Skocz do zawartości
Jerry

Z Linux'em przygody początek

Polecane posty

Witam serdecznie Szanowni Forumowicze,

 

zdaję sobie sprawę, że dla niektórych temat może wydać się banalny/trywialny itp. Niemniej jednak chciałbym prosić o radę. Jestem użytkownikiem Windowsa (WinShitu jak określa to mój znajomy). Niejako pod jego presją chciałbym po prostu przekonać się do Linuxa (dać mu szansę). I tutaj pojawia się moje pytanie: Jaką dystrybucję polecacie (najlepiej taką, która nie przyprawi mnie o zawał serca przy przesiadce z Win)? Do swoich propozycji dopiszcie również, w miarę możliwości, czemu akurat taką. Dziękuję z góry za odpowiedź.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak to ma być twój pierwszy linux to Ubuntu lub Fedora. Obydwa się łatwo instaluje i bezproblemowo. A ich obsługa to czysta przyjemność. Nadają się do zabawy i trochę bardziej skomplikowanych zastosowań.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Słyszałem także kilka dobrych słów o OpenSUSE. Co o tym myślicie? Czy "za krótki" jestem? :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość

openSUSE przerabiałem i do zastosowań domowych dla typowego zjadacza chleba nie mogę polecić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ok, a teraz pojawia się pytanie czy inwestować w polskie remixy (Niebiańska Nimfa) czy w wersje "gołe"?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość

Remix daje Ci prostszy start dla nowego, gdyż zawiera elementy jeszcze bardziej ułatwiające start, w późniejszych etapach aktualizowanie odbywa się w identyczny sposób i w identycznym czasie jak wersja 'oryginalna'.

 

Tak na dobrą sprawę 'polski remix' to wersja ubuntu ze zmienionym/dodanym w stosunku do oryginału oprogramowaniem, nowymi tapetami i kilkoma autorskimi narzęziami, które de facto na 'orginale' również zainstalujesz i uruchomić.

Jak chcesz zaczynać to polecić mogę Ci polski remix.

Edytowano przez theqkash (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Marshall

Zacznij od dystrybucji Debian , ja się sam uczyłem na niej podstaw trochę to zajmie z czasem dowiesz się co i jak bardzo pomocna społeczność jest na debian.linux.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No właśnie zastanawiam się nad Debianem i Ubuntu. Nie rozumiem jednak pewnej kwestii. "Ubuntu oparty jest na Debianie". Coś więcej?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość

Debian jest starszy, Ubuntu zostało stworzone celem uproszczenia juz dość prostej obsługi i administracji Debianem.

 

Mimo wszystko uważam, że przynajmniej na początek Ubuntu jest bezkonkurencyjne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Moim zdaniem dla początkujących jest Linux Mint. To oparta na Ubuntu dystrybucja ma wszystko out of the box. Nie trzeba się bawić w instalację flashów itp. :D. Debiana na sam początek nie polecam (ach te moje perypetie z x.org'iem), lecz jako następne distro jak najbardziej.

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mint też został mi polecony jako bardziej dopracowana wersja Ubuntu. Aktualnie siedzę na tym dostatnim i na razie nie narzekam. Podejrzewam, że nie minie wiele czasu i spróbuję się przerzucić na jakąś inną dystrybucję.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość

Mint to w sumie jakiś taki klon Ubuntu, przez długi okres czasu był zwykłym Ubuntu z nieco innym oprogramowaniem domyślnie + kilkoma innymi tapetami i jakimiś bajerami, oprócz tego dostawałeś to samo. Teraz się coś nieco ponoć zmieniło, ale to masz w sumie kilka jakichś dodatkowych narzędzi typu ubuntutweak i tyle.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja polecam ci ubuntu. Tylko nie niebiańską nimfe ! unity... porażka (niby można zmienić na gnome ale nie masz wtedy tych fajnych efektów. Zainstaluj ubuntu 10.10 malinowa mandarynka (polski remiks).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja polecam ci ubuntu. Tylko nie niebiańską nimfe ! unity... porażka (niby można zmienić na gnome ale nie masz wtedy tych fajnych efektów. Zainstaluj ubuntu 10.10 malinowa mandarynka (polski remiks).

Można zmienić na standardowy Gnome. 10.10? Po co, jak już zaraz będzie 11.10?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja polecam Ubuntu, jak chcesz oryginalną płytkę to napisz na PV mogę ci przesłać CD mam kilka z Shipit, a ci chyba już przestali rozdawać <_>

poza tym Ubuntu chyba najprostsze i najłatwiej się przesiąść z Windows'a

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Można zmienić na standardowy Gnome. 10.10? Po co, jak już zaraz będzie 11.10?

 

Można ale wtedy nie masz tych fajnych efektów takich trzęsących się okienek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Matmaxalez

Ja ma wszystkie te efekty... Tylko trzeba w ustawieniach je wlaczyc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja polecam Ubuntu, ew. Mandrivę z naciskiem na pierwszą dystrybucję.

 

Dlaczego Ubuntu?

1. Proste - jest to Gnome, które jest bardzo intuicyjne i proste. Zawsze też można doinstalować KDE lub inne środowisko graficzne.

2. Spora społeczność i duża ilość poradników, stron.

3. Ubuntu stara się przynajmniej ostatnio naśladować Maca i po części Windowsa biorąc z nich to co najlepsze.

4. Prosta instalacja z możliwością pobrania kodeków, aktualizacji itp.

5. W pełni po polsku.

6. Większość (jak nie wszystko) działa "po wyjęciu z pudełka". Jeżeli coś nie działa, zapewne i tak w pozostałych dystrybucjach będziesz musiał się trochę namęczyć lub nie będzie działać.

7. Szybko się rozwija, ale ostatnio nacisk położono bardziej na wrażenia graficzne, że tak powiem ;)

8. Prostota i narzędzia ułatwiające obsługę (Centrum Oprogramowania, coś ala "Panel sterowania" nazwane "Ustawienia systemu", automatyczna szukarka zamkniętych sterowników)

 

 

Wybierając Ubuntu nie powinieneś się zawieść. Po instalacji polecam instalację zamkniętej Javy (zamiast otwartej, która działa, ale może nie do końca wszystko obsługiwać) i ew. czcionek MS. Kodeki masz po instalacji jak zaznaczysz ptaszkiem opcję w instalatorze. Mogę pomóc.

 

Zniechęcić lub zachęcić może cię Unity, którym się zachwycają i którego nie cierpią. Po kilku miesiącach pracy jest naprawdę wygodne.

 

Poza tym aktualizacja programów jednym kliknięciem i inne + Linuksa :)

Edytowano przez webnet (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj jeżeli nie będzie ci unity odpowiadać przy logowaniu na dole ekranu wybierasz sesję. Jeżeli chcesz zmienić na gnome wybierz "Klasyczny ubuntu"

  • Upvote 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja tam polecam jednak OpenSuSE, ale z jakimś lekkimi X'a, bo KDE w wersji 4.0 to jakaś porażka, od momentu zaprzestania wsparcie KDE 3.5 przerzuciłem się na XFCE, ale zacząłem jednak preferować LXDE :) A Gnome jakoś nigdy nie lubiłem :)

Yast jest jak dla mnie bezkonkurencyjny jeśli chodzi o panel zarządzania, natomiast polecanego przez niektórych tutaj Ubuntu zupełnie nie trawię, jakieś to dziwnie upośledzone ;p, wolę Fedore :)

Do zabawy oraz pracy awaryjnej całkiem niezły jest CDLinux.pl :) - bootuje się z płyty i jest dopasowany do Polskich warunków.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na początek niech jednak spróbuje sobie debiana lub ubuntu ponieważ są intuicyjne w użytkowaniu nie sprawiają problemów z zainstalowaniem poza tym jest do nich sporo poradników w internecie więc dla początkującego użytkownika (wg mnie) taki debian czy ubuntu jest "bardziej przyjazne".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×