Skocz do zawartości
Grzegorz Z

Własne datacenter - szacowanie kosztow

Polecane posty

Mając własny budynek i tak trzeba go w jakiś sposób chronić, więc można zatrudnić jakiegoś ciecia, który będzie odpowiadał m.in. za załączanie agregatu. :D Poza tym w ciągu dnia jakiś technik na miejscu też powinien wałęsać się. Podstawa to łącza i porządny lokal który będzie można łatwo rozbudowywać. Tak mi się przynajmniej wydaje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@amator agregat musi się znajdować w osobnym dedykowanym do tego pomieszczeniu. Uważasz, że jak coś się stanie, pierwsze o czym pomyśli osoba będąca na miejscu, to latanie i włączanie agregatu?

 

Nie spotkałem się jeszcze nigdy, by w serwerowni znajdował się agregat, który trzeba uruchamiać ręcznie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zaproponowałem rozwiązanie budżetowe. :D W szpitalach mają agregaty różnego typu, często są właśnie włączane ręcznie. Polska to nie Afryka i przerwy dostawy energii sięgają max 2-3 godziny, więc nawet na jakimś półamatorskim interes pociągnie. Odnośnie pomieszczenia to wystarczy kawałek szopy czy nawet garaż blaszak kilkanaście metrów od dc i będzie działać. Dyskutujemy przecież o najtańszych rozwiązaniach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tylko kto Ci pozwoli trzymać agregat w szopie ?

 

A ktoś musi mi pozwalać? Oficjalnie agregatu nie ma, nieoficjalnie jestem zabezpieczony na wypadek awarii. Wszystko da się zrobić. Większość inwestycji jest klecona i kombinowana. Nie dyskutujemy o dc które buduje inwestor wykładając miliony ale o kapitale rzędu kilkunastu-kilkudziesięciu tysięcy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zbyt dużo kombinujesz... Gorzej, jak przyjdzie płacić Ci kary za takie kombinowanie. Bo jednak agregat to nie jest ciche urządzonko i raczej trudno ukryć jego obecność.

 

Pomijąc już fakt, że na 99% osobę pytającą nie stać na wybudowanie własnego budynku pod serwerownie. A nikomu z zarządców lokali nie będzie się opłacało ryzykować by ukryć gdzieś agregat za 5 tyś...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pomijąc już fakt, że na 99% osobę pytającą nie stać na wybudowanie własnego budynku pod serwerownie.

 

Poodbną dyskusję już gdzieś na forum widziałem. Ile DC w Polsce jest umiejscowionych w specjalnie do tego celu wybudowanych budynkach?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czytając temat postanowiłem przyjrzeć się jak wygląda zaplecze ovh. Wpiszcie w google maps to 2 rue Kellermann 59100 Roubaix a później kliknijcie widok ulicy. Są dokładne fotki, można przejechać dookoła posiadłości giganta. Widok nie powala. :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Poodbną dyskusję już gdzieś na forum widziałem. Ile DC w Polsce jest umiejscowionych w specjalnie do tego celu wybudowanych budynkach?

 

Wśród tych mieszących się w biurowcach w dogodnej lokalizacji ile ma problem z wstawieniem własnego agregatu, mimo iż je na to stać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Właśnie dlatego należy przemyśleć lokalizację takiego interesu. Na moje oko to chyba tylko home na w Piasecznie porządne dc, reszta to amatorka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Na moje oko to chyba tylko home na w Piasecznie porządne dc, reszta to amatorka.
Beyond i ATM tez? =]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dla kogoś kto ogarnia elektrykę + podstawy automatyki, nie będzie problemem stworzenie załączania agregatu za 5k w przypadku braku prądu (przed wyłączeniem UPC).

Dobre... Kto ci to odbierze prawnie?

A jak komuś coś się stanie (prąd "kopnie") itp. to kto poniesie odpowiedzialność za takie samoróbki?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Raczej mam na myśli elektryka z uprawnieniami, Fiercio :D

Elektryk z uprawnieniami raczej nie odważy się podpisywać protokołów odbioru samoróbek takich urządzeń jak startery elektryki.

Chyba, że albo po wieelkich znajomościach, albo jest kamikadze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

10 tyś, a 5 to drobna różnica...

 

Do tego najtańszy przytoczony przez Ciebie model kosztuje około 13,5 tyś, do tego ma tylko moc maksymalną: 4.5 kVA :D.

 

Czyli jednym takim agregatem nawet 1 szafy serwerowej 42U wypełnionej sprzętem nie zasilisz...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Są różne możliwości zdobycia takiego sprzętu, nie musi to być nówka. Upadają szpitale, są przetargi, można tanio kupić. Inne wyjście to ściągnąć ze wschodu gdzie taki złom kosztuje naprawdę grosze. Trzeba tylko trochę pomyśleć. Myślę, że agregat to najmniejszy problem. Najważniejszy jest lokal i łącza.

 

Tak poza tym, ma ktoś jakąś mapkę zbiorczą, na której widać jak przebiegają światłowody w poszczególnych regionach. Znalazłem tylko pojedynczych firm. Kolejne pytanie, na jaką odległość od węzła/linii można ewentualnie pociągnąć takie coś (radiolinia/kabel) aby nie było większych strat? Konkretnie to mam na myśli odległość około 20km.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje wam za pozytywne glosy jak i za KONSTRUKTYWNA krytyke :D

Jednakze potrzebuje bardziej konkretnych informacji (np. skad moge dowiedziec sie o lokalizacji swiatelek).

 

Jesli natomiast chodzi o garaz/szope/itp to nie bede nawet komentowac.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość RuFiK
Ogólnie przypomnijcie sobie ile onet wydał pieniążków :D

 

ponad 10 mln ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kontrakt Onetu to akurat opiewał na 78 mln złotych, ale to jest zupełnie nieprzeliczalne w stosunku do tego o co pytał OP (bo on raczej chyba nie planuje postawienia od zera DC na obszarze 4,000 m2).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Sebak, przytoczony przeze mnie agregat kosztuje 3,2k i ma 5,5 kW a szukałem go może ze 20 sekund.

 

Zresztą, nie w tym rzecz. Chciałem to podać jako przykład, a poza tym, część serwerowni radzi sobie bez agregatu (patrz superhost, czy WDC). A np. Tobie, mimo agregatu, też się zdarzył ostatnio problem z zasilaniem :D (to tak przy okazji).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×