Skocz do zawartości
Marek607

Rozdzielacz kabla sieciowego

Polecane posty

Witam.

Ponieważ w pracy wszystkie przyłącza do routera zostaly zajete a nie chcialem kupować routera postanowiłem to jakoś obejść.

 

Po poszukiwaniach w google znalazłem w końcu na allegro takie coś:

 

http://allegro.pl/item815241427_rozdzielacz_gniazdo_1gn_2gn_rj45_rj_45_kat5e_fv.html

 

Jednak w sklepie dowiedziałem się że musze kupic router.

 

Gdzie jest więc prawda??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Ponieważ w pracy wszystkie przyłącza do routera zostaly zajete a nie chcialem kupować routera postanowiłem to jakoś obejść.

 

Po poszukiwaniach w google znalazłem w końcu na allegro takie coś:

 

http://allegro.pl/item815241427_rozdzielacz_gniazdo_1gn_2gn_rj45_rj_45_kat5e_fv.html

 

Typowy Etnernetowy kabel kategorii 5 czy obecnie 6 ma osiem żył, czyli cztery pary. Do przesyłania danych w standardzie FastEthernet czyli 100Mbit/s używa się tylko tylko dwóch par, pierwsza para to żyły pierwsza i druga, a druga para to żyły trzecia i szósta (patrząc na wtyczkę). Pozostają dwie pary, które w okablowaniu strukturalnym używane są do np. telefonów alarmów itp. Nie ma jednak większego problemu żeby użyć tych dodatkowych par, do przesłania kolejneg sygnału Ethernetowego i dorobienia kolejnej wtyczki RJ45 na tym samym kablu. Oczywiście jeśli wystarczy nam FastEthernet, bo w Gigabit Ethernet wykorzystywane są już wszystkie 4 pary.

 

I to właśnie sprzedaje gosć na allegro - jak masz jeden kabel już położony a potrzebowałbyś kłaść drugi, to taka przejściówka rozwiązuje sprawę - chociaż lepiej po prostu wziąć i zacisnąć na takim kablu dwie wtyczki normalną zaciskarką do erjotek - na pewno będzie to pewniejsze niż taka tandetna przejściówka.

 

 

Jednak w sklepie dowiedziałem się że musze kupic router.

Gdzie jest więc prawda??

 

 

Nonsens. Router służy do rozdzielania podsieci. Jeśli nie musisz wydzielać specjalnej podsieci tylko chcesz się wpiąć do istniejącej to potrzebujesz zwykłego switcha za np. 50 złotych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Może i lepiej ale nie oplaca mi ie na 3 miechy coś takiego kupywać .

 

 

 

I to właśnie sprzedaje gosć na allegro - jak masz jeden kabel już położony a potrzebowałbyś kłaść drugi, to taka przejściówka rozwiązuje sprawę - chociaż lepiej po prostu wziąć i zacisnąć na takim kablu dwie wtyczki normalną zaciskarką do erjotek - na pewno będzie to pewniejsze niż taka tandetna przejściówka.

 

 

Czyli co iśc do sklepu żeby zrobili kabel ( nie mam zaciskarki) z jednym wejściem z jednej strony i dwoma z drugiej??

 

Rufik: Co za różnica między adapterem a przejściowka z allegro??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czyli co iśc do sklepu żeby zrobili kabel ( nie mam zaciskarki) z jednym wejściem z jednej strony i dwoma z drugiej??

 

Nie, nie, nie - tak nie zadziała. Dwa wyjścia z jednej i dwa wyjścia z drugiej. To nie rozdziela jednego sygnału na dwa komputery, tylko pozwala puścić dwa sygnały jednym kablem. Jak nie masz już wolnych portów na switchu, to sorry Winnetou - musisz kupić switcha. Albo pożyczyć.

 

Tu masz switch za 30 złotych plus przesyłka:

http://www.allegro.pl/item815154679_tp_link_tl_sf1005d_switch_5_portow_2lata_d2d_146.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Ponieważ w pracy wszystkie przyłącza do routera zostaly zajete a nie chcialem kupować routera postanowiłem to jakoś obejść.

 

[...]

 

wystarczy zastosować w najprostszym przypadku repeater (hub, regenerator), jak już wcześniej przeczytałeś najczęściej stosuje się switch... oczywiście możesz skorzystać z http://www.intelline...czniki-tr-jniki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kup sobie switch'a za parę złotych nawet używkę skoro tak już Ci żal kasy a i tak lepiej na tym wyjdziesz i może kiedyś się jeszcze przyda..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Taie cos sam kupilem u siebie w sklepie :) Bo na szybkiego potrzebowalem rozdzielic sygnal , iiii.... no wlasnie sprzet sie rozlecial nie wytrzymal 3 dni poprostu zaczely sie problemy z "wybijaniem" sieci na 2 Pctach.. Niewiem dlaczego i czemu nie dochodzilem ... . Wiec  switch by byl najlepszym rozwizaniem niz kupowaniem za 2 czy 4 zl takiego czegos. To jest rozwiazaniem bardziej tymaczasowe jak dla mnie niz na stale do przystosowania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ale przecież to jest typowa "beczka", która sieci komputerowej na nic nie rozdzieli.

Może wyraźniejszym przykładem by była dla was taka beczka na rj11-telefoniczną, która służy do niczego innego, jak _równoległego_ dopięcia dwóch telefonów do _tej_samej_ linii telefonicznej :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

lepiej jednak tego switcha kup. kiedyś próbowałem zrobić coś takiego, że chciałem dwa kompy puścić na jednym kablu.. oczywiście lipa.. dwie wtyczki z jednej, dwie z drugiej strony - taki homemade, ale coś nie chciało banglać. szybciej było pojechać do sklepu po switcha :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

lepiej jednak tego switcha kup. kiedyś próbowałem zrobić coś takiego, że chciałem dwa kompy puścić na jednym kablu.. oczywiście lipa.. dwie wtyczki z jednej, dwie z drugiej strony - taki homemade, ale coś nie chciało banglać. szybciej było pojechać do sklepu po switcha :)

Nie ma powodu żeby to nie banglało, musiałeś źle zacisnąć. Oczywiście wiesz że to jest parami skręcone według schamatu kolorowy/biało-kolorowy i musi być też tak zaciśnięte?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

poważnie? guziec, nie robie sieci od wczoraj :) jak zobaczyłem ze nie chce chodzić to nie miałem czasu na kombinowanie, więc wycieczka do sklepu była

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

poważnie? guziec, nie robie sieci od wczoraj :) jak zobaczyłem ze nie chce chodzić to nie miałem czasu na kombinowanie, więc wycieczka do sklepu była

 

Skoro nie robisz sieci od wczoraj, to powinno być dla ciebie jasne, że to MUSI działać, nie wiem więc dlaczego piszesz "oczywiście lipa". U mnie w domu takie rozwiązanie (jeden kabel pomiędzy parterem a piętrem) działa od kilku lat - potrzebowałem drugą klasę puścić, urządzenie nie obsługuje VLAN-ów, drugiego kabla puścić nie było jak - musiałbym kominiarza wzywać. 10 minut roboty i bangla.

 

BTW - ile czasu zajmuje ci zacisnięcie wtyczki, skoro szybciej jest pojechać do sklepu? :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

w chwili obecnej switch to najlepsze rozwiązanie - podstawowa zasada przy projektowaniu sieci to odpowiednia nadmiarowość, biorąc pod uwagę dodatkowo koszty takiego urządzenia (które nie są duże) - wszystko przemawia za switch-em

 

myślę, że temat wyczerpany został...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kupujesz taniej - kupujesz dwa razy.

Zapamiętaj dobrze.

 

Wydaj trochę więcej i zakup coś porządniejszego,

z czego będziesz zadowolony.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×