Skocz do zawartości
murgal

Skąd DC ma takie łącza?

Polecane posty

Witam,

 

 

Może to troszkę głupie pytanie, ale nurtuje mnie już od jakiegoś czasu. Mianowicie, skąd DC mają takie ogromne łącza? Załóżmy że średnie DC ma 1000 serwerów z łączem 100mps, 400 z łączem 1gbps, i 100 z łączem 10gbps . Wychodzi na to, że 1500gbps . Skąd takie potężne łącza? Jak takie coś zapewnić? Wiem, że są o wiele większe serwerownie, i tam łącze pewnie przewyższa 4 000 gbps.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

j.w, z tym że nie mają tyle, ile wynika z opisu - bo żadna serwerownia nie ma wszystkich serwerów z GWARANTOWANYM łączem :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość RuFiK

O technologi CWDM/DWDM można się troszkę aż za bardzo rozpisać.

Co konkretnie chciałbyś wiedzieć.

 

pzdr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

Jak chcesz się jeszcze czegoś o DC dowiedzieć to polecam stronkę

 

Co prawda same podstawowe rzeczy ale zawsze to jakieś informację.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość RuFiK
Specyficznym rodzajem serwerowni są tzw. centra przetwarzania danych (data center),

 

Po takim zdaniu z w/w strony. Dałbym sobie spokuj z ogłupianiem ludzi.

Brednie Brednie Brednie. Od tak DC nie da sie zaprojektowac/postawic.

 

Sa normy/standardy noi samo pozwolenie na budowe. Jak ktos ma szafę rack jakiegos UPS i klimatyzacje komfortu to nie jest serwerownia, tylko zwykłe pomieszczenie techniczne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym wiedzieć jakie CWDM/DWDM ma przepustowości, na jakiej zasadzie to działa, na jakie odległości, i czy nie ma żadnych strat danych?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość RuFiK

Chciałbym wiedzieć jakie CWDM/DWDM ma przepustowości, na jakiej zasadzie to działa, na jakie odległości, i czy nie ma żadnych strat danych?

 

Odpiszę dokładniej jutro rano, tymczasem dobranoc uciekam spac. Na 7 do pracy.

Po krótce technologia xWDM ma potężne możliwości, zasada działania opiera sie o zwielokrotnienie fali świetlnej. Odległosci są rózne CWDM na kilka dziesiąt kilometrów natomiast DWDM na setki km ....

Co do strat jak najbardziej wystepują, są one uzależnione od radzajów wkładek xWDM, rodzaj światłowodu, wiek włókien, dystans (mam tutaj na myśli czy nie należy zastosowac regenracji syganłu) oraz na koncu sposób w jaki został położony dany światłowód.

 

Więcej informacji mogę opisac jutro rano po porannej kawie, a tym czasem lece z nóg.

Dobranoc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Picek

Jak ktos ma szafę rack jakiegos UPS i klimatyzacje komfortu to nie jest serwerownia, tylko zwykłe pomieszczenie techniczne.

 

Naczytałeś się bzdetów i teraz wymyślasz

Zaraz będzie czym charakteryzuje się prawdziwa serwerownia i kto ma taką, potem dojdzie co to jest serwer i że musi być w obudowie serwerowej bo inaczej to pecet itp

 

Sklep - miejsce gdzie sprzedaje się towary

Serwerownia - miejsce gdzie trzyma się serwery

Warsztat -miejsce gdzie naprawia się samochody

 

I po co sobie komplikować życie normami, dopisywać filozofie do prostych rzeczy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze zapytam, jaki procent strat jest graniczny do poprawnego działania światłowodu?

 

Co do zwielokrotnienia fali, to czytałem troszkę o tym i już mniej więcej rozumiem. Jeszcze pytanie, czym się różni CWDM od DWDM ?

 

Oraz co to są te wkładki? Jest to jakiś rodzaj ekranowania ? Czy na dalsze odległości nie występują jakieś problemy z mocą sygnału? I przewód na duże odległości nie jest wszędzie monitorowany, to jak serwerownie zabezpieczają się przed np. koparkami ? Jak długo taki światłowód może być używany? Chodzi mi o żywotność. No i oczywiście źródło, jak to wygląda?

 

 

Przepraszam że tak zadręczam pytaniami, ale bardzo ciekawi mnie ta technologia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Picek

Chciałbym wiedzieć jakie CWDM/DWDM ma przepustowości, na jakiej zasadzie to działa, na jakie odległości, i czy nie ma żadnych strat danych?

 

Google gryzie?

 

Taką wiedzę trzeba zdobywać samodzielnie, angażowanie innych do tak szczegółowych wyjaśnień (on też będzie szukał w googlach zapewne :) ) to jak uczenie się programowania na forum

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie gryzie. Tylko w google odnalazłem zawiłe informacje, których ni jak nie mogę zrozumieć.

 

A przepraszam że zapytam Panie Piecek, czy przeszkadza Panu że pytam? Jeśli Pan nie ma nic do zaoferowania ze swojej na pewno zaawansowanej wiedzy, proszę się nie wypowiadać. Ponieważ RuFik zgodził się udzielić mi tych informacji ( przynajmniej tak wynika z jego wypowiedzi ), więc nie rozumiem postu "Czy google gryzie?".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ale technologicznie jest to zawiłe wysyłasz strasznie dużo informacji na sekunde, to nie może być proste,

 

Dwdm nie jest aż tak szeroko wykorzystywany, nie ma takiej potrzeby, 10 Gbit/s to i tak bardzo dużo ruchu, w warszawskich warunkach potrzeba raczej różna włókna w różne miejsca zamiast inwestowania w DWDMa kiedy kable redundantne i tak trzeba mieć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie gryzie. Tylko w google odnalazłem zawiłe informacje, których ni jak nie mogę zrozumieć.

http://pl.wikipedia.org/wiki/CWDM

http://pl.wikipedia.org/wiki/DWDM

Czego tam nie rozumiesz (różnice znajdziesz w ilości fali na włóknie)? :)

 

Dwdm nie jest aż tak szeroko wykorzystywany, nie ma takiej potrzeby, 10 Gbit/s to i tak bardzo dużo ruchu, w warszawskich warunkach potrzeba raczej różna włókna w różne miejsca zamiast inwestowania w DWDMa kiedy kable redundantne i tak trzeba mieć

DWDMy stosuje się głównie do transmisji międzymiastowych (gdzie koszt kabla jest dość duży i dzierżawi się pojedyncze włókna). W miastach rzadko stosuje się DWDMa (sprzęt jest drogi, taniej może wychodzić kładzenie własnych kabli (które mogą mieć np. po 144j)).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

CWDM można by tak w uproszczeniu powiedzieć, że to taka bardziej "budżetowa" technologia.

Technicznie, to przy cwdm odstęp między kanałami to 20nm, przy dwdm to 0,8.

Dwdmem można więc przesłać więcej danych jednocześnie.

 

Z tym, że trzeba pamiętać, że jakakolwiek multipleksacja, czy to optyczna, czy to czasowa, czy to częstotliwościowa zwielokratnia ilość KANAŁÓW, a nie przepustowość. Czyli pozwoli nam przesłać na jednym włóknie 10*1GbitEth, ale nie zagreguje tego w jeden kanał point-to-point 10GbE.

 

 

I jeszcze tak odnośnie przedmówców - to obecnie to się może kładzie i 288, ale czasami jest wymóg wykorzystania już istniejącej infrastruktury wybudowanej dosyć dawno temu i nie przewidującej takiej kosmicznej ilości włókien.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

Po takim zdaniu z w/w strony. Dałbym sobie spokuj z ogłupianiem ludzi.

Brednie Brednie Brednie. Od tak DC nie da sie zaprojektowac/postawic.

 

Sa normy/standardy noi samo pozwolenie na budowe. Jak ktos ma szafę rack jakiegos UPS i klimatyzacje komfortu to nie jest serwerownia, tylko zwykłe pomieszczenie techniczne.

 

Kolega chciał się dowiedzeić co nie co o technologiach w DC. Ja się i tak na tym nie znam więc trudno mi określić na ile tamte informacje są prawdziwe.

 

Co do projektowania DC. Przecież ktoś to robi, oni nie piszą że załatwiają wszystkie zgody, załatwienie papierkowej roboty i latają po urzędach. Oni tylko piszą że wykonują projekty DC. Czyli to jest podobne biuro projektów jak takie co robi projekty domów :)

 

 

 

Co do dużej potrzeby nauki kolegi to osoby prowadzące DC powinny zorganizować spotkanie i zrobić wykład i zainkasować za to trochę $$$ :) I wszyscy byli by zadowoleni :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Takie spotkania sie odbywaja

 

widac kolega nie mial dosc $ :)

 

a strona serwerownie.com to jak dla mnie wydmuszka marketingowo PRowa stworzona w celu ściągania klientów do podmiotu który jest jej autorem, dużo więcej w niej nie ma :/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

Nigdy nie słyszałem o takich spotkaniach :) Może aż tak się tym nie interesowałem :) Zawsze szukałem tylko to co mi potrzebne :)

 

Ogólnie to zawsze można zajrzeć do google lub do wikipedii i poczytać o serwerowniach, jakiś metodach pracy, systemach i technologiach :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Aimer

Nigdy nie słyszałem o takich spotkaniach :) Może aż tak się tym nie interesowałem :) Zawsze szukałem tylko to co mi potrzebne :)

 

Ogólnie to zawsze można zajrzeć do google lub do wikipedii i poczytać o serwerowniach, jakiś metodach pracy, systemach i technologiach :)

 

Chodzi Wam dokładniej o PLONG?

 

PS Emimar, to Ty z forum Logout?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość RuFiK

@murgal, aby tak wszytko ładnie opisać trzeba dużo czasu.

Jeżeli chciałbyś z tym wiązać jakąś przyszłość, nie wiem czy uczysz się/studiujesz whatever.

 

Polecam Akademie Światłowodową FCA (www.fca.com.pl) za nie duże pieniążki dowiesz się czegoś więcej o technikach światłowodowych a w czasie późniejszym, może Ci to pomóc w znalezieniu pracy.

 

pzdr.

 

@Almer, miałeś na myśli PLNOG.

Na PLNOG'u jak coś się pojawi o technikach Data Center, to raczej sesja jest nastawiona na ogólny zarys. Są inne imprezy tej tematyce poswięcone w 100 %. To samo sie tyczy CONFidence, cisco expo, cisco forum i parę mniejszych po drodze.

 

Asseco, Qumak, ATM, KLK, ALTKOM. Te firmy organizują spotkania o tematyce DC.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

RuFIk dziękuje za propozycje, jednak ja zdecydowałem się na politechnikę Warszawską lub Śląską na wydziale informatyki.

Na razie uczę się w 3 LO .

 

 

Co do takich spotkań, chętnie na kilka ziajże jeśli będą w mojej okolicy ( Kielce, Lublin) .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Może to troszkę głupie pytanie, ale nurtuje mnie już od jakiegoś czasu. Mianowicie, skąd DC mają takie ogromne łącza? Załóżmy że średnie DC ma 1000 serwerów z łączem 100mps, 400 z łączem 1gbps, i 100 z łączem 10gbps . Wychodzi na to, że 1500gbps . Skąd takie potężne łącza? Jak takie coś zapewnić? Wiem, że są o wiele większe serwerownie, i tam łącze pewnie przewyższa 4 000 gbps.

 

blednie zalozyles ze DC rezerwuje pasmo na kazde sprzedane dla klienta

 

DC zyje z overbookingu - sprzedaje max 4Tbit kupuje 4Gbit i tyle

 

p.s.

o ile pamietam to najwieksze routery dzis sa w stanie przewalic miedzy 100 a 200 Gbit/s

i mowie o tych naprawde najwiekszych

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×