-ow, ktore niejednokrotnie chodza na jakims starym klamocie i 3Ghz z w/w Xeona jest slabsze od 1Ghz z nowego procesora. No, ale klient rowniez kreuje rynek i jesli taka jest potrzeba to i takie uslugi sa swiadczone.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość NiskiWujek

Co do serwerów to takie oferty są żartem :) Procesor 1.2 Atom... ŻART!

 

Oferta dla "zielonych" xd znaczy się dla osób dbających o środowisko :)

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Oferta dla "zielonych" xd znaczy się dla osób dbających o środowisko :)

 

 

Eee, pare postow wyzej wykazalem, ze Xeon L3426 moze byc nawet 2x bardziej eko. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie można się też dać zwariować z wydajnością. Wiadomo, Atom demonem nie jest, ale całkiem niedawno(w stosunku do wieczności) szałem było mieć procesor z dwoma rdzeniami w serwerze i jakoś internet sobie szalał :). Wiem, że teraz bardziej wymagające aplikacje muszą być obsłużone, niemniej jednak jak już d.v wspomniał "Wszystko ma swoje uzasadnienie, jak znajdziesz odpowiednie zastosowanie.".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

oo mój desktopy procek - L3426 ;-)

 

Moim zdaniem (a mam także najtańszego kimsufi) jest to dobra alternatywa dla oversellowanych vpsów. Gdyby nie fakt że większość atomów w budżetowych serwerach to najstarsze i najgorsze atomy - ich opinia na pewno byla by wyższa. Ile to hostingów pracuje na starych jedno i dwurdzeniowych xeonach tak prądożernych że kable były aż czerwone (:P) ?

 

http://www.cpubenchmark.net/cpu_list.php

Intel Pentium 4 3.00GHz 491

Intel Pentium D 2.66GHz 678 (w pełni dwurdzeniowy jeśli jest tutaj młodsza publika)

Intel Atom D525 @ 1.80GHz 715

 

Benchmarki przemawiają na korzyść nowych, budżetowych rozwiązań niż starych serwerowych rozwiązań i jako taką alternatywę należy je rozważać.

 

Jest firma która produkuje serwery oparte na 100 atomach;-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Eee, pare postow wyzej wykazalem, ze Xeon L3426 moze byc nawet 2x bardziej eko. ;)

 

Rozpatrywałeś prądożerność i wydajność jedynie procesorów do tego nie podałeś źródła na który się oparłeś porównując Atom i Xeona.

Rozpatruj cała platformę tj. zajętość miejsca, zasilacz, ilość oddawanego ciepła i energię która jest potrzeba żeby to wszystko wychłodzić pewnie inaczej to wyjdzie ale to tylko jest teoretyzowanie.

 

Tutaj jest ciekawe porównanie http://www.tomshardware.com/reviews/atom-d510-pentium-4-nettop,2649.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@regdos

 

Zapotrzebowanie na prad wyliczalem z danych technicznych producenta, a dokladnie TDP procesora. Mozna te wartosci sprawdzic np. na cpu-world.com .

 

Masz racje, ze w praktyce trzeba rozpatrzyc cala platworme, ale procesor jest elementym najbardziej pradozernym i wydzielajacym przez to najwiecej ciepla. Inaczej jest w dektopach gdzie duza konkurencje dla procka robi wypasiona grafa.

 

Ciekawe jestem jak wypada wydajnosciowo Xeon E3-1120L 2.2Ghz z trubo i TDP tylko 20W.

 

@Devil

 

Do serwera to raczej Xeon, a nie c2d albo i3/i5, ale to szczegol, bo to ta sama architektura. Fajnie jednak miec dwuprocesorowe maszyny.

 

Wez pod uwage rowniez, ze duze zuzycie energii to rowniez wiele wypromieniowanego ciepla, ktore trzeba usunac, a to powoduje jeszcze wieksze zuzycie energii.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Prąd to nie kluczowa kwestia nowoczesnej platformy serwerowej.

Obstawiam, że w dzisiejszych realiach, to prąd jest jedną z kluczowych spraw jakiejkolwiek inwestycji.

Patrz na np. biznes żarówkowy, gdzie wymusza się prawnie to, co by nie świecić aż tyle watów.

 

ale procesor jest elementym najbardziej pradozernym i wydzielajacym przez to najwiecej ciepla.

Żebyś się nie zdziwił... Miałem swego czasu płytkę z Atomem (jedną z pierwszych wersji), gdzie na owym Atomie był tylko kawałek blaszanego radiatorka, a niespodzianką był 2*większy radiator z wentylatorem umieszczony na... chipsecie ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Obstawiam, że w dzisiejszych realiach, to prąd jest jedną z kluczowych spraw jakiejkolwiek inwestycji.

Patrz na np. biznes żarówkowy, gdzie wymusza się prawnie to, co by nie świecić aż tyle watów.

 

Żebyś się nie zdziwił... Miałem swego czasu płytkę z Atomem (jedną z pierwszych wersji), gdzie na owym Atomie był tylko kawałek blaszanego radiatorka, a niespodzianką był 2*większy radiator z wentylatorem umieszczony na... chipsecie ;)

 

Heh, zalezy jeszcze od procesora. Jak Twoj Atom mial TDP 3W (strzelam, bo nie wiem jaki model dokladnie miales) no to faktycznie inny klamot mogl wiecej lyknac. Jak masz w serwerze 2 Xeony co biora po 130W to mysle, ze nic bardziej pradozernego tam nie znajdziesz. :)

 

Tez uwazam, ze prad to jest jeden z kluczowych kosztow DC. Lacza obecnie sa smiesznie tanie np. u mnie mozna wziac spokojnie gigabit za 17k zl netto miesiecznie. Nie wiem jakie sa teraz ceny, bo ta oferte dostalem jakis rok temu.

 

Poza tym po co placic wiecej jak mozna mniej, nie? ;) Na swiecie panuje trend do oszczedzania energii i mnie sie to bardzo podoba, bo mamy teraz komputery, ktore nie zuzywaja setek Watow, a tylko dziesiatki, mamy energooszczedna klimatyzacje (inwertery), oswietlenie i pewnie tysiac innych rzeczy z ktorych nie zdaje sobie nawet sprawy.

 

Nawet auta teraz jakos mniej pala niz przed 10 latami. :)

Edytowano przez mcbarlo (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

U mnie w lapku jak poszedł wentylator to Atoma używałem w normalnych warunkach (temp. pokojowa, programy te co zawsze) i trochę bardziej się grzał (po wymianie także więc norma) i śmigał jak ta lala :)

 

Chłodzenie stanowiła tylko aluminiowa płytka która była pod klawiaturą :)

 

Używałem go tak przez około 2mc zanim mi przesyłka z chin doszła z nowym wentylkiem :)

Edytowano przez Kamikadze (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Co wy wiecie o życiu. Nie będę się rozpisywać ale w Europie jest nadmiar energii głównie tej EKO. Niemcy zbudowali tyle wiatraków że nie opłaca się ich konserwować. Co się z nimi robi ? Wywozi jak szrot do Polski. U nas bez konserwacji budują je z dopłatą UE.

 

Powiecie że to mała moc. Niekoniecznie przy obecnej ilości :)

 

Tylko co to ma do rzeczy tak naprawde? Ja widze jaki rachunek za prad dostaje i jak wymienie serwery na bardziej energooszczedne, a czesto bywa, ze przy okazji mocniejsze to rachunek mam mniejszy. Wtedy albo moge zrobic lepsze ceny klientom albo wiecej zarobic zeby miec z czego dalej inwestowac.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A np. to że w Norwegii gdzie przeciętne zarobki to bajka dla 95% naszego społeczeństwa można dostać energię hurtową taniej niż w Polsce.

 

Dlatego w Polsce myślimy o prądzie a nie o rozwoju technologii.

 

Jakby tylko u nas prad byl drogi, a na calym swiecie tani to podejrzewam, ze firmy olewalyby zuzycie energii, a tak nie jest. Nie zaprzeczam, ze w innych krajach prad jest tanszy, ale nie az tak zeby nie starac sie go oszczedzac. Jezeli tylko zamontowanie innego sprzetu pozwoli poprawic kondycje finansowa firmy to czemu nie?

 

Ponadto musisz pamietac, ze do przesylania duzej ilosci energii jest potrzebna odpowiednia infrastruktura. Nawet glupi kabel musi miec wiekszy przekroj jesli zapotrzebowanie jest wieksze.

 

Moze jak ludzkosc bedzie potrafila podtrzymac fuzje wodoru na tyle dlugo zeby dalo sie zrobic z tego reaktor to wtedy prad bedzie smiesznie tani, ale pytanie tylko czy dociagniemy do takich czasow? :P

Edytowano przez mcbarlo (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nawet jeżeli podtrzymamy fuzję wodoru to prąd nie będzie tańszy - Nagła cena w dół oznaczała by koniec monopolu danego producenta.

 

Energia to ogromny rynek - pieniędzmi da się zatrzymać każde badania.

 

No to tym malo optymistycznym akcentem mozemy zakonczyc OT. :)

 

Podsumowujac, bo troche zboczylismy z tematu. Atomy na serwer owszem, ale do waskich zastosowan takich jak streaming lub backup. W przypadku pierwszym potrzebne jest dobre lacze bez limitu, a w drugim duze dyski.

Edytowano przez mcbarlo (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zapotrzebowanie na prad wyliczalem z danych technicznych producenta, a dokladnie TDP procesora. Mozna te wartosci sprawdzic np. na cpu-world.com .

TDP procesora nie specjalnie ma odzwierciedlenie w rzeczywistym poborze prądu przez układ.

 

Masz racje, ze w praktyce trzeba rozpatrzyc cala platworme, ale procesor jest elementym najbardziej pradozernym i wydzielajacym przez to najwiecej ciepla. Inaczej jest w dektopach gdzie duza konkurencje dla procka robi wypasiona grafa.

Jesteś w błędzie ;). Za czasów podstawki 771, pamieci FBDIMM potrafiły pobierać dużo więcej prądu niż procesor. Jedna 4GB kość, miała pobór prądu na poziomie 13-15W, co przy kilku kościach zdecydowanie przekraczało pobór generowany przez procka.

W obecnych platformach 1 procesorowych na sandy bridge (np. intel 1u), pobór prądu przez wentylatorki przekraczał pobór prądu samego procesora dual core ;). Czyli też nie do końca się to zgadza.

Pierwsze atomy, miały na płycie głównej chipset którego pobór prądu był więksy niż samego procesora ATOM ;).

Edytowano przez Sebak (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

TDP procesora nie specjalnie ma odzwierciedlenie w rzeczywistym poborze prądu przez układ.

 

No, a co odzwierciedla? Po cos ta wartosc jest podawana i nie powiesz mi chyba, ze procesor majacy TDP 60W zuzyje wiecej energii niz ten co ma 90W?

 

Jesteś w błędzie ;). Za czasów podstawki 771, pamieci FBDIMM potrafiły pobierać dużo więcej prądu niż procesor. Jedna 4GB kość, miała pobór prądu na poziomie 13-15W, co przy kilku kościach zdecydowanie przekraczało pobór generowany przez procka.

W obecnych platformach 1 procesorowych na sandy bridge (np. intel 1u), pobór prądu przez wentylatorki przekraczał pobór prądu samego procesora dual core ;). Czyli też nie do końca się to zgadza.

Pierwsze atomy, miały na płycie głównej chipset którego pobór prądu był więksy niż samego procesora ATOM ;).

 

 

No spoko, ale wentylatorow masz w serwerze kilkanascie czasami. Jakbys mial kilkanascie procesorow to by, wiecej pradu zuzyly niz wentylatory czy pamieci. Ja wiem, ze zazwyczaj w serwerze sa 2 CPU, a wentylatorow i pamieci kilka, ale jako jednostka procesor nie ma sobie rownych w zuzyciu energii. :)

Edytowano przez mcbarlo (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×