Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
wesolak

Opinie o Chello

Polecane posty

hahaha, chciałbyś wiedzieć jaka ta 'śmieszna firemka' jest śmieszna, może sam dojdziesz

Opis sieci (Spoldzielna Mieszkaniowa LOKATOR) wystarczajaca mnie rozbawil. Nie tylko UPC nie ma juz bezposredniego dostepu do sieci TP, lista operatorow rezygnujacych ze styku ciagle sie bedzie powiekszala (dopoki Tepsa radykalnie nie obnizy stawek, na co sie raczej nie zanosi), jest po prostu _GLUPOTA_ stawiac dzisiaj zasoby na laczu tylko od Tepsy.

Ja na TPSA nie narzekam, jest bardzo dobrze, może dojdzie za jakiś czas PLIX, to wtedy się jakoś uzupełnią.

Nie wiem czy wiesz (domyslam sie, ze nie) ale cena za lacze w Tepsie rosnie ok. dwukrotnie jak chce sie odpalic BGPa. A bez BGPa zapomnij o PLIXie albo innych operatorarach. Stad duzo chcialoby miec Tepse + BGPa ale pozniej rzeczywistosc brutalnie weryfikuje plany.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Raczej z tym przymulaniem i awariami (oprocz tych globalnych) duzo zalezy od sieci w danej lokalizacji. Np. na Górnym Śląsku poza awariami globalnymi nie ma innych awarii, a np. ostatnio znajomy w Kielcach mial problemy przez wiekszosc dnia - slaby transfer, gigantyczne pingi, po prostu zapchane kabelki :) Na forum rowniez bylo slychac o problemach Krakowie.

 

Edit: A co do braku styku z TP to... Nie karmić trola :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Z jednej strony operatorzy troche tracą na ucinaniu styków, z drugiej 'oszczędzają'.

 

@Fiercio

Nie, chodziło mi o światełko do PL-IX'a.

 

@ertcap

O pieniążki to już się nie martw, da rade :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Osobiście mam nadzieję, że coraz więcej operatorów zrezygnuje z bezpośredniego wtyku do TP.

 

Może wtedy zmieni się coś w cenach,a internet trochę "znormalnieje".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
^^KaMaZZ~.^ no widzisz, a ja swoje zabawki zostawiam tu gdzie mam... bo wolę 10Mbit za 90zł miesięcznie niż 512kbit za 60zł... kopa w d.. tepsie, ludzie nie powinni tam nic kupować dla samej idei nie kupowania u żabojadów, którzy przez łapówy w ogóle są obecni w naszym kraju...

Oj Sponsi Sponsi... za 90zł to Ty może kupisz napis 10Mbit na ładnej ulotce, ale nie prawdziwe łącze o takiej przepustowości. Zresztą widzę tu pewną niekonsekwencję - hosting kupujesz porządny, w dobrych firmach i za ciężkie pieniądze, a z drugiej strony chciał byś łącze konsumenckie praktycznie za darmo.

 

Aster nie znam, ale podejrzewam, że jako zwolennik prywatnych firm również popieram ich, jak Dialog i Netię (choć ta ostatnia przez chwilę ostatnio poczuła się jak tepsa, vide jaja z podpisywaniem umów w lokacjach, w których nie mogą podciągnąć kabla)...

Czyli - "nie lubię firm takich jak tpsa" i "lubię firmy takie jak upc". Ciekawe, bardzo ciekawe.

Co do podpisania umowy tam, gdzie podłączyć Netii nie można - a wytłumacz mi, skąd szary pracownik w salonie sprzedaży może wiedzieć gdzie można podłączyć kabel, a gdzie nie? U operatorów kablowych to jest troszkę inaczej - podłączają tylko te osoby, które już są w zasięgu. U operatorów telefonicznych zasięg się buduje w oparciu o potrzeby klientów.

 

Nawiasem mówiąc - nienawidzisz TPSA za to, że jest francuskie, a kochasz UPC które jest amerykańskie. Z dwojga złego, ja wolę francuzów ;).

 

Tymczasem ja dodam parę słów o tym, dlaczego nie lubię "netu z kablówki". Otóż, stosowany jest potworny overselling. Nie oszukujmy się, jak całe osiedle (kilkuset abonentów) jest podłączone do jednego CMTS'a, do którego jest doprowadzone łącze ok 100mbit (gdzie gdyby wszyscy abonenci zaczęli korzystać z internetu, to 2 gigabitów by nie starczyło) to jak to ma działać? Kolejna rzecz, to wyssane z palca parametry DOCSIS - w jaki sposób przesłać dane od kilkunastu klientów po jednej żyle na paśmie o szerokości niespełna 1 gigaherca, zostawiając pasmo dla kilkunastu stacji telewizyjnych o szerokości 6MHz każda?! Do tego używając kabla koncentrycznego, który ma koszmarną tłumienność na wyższych częstotliwościach (teraz koncentryki to stal miedziowana, a nie sama miedź)... Efektem tego jest duży overselling (zmniejszanie pasma ze wzrostem abonentów) i wysokie pingi (w numenklaturze ADSL'owej - "interleaved jak cholera jasna") u dużych operatorów. No, chyba, że nagle każdy abonent dostaje swój własny kabel na całej długości od klienta do stacji czołowej, jednak po małym eksperymencie ta teoria legnie w gruzach...

 

PS. Częste awarie w sieciach kablowych to wina centralizacji struktur tychże - w tepsie awarie zdarzają się równie często, jednakże ich skutki dają się odczuć znacznie mniejszej ilości abonentów.

PS2. Nie, nie pracuję dla żadnego z operatorów, a swą wiedzę o DOCSIS opieram jedynie o własne doświadczenie, bowiem dokładniejszych danych o tym standardzie próżno szukać. Wszędzie same ogólniki...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość N3T5kY
a z drugiej strony chciał byś łącze konsumenckie praktycznie za darmo.

 

To znaczy że od razu musi budować styk z atmanem? Najlepiej jeszcze od Crowleya na wypadek jak się atman popsuje ;)

 

 

skąd szary pracownik w salonie sprzedaży może wiedzieć gdzie można podłączyć kabel, a gdzie nie?

Po to chyba ktoś wymyślił bazy danych?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Oj Sponsi Sponsi... za 90zł to Ty może kupisz napis 10Mbit na ładnej ulotce, ale nie prawdziwe łącze o takiej przepustowości. Zresztą widzę tu pewną niekonsekwencję - hosting kupujesz porządny, w dobrych firmach i za ciężkie pieniądze, a z drugiej strony chciał byś łącze konsumenckie praktycznie za darmo.

 

Ale bzdety piszesz. Próbowałeś internetu z UPC? Z tonu Twojej wypowiedzi widać, że NIE... więc po co zabierasz w ogóle głos? Stosunek ceny do otrzymywanego produktu w upc jest po prostu genialny. A że ty PODEJRZEWASZ inaczej, to już chyba TYLKO Twoja sprawa ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
To znaczy że od razu musi budować styk z atmanem? Najlepiej jeszcze od Crowleya na wypadek jak się atman popsuje ;)

Nie, ale są łącza o wiele lepsze od chello (które to już chello się de facto nie nazywa).

 

Po to chyba ktoś wymyślił bazy danych?

O czym Ty mówisz? Twierdzisz, że mają cały kraj w bazie danych? Bardzo optymistyczne założenie, tym bardziej, że zwykły pracownik nie ma dostępu do danych bardziej szczegółowych niż "dostępność na ulicy XXX".

 

Ale bzdety piszesz. Próbowałeś internetu z UPC? Z tonu Twojej wypowiedzi widać, że NIE... więc po co zabierasz w ogóle głos? Stosunek ceny do otrzymywanego produktu w upc jest po prostu genialny. A że ty PODEJRZEWASZ inaczej, to już chyba TYLKO Twoja sprawa :D

Z jakiego łącza ja NIE korzystałem?:)

To, że nie mam upc w domu nie znaczy, że nie wiem jak to działa. Raz, że nie chciał bym łącza od operatora, który tnie porty, albo celowo je routuje przez zagranice, bez żadnego ostrzeżenia, a dwa, że jestem dla nich klient drugiej kategorii i mnie nie podłączą, mimo, że są całkiem blisko. Teraz mam już TVsat więc to żadna strata, ale niesmak pozostaje...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie ma to jak opiniować coś, z czego się nie korzysta/korzystało... Może po prostu zapłać 130 zł za 1mbit od ATM i wtedy wymagaj ideału (którego i tak nie osiągniesz).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość

oj Piker, Piker... gadasz potłuczony jak fanboj tepsy...

nie, nie wdam się w dyskusję.. bo nie ma o czym dyskutować.

 

Ja wolę dawać 90zł za 10Mbit niż 60zł za 512kbit... kto chce inaczej - niech buli tepsie : ) w końcu mamy wolny rynek, nie? tzn. udajemy, że mamy... więc w tej akurat dziedzinie poudaję razem z innymi.. i wybieram UPC (juppi!)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość RuFiK

jak ktos lubi p2p, to moze i lepiej ze trasy sa poza polska (jezeli faktycznie tak jest ..)

dostep do trackerow jest krotszy :D

 

Szkoda ze u mnie w miescie nie ma UPC , tylko droga vectra ... ;)

 

pzdr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Sponsi nie obraź się ale tutaj polecasz chello, że wogóle fajne itp.. a jeżeli mnie pamięć nie myli to gdzieś na nich wyklinałeś że pada, że leci przez Frankfurt itp..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Pokuć

Bo pady są wybitnie wnerwiające i tracert/ ping do niektórych serwerowni także wiesz... niemniej jednak można spokojnie wycisnąć szybki transfer pliku pobieranego. Coś za coś ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość

nvu oczywiście.. no i? jedno drugiego nie wyklucza.. czyż nie?

 

Jak mi jedną noc raz na 2 tygodnie idzie ping do UK 150ms, to niszczę gnojków mejlami, na forach napiszę, że to syf.. choć ostatnio baardzo rzadko coś się dzieje... no i nawet przy takim zachowaniu UPC wybieranie usług gnojów z tepsy to i tak jest ostatnia rzecz, którą bym zrobił..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jak ktos lubi p2p, to moze i lepiej ze trasy sa poza polska (jezeli faktycznie tak jest ..)

dostep do trackerow jest krotszy :D

 

Szkoda ze u mnie w miescie nie ma UPC , tylko droga vectra ... :(

 

pzdr

 

 

Ja tam już od jakiegoś czasu cieszę się, że mam vectre. Płacę coś koło 130 zł, za to mam 6 mbit, pakiet platynowy telewizji i telefon z 300 minutami na stacjonarne ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nie ma to jak opiniować coś, z czego się nie korzysta/korzystało... Może po prostu zapłać 130 zł za 1mbit od ATM i wtedy wymagaj ideału (którego i tak nie osiągniesz).

Bardzo chętnie wziął bym ten 1mbit od ATM'u :(. Tylko dla jednego klienta to oni kabelka nie pociągną (tzn pociągną, ale wolał bym mieszkanie kupić niż owy kabelek) ;) .

 

oj Piker, Piker... gadasz potłuczony jak fanboj tepsy...

nie, nie wdam się w dyskusję.. bo nie ma o czym dyskutować.

 

Ja wolę dawać 90zł za 10Mbit niż 60zł za 512kbit... kto chce inaczej - niech buli tepsie : ) w końcu mamy wolny rynek, nie? tzn. udajemy, że mamy... więc w tej akurat dziedzinie poudaję razem z innymi.. i wybieram UPC (juppi!)

Myślałem, że obejdzie się bez obrażania. OK, ja się jednak pohamuję.

To nie ja się zachowuje jak "fanboj tepsy", tylko Ty jak fanatyk UPC. W żadnym miejscu nie napisałem, że TPSA najlepsza ani nic w ten deseń - napisałem, że nie wierzę w 10mbit dobrej jakości za 90zł i to wystarczy, by zostać "potłuczonym fanbojem tepsy". Fajnie!

 

nvu oczywiście.. no i? jedno drugiego nie wyklucza.. czyż nie?

 

Jak mi jedną noc raz na 2 tygodnie idzie ping do UK 150ms, to niszczę gnojków mejlami, na forach napiszę, że to syf.. choć ostatnio baardzo rzadko coś się dzieje... no i nawet przy takim zachowaniu UPC wybieranie usług gnojów z tepsy to i tak jest ostatnia rzecz, którą bym zrobił..

Zachowujecie się wszyscy jak typowi piraci :D . Dla mnie są ważniejsze parametry łącza internetowego niż przepustowość - trasy do najważniejszych serwerowni, pingi, dostępność... Z tego też powodu ja wolę neostradę niż upc. Po co mi 10mbit, skoro plików praktycznie nie ściągam, a powyżej 2mbit już nie przyśpiesza się ładowanie stron?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość

PIKeR czy fanatyk UPC niszczy ich na forach? : )

 

obraziłeś mnie pierwszy, swoim tekstem "oj oj".. więc oddyndaj się człowieku.. potrafię wyczytać między wierszami prawdziwą intencję tekstu

 

"dobrej jakości".. tja, bo jak nie mam pozłacanych końcówek, to to jest szajs i gówno.. w dodatku w takim kraju jak Polska, gdzie wszystko jest super wysokiej jakości (BUAH)

 

Dla mnie najważniejsze jest, że za 90zł miesięcznie mam ssanie 10Mbit.. czy to Warszawa, czy Londyn... często nawet do Waszyngtonu... działa dobrze, czasem padnie.. ogólnie moja osobista opinia to "brać, bo tanio i dobrze!".. dlaczego z uporem maniaka pchasz mi w twarz postsocjalistycznego bankruta, w dodatku ze świadomością, że pompujesz kasę innemu, tym razem francuskiemu bankrutowi?

Krew cię zalewa, że MOŻNA taniej i o wiele szybciej niż jedyna usługa, która jest dostępna w twoim miejscu zamieszkania? Phhh....

 

Albo nie, nie odpowiadaj - ja kończę dyskusję.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Krew cię zalewa, że MOŻNA taniej i o wiele szybciej niż jedyna usługa, która jest dostępna w twoim miejscu zamieszkania? Phhh....

 

Ojj, gdybym miał wybrać pomiędzy UPC 10Mbps za 90 zł a Aster 3Mbps za 140 zł to wybrałbym stanowczo Aster, ma dużo lepszą infrastrukturę, nie sprzedaje pasma za półdarmo i pingi są na nim świetne ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość N3T5kY

Ale nie mówimy o Aster<>UPC tylko UPC<>tePSA.

 

Co innego że też bym brał astera, mam złe wspomnienia od techników UPC ;) .

 

że nie wierzę w 10mbit dobrej jakości za 90zł

 

Kto tu piszę o dobrej jakości ? Przecież nikt tu nie oczekuje 99% uptime, nawet na 95 by się nie obraził.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Spons, nie unoś się, złość piękności szkodzi ;)

Poza tym nie bądź taki antytepsiarski, gdyby nie oni wiele osób do tej pory nie wiedziałoby co to net, bo konkurencja nie bardzo się spieszy do małych miejscowości, a dzięki temu, że telepsiarnia jest, jak to ździebko po PISowsku określiłeś "postsocjalistycznym bankrutem", ma zasięg większy niż ktokolwiek inny. Do mojej wiochy Netia dotarła dobre 3 czy 4 lata po tym, jak miałem już Neostradę a lokalni dostawcy nigdy nie byli zainteresowani ciągnięciem kabelka do mnie, bo nie opłacało im się dla kilkunastu domów jednorodzinnych ciągnąć 200 metrów kabla. Jak widzisz, niektórzy nie mają na tyle szczęścia żeby mieszkać w Gdańsku, Gdyni czy Sopocie tudzież innym większym mieście i są skazani na tego "postsocjalistycznego bankruta"...

BTW, to, że France Telecom to bankrut to wiedzą wszyscy, ale skąd masz info, że TPSA też?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dla mnie są ważniejsze parametry łącza internetowego niż przepustowość - trasy do najważniejszych serwerowni, pingi, dostępność... Z tego też powodu ja wolę neostradę niż upc.

 

To ja tylko przypomne problemy z opentransit... Ostatnio sytuacje ratuje jedynie fakt, ze OVH jakims cudem zalatwilo bezposrednie wpiecie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PIKeR czy fanatyk UPC niszczy ich na forach? : )

Nie. Ale Ty ich nie niszczysz.

obraziłeś mnie pierwszy, swoim tekstem "oj oj".. więc oddyndaj się człowieku.. potrafię wyczytać między wierszami prawdziwą intencję tekstu

Wiesz, ja Cię obrazić nie chciałem, ale jak dla Ciebie "oj" jest tożsame z "ty debilu", to Ty masz problem...

 

"dobrej jakości".. tja, bo jak nie mam pozłacanych końcówek, to to jest szajs i gówno.. w dodatku w takim kraju jak Polska, gdzie wszystko jest super wysokiej jakości (BUAH)

Dlaczego UPC przegrywa z innymi operatorami, w tym TPSA - pisałem już wyżej. Nie lubię się powtarzać...

 

Dla mnie najważniejsze jest, że za 90zł miesięcznie mam ssanie 10Mbit.. czy to Warszawa, czy Londyn... często nawet do Waszyngtonu... działa dobrze, czasem padnie.. ogólnie moja osobista opinia to "brać, bo tanio i dobrze!".. dlaczego z uporem maniaka pchasz mi w twarz postsocjalistycznego bankruta, w dodatku ze świadomością, że pompujesz kasę innemu, tym razem francuskiemu bankrutowi?

... ale chyba jednak muszę - dla mnie ważne jest, że mam 1mbit za 60zł i dobre trasy zarówno do WP, Google, OVH czy Hetznera. Do tego strony ładują się szybko (a nie wiecznie "Oczekiwanie na odpowiedź serwera"), da się pograć i zawsze działa.

Krew cię zalewa, że MOŻNA taniej i o wiele szybciej niż jedyna usługa, która jest dostępna w twoim miejscu zamieszkania? Phhh....

 

Albo nie, nie odpowiadaj - ja kończę dyskusję.

Taaak, nigdy nie wybaczę moim rodzicom tego, że kupili mieszkanie poza zasięgiem UPC (sarkazm).

 

Ja też skończę, zwłaszcza, że w moich oczach już nie raz się zdyskredytowałeś, vide IE najlepsza przeglądarka i trzeba pod nią pisać strony, a za pół roku "Opera rulez" ;).

 

Ojj, gdybym miał wybrać pomiędzy UPC 10Mbps za 90 zł a Aster 3Mbps za 140 zł to wybrałbym stanowczo Aster, ma dużo lepszą infrastrukturę, nie sprzedaje pasma za półdarmo i pingi są na nim świetne :)

Tutaj się w stu procentach zgadzam, słowo klucz: półdarmo :).

 

Spons, nie unoś się, złość piękności szkodzi :)

Poza tym nie bądź taki antytepsiarski, gdyby nie oni wiele osób do tej pory nie wiedziałoby co to net, bo konkurencja nie bardzo się spieszy do małych miejscowości, a dzięki temu, że telepsiarnia jest, jak to ździebko po PISowsku określiłeś "postsocjalistycznym bankrutem", ma zasięg większy niż ktokolwiek inny. Do mojej wiochy Netia dotarła dobre 3 czy 4 lata po tym, jak miałem już Neostradę a lokalni dostawcy nigdy nie byli zainteresowani ciągnięciem kabelka do mnie, bo nie opłacało im się dla kilkunastu domów jednorodzinnych ciągnąć 200 metrów kabla. Jak widzisz, niektórzy nie mają na tyle szczęścia żeby mieszkać w Gdańsku, Gdyni czy Sopocie tudzież innym większym mieście i są skazani na tego "postsocjalistycznego bankruta"...

BTW, to, że France Telecom to bankrut to wiedzą wszyscy, ale skąd masz info, że TPSA też?

Moje stuprocentowe poparcie. Szczególnie, że gdyby nie TPSA do dziś wiele moich znajomych nie miało by internetu. Tutaj też nasuwają się pewne wnioski - TP musi utrzymywać wiele długich, mało rentownych linii podczas gdy UPC kabluje tylko centrum, gdzie koszty utrzymania są o wieeeele niższe. Tak więc nie mówcie mi, że TPSA aż tak zawyża koszty...

 

To ja tylko przypomne problemy z opentransit... Ostatnio sytuacje ratuje jedynie fakt, ze OVH jakims cudem zalatwilo bezposrednie wpiecie.

Ja mam 45ms do OpenTransit we Frankfurcie nad Menem, bywało lepiej, ale tak źle to też nie jest :).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zachowujecie się wszyscy jak typowi piraci :) . Dla mnie są ważniejsze parametry łącza internetowego niż przepustowość - trasy do najważniejszych serwerowni, pingi, dostępność... Z tego też powodu ja wolę neostradę niż upc. Po co mi 10mbit, skoro plików praktycznie nie ściągam, a powyżej 2mbit już nie przyśpiesza się ładowanie stron?

 

Może po to, żeby mieć dostęp do Internetu, a nie "Internetu" (aka słynny blackholing by TP stosowany od grudnia). To tak apropo tras, pingow i dostępności.. :). PPoE tez nie jest tym, co tygryski lubią najbardziej.

 

Co do prędkości to 10 mbps w Chello nie jest wcale w żaden sposób nierealne, zwłaszcza, że mają oni w Europie zbudowaną całkiem ładną sieć dzięki, której z czasem ostro obniżyli koszty i moga zaoferować to co oferują.. O przepustowości Neostrady się nie wypowiadam, od czasów 0202122 z usług TP nie było mi dane "aktywnie" korzystać, no ale znajomi jakoś specjalnie nie narzekają ;).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A co mnie obchodzi jak bardzo jest rozwinięta ich sieć w Europie, mogą mieć i wszędzie oplecione miasta światłowodami, może nawet wioski, ale ja jestem w Polsce, a ich sieć tutaj jest tragiczna, nie kupuje internetu po to, żeby wchodzić tylko na zagraniczne strony i grać na zagranicznych serwerach, tylko po to, aby korzystać z dobrodziejstw polskich źródeł, a przepraszam bardzo, z pingiem ~70-80 to raczej się grą na polskich serwerach nie nacieszę ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

"Polski Internet" to mimo wszystko trochę szersze pojęcie niż serwery gier postawione na lączach tepsy. Sieć UPC jest bardzo dobra, nie mają jedynie bezpośredniego wpięcia do TP i myślę, że w celu obniżania kosztów tym tropem pójdzie więcej "domowych" providerów.

 

Jak już wspomniał ertcap, wartościowy content w sieci TP można liczyć w ułamkach procenta, bo nikt nie kupuje teraz łącza do TP w celu postawienia na tym czegoś co ma trafić "do ludzi" bo po co przepłacać.. Znajdź sobie serwer w ATM, GTSie, NASKu, CDP czy nawet OVH i będziesz miał pingi jak marzenie. Poszukasz to znajdziesz wykresy, gdzie ludzie korzystający z Chello mają całymi dniami po 10-15 ms do GTSu ;).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×