Skocz do zawartości
Grzegorz Z

Własne datacenter - szacowanie kosztow

Polecane posty

A np. Tobie, mimo agregatu, też się zdarzył ostatnio problem z zasilaniem :D (to tak przy okazji).

 

agregat nie ma sluzyc jako zabezpieczenie chwilowe, jest on po to jakby awaria trwala wiele godzin...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sebak, przytoczony przeze mnie agregat kosztuje 3,2k i ma 5,5 kW a szukałem go może ze 20 sekund.

 

I jest agregatem budowlanym... Bez AVR.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

My się ciągle nie rozumiemy :D Ja nie podaję gotowych rozwiązań, tylko próbuję obalić mit mówiący, że trzeba kilku milionów na DC. Ot co.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
My się ciągle nie rozumiemy :D Ja nie podaję gotowych rozwiązań, tylko próbuję obalić mit mówiący, że trzeba kilku milionów na DC. Ot co.

Mogę się z Tobą zgodzić w 100%, po co tyle kasy skoro można postawić pare pecetów na neostradzie i trzymać je na strychu :D W tym temacie mowa jest o porządnych rozwiązaniach...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pokazywałem jak byłem mały a teraz się wstydze  :) Przeczytaj temat od początku  :D Porządne, bo kosztowne. Nikt tutaj nie prowadzi za rączkę i nie piszemy też tutaj howto, ceny są wymienione, pozostaje się zdać na inne źródła, ja akurat o takie rzeczy chyba na końcu pytał bym na forum :) Zresztą autor tematu wspominał o jakimś specjaliście z o wiele większą od niego wiedzą - może czas się do niego udać :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

moze autor na podstawie jakosci wypowiedzi zechce koums zaoferowac prace w charakterze konsultanta ? ;-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak, brawo. Jak ktoś nie myśli o garażu/szopie, to ma na myśli najlepszą w Polsce serwerownię (bo pragnę zauważyć, że serwerowni w PL, które mają u siebie wszystkie opisane sprzęty i "teorie" można policzyć na palcach jednej ręki). Super interpretacja. Szukam samochodu, nie ma to być maluch. Więc zostaje Ferrari?

 

Żeby zakończyć z mojej strony ten wątek (bo ciągnięcie go imho nie ma sensu), to mam pytanie do Sebaka (do Ciebie, bo się tutaj wypowiadasz i są realne szanse na odpowiedź): Ile Ty milionów włożyłeś w swoje DC na początek? Oczywiście wypowiedzi innych milionerów (tzn. właścicieli DC) też są bardzo mile widziane.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Żeby zakończyć z mojej strony ten wątek (bo ciągnięcie go imho nie ma sensu), to mam pytanie do Sebaka (do Ciebie, bo się tutaj wypowiadasz i są realne szanse na odpowiedź): Ile Ty milionów włożyłeś w swoje DC na początek? Oczywiście wypowiedzi innych milionerów (tzn. właścicieli DC) też są bardzo mile widziane.

 

Kiepskie pytanie  :D Nie kojarzę sobie, żeby Sebak budował redtower :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A ja nie kojarzę żeby autor wątku również chciał go budować. Dobra, idę, szkoda czasu (taka ładna niedziela).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak licząc na szybko, gdybym miał dostęp do łącz (bliska odległość, ewentualnie kilkaset metrów pociągnąć) to zmieściłbym się w kwocie kilkudziesięciu-100tys złotych i na polskie warunki nie byłaby to najgorsza serwerownia. Oczywiście, zakładam, że znam się na sprawach technicznych, coś a'la Sebak, lokal wynajmuje. Nie są to więc jakieś wielkie pieniądze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja powiem wam tyle, oglądałem sieci outsorucingowe dla dużych firm. Gdzie np. 10 minut przerwy to jest katastrofa bo wszyscy nie mają internetu, serwery poczty leżą itp..

 

Problem jest w tym że nie da się tego zdalnie zrobić i serwery leżały zawsze w biurze firmy. Tam czuwał zawsze jeden technik. A co było dokładniej, biurowiec jeden z bardziej znanych w Polsce. Klimatyzacja z makro x3. Szafa suna a w niej 2 ptety i 4 racki. Obok szafy 4 upsy. Agregata nie mieli bo ten biurowiec rzadko kiedy traci prąd a na upsach jest w stanie utrzymać te kilka serwerów około godziny, dwóch. Łącze tylko od neti 5/5 mbps.

 

Spytałem się ile to wszystko kosztowało, to mówił mi że bez podłączenia sieci LAN po budynku. Czy serwery + klima + upsy wyszło im około 30 tysięcy.

 

Wracając do tematu, nie wierzę że DC typu Efuturo.pl, Livenet.pl, serwerydedykowane.pl miały miliony na początek. Nawet pamiętam jak seba z efuturo kiedyś dawał dedyki z 80 GB transferu... Jak ostatnio liczyłem na start małego DC, bez budynku i działki potrzeba około 400 tysięcy żeby miało to nogi. Odemnie od domu 3 km leci światło TTKelomy (tory kolejowe) i exatela. Mam w pobliżu działke i tak w przyszłości można powiedzieć że są tam dobre warunki do stawiania DC.

 

Największy problem to chyba prąd, bo trzeba mieć sporą instalację i najlepiej zasilenie z dwóch niezależnych źródeł albo w ostateczności jedno źródło + agregaty. Btw. Szirok ostatni kupił agregat po dobrej cenie

 

DSC00065.JPG

 

tutaj macie zdjęcie z jego DC nie wszystko musi wyglądać profesjonalnie, aby było profesjonalnie.

 

14.jpg

 

TO JEST W TRAKCIE BUDOWY ;-)

 

Tak więc nie trzeba odrazu wkładać 5 milionów. Moim zdaniem ok pół miliona wystarczy. Routery, zasilanie awaryjne można kupić używane. Serwery nowe, szafy nowe. Klimatyzacja na początku może być taka jak u szirok (4 na ścianach wisza + jedna przenosna) a i tak są wyłączone bo 19 stopni w DC).

 

Szirok mam nadzieję że się obrazisz :D za te cenne informacje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czy ta szopka na zdjęciu za generatorem (przynajmniej na fotce nie wygląda zbyt "ciekawie") to jest tym nowym DC?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No i super, jednak da się. :D

 

Panowie, czy są jakieś ograniczenia odnośnie odległości wpięcia do jakiejś sieci? Tak jak pisałem, odległość 15-20 km. Czy przy takiej odległości konieczne jest ciągnięcie dedykowanego światła czy jest jakieś inne rozwiązanie? Pytam z ciekawości. :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

is_wam taki używany generator wytrzyma niż nowy, a mocy jego nie wspomnę... Przynajmniej jakiś jest i wiadomo że działa.

 

Gdyby livenet taki miał i efuturo to byłoby super ;-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To nie znaczy że ten budynek to DC ... :D Ten budynek to budynek w którym był testowany agregat.

 

Btw. Nawet WDC nie ma agregata ;|

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witajcie! :)

Staram sie oszacoac wstepnie koszta datacenter i uporzadkowac informacje ktore juz posiadam. Licze na pomoc :)

Prosze nie zaczynac dyskusji w stylu "ale wiesz ze potrzbujesz klimatyzacji, ups [100 innych rzeczy] TO SIE WCALE NIE OPLACA" - darujmy sobie takie cos :D

 

1. Jakie sa koszta profesionalnego UPSu? Gdzie takowych ofert szukac?

2. Jw. dot klimatyzacji (kontrola wilgotnosci i oczywiscie temperatury),

3. Jakie sa koszta pojedynczej szafy (pomijajc sprzet do niej)?

4. Ile serwerow moge ulokowac w szafie?

5. Ktory producent serwerow oferuje serwery bezdyskowe (podlaczone do maciezy przez NFS/iSCSI)?

6. Ile serwerow/szafa moge trzymac?

7. Jakie sa koszta megabita lacza przy 10Mb/s (na start) i ~100Mb/s (w dalszej perspektywie)?

8. Czy musze posiadac router BGP? Jaki jest jego dokladny kozt?

9. UPS centralny czy na szafe?

10. Jakies inne rady? WWW gdzie moge zasiegnac informacji?

 

Z gory dziekuje za pomoc :)

 

1. od ok 15 000 za uzywane (mowa o kilkunastu kW)

2. zalezy ile kW - najtansza sensowan caloroczna to bedzie z 10 000 za 8kW

3. pomijalne

4. jak 1U to i 42

5. wszyscy

6. patrz pytanie 4

7. od 90 do 900 zl

8. przydaloby sie - od 500 zl :D + oplata za adresy IP

9. obojetne

10. bywaja konferencje w Wawie organizowane przez firmy od osprzetu

 

zauwaz ze wiekszosc z tych powyzszych punktow powinno byc dokaldnie opisane - inaczej nie dziw sie odpowiedziom "nalezy"

 

zasadniczo - jak juz masz pomieszczenie to za ok. 1 mln zl wystartujesz - licze lacznie z pensjami pracownikow, a uwierz, one to duze obciazenie

 

jak ostatnio na swoje potrzeby zrobilem kosztorys z rozbiciem w czasie - mala , ale rozsadnie zrobiona serwerownia - 2*20m2, max 10 szaf + przylacza swiatlowodwe + 2*zasilanie 25-35kW + upsy + osprzet + ludzie (etaty na rok)

to wyszlo ze 1mln to start + rok egzystencji

 

robilem to dla siebie, wiec bez szalenstw

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko w temacie swiatlowodow - to, ze w okolicy leca jakies wlokna to wcale nie znaczy, ze bedzie mozna sie tam jakos wpiac. Ba, na 98% nie da sie tam wpiac. Nikt nie bedzie rozcinal wlokien bo po drodze jest jeden klient na 100Mbit :D Jesli interesuje Was gdzie mozna dostac wlokna to sie dzwoni do firm i prosi o informacje a nie analizuje mapki na ich stronach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kolejne pytanie odnośnie łącz (myślę, że wiąże się z tematem). Wieś, siedziba gminy, poczta (centrala cyfrowa tp), z dala od dużych miast, ściana wschodnia. Jaką przepustowość w takiej mieścinie może mieć światłowód tp (kładziony był 97-99 rok)?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Żeby zakończyć z mojej strony ten wątek (bo ciągnięcie go imho nie ma sensu), to mam pytanie do Sebaka (do Ciebie, bo się tutaj wypowiadasz i są realne szanse na odpowiedź): Ile Ty milionów włożyłeś w swoje DC na początek? Oczywiście wypowiedzi innych milionerów (tzn. właścicieli DC) też są bardzo mile widziane.

 

Nigdzie w tym temacie, nie powiedziałem iż stworzenie DC wymaga milionów. Nie zanegowałem też ani razu samego pomysłu.

 

Mój przypadek był lekko inny, gdyż zaczynałem od hostingu współdzielonego i serwerów w Niemczech. Kiedy tych maszynek było już kilka, przeniosłem je do jednego z lokalnych operatorów dostarczających internet. Co też w tej fazie było opłacalne, gdyż nie posiadałem wielkich funduszy na inwestycje. Wtedy to zaczął się powolny rozwój własnej infrastruktury i testy różnorakiego rodzaju rozwiązań( maj 2007 roku ). Lokalizacja w której się znajdowałem wtedy (2-3 łącza dostarczane radioliniami), nie pozwała na zbyt duże pole manewru. Tak więc po dłuższym czasie naszej współpracy i wymiernych korzyściach dla obu stron postanowiliśmy migracji do RED TOWER i zaplanowaniu od początku pewnych rozwiązań. Tak też w wrześniu 2008 roku dokonaliśmy migracji do wcześniej przygotowanego pomieszczenia. Całość, dała zupełnie nową jakość jak i możliwości eFuturo. Firma współpracująca zyskała możliwość odbierania tańszego łącza dostarczonego jej światłowodem, ja zaś zyskałem pomieszczenie w którym mogłem od podstaw zaprojektować swoją serwerownie.

 

Oczywiście nie obeszło się bez problemów, ale wszystkie było dość szybko rozwiązywane i można powiedzieć, że już wszystko zostało wyeliminowane.

 

W moim przypadku, większość rzeczy, była stopniowo kupowana od początku 2006 roku do września 2008 roku, tak więc wydatki rozłożyły się na dłuższy okres. Dość dużo funduszów pochłonęło zdobywanie doświadczenia i testowanie różnorakiego sprzętu i rozwiązań.

 

Ale ostatecznie cel główny został osiągnięty :D.

 

 

Gdyby livenet taki miał i efuturo to byłoby super ;-)

Coś Ci się pomyliło, eFuturo dysponuje agregatem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×