Skocz do zawartości
  • 0
Tomasz Kozlowski

ServeCloud.pl - zbudujmy idealną Platformę Hostingową

Pytanie

Witajcie,

 

Powoli szykujemy się do startu ServeCloud.pl - pierwszej w Polsce Platformy Cloud Computingowej.

 

ServeCloud.pl to wciąż Startup.. Minie jeszcze parę chwil, zanim ruszymy LIVE. Jestem jednak już teraz ciekaw Waszych opinii i potrzeb. Na stronie http://pomysly.servecloud.pl jest kilka naszych propozycji. Jestem ciekaw co o nich myślicie. Zachęcam do dyskusji pod powyższym adresem lub tutaj.

 

Zachęcam również do wrzucania własnych pomysłów do puli. Jeśli kiedykolwiek przeklinaliście w myślach swojego dostawcę i marzyliście o jakiejś funkcjonalności - dajcie znać, zobaczymy co da się zrobić ;)

 

Najciekawsze pomysły zostaną wdrożone a ich autorzy nagrodzeni.

 

pozdrawiam

TK

Udostępnij ten post


Link to postu

32 odpowiedzi na to pytanie

Polecane posty

  • 0

Witam!

 

Ja mam taki pomysł. Wg mnie interesującą ofertą byłoby oferowanie outsourceingu infrastruktury sieciowej jako całości ale w takiej formie aby miała ona szanse trafić do wielu ludzi. Skupmy się na firmach z sektora IT i ich klientach oraz wszelkiej maści biurach projektowych.

 

Scenariusz 1.

Firma IT uruchamia system informatyczny który będzie sprzedawać w modelu SaaS. Nie ma takiej potrzeby aby wewnątrz firmy tworzyć dział odpowiedzialny za utrzymanie odpowiedniej infrastruktury sieciowej w związku z czym firma poszukuje outsourceingu. Poszukiwany jest dostawca usługi która na początek zapewni powiedzmy dwa serwery do obsługi żądań HTTP i dwa serwery pod bazę danych (replikacja). W zasadzie firmie nie zależy na wydajności natomiast główny nacisk położony jest na failover support. Nody w klastrze nie powinny zatem być mega maszynami maszynami, innej charakterystyki oczekuje się od maszyny z bazą danych a innej od serwera obsługującego żądania klientów...

 

Scenariusz 2.

Ta sama firma IT ma typową dla naszych czasów strukturę. Czyli kilka oddziałów rozporoszonych pod względem geograficznym. W związku z tym chcą swój intranet mieć gdzieś tam w Internecie. Przykładowo kontrola wersji kodu źródłowego, serwery testowe, zasoby w postaci baz wiedzy, wiki, backup, szyfrowanie najcenniejszych danych. Aplikacje do obsługi klientów wymagających dostępu z zewnątrz (issue tacking). Chcą to mieć zarządzane i administrowane 24/7, dostępne powiedzmy 99,9% itd.

 

Scenariusz 3.

Biuro projektowe zrzesza kilku projektantów. Część z nich to freelancerzy pracujący "z domu", biuro szuka rozwiązania które zapewni ciągły dostęp do zasobów biura, umożliwi bezpieczne kopie zapasowe oraz renderowanie wizualizacji na wielu nodach (w zależności od potrzeb).

 

Wiem, że to co opisuję jest dostępne teraz wystarczy "dogadać" się z data center itd. Chodzi o taką markę która będzie nastawiona na sprzedaż tego typu usług w sposób przystępny dla ludzi. Ciekawie zaprezentowana oferta application stack'ów możliwość ich rozbudowy, dopasowany do tego poziom wsparcia technicznego itd. Obecnie jak ktoś szuka takiego rozwiązania to ze stron internetowych nie dowie się zbyt wiele, wszystko musi być załatwiane i dogadywane indywidualnie co utrudnia porównanie ofert i wydłuża proces szukania idealnego rozwiązania. Ciekawe jest też to czy da się zaoferować taką usługę w oparciu o budżetowe serwery VPS np dajemy gwarancje, że każdy z zakupionych nodów będzie odpalony na różnych maszynach a co za tym idzie awaria jednego serwera nie położy całego klastra itd.

 

Wg mnie przy silnej ofercie skierowanej dla typowego klienta szukającego hostingu dla www dobrze rozkręcać markę skierowaną do klienta biznesowego o nico bardziej zaawansowancyh potrzebach ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
  • 0
Gość Bartosz Gadzimski

Z tego co widzę to większość pomysłów jest kopią Amazon. Zapewnijcie szybki odczyt i zapis (random I/O) i to co oferuje Amazon i chętnie skorzystam.

 

Plusy korzystania z usługi typu Amazon* to ogromna elastyczność i brak narzutów kosztów. Ostatnie statystyki pokazują, że używanie Amazon nie jest tańsze od zwykłej usługi ale daje niesamowite możliwości.

 

Podejście może jest optymistyczne ale sukces Amazon ec2* pokazuje, że to nie tylko marketing.

 

* Amazon oferuje bardzo dużo powiązanych rozwiązań tworzących chmurę

Udostępnij ten post


Link to postu
  • 0

Trudno mówić o sukcesie. Na razie jest duży szum wokół CloudComputing i tyle. To taki Święty Gral którego wszyscy szukają a który prawdopodobnie nie istnieje. O ile łatwo wyobrazić sobie odpalenie kolejnego portalu społecznościowego w chmurze- który mógłby być tworzony z myślą o takim środowisku uruchomieniowym - o tyle trudniej jest pomyśleć, że łatwo będzie w chmurze postawić systemy klasy enterprise. Rozumiem przez to systemy które rozwijane są od lat, wykorzystują wiele technologii tych starych jak i tych najnowszych. Wymagają nietypowych rozwiązań z dziedziny bezpieczeństwa itd. Dla mnie CloudComputing jest rozwiązaniem genialnym jeśli chodzi o teorię. Ale takie zunifikowane "rozproszone środowisko uruchomieniowe" musi mieć pewne ograniczenia tylko po to aby dostarczać usługi jakie obiecuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
  • 0
Gość Bartosz Gadzimski

Oczywiście nie jest to idealne rozwiązanie. Ale możliwości opłaty za wykorzystaną moc obliczeniową to zwłaszcza w oprogramowaniu klasy Enterprise ciekawy kąsek.

 

Możliwe, że w pewnym okresie czasu oprogramowanie będzie zmierzać do współpracy z oprogramowaniem chmury (np. api amazon + cloud front).

 

Wystarczy popatrzeć na wzrost zainteresowanie technologiami typu map/reduce , hadoop itd. Obecne ilości danych przerastają dotychczasowe architektury i TCO nowych rozwiązań jest znacznie lepsze.

Udostępnij ten post


Link to postu
  • 0

@Łukasz Adamus - masz 100% racji. Jak najbardziej celujemy w ta strone, choc na poczatek chcemy sie skupic na maksymalnie prostym produkcie i prostej prezentacji produktu. Zwlaszcza ze kompleksowa obsluga takiego klienta (mam na mysli outsourcowany model) wymaga pewnego odstepstwa od "core business'u" typowego dostawcy serwerów. Ideałem dla nas byłby układ partnerski z firmą która wzięłaby na siebie część działań (głównie chodzi o migrację i wdrożenie). Jeśli są chętni to zapraszam do kontaktu ;) Jeśli nie znajdziemy rozsądnej grupy partnerów to pewnie zbudujemy u siebie własny zespół do tego typu zadań.

 

Sam pomysł jest jednak bardzo słuszny moim zdaniem i idealnie pasuje do platformy Cloud'owej. Zwłaszcza przykład z renderingiem ;)

 

Myślę też, że rozwiązania klasy enterprise w chmurze to tylko kwestia czasu. W zasadzie już teraz sie pojawiają. Zgadzam się że migracja starych systemów, korzystających ze starych technologii może być czasem kłopotliwa, ale większość nowych systemów może śmiało skorzystać z dobrodziejstw Cloud Computingu.

 

@Bartosz Gadzimski - Amazon był pierwszym, który oferował tego typu usługi więc budując teraz platformę Cloud Computingową nie sposób nie oferować podobnych funkcjonalności.. ;) Można oczywiście zaoferować dodatkowe rzeczy, wciąż jest sporo miejsca na kreatywność, ale podstawowy zestaw tak czy siak zawsze będzie bardzo podobny.

 

Odczyt i zapis bedzie szybki :) Zapraszam do testów niebawem... :)

Udostępnij ten post


Link to postu
  • 0

Odkopuję temat dla informacji. Prawdopodobnie firma zawiesza albo zamyka działalność. Strony/serwery od dobrych kilku dni leżą Jak dobrze pamiętam to była taki pierwszy projekt obok którego wyrosło e24cloud, oktawave i pozostali. Tomasz fajny gość, tylko jak poprosiłem instancje do testów, to kontakt się urwał mimo moich szczerych chęci współpracy jako klient. Może i dobrze, bo mieli parę padów takich na 24h. Szkoda że zamiast zadbania o marketing jeździł po konferencjach i opowiadał swoją historię o pozyskaniu inwestora. Szkoda także całego projektu, kasy, czasu bo 5 lat temu zapowiadało się to wszystko bardzo ciekawie.

Udostępnij ten post


Link to postu

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

×