Skocz do zawartości
mcbarlo

Okablowanie (skretka)

Polecane posty

Jest sens. Trochę dziwne pytanie :)

 

Heh, spodziewalem sie jakiegos uzasadnienia. :)

 

Ja wiem, ze fajniej jest miec cat.6, ale czy w praktyce bedzie jakas roznica w porownaniu z cat.5e? Odleglosci w szafie sa niewielkie i kabla zazwyczaj nie jest wiecej niz 5m. Predkosci jakie mnie interesuja to 1gbps, a wedlug specyfikacji do uzyskania takiej predkosci wystarcza cat.5e i to podobno nawet na odleglosci 100m.

 

Cat.6 to nie tylko kable - trzeba tez zastosowac odpowiednie wtyki i patchpanele ponadto samo zarobienie kabli jest trudniejsze np. dlugosc "rozkreconych" zylek musi byc mniejsza.

 

Pytam, bo nie chce wytaczac armaty na komara ani generowac bezsensownych kosztow typu kabel 3x5mm do podlaczenia lampki nocnej. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Do 5m spokojnie cat 5 styknie.

Bo tak jak napisałeś.. Przerost formy nad treścią :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

no cóż u mnie już tylko kat 6 jest w firmie :) nawet end user ma dostarczone kat6 do swego PC. Ja do Gbps wykorzystuje światło ( między switchami ) i sprawuje się znakomicie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

no cóż u mnie już tylko kat 6 jest w firmie :) nawet end user ma dostarczone kat6 do swego PC. Ja do Gbps wykorzystuje światło ( między switchami ) i sprawuje się znakomicie

 

Co Cie sklonilo do wyboru cat.6? Jakies konkretne techniczne przeslanie?

 

Ja chce ta skretka podlaczyc serwery do switcha, wiec raczej swiatlo odpada.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Duża i rozległa sieć . Naprawdę duża ilość danych przepływająca przez Lana . I tak naprawdę koszt lekko wyższy niż kat 5e

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość RuFiK

Cat.6 Ma lepsze parametry transmisyjne, natomiast 5e ma gorsze.

Generalnie to jest większa różnica pomiędzy 5e a 6.

 

Na 5e też można robić rozległą siec i też to będzie działać.

Nie wiem jakiego rodzaju siec masz/prowadzisz biznes.

 

Ale na twoim miejscu pomyślałbym nad kategorią 6.

Pamiętaj że musisz myśleć do przodu i nie wiesz co się wydarzy za kilka lat.

A może się okazać ze 5e nie wystarczy i nagle zrobią się podwójne koszta.

Także raz z porządnie :) i zgodnie z nowoczesnymi trendami i standaryzacjami.

 

pzdr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wg wszelkich grup dyskusyjnych jakie przejrzałem, na małych odległościach - tak jak podałeś, maks 5 metrów, więc niczym sieć domowa - oraz do 1Gbit włącznie nie ma sensu stosować kategorii 6 gdyż nic Ci to nie da.

 

Pamiętaj, że 6 są grubsze i trudniejsze do ułożenia, oraz generują "patch'owate" koszty.

 

A może się okazać ze 5e nie wystarczy i nagle zrobią się podwójne koszta.
Nie wystarczy ? Skoro to ma być w szafie, to raczej odległościowo nie będzie, a jedyną większą różnicą miedzy 5e a 6 jest prędkość, 1000mbps vs 10000mbps. A wątpię aby potrzebował 10gbit.

 

Ja do Gbps wykorzystuje światło ( między switchami ) i sprawuje się znakomicie
W jakim celu ? Nie ma żadnego sensownego powodu aby na 1gbps inwestować w światłowody.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Za 2-3 lata bedziesz potrzebowal 10 Gbit. Przy minimalnej roznicy w kosztach lepiej w 6 inwestowac

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Za 2-3 lata bedziesz potrzebowal 10 Gbit. Przy minimalnej roznicy w kosztach lepiej w 6 inwestowac

 

No wlasnie te roznice w kosztach wcale nie sa takie male jak policzysz odpowiednie patchpanele, koncowki i o wiele bardziej rygorystyczny standard zarabiania i prowadzenia kabla. Sam kabel cat.6 nic nie da jak cala reszta bedzie nizszej kategorii.

 

Nie wiem do czego molgbym potrzebowac 10 Gbps i to tak szybko? Narazie 1 Gbps bede uzywal tylko do szybszego przenoszenia kopii zapasowych, a i tak pelnego gigabita nie wyciagne ze wzgledu na dysk twardy.

 

Ponadto dodam, ze wedlug standardu kabel cat.6 sie ledwo lapie na 10 Gbps (tylko do 55m) i zaleca sie cat.6a, a nawet 7. Takze cat.6 to i tak slaba perspektywa w przypadku polaczen 10 Gbps, a podejrzewam, ze kiedy tego typu linki sie rozpowszechnia to cene kable i akcesoriow bedzie mozna podzielic przez 10.

 

Korzystajac w Waszych bardzo cennych opinii i zdrowego rozsadku wybieram kabel kategorii 5e. Korzystajac z okazjii chcialbym jeszcze dopytac czy lepiej dac kable ekranowane czy nie? Czy w wiazce powiedzmy 12 kabli beda duze zaklocenia przy sporej rownoleglej transmisji?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak nie masz żadnych źródeł poważnych zewnętrznych zakłóceń EMC, to kable ekranowane raczej tylko... pogorszą całą sprawę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak nie masz żadnych źródeł poważnych zewnętrznych zakłóceń EMC, to kable ekranowane raczej tylko... pogorszą całą sprawę.

Tzn jak pogorszą? :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Może inaczej - nie pogorszą, ale jak zapewnisz uziemiony ekranowany patchpanel, uziemione urządzenia z metalizowanymi gniazdami RJ45, metalizowane konektory RJ, no i zadbasz o poprawne spięcie wszystkiego.

A jak nie, to owy ekran zacznie działać jak antena i zbierać różne dziwne rzeczy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość RuFiK

Jak nie patrzeć z 5e również będziesz zadowlony. Ja u siebie mam 5e i jest ok. (instalacja ponad 10 letnia)

 

Co do twojego pytania TYLKO I WYŁĄCZNIE STP.

 

pzdr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak nie patrzeć z 5e również będziesz zadowlony. Ja u siebie mam 5e i jest ok. (instalacja ponad 10 letnia)

 

Co do twojego pytania TYLKO I WYŁĄCZNIE STP.

 

pzdr.

 

Zastanawiam sie jak to porzadnie uziemic. Budynek jest stary - komunistyczny, wiec podejrzewam, ze nikt o tym szczegolnie nie myslal. Instalacja elektryczna na pewno jest bez uziemienia.

 

Podobno jak ekranu sie dobrze nie uziemi to efekt bedzie odwrotny. Zewnetrznych zrodel zaklocen nie ma praktycznie wcale, ale nie wiem czy kilkanascie serwerow w szafie nie sa wystarczajacym zakloceniem. Poza tym kable beda szly w dwoch wiazkach po 12 przewodow po dwoch stronach szafy. Takze nie wiem czy same siebie nie zakloca.

 

Co byscie poradzili do uziemienia instalacji? Stara dobra rurka od instalacji CO sie sprawdzi czy raczej szukac jakiegos innego sposobu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość RuFiK

Poczytaj na stronie TIA odnosnie standaryzacji oraz jak się za temat zabrać.

Na twoim miejscu zleciłbym komuś okablowanie, gdyż sprawiasz wrażenie zagubionej owieczki :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiercic pod fundament sobie nowe uziemnienie? Jak juz robic to cos pewnego a nie probowac czy bedzie dzialac.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj na stronie TIA odnosnie standaryzacji oraz jak się za temat zabrać.

Na twoim miejscu zleciłbym komuś okablowanie, gdyż sprawiasz wrażenie zagubionej owieczki :)

 

Jakbym chcial to komus zlecic to juz bym to zrobil, ale ja wole sam sie nauczyc. Ponadto mam wrazenie, ze lubisz wszedzie wtracic swoje trzy grosze. :) Byloby lepiej gdybys podzielil sie ze mna swoja wiedza tajemna. Generalnie lubie zagadnienie poznac dosc dokladnie zanim sie zabiore za robote. Nie fajnie sie dowiedziec tuz po ukonczeniu instalacji, ze moznabylo to zrobic inaczej - lepiej niewiele wiekszym nakladem.

Wiercic pod fundament sobie nowe uziemnienie? Jak juz robic to cos pewnego a nie probowac czy bedzie dzialac.

 

Heh, moze byc z tym problem, bo mam pomieszczenie na 5 pietrze w biurowcu w centrum miasta. :) Jest tutaj kilka serwerowni, sa tez operatorzy GSM, wiec moze kogos podpytam jak oni sprawie uziemienia zalatwili.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Co do twojego pytania TYLKO I WYŁĄCZNIE STP.

Podaj mi jeden racjonalny powód tylko-i-wyłącznego-stosowania-stp, jeśli w budynku nie ma źródeł poważnych zakłóceń elektromagnetycznych.

 

Ja wiem, że ty byś to i cat10 i cisco 7200 i megaserwer z ActiveDirectory do warsztatu samochodowego z dwoma komputerami stosował, ale wg mnie to już jednak lepiej będzie w utp cat6 zainwestować, niż w stp cat5e.

 

Tym bardziej, że z wypowiedzi wynika, że to po prostu interconnecty w szafie, a nie okablowanie budynkowe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość RuFiK

Podaj mi jeden racjonalny powód tylko-i-wyłącznego-stosowania-stp, jeśli w budynku nie ma źródeł poważnych zakłóceń elektromagnetycznych.

 

Ja wiem, że ty byś to i cat10 i cisco 7200 i megaserwer z ActiveDirectory do warsztatu samochodowego z dwoma komputerami stosował, ale wg mnie to już jednak lepiej będzie w utp cat6 zainwestować, niż w stp cat5e.

 

Tym bardziej, że z wypowiedzi wynika, że to po prostu interconnecty w szafie, a nie okablowanie budynkowe.

 

Hmm skoro potrafisz poprawnie napisać "cisco 7200" lub dałbyś kategorie 10 (wow to jest taka ?)

To po co mam pisac, skoro ty już wszytkio wiesz ?

Twój post troche bez sensu ...

 

ps. 7200 to już przezytek :)

Teraz na szczycie jest ASR1k :)

 

ps2.

Zapomniałem dopisac. ZAWSZE są źródła zakłóceń. Kup sobie lepsze urządzenie to testowania okablowania

(polecam Fluke) to zobaczysz o czym mowa

 

@mcbarlo

Napisz konkretne pytanie/pytania co chcesz wiedzieć, postaram sie odpisać.

Gdyż trochę przeskakuje z pytania na pytania i ciężko ustosunkować się do konkretnego zagadnienia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Aimer

Witam,

 

Ja dołączę się do tematu i zadam kilka, zapewne błahych pytań:

Czy kable STP i FTP występują tak samo w formie linki oraz drutu jak to w przypadku UTP?

Jeśli powyższe pytanie brzmi TAK, Czy do kabli STP i FTP rozróżnia się końcówki pod rożne zastosowania (różny typ bolców w środku, inne pod drut a inne pod linkę)?

Czy wtyczki do STP i FTP stosuje się te same?

Czy kable STP i FTP występują w formie żelowanej?

 

Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość RuFiK

Pod linke masz inna rj45, pod drut rónież jest inna rj45.

Nie wiem co miałeś na myśli "wtyczka" ale wydaje mi się ze chodzi Tobie o RJ45 - Tak jest taka sama dla obu przypadków.

 

Co masz na myśli mówiąc o formie żelazowej ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nie wiem co miałeś na myśli "wtyczka" ale wydaje mi się ze chodzi Tobie o RJ45 - Tak jest taka sama dla obu przypadków.

Mistrzu, po co stosować ekranowaną skrętke zaciśniętą na normalny (czyt. nie metalizowany) wtyk?

Po to, żeby sobie jeszcze większe śmieci produkować wewnątrz?

Wtyk ekranowany to mniej więcej takie cudo: http://www.kabelek.pl/photo/product_big/d/a/5/1_da557d224e1f.jpg

Oczywiście trzeba to także dobrze zacisnąć - żeby ten metalizowany kawałek był połączony z ekranem.

 

Kolejna rzecz do konstrukcji STP to ekranowany patchpanel: http://www.intellinet-network.com/pl-US/products/5844-patch-panel-ekranowany-cat5e/images/6756.jpg

 

Jeśli się tych elementów nie zapewni, to na prawdę na STP szkoda kasy. Bo nie dość, że nie pomoże nic, to czasami nawet i zaszkodzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×