Skocz do zawartości
armani

Skąd DC mają takie niskie ceny łącza

Polecane posty

Witam!

 

Mam takie pytanko, a nie oskarżnie, po prostu ciekawi mnie jedna dość taka dziwna sprawa. Niektórzy głowią się nad tym, jakim cudem livenet potrafi dać swoim klientom np serwer dedykowany o łaczu 100 mbps / 2000 GB za 200 zl / miesiecznie, skoro 1 mb lacza kosztuje okolo 100 zl / mc no niech maja nawet znizki za 70 zl. Niech bedzie nawet to, ze kupuja mniej jak sprzedaja, ale tak czy tak utrzymanie takiego lacza to koszty. Sam prad za taki serwer to juz troche jest.

 

Prosze o jakis cynk ;) skad taki internet posiadaja. Chyba ze dzialaja na zasadzie internetu zwyklego, nie symetrycznego, ale to chyba watpliwe. Nie wiem czy na zwyklym idzie IP w ogole zrobic zewnetrznym.

 

Rozumiem, że napewno się dzieje tak ze kupuja np 300 mbps, a sprzedaja na tym 20 komputerów, bo to oczywiste, nikt by tak nie zarobił. No albo i 50 komputerów :D tu jest wielka niewiadoma. Tylko tak są w stanie zarobic.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

 

Rozumiem, że napewno się dzieje tak ze kupuja np 300 mbps, a sprzedaja na tym 20 komputerów, bo to oczywiste, nikt by tak nie zarobił. No albo i 50 komputerów ;) tu jest wielka niewiadoma. Tylko tak są w stanie zarobic.

 

Już sobie odpowiedziałeś ; )

Dostajesz łącze współdzielone, a nie dedykowane dla Ciebie.

A jak duży jest to overselling zależy od firmy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Trafiłem :D Ile tak mogą stawiać serwerów na 100 mbps ?;) 40 ? wtedy by im sie tylko oplacilo. Bo 40 serwerow to zysk okolo 8000 - 12000 / mc a koszt lacza okolo 5 tys / ms z tego co sie tak orientuje.

 

Trzeba liczyć jeszcze prąd który pewnie sporawo. 40 serwerów to pewnie z 2000 zl / mc za prąd minimum

 

To jest tak, jakby teraz ktoś kupił sobie 20 Mbps w cenie nie wiem 1200 zl / mc i na tym postawil z 10 serwerów po 10 mbps kazdy. Tak niby wciskają klientom.

 

I wtedy coś na tym zarobią, bo tak nie byłoby szans.

 

Tobie chodzi "współdzielone" czyli nie ma w ogóle jakiegoś ogranicznika do 100 mbps / per serwer na routerze? Czyli, że jeden łepek wali po 100 mbps a drugi ma zero ? :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na 100Mbitach jak Ci się poszczęści, zmieścisz 50 klientów, jak nie, jeden będzie w stanie wysycić takie łącze. Tutaj wszystko zależy od szczęścia ;).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ten temat wraca jak bumerang ;)

 

Jak się kupuje dużo łącza (1Gbps+) ceny są inne,

Łącze do punktów wymiany ruchu (50% ruchu) kosztuje znacznie mniej

Łącze na zagranicę (10-20%) też kosztuje mniej

w tanich miejscach overselling jest kosmiczny

zgadnij ile musi kosztować sprzęt który tak tanio sprzedają

2000 GB to jakieś 10 Mbit łącza ale sądzę że do TPSA można skutecznie z 1Mbit w godzinie szczytu wykorzystać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na 100Mbitach jak Ci się poszczęści, zmieścisz 50 klientów, jak nie, jeden będzie w stanie wysycić takie łącze. Tutaj wszystko zależy od szczęścia ;).

 

 

Dlatego w livenet.pl jest często zauważalna przerwa w działaniu serwerów. Bo zdarzy się gość co wysyci całe łącze. No ale tak czy tak livenet dla zabezpieczenia mógłby kupić powiedzmy 200 Mbps, dać kazdemu niech by nawet było 100 mbps - jakby zdarzył się koleś co by zuzyl cale swoje 100 mbps to by nie odbilo sie na innych, bo jest 200 mbps na stanie. Myśle dobrze ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy temat ;)

 

Dostępność łącza do TP w godzinach szczytu nie różni się praktycznie od innych operatorów w tym punktów wymiany ruchu. Są sytuacje że pasmo to jest nieco niższe niż dostępność PLIXa ale różnice nie przekraczają 30%

 

 

Nie przypominam sobie także częstej zauważalnej przerwy w działaniu serwerów. Nasi klienci szybko zwrócą nam uwagę na taki dyskomfort gdyby wystąpił. Nie ma też możliwości aby jeden klient wysycił całe łącze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

za dobrze to postrzegasz, mało kto leci pełnym pasmem bo limit miesięczny starcza wtedy na kilka godzin

 

Gdyby wszyscy wysycili w jednym momencie łącze (a raczej spróbowali) livnet potrzebował by z 40x tyle co ma wykupione...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

za dobrze to postrzegasz, mało kto leci pełnym pasmem bo limit miesięczny starcza wtedy na kilka godzin

 

Gdyby wszyscy wysycili w jednym momencie łącze (a raczej spróbowali) livnet potrzebował by z 40x tyle co ma wykupione...

 

Tu masz racje, w dodatku, że klient ma 100 mbps to do tego jeszcze ma limit w postaci transferu. To jest dobre rozwiązanie, dlatego, że klient będzie starał się ograniczyć zużycie łącza, żeby zaoszczędzić transfer, którego kiedyś i tak livenet nie liczył. Tzn aż tak nie brał pod uwagę czy ktoś zamiast 3000 gb zużył sobie np 3500 gb. Po prostu chodziło chyba bardziej o to, żeby ktoś nie wysycał im łącza.

 

 

A mam jeszcze pytanie. Czy livenet dziala na zasadzie wynajetego lokalu + jakis tam internet typu UPC ;) czy maja swoja serwerownie w jakims data center z bezposrednim wtykiem do internetu ? Pytam dlatego, czy lepiej wynajmować sobie 8 serwerów w data center, czy lepiej na takie coś wynająć sobie lokal i podłączyć taki internet jak np UPC oczywiście symetryk, bo ja np wolalbym miec kontrole we wlasnym lokalu nad komputerami, niz łazić do serwerowni i się prosić o wejście. Myslalem nad takim rozwiązaniem, ale nie wiem czy faktycznie lokal to jakieś wyjście z tego. Fakt - łącze - ile kupie tyle mam, prąd ile wykorzystam - tyle zapłacę itd. A w data center wynajmując sobie szafe - za szafe trzeba zaplacic, za lacze extra, za prad tak samo. Da rade w takim lokalu cokolwiek zdziałać ? Wystarczy jakaś linia ktora uciagnie 20 mbps powiedzmy ? netia itd i czy to byłoby miarowo stabilne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kto ma wrażenie że hicky to armani tylko bardziej się stara pisać posty ?;-)

nie odpisujcie, plusujcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kto ma wrażenie że hicky to armani tylko bardziej się stara pisać posty ?;-)

nie odpisujcie, plusujcie.

Coś chyba kolego nie trafiłeś ;) z resztą to ty w tym momencie nabiłeś sobie posta, bo robisz offtopa.

 

 

Proszę kogoś tylko o odpowiedź na mojego powyższego posta, bo ta sprawa mnie bardzo interesuje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość RuFiK

Nie chce podawać konkretnych operatoó ale przy 1g ceny siegaja od 10 - 20 zl netto w gore

 

Takze grosze ;)

 

Z drugiej strony jak firma ma ruch na takim poziomie, to nic tylko pogratulowac udanego podejscia do biznesu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie chce podawać konkretnych operatoó ale przy 1g ceny siegaja od 10 - 20 zl netto w gore

 

Takze grosze ;)

 

Z drugiej strony jak firma ma ruch na takim poziomie, to nic tylko pogratulowac udanego podejscia do biznesu.

 

 

 

 

Nie rozumiem Twojej odpowiedzi za bardzo 1 g ? za 10 - 20 zl ?

 

 

Rufik, tu nie chodzi zeby kupic 1 mb, bo nie wiem o co ci chodzi, tylko kupić min. 20 Mbps / 20 Mbps, mowa tu cały czas o symetryku, a nie o jakiś tam 1 mb za 10 zł.

 

Tylko pytanie czy to w takim zwykłym lokalu wypali,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość N3T5kY
Nie rozumiem Twojej odpowiedzi za bardzo 1 g ? za 10 - 20 zl ?

RuFiKowi chodziło o to, iż u niektórych operatorów, przy wolumenie 1Gbps, otrzymasz cenę 10/20 zł / mbps.

  • Upvote 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

aa... to faktycznie malutko. To lepiej kupić 1 Gbps niż 100 Mbps. 20 zł to nie jest aż tak duzo. Tyle ze małe serwerownie sobie za bardzo na to pozwolić nie mogą. Musiałby mieć duzo serwerów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A tak odpowiadajac na moje pytanie i konczac ten temat

 

Czy jest mozliwe umieszczenie 8 serwerow z laczem UPC 20 / 20 Mbps symetrykiem w zwyklym lokalu, zalozmy niech ma nawet chlodzenie.

 

 

Czy cos takiego bedzie stabilne ? PING i te sprawy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość N3T5kY
Czy cos takiego bedzie stabilne ? PING i te sprawy

Zależnie od wykorzystnia łącza przez każdy z serwerów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

to takie egzystencjalno filozoficzne pytanie?

 

Tak mozesz wnieść 8 komputerów do pokoju i podłączyć do neta

Nie nie będzie to profesjonalne, będziesz miał dużą awaryjność i wszyscy się będą z ciebie nabijać jak to wystawisz publicznie, po coś się robi te całe DC jednak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość RuFiK

A tak odpowiadajac na moje pytanie i konczac ten temat

 

Czy jest mozliwe umieszczenie 8 serwerow z laczem UPC 20 / 20 Mbps symetrykiem w zwyklym lokalu, zalozmy niech ma nawet chlodzenie.

 

 

Czy cos takiego bedzie stabilne ? PING i te sprawy

 

Tak i nie.

Musisz się zastanowić jakie typu ruch w swojej sieci masz.

Dla przykładu, jeżeli masz VOIPA to wiadomo QOS będzie w pierwszej kolejności pchał pakiety voipowe a potem pozostałe usługi.

Nie wiem co masz na tych serwerach, jak pisałeś wyżej to nie zwracałem uwagi.

Niemniej jednak wszytko się ogranicza do twojej polityki QOS i co tak naprawdę ma pierwszeństwo.

Jak dla mnie ICMP ma żadne znaczenie więc przy ograniczonym łączu wyciąć to w pierony co też przekłada się na politykę bezpieczeństwa (ataki via ICMP)

 

Jak masz więcej pytań - pisz

 

Pzdr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tu nie chodzi o serwerownie w pokoju ;) bo to napewno odpada, dlatego, że w domu mam mozliwosc podlaczenia tylko 6 mbps i to nie symetryk jeszcze. I wiecej netia nie chce juz dac heh :D

 

Dlatego chodzi o wynajecie dobrego lokalu, przeciez serwerownia w gdansku podobno trzyma serwery w podziemiach :)

 

 

Rufik, tzn mialbym pytanie jeszcze, bo nie wiem czy sie zabierac w ogole za to.

 

Jak to wyglada z kasa. załozmy ze mam juz 8 serwerow zlozonych, lacze wykupione, lokal wynajety.

 

Wtedy sprawa z routerami, switchami itd jaki to mniej wiecej koszt ? nie mowie tu o jakis tam oryginalnych itd, zeby to mialo rece i nogi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość RuFiK

Tu nie chodzi o serwerownie w pokoju :P bo to napewno odpada, dlatego, że w domu mam mozliwosc podlaczenia tylko 6 mbps i to nie symetryk jeszcze. I wiecej netia nie chce juz dac heh :P

 

Dlatego chodzi o wynajecie dobrego lokalu, przeciez serwerownia w gdansku podobno trzyma serwery w podziemiach :D

 

 

Rufik, tzn mialbym pytanie jeszcze, bo nie wiem czy sie zabierac w ogole za to.

 

Jak to wyglada z kasa. załozmy ze mam juz 8 serwerow zlozonych, lacze wykupione, lokal wynajety.

 

Wtedy sprawa z routerami, switchami itd jaki to mniej wiecej koszt ? nie mowie tu o jakis tam oryginalnych itd, zeby to mialo rece i nogi.

 

Nie chcę pisać konkretnych rozwiązań, gdyż zaraz sie ktos odezwie (cisco) :)

 

Napisz jaki masz budżet, zobacze co da sie tam zmiescic.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tu nie chodzi o serwerownie w pokoju :P bo to napewno odpada, dlatego, że w domu mam mozliwosc podlaczenia tylko 6 mbps i to nie symetryk jeszcze. I wiecej netia nie chce juz dac heh :P

 

Dlatego chodzi o wynajecie dobrego lokalu, przeciez serwerownia w gdansku podobno trzyma serwery w podziemiach :D

 

 

Rufik, tzn mialbym pytanie jeszcze, bo nie wiem czy sie zabierac w ogole za to.

 

Jak to wyglada z kasa. załozmy ze mam juz 8 serwerow zlozonych, lacze wykupione, lokal wynajety.

 

Wtedy sprawa z routerami, switchami itd jaki to mniej wiecej koszt ? nie mowie tu o jakis tam oryginalnych itd, zeby to mialo rece i nogi.

 

Nie w Gdańsku a w Poznaniu. Dokładniej to serwerownia Beyond. Jest ona umieszczona w podziemiach galerii handlowej, uszczelniona przed wodą i innymi niebezpieczeństwami. Prowadzi to syn Kulczyka, którego matka jest właścicielką owej galerii handlowej i w zime serwerownia "ogrzewa" część centrum handlowego.

 

A wracając do Twojego pytania, zadaj sobie pytanie czy kupując 1 TB transferu wykorzystasz go w 100 % co miesiąc. Na pewno nie bo zawsze robi się zapas.

Livenet kupuje powiedzmy 100 mbit łącza na co wsadza 50 osób, marne są szanse aby 50 osób w tym samym momencie zaczęło wysycać łącze, nawet gdyby się tak stało na każdego przypadło by około 2 mbity ruchu.

Liczą na duży overseling, że mało kto wykorzysta a jeżeli wykorzysta to w późniejszym czasie użytkowania serwera np 5-6 miesiąc. Firmy np hostingowe które zaczynają swoją działalność robią bardzo mały ruch dopiero z czasem go przybywa.

 

Profesjonalne data center nie mają lub mają mały overseling. Dlatego u jednych 100 GB transferu kosztuje 30 zł a u innych 130 zł..

Popatrz np na onededyk (podaje jako przykład) oferują 5 TB transferu do serwera w ATM, mogą tyle dać bo mają bardzo dużą ilość łącza przez co koszty się gwałtownie zmniejszają.

Załóżmy że kupujesz 1 Gbit łącza - tak jak podał rufik ok 20-30 zł netto/1mbps. Można jeszcze taniej rozdzielając TP,zagranice i IXy. Kolokacja i zakup sprzętu kosztuje Ciebie w Twoim DC powiedzmy 350 zł brutto. Aby zaoferować ten serwer z 3,5 TB transferu potrzebujesz 10 mbps (2,5 TB) i ten 1 TB dajesz na overselingu. 10 mbpsów to dla Ciebie koszt 244 zł. Czyli za 599 zł brutto możesz zaoferować ten serwer z 3,5 TB transferu, albo 2,5 TB bez overselingu. Nie liczyłem tutaj zarobku, opieki administratora itp.. bo wtedy cena wynosiła by powiedzmy 799 zł.

 

Już pojąłeś ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Załóżmy że kupujesz 1 Gbit łącza - tak jak podał rufik ok 20-30 zł netto/1mbps.

To coś lipnie szukasz, jak ktoś kupuje tyle łącza, to już myśli o dojściu do Wawy, gdzie można przy 1Gbit/s kupić łącze za kilka zł / Mbit, do tego wrzucasz ruch krajowy w jakiś IX ( czy to PLIX w Wawie czy węzeł AC-X najbliżej swojego miasta + ewentualnie AC-X Plus na bezpłatny peering z operatorami warszawskimi) i TP kupujesz przez innego operatora lub bezpośrednio w węźle w swoim mieście, z czego to ostatnie wyjdzie najdrożej ze wszystkiego nawet przy dużo mniejszej wykupionej przepustowości, np. 100Mbit/s (port gigabitowy w tepsie to istna profanacja cenowa) ;-)

 

Z tym, że w przypadku dojścia do Wawy płacisz za transmisję operatorowi X, który takową usługę oferuje, np. Crowley czy TKT, cena zależna od przepustowości i ilości włókien.

 

EDIT:

Zapomniałem też o KIKE, gdzie megabity spadają poniżej 1zł / mbit, ale tu jak pisałem, musisz zapłacić za transmisję ;-)

Ogółem zabawa zaczyna się, kiedy masz własny numer AS i własną klasę PI, gorzej mają np. dostawcy Internetu, którzy jadą na jednym łączu z adresami PA od operatora, biedacy nawet nie mogą sobie tego łącza zbejkupować dając jednocześnie użytkownikowi publiczne IP :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kamazzz ale ja to napisałem, że można rozłożyć osobno na TP,zagranice i IXy....

Ale możesz wziąć też 1 Gbps od jednego operatora, bo wiesz ile nie raz za transmisje chcą..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@armani

 

Dla 8 kompow to chyba nie serwerownia profesionalna, wiec mozna cos taniej zrobic :)

 

Mozesz cos bardzo taniego:

 

http://allegro.pl/tp-link-tl-sf1016d-switch-16xlan-10-100mbps-i1396858976.html

 

lub cos na wiecej portow:

 

http://allegro.pl/hp-procurve-2524-j4813a-24x-10-100-gw-f-vat-i1399234797.html

 

albo cos bardziej profesionalnego

 

http://allegro.pl/planet-fgsd-1022-switch-8p-10-100-2p-tp-sfp-i1412366074.html

 

http://allegro.pl/switch-hp-procurve-1810g-8-x1000mbit-zarzadzalny-i1413213421.html

 

 

 

 

Jak pomoglem to kliknij w www.pajacyk.pl czy cos w tym stylu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×