Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
czesiopl

Serwer - Router

Polecane posty

Witam,

 

Moja wiedza jest niezaspokojona więc pytam,

 

Chciałbym postawić router na sprzęcie. Do tego Vyatta. Teraz pytanie, czy jeżeli włożę do serwera 2 karty światłowodowe (proszę podajcie jakieś przykładowe modele np. z aukcji all.) - Światłowodowe do odbioru łącz od dwóch niezależnych operatorów i do tego 2 kart Gigabit Ethernet, aby rozesłać to dalej po sieci.

 

Chodzi mi tu bardziej o zaspokojenie wiedzy czy takie coś jest możliwe, oczywiście BGP, oraz jakie karty światłowodowe są potrzebne.

 

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Vyatta jest Ci zbędna, karty typu fiber również, drogie serwery tak samo.

Najtańsze serwery 1U Dell/HP/IBM z kartami GE + Quagga/OpenBGPd to jest to czego potrzebujesz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Moja wiedza jest niezaspokojona więc pytam,

 

Chciałbym postawić router na sprzęcie. Do tego Vyatta. Teraz pytanie, czy jeżeli włożę do serwera 2 karty światłowodowe (proszę podajcie jakieś przykładowe modele np. z aukcji all.) - Światłowodowe do odbioru łącz od dwóch niezależnych operatorów i do tego 2 kart Gigabit Ethernet, aby rozesłać to dalej po sieci.

 

Chodzi mi tu bardziej o zaspokojenie wiedzy czy takie coś jest możliwe, oczywiście BGP, oraz jakie karty światłowodowe są potrzebne.

 

Pozdrawiam

 

Co do kart "światłowodowych" to zależy jakim medium oraz w jakiej technologii zostaną Ci podane owe łącza. Np. MetroEthernet czy ATM jak najbardziej bywa podawany światłem - natomiast w każdym z przypadków będzie potrzeba zastosowania innego sprzętu. W przypadku Ethernetu podanego światłem opłacalne może być zastosowanie np. media-konwertera światło-miedź. Nie wspomniałeś jakie przepustowości Cię interesują - wnioskując po Gigabit Ethernet od strony LAN można sądzić, że ma być to "coś większego". Generalnie takie rzeczy jak standard w jakim zostanie zakończone Twoje łącze należy uzgadniać z dostawcą usługi.

 

Co do BGP to zgadzam się z przedpiszcą - mały serwer 1U + jakaś wersja UN*X`a + Quagga/OpenBGPd powinno być wystarczające. Jeśli rozwiązanie ma być komercyjnie to przy bardziej odpowiedzialnym projekcie mimo wszystko rozważałbym opcje Cisco/Juniper. Co do Vyatta to nie widziałem tych rozwiązań "w akcji".

 

Rozumiem, że niezależnie od wersji rozważana jest opcja 2 łącza WAN podłączane do 2 routerów (+ zapewne 2 przełączniki GE aby jakoś zabawki ze sobą połączyć) - wspominałeś w poście o 2 łączach, ale tylko o 1 serwerze?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak,

aktualnie mamy Ethernet VPN, od nowego roku Metro ETH. (60Mb/s). Zamierzamy również podłączyć 2 operatora. ATM, GTS lub Crowley'a. Obecnie ethernet vpn mamy podany światłem do urządzenia, z którego wychodzi zwykła skrętka. Chciałbym, aby mieć jeden serwer, i wpinać operatorów bezpośrednio do niego i dalej z niego dzielić na sieć. Pytasz dlaczego podałem 1 serwer ? Wydaje mi się, że łącza podłącza się do jednego serwera, aby BGP mogło funkcjonować. Njlepszą dla nas opcjią byłby, zakup właśnie kart typu fiber w pci, wpięcie w nich 2 operatorów i rozdzielenie już GE na sieć. Czy takie karty są odpowiednie? np. KLIK, KLIK2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak,

aktualnie mamy Ethernet VPN, od nowego roku Metro ETH. (60Mb/s). Zamierzamy również podłączyć 2 operatora. ATM, GTS lub Crowley'a. Obecnie ethernet vpn mamy podany światłem do urządzenia, z którego wychodzi zwykła skrętka. Chciałbym, aby mieć jeden serwer, i wpinać operatorów bezpośrednio do niego i dalej z niego dzielić na sieć. Pytasz dlaczego podałem 1 serwer ? Wydaje mi się, że łącza podłącza się do jednego serwera, aby BGP mogło funkcjonować. Njlepszą dla nas opcjią byłby, zakup właśnie kart typu fiber w pci, wpięcie w nich 2 operatorów i rozdzielenie już GE na sieć. Czy takie karty są odpowiednie? np. KLIK, KLIK2

 

1. Metro ETH do 100 Mbit/s np. w TP może być zakończony stykiem miedzianym. Może w Waszym przypadku też jest to możliwe?

 

2. Dwa łącza wpięte do jednego urządzenia to ciągle "single point of failure" - moim zdaniem kiepski pomysł (no może poza względami ekonomicznymi :) ).

 

3. BGP może swobodnie funkcjonować również wtedy kiedy każde z łączy jest wpięte do innego urządzenia. Mamy wtedy 2 sesje eBGP do każdego dostawcy usługi oraz sesję iBGP pomiędzy własnymi urządzeniami. Ponadto jakiś protokół zapewniający dostępność bramy od strony LAN, np. HSRP (Cisco), VRRP, CARP.

 

4. Jakiego rodzaju to będą włókna? Zapewne jednomodowe. Aukcje do których podałeś linki nie zawierają żadnej specyfikacji sprzętu. Biorąc pod uwagę np. Intela to:

 

http://docs.google.com/viewer?a=v&q=cache:ZPUvOUAALx4J:www.walmart.be/images/PWLA8490LX.pdf+Intel+PRO+1000+MF+single+mode&hl=pl&gl=pl&pid=bl&srcid=ADGEESijt8JHMl4tBnvo2n6aUwvvT-Wl1gz21I0R6itfGPH861KyK_RQgRKqmH7y90wsEzNdr6kYdxMZePXdRoSghxoICLIvuE4o9YbDBNEBQ0fyHe-okQu3GQ3E5vALmn6WF_nzyvwf&sig=AHIEtbQ_Dm_6V2C9ymG8iz1q8SDo8w3ZWw

 

 

... wydaje się, że wersja Intel PRO/1000 MF wspiera jedynie włókna wielomodowe. Jeśli to rzeczywiście będą włókna jednomodowe (a pewnie tak) to warto zainteresować się np. wersją LX tej karty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie,

1. Jak na razie posiadamy ETH VPN (zakończony światłem jednomodowym + urządzenie TAKIE [ACE-52], które daje wyjśce FE, ale teraz przy 2 operatorach chcielibyśmy, aby - byli oni wpięci bezpośrednio do serwerów. 1 operator [tepsa-jednomodowy] będzie wpięta światłowodem (proszę o podanie konkretnego modelu karty siecowej (najlepiej intela). 2 operator dojdzie radiolinią, więc prawdopodobnie będzie zakończony na FE/GE, więc tutaj nie będzie problemu. Poprostu chcielibyśmy wyeliminować ACE-52 z obiegu, bo po co redundancja w serwerze jak urządzenie przed nim może się zepsuć :)

 

Dziękuje za odp.

 

P.S.

Proszę również o podanie modeli kart światłowodowych do realizacji połączenia między dwoma serwerami.

 

PS.2:

Jak w kartach sieciowych oznacza się interfejs na światłowód jednomodowy i wielomodowy ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie,

1. Jak na razie posiadamy ETH VPN (zakończony światłem jednomodowym + urządzenie TAKIE [ACE-52], które daje wyjśce FE, ale teraz przy 2 operatorach chcielibyśmy, aby - byli oni wpięci bezpośrednio do serwerów. 1 operator [tepsa-jednomodowy] będzie wpięta światłowodem (proszę o podanie konkretnego modelu karty siecowej (najlepiej intela). 2 operator dojdzie radiolinią, więc prawdopodobnie będzie zakończony na FE/GE, więc tutaj nie będzie problemu. Poprostu chcielibyśmy wyeliminować ACE-52 z obiegu, bo po co redundancja w serwerze jak urządzenie przed nim może się zepsuć smile.gif

 

Dziękuje za odp.

 

P.S.

Proszę również o podanie modeli kart światłowodowych do realizacji połączenia między dwoma serwerami.

 

PS.2:

Jak w kartach sieciowych oznacza się interfejs na światłowód jednomodowy i wielomodowy ?

 

1. Terminacja na Rad ACE-52 sugeruje, że obecne łącze jest realizowane w standardzie ATM a nie Ethernet. W związku z powyższym karta światłowodowa w standardzie Ethernet nie jest tu odpowiednim rozwiązaniem. Zapewne urządzenie Rad należy do operatora i jest przez niego zarządzane. Eliminację tego urządzenia i sprzęt jakim można je zastąpić należy uzgadniać z operatorem. W wielu wypadkach nie jest możliwe wyeliminowanie NTU operatora chociażby ze względów organizacyjnych/konfiguracyjnych od strony ISP - poza tym po co marnować na to własne $$$? Karty ATM nie kosztują 5 zł ...

 

Np.:

http://www.interprojekt.pl/katalogp.aspx?p=prosum-proatm155.aspx&k=PROSUM-PROATM155FM

 

Poza tym wg mnie usuwanie tego Rad`a technicznie też nie specjalnie jest uzasadnione - w końcu redundancję zapewni łącze numer 2, w razie awarii 1, czyż nie?

 

2. Czy te serwery będą stały aż tak daleko od siebie, że potrzebny jest światłowód? :)

 

3. Oznaczenia są zwykle zależne od producenta. Radzę zacząć od RTFM - myślę, że ta metoda sprawdzi się w przypadku każdej karty sieciowej (i nie tylko :) ) - ja przynajmniej taką staram się stosować :). Ponadto lektura Wikipedii, np. hasła "światłowody" i kilku haseł podrzędnych może być pomocna:

 

http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Awiat%C5%82owody

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuje za odpowiedzi :) Twoja wiedza jest bardzo duża, i dziękuje za podzielenie się nią.

 

Jeżeli będę miał jeszcze jakieś pytania, na pewno napisze.

 

Pozdrawiam serdecznie,

 

EDIT:

Jest już pytanie :)

Dostaliśmy właśnie bardzo dobrą ofertę na przełączniki Dell'a 6248.

Chciałbym zapytać, co ważnego i na tyle dobrego, spowoduje przełączanie w warstwie 3 ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość RuFiK

 

Chciałbym zapytać, co ważnego i na tyle dobrego, spowoduje przełączanie w warstwie 3 ?

 

Mógłbyś jasniej rozwinąć swoją myśl ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

oczywiście,

jaka jest różnica między zwykłym switchem, a switchem L3 ?

 

Najkrócej to ujmując - switch warstwy 3 potrafi poza przełączaniem w warstwie 2 potrafi również rutować pakiety. Routing na przełącznikach L3 dzięki modułom ASIC odbywa się w bardzo wydajny sposób.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie chcąc zakładać nowego tematu zapytam tutaj:

Zainteresowaliśmy się systemami wirtualizacji, który polecacie, (chodzi tu o darmowy) - ESXi, xen etc. Jakie są za i przeciw? Nasze procesory obsługują wymagania systemów wirtualizacjach. Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie chcąc zakładać nowego tematu zapytam tutaj:

Zainteresowaliśmy się systemami wirtualizacji, który polecacie, (chodzi tu o darmowy) - ESXi, xen etc. Jakie są za i przeciw? Nasze procesory obsługują wymagania systemów wirtualizacjach. Pozdrawiam.

 

Ten temat był już dyskutowany wiele razy - radzę przejrzeć forum, np.:

 

http://www.webhostingtalk.pl/topic/21254-openvz-a-xen/page__hl__esxi__fromsearch__1

http://www.webhostingtalk.pl/topic/21810-wirtualizacja-vpsow/page__hl__esxi__fromsearch__1

 

PS.: Osobiście poleciłbym ESXi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie podane tematy już prześledziłem, ale nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi. Jedni chwalą ESXi a drudzy nie - za np. małą ilość aktualizacji - w stosunku do np. Xen'a. Jeżeli polecasz ESXi podaj ZA i PRZECIW w porównaniu z Xen'em. Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie podane tematy już prześledziłem, ale nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi. Jedni chwalą ESXi a drudzy nie - za np. małą ilość aktualizacji - w stosunku do np. Xen'a. Jeżeli polecasz ESXi podaj ZA i PRZECIW w porównaniu z Xen'em. Pozdrawiam

 

 

Jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie nie ma.

 

Szczegóły techniczne są dokładnie opisane na stronach poszczególnych projektów jak i w niezależnych źródłach - wszak oba rozwiązania są bardzo popularne.

 

ESXi jest darmowym, zamkniętym (zawierającym komponenty opensource) produktem VMware czyli komercyjnego wytwórcy oprogramowania. Decydując się na rozwiązania komercyjne mamy wsparcie producenta - co przy odpowiedzialnych projektach bywa bardzo istotne. VMware ma wiodącą pozycję w światowym rynku wirtualizacji. Warto pamiętać, że ESXi jest teoretycznie darmowy, ale w praktyce wiele użytecznych komponentów wymaga nakładów finansowych. Warto więc sprawdzić jaki zakres funkcjonalności nas interesuje - i czy mieści się to w ramach "bezpłatnego" pakietu.

 

Po ESXi możemy oczekiwać wydajnego i stabilnego rozwiązania stosowanego z powodzeniem w wielu odpowiedzialnych projektach przez wiele instytucji na świecie. Pełnej funkcjonalności tego rozwiąznia nie otrzymamy "za darmo".

 

Co do XEN to jest to wieloplatformowe, otwarte rozwiązanie posiadające bardzo liczną społeczność. XEN ma również swoje komercyjne wersje - np. Citrix XEN Server - gdzie dodatkowo otrzymujemy wsparcie producenta oraz pakiet narzędzi do zarządzania. XEN w wersji opensource jest szeroko stosowany w rozwiązaniach gdzie koszty stanowią najważniejsze kryterium natomiast próżno go szukać w profesjonalnych rozwiązaniach np. w firmach z sektora finansowego. Komercyjne odmiany XEN np. na rynku finansowym też się zdarzają są jednak zdecydowanie mniej popularne niż rozwiązania VMware.

 

Polecam VMware ESX/ESXi bo mam z nim pozytywne doświadczenia - myślę, że koledzy stosujący XEN również mogą wiele dobrego powiedzieć o tym Hypervisorze.

Do Ciebie należy przeprowadzenie testów i wybranie "własnej drogi".

 

A co do kwestii technicznych to jaki OS będziesz wirtualizował - myślę, że to pytanie należy zadać jako pierwsze wybierając platformę do wirtualizacji? :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wybrany system to Xen. Wybór padł na niego ponieważ, o ile sam ESXi jest darmowy, to panel do zarządzania nim płatny ;) Zaś Xen jak i Citrix Center są darmowe (oczywiście z pewnymi ograniczeniami), ale jak narazie sprawują się dobrze. W miare rozwoju projektu, dokupimy potrzebne dodatki. Dla ciekawości odpowiem, że systemy instalowane są jak narazie na 4 Dell'ach 1955 (2xQC, 32GB RAM). Systemy to m.in. freebsd, centos, red hat ent oraz win.

 

Dziękuję i pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Podaj do niego link. (Chodzi mi również o porównanie funkcji obu paneli.)

 

EDIT 10.01.2010r. :

Więc będzie ten link do darmowego panelu do ESXi ? :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak już wcześniej zauważyłeś chodziło mi o darmowy panel do ESXi- a vSphere jest darmowy - ale na 30dni :P Darmowy panel nazywa się VMware Go, którym operuje się przez przeglądarkę - co jest, jak dla mnie - chore. Z czystym sumieniem polecam xena z damorwym panelem (2 tygodnie testów przekonały nas do xen'a). a Ty - szerloku ^^ zadaj sobie pytanie - czy google zostało zamknięte.

 

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak już wcześniej zauważyłeś chodziło mi o darmowy panel do ESXi- a vSphere jest darmowy - ale na 30dni :P Darmowy panel nazywa się VMware Go, którym operuje się przez przeglądarkę - co jest, jak dla mnie - chore. Z czystym sumieniem polecam xena z damorwym panelem (2 tygodnie testów przekonały nas do xen'a). a Ty - szerloku ^^ zadaj sobie pytanie - czy google zostało zamknięte.

Mylisz waść pojęcia. Czym innym jest cały pakiet hypervisora VMware vSphere (dawniej Infrastructure), a czym innym windowsowy darmowy VMware vSphere Client.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dokladnie tak jak napisal przedmowca. Stosuje na wlasne potrzeby ESXi + VMware vSphere Client i nie spotkalem sie jeszcze z oplatami za takie rozwiazanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×