Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
patS

popyt na bardziej specjalizowane usługi hostingu...

Polecane posty

Witam,

 

proszę Was o informację, jak to jest u Was, jak ten popyt się kształtuje w skali roku, czy ew. Klienci sami się zgłaszają, ile są w stanie płacić? Kim są Ci Klienci?

Dokładnie interesuje mnie popyt na dedykowane usługi hostingowe w ramach których wchodzą takie usługi jak:

- CVS/SVN,

- IRC,

- Jabber,

- SSH,

- "nie codzienne" bazy danych np. Firebird, Oracle,

- Java (JBoss i inne J2EE, kontener Tomcat).

Oczywiście wszystko w ramach zdrowego rozsądku :D

 

Pozdrawiam patS

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
- IRC,

- Jabber,

- SSH,

 

Cokolwiek związane z IRC-em to zajęcie dla pasjonatów -- DDoS-y! Poza tym ceny kont shell/IRC są na rynku przesadnie niskie, ze względu na nieuczciwą konkurencje różnych osób oferujących takie usługi bez założenia DG, na czyimś sprzęcie i łączach itd.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Odnosząc się do akapitu o zdobywaniu Klientów - obawiam się, że trudno liczyć jedynie na "samodzielnie zgłaszajacych się Klientów", gdyż taka działalność bedzie dalece nierentowna. Reklama i to przemyslana, badź współpraca z dostawcą usług komplementarnych, byłaby wskazana.

 

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cokolwiek związane z IRC-em to zajęcie dla pasjonatów -- DDoS-y!

 

SVN/CVS i IRC stanowią standardowy komplet open source'owca, myślę, że nie koniecznie pasjonata.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cokolwiek związane z IRC-em to zajęcie dla pasjonatów -- DDoS-y!

 

SVN/CVS i IRC stanowią standardowy komplet open source'owca, myślę, że nie koniecznie pasjonata.

 

Nie zrozumiałeś mnie -- świadczenie usług związanych z IRC-em to zajęcie tylko dla pasjonata, nie same te usługi. Cały rynek komercyjnych usług związanych z IRC jest bardzo mały, a duża część userów niezwykle problemowa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@BartłomiejJ - tak jak najbardziej :D plan marketingowy pod to odpowiednio skonstruowany wstępnie w głowie mam :)

Celem są głównie profesjonalni deweloperzy IT, programiści/projektanci itd.

Zastanawiam się również nad strategią w której usługi te byłyby świadczone sposób rozproszony biznesowo, czyli jest partner biznesowy od zarządzania sprzętem (dobre DC), jest partner biznesowy od działań PR, jest partner od softwaru Javowego itd.

 

@Neas - mówię tutaj raczej o IRC-u jako usłudze dodatkowej.

 

Cały pakiet ma być w pełni konfigurowalny. Inna cena będzie dla osoby która chce mieć tylko IRC'a i to bez żadnych ograniczeń np. co do ilości połączeń, a inna cena dla osoby która chce tylko dostęp do JBoss'a z dodatkami do deployowania i dodatkowo repozytorium CVS.

Wiadomą sprawą jest że niezależnie od konfiguracji rentowność projekt musi uzyskać na każdym Kliencie w podzieleniu na każdą usługę, czyli jeżeli Klient bierze tylko repozytorium CVS to cena musi być odpowiednia tak aby 20% zostawało na koncie firmowym po obcięciu wszystkich kosztów.

 

patS

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
@BartłomiejJ - tak jak najbardziej :D plan marketingowy pod to odpowiednio skonstruowany wstępnie w głowie mam :)

Celem są głównie profesjonalni deweloperzy IT, programiści/projektanci itd.

Zastanawiam się również nad strategią w której usługi te byłyby świadczone sposób rozproszony biznesowo, czyli jest partner biznesowy od zarządzania sprzętem (dobre DC), jest partner biznesowy od działań PR, jest partner od softwaru Javowego itd.

 

Osobiście uważam, że to jest pomysł bez szans na większą popularność, ale jeśli chcesz się nastawić na profesjonalistów do dobrze Ci radzę -- od razu odpuść sobie IRC.

 

Cały pakiet ma być w pełni konfigurowalny. Inna cena będzie dla osoby która chce mieć tylko IRC'a i to bez żadnych ograniczeń np. co do ilości połączeń

 

Widzę, że nawet porządnego rozpoznania nie zrobiłes. Sprzedawanie kont na IRC bez ograniczeń w ilości połączeń to pewny K:line na większych sieciach, jak nie po tygodniu, to po miesiącu (do pierwszej osoby która to niewłaściwie wykorzysta). Przekonały się o tym już przynajmniej dwie spore firmy które od tego czasu nie oferują już usług związanych z IRC.

 

a inna cena dla osoby która chce tylko dostęp do JBoss'a z dodatkami do deployowania i dodatkowo repozytorium CVS.

Wiadomą sprawą jest że niezależnie od konfiguracji rentowność projekt musi uzyskać na każdym Kliencie w podzieleniu na każdą usługę, czyli jeżeli Klient bierze tylko repozytorium CVS to cena musi być odpowiednia tak aby 20% zostawało na koncie firmowym po obcięciu wszystkich kosztów.

 

Z doświadczenia, to developerzy raczej nie szukają kont shellowych, szczególnie płatnych, a już napewno nie na serwerach gdzie można kupić konta do IRC, tylko raczej pracują lokalnie lub na serwerach znajomych (w tym środowisku łatwo znaleźc kogoś z serwerem i wolnymi zasobami). To samo tyczy się CVS, szczególnie, ze są darmowe i całkiem sprawne serwisy.

 

Oczywiście mogą znaleźć się jacyśtam chętni ale wątpię, żeby Ci to chociaż koszty pokryło.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Widzę, że nawet porządnego rozpoznania nie zrobiłes. Sprzedawanie kont na IRC bez ograniczeń w ilości połączeń to pewny K:line na większych sieciach, jak nie po tygodniu, to po miesiącu (do pierwszej osoby która to niewłaściwie wykorzysta). Przekonały się o tym już przynajmniej dwie spore firmy które od tego czasu nie oferują już usług związanych z IRC.

 

Wydaje mi się, że w ramach takiego kompletu dla developerów większy sens miałby *serwer* IRC (ze względu na niezależność - niestety piękne czasy już minęły...). Przykładowy komplet: WWW+SVN+shell+IRCd+mailman.

 

Aczkolwiek nie wydaje mi się, by ludzie byli szczególnie entuzjastyczni, żeby za to płacić (tym bardziej, że z tego co mi wiadomo SourceForge część z wymienionych zapewnia za darmo i nie można narzekać, nawet MS z nich korzysta). Pozostają rozwiązania, które muszą być close source (czyli komercha), ale w takim wypadku firma produkująca software zwykle ma choćby podstawową infrastrukturę, gdzie może to postawić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@Neas, proszę Cię, stonuj... bo ja nie mówię tutaj o kontach za 200 zł rocznie, czy nawet za 800 zł rocznie - chyba nie do końca rozumiesz moje wypowiedzi ->> profesjonalnych deweloperów IT, nie domorosłych programistów.

Naucz się czytać ze zrozumieniem i nie traktuj wszystkich użytkowników tego forum jak równych sobie.

 

Interesuje mnie - profesjonalne konto z serwerem aplikacyjnym Javy (JBoss,JSAS), CVS/SVN, bazą Firebird i MS SQL, do tego IRC (zamknięta ilość połączeń,kanałów - do rozmów zespołów deweloperskich) Jabber, pow. 10-15gb, transfer 30 gb/m - ok. 2-3 tyś rocznie.

Do tego pełne wsparcie 24h - telefon,fax,mail - 3 administratorów na pełnych etatach, i oczywiście odpowiednie (czyt. satysfakcjonujące) SLA.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
transfer 30 gb/m - ok. 2-3 tyś rocznie.

 

Odpowiedz teraz na proste pytanie -- która firma software'owa na to pójdzie? Zacznijmy od administracji -- koderzy (pomijając low end tej profesji) zazwyczaj nie będą mieli większych problemów z konfiguracją odpowiednich demonów na serwerze. Jako programista i od kilku lat administrator mogę Cię zapewnić, że nie trzeba mieć wieloletniego doświadczenia, by skonfigurować te rzeczy i później zapewnić im działanie. Nawet jeżeli się nie ma o nich pojęcia, to jest to kwestia kilku tygodni na zaznajomienie się, nie ma natomiast bariery mentalności.

 

Czyli de facto dla takich software'owców kwestia sprowadza się do załatwienia łącza i serwera. Postawienie takiego w miejscu pracy to nie problem. Śmiem nawet twierdzić, że nie tak liczne firmy software'owe w Polsce już tym dysponują. Chyba nie liczysz, że taki Prokom czy choćby MkS zgłosi się do Ciebie, bo nie mają jak wydać kilku tysięcy rocznie? :-)

 

Zatem no offence, ale tak ja to widzę - nie wróżę sukcesu. A przynajmniej na pewno nie przy cenie kilka tys. zł rocznie. Dodatkowo jeśli większość pracy ma miejsce w siedzibie, to łącze internetowe serwera jest tylko dodatkiem i można znaleźć dużo tańsze opcje.

 

Edit: domorosłych programistów się nie czepiaj, często samoucy-pasjonaci są bardziej profesjonalni niż pozapinani w białe koszulki i krawaty beznamiętni prestiżowcy z dyplomami i certyfikatami w kieszeni. Ale to temat na inne forum :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@adx - nie zgodzę się, widać mamy zupełnie inne odczucia, ja znam mnóstwo firm IT które nie mają ochoty myśleć o tym co się dzieje z ich serwerem deweloperskim i nie będą zatrudniać programisty który jak to określiłeś będzie przez kilka tygodni się dokształcał aby doinstalować CVS.

Argumenty:

- w miarę dobry administrator - 0,5 etatu - ok. 10 tyś zł / rocznie,

- malutki serwer - Polska, DC w miarę - ok. 5 tyś zł rocznie

Razem - 15 tyś.

 

Tutaj z góry - 3 tyś.

 

Kalkulacja prosta.

Firm oferujących tego typu usługi (hosting JAVA,CVS/SVN,IRC, bazy Firebird/MSSQL) już trochę jest.

 

Chłopaki :D czas wyjżeć trochę poza horyzont PHP i Apache :)

____

@edit: z prokomem mam styczność i mówienie o nich w tym kontekście byłoby kpiną z tematu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
- w miarę dobry administrator - 0,5 etatu - ok. 10 tyś zł / rocznie,

- malutki serwer - Polska, DC w miarę - ok. 5 tyś zł rocznie

Razem - 15 tyś.

 

Mnie na przykład to wydaje się kpiną z tematu. Serwer 5000 rocznie? Data center? Jaki to ma sens?...

Kontrargument:

- firmowy intranet;

- niewielkie wyjście na świat;

- serwer o małej mocy obliczeniowej, za to np. z mirroringiem.

Myślę, że spełnienie powyższych warunków nie jest problemem w przypadku firm tego typu. Śmiem nawet twierdzić, że duża część z nich już i tak je spełnia, więc w tym punkcie nie ma kosztów.

 

Jedyny problem to administracja. Jeśli do firmy software'owej trafiają prestiżowcy z łapanki, to może i jest to problem. Natomiast z doświadczenia wiem, że utrzymanie choćby dużego servera SVN/CVS na chodzie -- dodatkowo wdrażając kilka prostych skryptów do ich obsługi -- nie pochłania zbyt wiele czasu, a już na pewno nie wymaga etatowego pracownika, który przez większość czasu nie miałby co robić.

 

Zresztą ktoś chyba już administruje siecią tego molocha o wielkich horyzontach?

 

Chłopaki :D czas wyjżeć trochę poza horyzont PHP i Apache :)

W przeciwieństwie do wielu jakże prestiżowych pracowników różnych Prokomów, poświęciłem całe swoje życie kodowaniu. W wieku, gdy oni nie słyszeli o potęgach czy systemie binarnym, ja zajmowałem się assemblerem i programowaniem systemowym. (...) Także chyba wiem, czego developerom potrzeba i perspektywę też mam wystarczającą.

 

Edit: zresztą obawiam się, że w zastosowaniach komercyjnych wciąż dominują komercyjne systemy pracy zbiorowej w rodzaju MS SourceSafe itp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
@Neas, proszę Cię, stonuj... bo ja nie mówię tutaj o kontach za 200 zł rocznie, czy nawet za 800 zł rocznie - chyba nie do końca rozumiesz moje wypowiedzi ->> profesjonalnych deweloperów IT, nie domorosłych programistów.

Naucz się czytać ze zrozumieniem i nie traktuj wszystkich użytkowników tego forum jak równych sobie.

 

To może naucz się właściwie formułować swoje myśli, bo do tej pory nie pisałeś nic np. o przedziale cenowym w który celujesz tylko m.in. o kontach tylko do IRC bez limitów połączeń (i do tego fragmentu się akurat odniosłem), zacytuję:

 

"Inna cena będzie dla osoby która chce mieć tylko IRC'a i to bez żadnych ograniczeń np. co do ilości połączeń"

 

Interesuje mnie - profesjonalne konto z serwerem aplikacyjnym Javy (JBoss,JSAS), CVS/SVN, bazą Firebird i MS SQL, do tego IRC (zamknięta ilość połączeń,kanałów - do rozmów zespołów deweloperskich) Jabber, pow. 10-15gb, transfer 30 gb/m - ok. 2-3 tyś rocznie.

Do tego pełne wsparcie 24h - telefon,fax,mail - 3 administratorów na pełnych etatach, i oczywiście odpowiednie (czyt. satysfakcjonujące) SLA.

 

Teraz to zaczyna mieć jakiś sens, jeśli masz na myśli dostęp do np. serwera irc postawionego przez Ciebie na Twoim serwerze, a nie do publicznych serwerów. Jednak byłbym gotów założyc się o sporą kwotę, że takie usługi nie będą choćby rentowne, nie wspominając o zysku.

 

Wysłany 1/11/2005, 00:24:

 

@adx - nie zgodzę się, widać mamy zupełnie inne odczucia, ja znam mnóstwo firm IT które nie mają ochoty myśleć o tym co się dzieje z ich serwerem deweloperskim i nie będą zatrudniać programisty który jak to określiłeś będzie przez kilka tygodni się dokształcał aby doinstalować CVS.

 

Argumenty:

- w miarę dobry administrator - 0,5 etatu - ok. 10 tyś zł / rocznie,

- malutki serwer - Polska, DC w miarę - ok. 5 tyś zł rocznie

Razem - 15 tyś.

 

Tutaj z góry - 3 tyś.

 

Kalkulacja prosta.

 

Prosta, tyle że fałszywa i przypomina zaklikanie rzeczywistości do Twoich potrzeb. Nie wiem jakich znasz programistów, ale zapewniam Cię, że (tak jak napisał adx) z konfiguracją programów w rodzaju cvs, jabber, ircd i paru innych wymienionych poradzi sobie zdolny nastolatek, nie mówiąc już o 'profesjonalnym programiście', a jesli nawet żaden z nich nie będzie miał na to czasu, to można zatrudnić kogoś do konfiguracji konkretnych programów co będzie kosztowało grosze. Nie trzeba też wynajmować serwera dedykowanego. Takie rzeczy nie wymagają bardzo szerokich łącz, można spokojnie postawić jakiś serwerek na miejscu, w biurze i korzystać z biurowego łącza, byleby miało stałe IP i nie było stale zapchane (jeśli zakładamy także pracę zdalną). To rozwiązanie jest lepsze i znacznie tańsze.

 

Nie oszukuj się -- jedyne co skłoniłoby ludzi obeznanych w temacie do wynajęcia cvs, ircd i paru kompilatorów na Twoim serwerku za 3000 zł rocznie to bardzo kosztowny marketing... albo (co bardziej prawdopodobne) nic.

 

Zadałeś pytanie, napisaliśmy Ci, że naszym zdaniem to nie ma sensu i uargumentowaliśmy, a Ty stale przekonujesz, ze się mylimy. OK, skoro tak uważasz, to wprowadź swój pomysł w życie i przekonaj się kto ma rację -- powodzenia. :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

z mojej strony EOT.

 

Dodam na koniec, widziałem już nie jedno i wiem jak wygląda wytwarzanie softu przez dużą firmę softwarową. Żaden programista nie donistalowywuje na boku CVS, jest od tego administrator. Serwer deweloperski stoi w pełni na zewnątrz w DC bo programiści pracują w środowisku rozproszonym i CVS musi być dostępne na zewnątrz, a przy 20 programistach rureczka 256 kb/s nie wystarczy :D

 

Mam obecnie 4 zapytania o pełny outsourcing tego typu usług i jedno już formalizuję.

Dlatego też zastanawiam się czy tylko ja odczułem ruchy w tej części branży i jest to pojedyńczy przypadek czy tez firmy softwarowe z sektora MSP na poważnie zaczeły brać pod uwagę serwer deweloperski w modelu ASP.

Dla przykładu:

Firma ma 60 programistów (2 oddziały + centrala), wszyscy pracują w oparciu o Javę,

korzystają z serwera CVS i IRC, WebLogic i MS SQL'a jako bazę.

Powiedzieli wprost, niechcą się już przejmować że coś nie działa i praca 59 programistów zależy od pracy jednego programisty który dokształca się na boku z obsługi CVS bo się repozytorium posypały.

Wyobraźcie sobie, że zatrzymujecie nagle dzień pracy 59 osób. Wszyscy stoją i czekają na administratora który właśnie doczytuje sekcję w manualu do CVS "quick install" :)

I chcą sobie postawić dwa tego typu serwerki (jeden http+baza, drugi CVS+IRC), z transferem ok 200GB miesięcznie, dodatkowo serwer backupowy. W pełni zarządzane, niczym się nie przejmują, poprostu korzystają.

Tak jak mówiłem, wyobraźmy sobie koszty postoju 59 programistów Javowych, każdy z nich za dzień pracy na rękę dostaje 300 zł, razy 59?...

Bez komentarza.

 

Jak mówiłem z mojej strony EOT.

Wyjdzcie Panowie troche dalej, poza świat LAMP'a ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

patS, nawet trudno mi powiedziec, ze spytales na nieodpowiednim forum, bo chyba bardziej odpowiedniego nie ma. Jak widzisz, jedni uzytkownicy nie wiedza w ogole o czym mowisz (myslalem ze juz wczesniej to zauwazyles), a Ci co wiedza, nie wypowiadaja sie. Moze dlatego, ze sami swiadcza tego rodzaju uslugi ;)

 

W praktyce nie chodzi o to, czy na taka usluge jest zapotrzebowanie, a o to, czy potrafisz ja sprzedac :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
patS, nawet trudno mi powiedziec, ze spytales na nieodpowiednim forum, bo chyba bardziej odpowiedniego nie ma. Jak widzisz, jedni uzytkownicy nie wiedza w ogole o czym mowisz (myslalem ze juz wczesniej to zauwazyles), a Ci co wiedza, nie wypowiadaja sie. Moze dlatego, ze sami swiadcza tego rodzaju uslugi :D

 

W praktyce nie chodzi o to, czy na taka usluge jest zapotrzebowanie, a o to, czy potrafisz ja sprzedac :)

Wiem :)

Dobra do roboty :), jak coś przygotuję to przedstawię zamkniętemu gronu :) (@Fobi bój się nadchodzę ;)), początkiem 2006, powinniem mieć gotowy plan działań :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość patrick

Ale z tego co widze nikt nie posiada w swojej ofercie baz danych oracle.

Dziwne za droga licencja czy niema na to popytu ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@patrick,

z oraclem to jest tak, że korzysta się z niego ale jak kogoś stać na niego to stać go również na kilka własnych maszyn z kolokacją i dedykowanymi administratorami (oczywiście mówię o tej z wyższych licencji),

nie wspominałem również nigdzie wcześniej o oraclu ;)

Samego Oracla u mnie w firmie kilka osób zna i to bardzo dobrze z tąd też jasny sygnał "ta baza zawsze wymaga opieki administracyjnej i ciągłego dostrajania pod dedykowane rozwiązania" więc w pierwszej fazie odpada.

 

Ale już na dzień dzisiejszy odpowiem tak, dwa dni temu oddaliśmy do użytku maszynę dla jednego z Klientów, jest na niej Firebird, Jboss (dodatkowo Tomcat), kilka innych dodatków i CVS. Maszyna spisuje się bardzo dobrze, konfiguracja i instalacja softu zajęła 5 dni. Klient dzisiaj dzwonił (PM z firmy), że już mu programiści zakomunikowali, że pracuje się im lepiej, po dwóch dniach! Administratora maszyna dedykowanego niema, my jesteśmy do usług. Jest odpowiednie SLA, kilka skryptów automatyzujących całość (narzędzia do aktualizacji softu[auto-deploy], backupy, staty), i stała cena za reakcję. Wypowiem się za 2,3 miesiące czy ma to ręce i nogi czy też nie do końca :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość patrick
- "nie codzienne" bazy danych np. Firebird, Oracle,

mowiles o oracle.

Choc jak patrzylem na ceny licencji to watpie ze ktoras z firm wzbogaci swoja oferte ta usluga.

Co do reszty .. hmm samych serverow javy tez nie widac w polsce zabardzo.

Moze dlatego ze panele nie wspieraja jsp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Co do reszty .. hmm samych serverow javy tez nie widac w polsce zabardzo.

Moze dlatego ze panele nie wspieraja jsp.

panele wspierające jsp? nie do końca rozumiem, jsp to odpowiednik np. biblioteki szablonów Smarty dla php ;)

Samo programowanie w javie (spring,jboss) jako takie nie wymaga nic poza shellem :( i ftpem ;) To jest wszystko ;)

Biznesowi tego typu nie trzeba nic więcej poza odpowiednią umową ;), w miarę cenami, zadowolonymi pracownikami że mają co trzeba i narzędziami do monitorowania i nadzorowania prac (panel jboss, narzędzia do trafficu) - przynajmniej tyle na dzień dzisiejszy zauważyłem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość patrick
panele wspierające jsp? nie do końca rozumiem, jsp to odpowiednik np. biblioteki szablonów Smarty dla php Mruga 2

 

Z tego co sie orientuje duza wiekszosc firm na polskim rybku korzysta z paneli typu cpanel, da a one nie wspieraja jsp. Czyli nie sa instalowane takie opcje jak tomcat, mod_jk czy podobne bajery. Dlatego na ryku niema za duzo firm oferujacych to.

 

Sama instalacja tomcata to zaden problem. Ale gorzej z integracja tego do servera www apache. Bo sam tomcat na porcie :8080 nic nie da klientowi (dokladnie nie wiem nie programuje w javie a wiem tylko tyle co patrzylem na dokumentacje tomcata chyba ze przekierowac port na modzie proxy ..).

 

Sam jestem ciekaw kiedy firmy hostingowe wprowadza do swoich uslug jsp ale mysle ze nie bedzie to szybko ... ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×