Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
jensej

Domowy serwer do nauk. Konfiguracja

Polecane posty

Witam.<br>Ostatnio zdemontowałem komputer stacjonarny, (monitor i reszta na śmietnik), pozostała mi jedynie jednostka centralna. I Teraz nasuwa się pytanie, chciałbym z niej zrobić "serwer" tyle ,że nie wiem jak się z nim połączyć, chce na nim zainstalować debiana i łączyć się poprzez SSH.<br>Proszę o jakieś porady. Pozdrawiam<br>

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No to zainstaluj go :) zepnij komputery w sieć i łącz się po ssh

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kopaczka

Szukałeś chociaż w sieci czegoś?

 

Najpierw należało by się zastanowić jaki system chcesz mieć.

Wybierz jakąś dystrybucje linuxa. W internecie masz wiele artykułów w których znajdziesz porównania poszczególnych dystrybucji

Jak już wybierzesz to poszukaj artykułów do wybranej przez Ciebie dystrybucji, poczytaj dokumentacje, howtoforge itd.

 

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

chce debiana 5. Chodzi o to, że trzeba go jakoś tam zainstalować a do dyspozycji mam jedynie jednostkę centralną. (bez monitora) + laptop.

I chodzi mi jeszcze o to aby, System instalował się po starcie z nośnika jako głowny i jedyny system

Edytowano przez jensej (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

wystarczy że pobiorę obraz płyty, nagram i z bootowania zadziała instalacja?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

wystarczy że pobiorę obraz płyty, nagram i z bootowania zadziała instalacja?

 

Tak. (O ile dobrze wypalisz obraz płyty i bootowanie masz dobrze ustawione)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

może ktoś podać link do takiej wersji?

Bo coś nie mogę znaleść (DEBINA 5)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ale 5 jest old-stable. Deb 6 jest teraz oficjalnym wydaniem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

może być na najnowsza byle po nagraniu na cd, można ją było odpalić przy bootowaniu.

I jeszcze jedno da się jakoś zainstalować system bez monitora, ?? Mam jedynie jednostkę centralną + ew(laptop) (roouter)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

http://cdimage.debian.org/debian-cd/6.0.1a/i386/iso-cd/debian-6.0.1a-i386-CD-1.iso

 

Jaką masz tam kartę graficzną? Nie dasz rady podłączyć tą jednostkę pod np. telewizor?

Z laptopem może być ciężko.

 

Kiedyś czytałem coś o porcie RS232 i przekierowaniu obrazu - ale w tej sprawie niech

wypowiedzą się osoby, które miały z tym styczność - czy to faktycznie można tutaj zastosować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś czytałem coś o porcie RS232 i przekierowaniu obrazu - ale w tej sprawie niech

wypowiedzą się osoby, które miały z tym styczność - czy to faktycznie można tutaj zastosować.

Raczej dotyczy to konsoli szeregowej a nie przekierowania obrazu. A co do meritum to bez monitora będzie raczej ciężko. A jak chcesz zrobić sobie "serwer" do zabawy to zrób to na maszynie wirtualnej na laptopie np. virtualbox.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ale 5 jest old-stable. Deb 6 jest teraz oficjalnym wydaniem

 

no i co ? to ma niby oznaczać, ze jest nie do pobrania w internecie w wersji iso czy jak ?

bo co to zmienia ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

w aktualnym czasie gdy wszystko idzie w wirtualizacje bez sensu jest stawiać sobie serwer do nauki. Szkoda prądu:P

Dużo lepsze będzie postawienie sobie wirtualnego systemu (polecam do administracji FreeBSD) i tam możesz się uczyć. Zwłaszcza, że jak mówisz dopiero zaczynasz takie zabawy.

Ja takie coś praktykuję również od niedawna i jestem zadowolony. Wcześniej też rozważałem zabawę z jakimś domowym serwerem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Obraz znajdziesz na stronach Debiana (www.debian.org), nie masz żadnego znajomego, który by użyczył monitora ew. pozwolił "wpaść" i zainstalować?

Możesz też próbować podpiąć dysk do komputera z monitorem i wgrać Debiana, potem przepiąć dysk. Na czas instalacji lepiej odłącz pozostałe dyski, abyś nie usuną niepotrzebnie ważnych danych :D

Pamiętaj o wgraniu ssh servera.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość AceDude

@Matmaxalez - a dystrybucje live? :) Masa ludzi ma linuksy na pendrive

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja instalowałem Debiana na dysku w desktopie, a potem przepiąłem do terminala, działa nadal.

Tak samo wymieniałem bebechy w komputerze, dysk został ten sam (z Ubuntu), podpiąłem dysk do nowego sprzętu, wstał bez problemów.

Edytowano przez Aimer (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Matmaxalez

Teraz sobie przypomniałem ze tamto było pisane pod windowsa ;] Mozliwe ze linux inaczej dziala :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A od kiedy Live sie instaluje :P?

 

Bardzo często w dystrybucji live jest opcja instalacji po uruchomieniu.

Teraz sobie przypomniałem ze tamto było pisane pod windowsa ;] Mozliwe ze linux inaczej dziala

A linuxy tak bez problemu wstają bo takie instalowane z ISO czy live mają wszystkie sterowniki skompilowane w jądrze jako moduły i startujący linux wykrywa co ma i ładuje odpowiednie sterowniki. W przypadku gdy sami sobie kompilujemy jądro pod nasze wymagania i sprzęt a resztę powyłączamy to wtedy po zmianie sprzętu nie wstanie.

Więc postaraj się nie wprowadzać ludzi w błąd jeżeli masz taką słabą wiedzę o systemach operacyjnych i coś Ci się wydaje i nie jesteś pewny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Matmaxalez

No wlasnie, to jest OPCJA, a live samo w sobie sie nie instaluje ;-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość

A co do

Więc postaraj się nie wprowadzać ludzi w błąd jeżeli masz taką słabą wiedzę o systemach operacyjnych i coś Ci się wydaje i nie jesteś pewny.

 

 

to napisalem

Ale nie jestem pewiem. Kiedys na dobreprogramy czytałem o tym :P

 

Odrazu podkreslilem ze nie jestem pewien a wy jezdzicie po mnie i coraz minusy... A potem gadacie ze forum od nauki jest ;-)

Edytowano przez Matmaxalez (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

heh. Miał ktoś może taki przypadek że komputer się włączał a po 10-30 sekundach, tak jakby tracił zasilanie(wyłączał się) dioda na płycie głównej podczas tego incydentu niby świeci (że jest zasilanie), wie ktoś w czym problem?

Edytowano przez jensej (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

Możliwe że zasilacz nie daje rady... Wejdz do bios-u i sprawdz czy trzyma napięcia

 

 

Jeżeli dokładałeś ostatnio np. dodatkowy dysk czy zmieniałeś procek na mocniejszy to może być za słaby zasilacz.

Edytowano przez Kamikadze (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

nie daje rady wejśc do biosu tak szybko się wyłącza. Czyściłem jedynie podzespoły z kurzu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×