Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
ednet

OS na dedyku-macie jakieś wskazania/doświadczenia?

Polecane posty

Witam

Od dłuższego czasu noszę się z zakupuem dedyka i zastanawia mnie wybór systemu operacyjnego.

Skłaniam sie ku Freebsd (4.x) ale widzę że bardziej popularne sa linuxy. Dotychczas używałem na mniejszych serwerkach Centosa , Fedore Core 4, Slacka 9.1.

Z linuxów najbardzie spodobal mi się Slackware ale jest on raczej nie dostępny na serwerach dedykowanych. Freebsd bardzo mi odpowiada jednak słyszałem o mało stabilnej współpracy FreeBSD z WHM/Cpanel. Nie wiem jak jego stabilność z Plesk-iem.

Fedora jest bardzo wygodna w aktualizacji jednak zauważyłem że w porównaniu do FreeBSD żle znosi większe obciążenia.

 

Z czego wynika duża popularność RedHatów i podobnych? Czy jest gdzieś porównanie różnych systemów pod kątem hostingu?

 

wojtek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość adamszendzielorz
Od dłuższego czasu noszę się z zakupuem dedyka i zastanawia mnie wybór systemu operacyjnego

 

Wybor jest prosty - wybierz system ktory znasz najlepiej.

Innego wyjscia nie masz :P

pozdr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Od dłuższego czasu noszę się z zakupuem dedyka i zastanawia mnie wybór systemu operacyjnego

 

Wybor jest prosty - wybierz system ktory znasz najlepiej.

Innego wyjscia nie masz :P

pozdr.

Dobrze znam freebsd i fedore. A czy wspołpraca FREEBSD z WHM lub Plesk jest stabilna? Pomimo tego że centosa zman słabiej to jednak jest to bardziej "serwerowy" system niz fedora.

Generalnie chciabym się kierować jakoscią systemu do zastosowań hostingowych a nie tym co znam bardziej., ponieważ do bardziej skomplikowanych operacji najprawdopodobniej będę zatrudniał jaka firmę ( http://platinumservermanagement.com lub http://www.rack911.com

 

PS. Z chęcią poznałbym Wasze doświadczenia na temat tych OS-ów (fedora, freebsd, centos).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość normanos

na serwer tylko debian :P łatwo, szybko i przyjemnie. do tego potezna dokumentacja i bezpieczny soft.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dobrze znam freebsd i fedore. A czy wspołpraca FREEBSD z WHM lub Plesk jest stabilna? Pomimo tego że centosa zman słabiej to jednak jest to bardziej "serwerowy" system niz fedora.

 

CentOS (seria 3.x, obecnie 3.5) pracuje doskonale razem z CPanelem (z Direct Adminem). Mam "kilka" serwerów z ta kombinacja i hula az milo.

 

Co do firm zarzadzajacych polecam ServerWizards - sprawdzona dwa razy :P.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
na serwer tylko debian :D łatwo, szybko i przyjemnie. do tego potezna dokumentacja i bezpieczny soft.

 

Debian nie za dobrze współpracuje z WHM/cPanel. Co nie zmienia faktu że jest to bardzo dobry system na serwer.

 

wojt

 

Wysłany Pon Paź 10, 2005 2:26 pm:

 

Dobrze znam freebsd i fedore. A czy wspołpraca FREEBSD z WHM lub Plesk jest stabilna? Pomimo tego że centosa zman słabiej to jednak jest to bardziej "serwerowy" system niz fedora.

 

CentOS (seria 3.x, obecnie 3.5) pracuje doskonale razem z CPanelem (z Direct Adminem). Mam "kilka" serwerów z ta kombinacja i hula az milo.

 

Co do firm zarzadzajacych polecam ServerWizards - sprawdzona dwa razy :).

 

zainstalowalem sobie centosa 3.4 do testów zauważyłem że yumem nie zainstaluje php5. Chyba trzeba ręcznie sciągać rpm dla centos 4 i "recznie" instalować php5. A wtedy konieczne jest spełnienie zależnosci :P .

 

wojt

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zainstalowalem sobie centosa 3.4 do testów zauważyłem że yumem nie zainstaluje php5. Chyba trzeba ręcznie sciągać rpm dla centos 4 i "recznie" instalować php5.

 

Jesli lubisz automaty CPanel zrobi to za Ciebie :P.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zainstalowalem sobie centosa 3.4 do testów zauważyłem że yumem nie zainstaluje php5. Chyba trzeba ręcznie sciągać rpm dla centos 4 i "recznie" instalować php5.

 

Jesli lubisz automaty CPanel zrobi to za Ciebie :P.

 

Super. Jeśli ten automat nie sprawia niespodzianek/problemów to OK. Ale zastanawiam sie skad Cpanel sciągnie php5 jesli nie ma go w oficjalnych respozytoriach do centos 3.4 ?

 

wojt

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

CPanel ma wlasne skladnice pakietow dostosowanych przez jego developerow.

 

Aktualnie kompilujac PHP z poziomu CPanelu masz do wyboru nastepujace wersje:

*4.3.10

*4.3.11

*4.4.0

*5.0.3

*5.0.4

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość normanos
Debian nie za dobrze współpracuje z WHM/cPanel. Co nie zmienia faktu że jest to bardzo dobry system na serwer.

 

toteż tego szajsu nie zamierzam instalować :D VHCS rulez! :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Debian nie za dobrze współpracuje z WHM/cPanel. Co nie zmienia faktu że jest to bardzo dobry system na serwer.

 

toteż tego szajsu nie zamierzam instalować :D VHCS rulez! :P

 

Istnieją pewno "standarty" do których klienci pomału się przekonują. Takim standartem staje się np cPanel lub Plesk. VHCS ma chyba za małe możliwości żeby móc go zaproponować klientom.

 

piter

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Takim standartem staje się np cPanel lub Plesk. VHCS ma chyba za małe możliwości żeby móc go zaproponować klientom.

 

male mozliwosci to jedno, a drugie to informacja ze ten panel jest za free. Darmowy panel dla klientow komercyjnych? Troche sie ludzie by zdziwili :P))

A co do Cpanel - nie wiedziec czemu ale wiekszosc woli wlasnie Cpanel, mimo iz to wlasnie on stwarza wiecej problemow, jest mniej bezpieczny itp. Jednak jest (i to cieszy) sporo hostingow opartych na Direct Adminie i chyba ta tendencja jest rosnaca. Nie dosc ze czesto DA jest tanszy sporo od CP to Direct ma podobne mozliwosci co Cpanel - tyle ze jest bardziej przejrzysty, stabilniejszy i bezpieczniejszy. A Debian +Direct Admin to tez kwestia przyzwyczajenia. Jesli sie dobrze zna Debiana, to instalacja Direct Admina (mimo iz oficjalnie DA nie wspiera Debiana) nie stwarza wiekszych problemow:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Takim standartem staje się np cPanel lub Plesk. VHCS ma chyba za małe możliwości żeby móc go zaproponować klientom.

 

male mozliwosci to jedno, a drugie to informacja ze ten panel jest za free. Darmowy panel dla klientow komercyjnych? Troche sie ludzie by zdziwili :D))

 

Przecież prawie całe oprogramowanie na którym bazuje większość hostingów jest 'za free'.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

no tak, glownie to darmowy system (linux),php itd... Mialem na mysli, ze jesli sie chce odsprzedawac zasoby serwera to darmowy panel niezbyt dobrze wyglada w oczach klienta..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×