Skocz do zawarto軼i

Web Hosting Talk

• arubacloud.pl

Partner technologiczny

Aruba Cloud jest marką usług cloud na rynku europejskim. Została stworzona w celu dostarczenia firmom kompleksowych rozwiązań Cloud niezależnie od ich planów i projektów.

Zdj璚ie

Umowa o dzie這 a podatek.

Umowa o dzie這 a podatek.

• Prosz si zalogowa aby odpowiedzie
44 odpowiedzi na ten temat

Umowa o dzie這 a podatek.

#21 chaosik

chaosik

Nowy u篡tkownik

• U篡tkownicy
  • 3 post闚

Napisany 07 kwiecie 2005 - 12:39

to jaka umowe mam podpisac zeby bylo to wszytko dobrze ale zeby za razem nie placic za duzo podatku i ubezpieczenia

zaznacze ze nie pracuje nie ucze sie i nie mam wlasnej firmy

moze zmienie ze wykonywane dzielo to reklama firmy zleceniodawcy wtedy beda rezultaty bo ludzie z mojego serwisu beda wchodzic na jego strone
czy cos takiego zalicza sie do umowy o dzielo
  • 0

#22 stefan

stefan

Nowy u篡tkownik

• U篡tkownicy
  • 4 post闚

Napisany 29 kwiecie 2005 - 21:48

Czyli nawet je郵i firma odprowadzi za mnie podatek nie omin wizyty w urz璠zie podatkowym, kt鏎ej to tak bardzo si boje? :]

Znaczy b璠 musia ubiega sie o NIP i co roku wype軟ia PIT?
Mo瞠 pytania banalne, ale do tego czasu nie wiele mia貫m do czynienia z urz璠em podatkowym.

Z g鏎y dziekuje za odpowiedzi.
  • 0

#23 Ece

Ece

Sta造 u篡tkownik

• U篡tkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 409 post闚
  • Sk康:Warszawa/ Koszalin

Napisany 30 kwiecie 2005 - 09:53

To sie nazywa Urzad Skarbowy o ile pamietam i nie taki on straszny jak go maluja ;)

Na pewno masz znajomych, rodzicow, czy kogos, kto po prostu z US mial choc troche do czynienia - pomoga Ci w razie czego.
  • 0

#24 Zyto

Zyto

Nowy u篡tkownik

• U篡tkownicy
  • 1 post闚

Napisany 09 lipiec 2005 - 22:48

Je郵i umowa jest zawierana z osob prywatn, to samemu nale篡 ten podatek zap豉ci.

W jaki sposob moge sie wtedy rozliczyc z urzedem skarbowym?

--
Pozdrawiam
Krzysiek
  • 0

#25 rati

rati

Nowy u篡tkownik

• U篡tkownicy
  • 1 post闚

Napisany 06 sierpie 2005 - 14:07

A czy umow o dzie這 mo瞠 by pomi璠zy osob niepe軟oletnia a innym podmiotem gospodarczym? Jakby軼ie mogli napisa mi kilka informacji jak to wygl康a gdy osoba nie uko鎍zy豉 18-stego roku 篡cia.
  • 0

#26 abyss

abyss

Nowy u篡tkownik

• U篡tkownicy
  • 1 post闚

Napisany 20 grudzie 2005 - 09:39

Witam ;)

Zd捫y貫m przeczyta ca陰 ustaw o podatku dochodowym i ca陰 o prawie autorskim (z ciekawo軼i :P ) ale nadal mam w徠pliwo軼i co do wype軟iania Pit闚.
Mo瞠 kt鏎y z koleg闚 podpowie. Firma zatrudnia na umow o dzie這 tw鏎c wykonuj帷ego dzie這 na zasadzie praw autorskich i przekazuj帷ego prawa do niego firmie.
Tw鏎ca wywi您uje si z wykonania dzie豉, przekazuje prawa do niego firmie i otrzymuje 30 zesz貫go miesi帷a zap豉t netto (90,5% od kw. brutto). W tym miesi帷u do 20-go firma winna przekaza do US deklaracj pit-4 oraz 19%dochodowego od 50%przychod闚 (po odj璚iu 50% koszt闚 - czyli de facto 9,5% kwoty brutto) a do 15 lutego przysz貫go roku pit8b - tw鏎cy i do us.

No i pytanie:
W pit-4 firma wype軟ia pozycje 50, 51,53 kwot r闚n 9,5% (zaokr庵lon w tym roku do dziesi徠ek groszy). Nie wype軟ia pozycji 19-49 w pit-4
Czy tak jest prawid這wo?

[/url]
  • 0

#27 Ece

Ece

Sta造 u篡tkownik

• U篡tkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 409 post闚

Napisany 02 stycze 2006 - 21:02

Tak troche poniewczasie, ale z tego co poczytalem, to tak by wychodzilo (obciac sobie nie dam). Daj znac jesli juz masz rozwiazanie - moze przyda sie komus innemu, bo w googlach temat calkiem niezle sie plasuje pod "umowa o dzie這" :)
  • 0

#28 FRANKY

FRANKY

Sta造 u篡tkownik

• U篡tkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 102 post闚
  • Sk康:Dabrowa-Gornicza

Napisany 28 stycze 2006 - 01:47

Zmiana od 1 stycznia. Podatek od Umow o Dzielo zaokragla sie do pelnych PLN ;)
  • 0
Systemy SMS Premium, Platnosci Internetowe - http://www.cashbill.pl
Hosting dla klientow CashBill - http://www.cbhost.pl
System Hostingowy - http://www.activ.pl

#29 dinki

dinki

Nowy u篡tkownik

• U篡tkownicy
  • 2 post闚

Napisany 07 luty 2006 - 10:23

Witam wszystkich:)

ZOsta貫m zatrudniony na umow zlecenie

Mam takie pytanie.

1) Chce sobie policzy wszystkie sk豉dowe z podatku dochodowego.
To znaczy sk豉dke na ubezpiecznia spo貫czne i zdrowotne oraz na urz康 podatkowy. Jak to zrobi. Licze ju 3 sposobem ale wyniki jakie otrzymuj r騜ni si od podatku jaki zap豉ci貫m w ca這軼i.

m鎩 doch鏚 to 9600, przyc鏚 12000, a koszty 2400 (20%).

2) Czy jako student moge sobie co odpisa, bo przecie pa雟two p豉ci ju za mnie sk豉dke na te ubezpieczenia?
  • 0

#30 Ece

Ece

Sta造 u篡tkownik

• U篡tkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 409 post闚

Napisany 08 luty 2006 - 16:48

Jesli jestes studentem, to zleceniodawca chyba nie odprowadzal za Ciebie skladek do ZUS?

Jesli nie, to generalnie jest tak jak obliczyles. Podatek odprowadzal za Ciebie zleceniodawca, wiec czekasz na PIT ilestam od niego, wypelniasz PITa inneilestam ktorego skladasz do US i dostajesz 530,08 zl zwrotu podatku.

O ile nie masz jakichs specjalnie nietypowych ukladow, powinno byc tak jak napisalem.
  • 0

#31 dinki

dinki

Nowy u篡tkownik

• U篡tkownicy
  • 2 post闚

Napisany 08 luty 2006 - 18:23

Mo積a wiedzie sk康 wzi瘭 si ta kwota, 530,08 zl zwrotu podatku?
  • 0

#32 Ece

Ece

Sta造 u篡tkownik

• U篡tkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 409 post闚

Napisany 14 luty 2006 - 12:48

Przepraszam ze tak pozno. http://www.pit.pl/pages/i/190.php albo po prostu Ustawa o podatku dochodowym od os鏏 fizycznych. Pierwsza sklada podatkowa to 19% dochodu minus 530,08 z. W praktyce czesto mowi sie o 2790 z jako kwocie wolnej od podatku. Nigdzie w ustawie jej nie ma, ale w praktyce wychodzi ona z rownania 530,08 / 0,19 = 2789,89.
  • 0

#33 Kordon

Kordon

Nowy u篡tkownik

• U篡tkownicy
  • 1 post闚
  • Imi:Tomek

Napisany 03 kwiecie 2006 - 17:47

Witam!
Ja mam taki problem.
Podpisalem umowe o dzielo na kwote 1500 PLN NETTO i otrzymalem te pieniadze (1500PLN)
teraz zleceniodawca chce zebym mu wypelnil druk i daje mi wskazowki.
POdatek to 750x19% = 143 PLN
TEraz chce zebym wpisal 1500 - 143 = 1357 kwota do wyplaty.
Wiec wynika ze ja mam zaplacic od tego podatek, prawda??
Skoro umawialem sie na 1500 Netto to kwota do wyplaty nie powinna byc 1500 + 143 ???
Prosze o helpa :)
  • 0

#34 Ece

Ece

Sta造 u篡tkownik

• U篡tkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 409 post闚

Napisany 04 kwiecie 2006 - 20:16

Skoro umawialem sie na 1500 Netto to kwota do wyplaty nie powinna byc 1500 + 143 ???

Podstawowy b陰d matematyczny :) Wtedy brutto jest 1643 z, a od tego nijak 19% nie wychodzi 143 :) Je郵i ju chcesz obliczy kwot brutto dla 1500 z netto, to 1500/(1-0,5*0,19), czyli 1657,46 z (od tej kwoty 9,5% to 157,46).

A wracaj帷 do podatk闚.
W umowie masz napisane "1500 PLN NETTO"?
Jak rozumiem, zleceniodawc jest (og鏊nie ujmuj帷) firma?
Otrzyma貫 1500 z (tak si upewniam)?

Generalnie nie pisze si netto/brutto, tylko po prostu X z. Jak ju jest netto, to niech si tego zleceniodawca trzyma konsekwentnie i podatek odprowadza. Czyli wype軟iasz druk:
Przych鏚: 1657,46 z
Koszt uzyskania przychodu: 50% x 1657,46 = 828,73 z
Doch鏚: 1657,46 - 828,73 = 828,73 z
Zaliczka na podatek dochodowy: 828,73 x 19% = 157,46 z
Do wyp豉ty: 1657,46 - 157,46 = 1500 z

Poza tym, je郵i to podmiot gospodarczy, to ma obowi您ek odprowadzi za Ciebie zaliczk na podatek dochodowy. Je郵i 1500 z mia這 by by brutto, to 143 z zap豉ci musi zleceniodawca, a Ty mu t kwot musia豚y odda :)
  • 0

#35 GyLo

GyLo

Nowy u篡tkownik

• U篡tkownicy
  • 1 post闚

Napisany 16 kwiecie 2006 - 22:11

Witam.

Nigdy do tej pory jeszcze nie mialem stycznosci z US stad moje pytania moga sie wydac banalne. Chodzi o to, ze chce zawrzec z pewna firma umowe o dzielo. Z tego co wyczytalem w sieci i na tym forum, wszelki podatek z tego tytulu odprowadza za mnie zamawiajacy i w nastepnym roku do ktoregostam lutego przesyla zdaje sie PIT 8B, gdzie jest wypisane kiedy i ile pieniedzy odprowadzil za mnie do US.

Oczywiscie, zeby moc zawrzec umowe musze miec NIP. Jakie sa konkretne konsekwencje jego posiadania?

Czy co roku musze wypelniac jakies PITy jesli tak to jakie?
Czy nawet jesli przez caly rok nie zarobilbym ani zlotowki i nie zawarl jakiejkolwiek umowy to czy wtedy tez musze wypelnic jakis PIT (jaki?)
Co sie stanie jesli w danym roku w wyniku umowy o dzielo zarobie mniej niz kwota wolna od podatku (te niecale 3000 pln zdaje sie), a co jesli wiecej? Czy sam bede musial cos wiecej placic?
I ostatnie pytanie nawiazujace do poprzedniego - zalozmy ze w wyniku umowy o dzielo w ciagu roku zarobilem 2000 pln, a w tym samym czasie dostawalem przez rok stypendium naukowe z uczelni w sumie 1000 pln - czy te kwoty sie sumuja i wtedy przekroczylem ta kwote wolna od podatku, czy tez stypendia wszelkiego rodzaju nie wliczaja sie do tego typu rozliczen?

Z gory bardzo dziekuje za odpowiedz.
  • 0

#36 Ece

Ece

Sta造 u篡tkownik

• U篡tkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 409 post闚

Napisany 18 kwiecie 2006 - 12:04

Co do stypendi闚 naukowych -> google.pl -> "stypendium naukowe"+podatek

W tym temacie ju te troch pisa貫m i nie chc si powtarza. Tym bardziej 瞠 zniech璚a to do samodzielnego dzia豉nia i my郵enia ;) Napisz, do jakich wniosk闚 doszed貫 i w zwi您ku z czym ewentualnie masz w徠pliwo軼i.
  • 0

#37 arturzyk

arturzyk

Nowy u篡tkownik

• U篡tkownicy
  • 1 post闚
  • Imi:artur

Napisany 15 pa寮ziernik 2007 - 16:02

zatrudnilem sie w firmie, pierwsze 3 miesiace to bedzie umowa o dzielo (potem o prace). stawka za godz do 8,5 brutto na poczatek. czyli rozumiem ze ta kwote mam pomniejszyc o tylko 19%?
z gory dzieki
  • 0

#38 BlueMan

BlueMan

Programista

• WHT Pro
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1190 post闚
  • Sk康:Sosnowiec
  • Imi:Szymon

Napisany 15 pa寮ziernik 2007 - 16:18

@arturzyk - je郵i nie zarobisz wi璚ej, ni ~250z miesi璚znie, 3'000z rocznie, to nie obowi您uje Ci podatek - nie p豉cisz go.
  • 0
to tu

#39 alien

alien

Weteran WHT

• WHT+
  • 788 post闚
  • Sk康:Tychy
  • Firma:Vbiz.pl

Napisany 15 pa寮ziernik 2007 - 17:24

Dwie sprawy:

1. Podatku od dochodu ponizej kwoty wolnej od podatku sie nie placi. Ale zaliczke sie odprowadza, czyt. podatek pracodawca sciagnie, ale w rozliczeniu rocznym go odzyskasz.

2. Przy umowie o dzielo masz w standardzie 20% kosztow uzyskania przychodu. Czyli realnie podatku placi sie ok. 15%.

3. @arturzyk: Piszesz:

zatrudnilem sie w firmie, pierwsze 3 miesiace to bedzie umowa o dzielo (potem o prace). stawka za godz do 8,5 brutto na poczatek. czyli rozumiem ze ta kwote mam pomniejszyc o tylko 19%?
z gory dzieki

Radzej jeszcze raz przemyslec umowe. Sporzadzanie umowy o dzielo i rozliczanie sie w niej za godzine pracy to az proszenie sie o klopoty z Urzedem Skarbowym. Umowa o dzielo nie jest od rozliczenia pracy w systemie godzinowym. Jak sama nazwa wskazuje, jest to umowa o dzielo.

Chyba, ze sobie pomyliles nazwe i chodzi Ci o umowe-zlecenie.
  • 0

#40 Tomi

Tomi

Weteran WHT

• U篡tkownicy
  • 1124 post闚

Napisany 15 pa寮ziernik 2007 - 17:35

Na Umowie o dzie這 musi by konkretna czynno嗆 (tzw dzie這) naprzyk豉d malowanie p這tu s御iadowi :-)

Rozliczasz to w PIT 36 w odpowiedniej rubryce dodajesz dwie warto軼i i reszta liczy program do pit闚. Przew積ie trzeba zap豉ci podatek je郵i zarobisz wi璚ej ni ~2800 w roku (nie znam dokladnie kwoty wolnej od podatku).

Zawsze jest google.pl albo strony tematyczne typu http://pit.pl. Na tak umow rozlicza貫m ostatnio pozycjonowanie dla firmy i nie by這 problemu. Ale m鎩 Urzad Skarbowy nale篡 do tych przyjaznych ludziom :D
  • 0

0 u篡tkownik闚 czyta ten temat

0 u篡tkownik闚, 0 go軼i, 0 anonimowych u篡tkownik闚