Skocz do zawartości
tomii

Co sądzicie Dell PE 2650

Polecane posty

Witam serdecznie,

Chciałem rozeznać się w sytuacji, mam możliwość rozpoczęcia używania(dedyk) serwera dell PE 2650 takiego jak ten link.

I teraz moje pytanie. Jak wygląda wydajność takiego sprzętu względem nowszych dedyków.

Możecie napisać jakie są możliwości takiego serwera(jakieś doświadczenia)?

Chciałem na tym postawić kilkadziesiąt małych stron, głownie grafika, trochę php i nie wiem jaka wydajności prezentuje ten sprzęt, dlatego proszę

o nakierowanie.

Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Powinien być ok. Wiadomo, że te xeony nie mają takiej mocy jak nowe ale nie jest z nimi źle.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To tak jak około 2x 2GHz ?

Czy takie coś bierze dużo więcej prądu niż nowe konstrukcje o podobnej wydajności?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
To tak jak około 2x 2GHz ?

Czy takie coś bierze dużo więcej prądu niż nowe konstrukcje o podobnej wydajności?

 

Ponad 2 x słabsze niż nowe xeony z równa ilością core.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ponad 2 x słabsze niż nowe xeony z równa ilością core.

 

W takim razie może masz coś godnego polecenia, z niższej półki cenowej :lol: ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Za te pieniądze to nie jest zły sprzęt.

 

Pytam się o te nowsze Xeony już :lol:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
I teraz moje pytanie. Jak wygląda wydajność takiego sprzętu względem nowszych dedyków.

Możecie napisać jakie są możliwości takiego serwera(jakieś doświadczenia)?

Nowsze serwery sa wydajniejsze jednak pytanie do czego jest Ci potrzebna maszyna?

W 2650 masz hot-swapy co powoduje, ze moze to byc stabilniejsze rozwiazanie niz pecet w jakiejs pecetowni.

Czy takie coś bierze dużo więcej prądu niż nowe konstrukcje o podobnej wydajności?

Troszke wiecej od nowego prostego serwera, jednak akurat 2650 charakteryzowaly sie w miare sensownym zuzyciem pradu (w stosunku do innych rozwiazan z tamtych czasow).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisałem pod hostowanie kilkudziesięciu stron. Żadnych PC nie biore pod uwagę.

Chciałem tylko wiedzieć na jaką wydajność mogę liczyć.

Z ciekawości ponawiam pytanie. Co jest klasą o 1 wyższą od tego della?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tak jak pisałem pod hostowanie kilkudziesięciu stron. Żadnych PC nie biore pod uwagę.

Chciałem tylko wiedzieć na jaką wydajność mogę liczyć.

Pod www sprzecik moze byc. Wydajnosc sprzetu - stawialbym na 50% mocy nowego peceta z dualcore (dawno temu uzywalem takiego serwera wiec nie jestem wstanie dokladnie ocenic).

Z ciekawości ponawiam pytanie. Co jest klasą o 1 wyższą od tego della?

Jesli chodzi o platformy Della - to 2850, pozniej 2950.

Jesli chodzi o procesory - to bylo kilka klas (te stare dualcory (nigdy nie pamietam jak sie one nazywaly :lol:) , 51xx, 53xx,54xx).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

2850 jest również na xeonach wiec wydajność pewnie nie wiele większa?

a dual core to jest kilka klas droższy z tego co się orientuje.

Więc 2650 długo nic i coś na dual/quad core jest ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@tomii, jak myślisz czemu ten serwer jest taki tani?

 

Od razu odpowiem Ci na to pytanie, jest w takiej cenie ze względu na to iż jest cholernie drogi w utrzymaniu. Jeden procesor Xeon 3,06 GHz, pobiera mniej więcej tyle prądu co nowy Xeon Quad Core. Do tego przestarzałe dyski SCSI, które wydajnością ustępują nawet zwykłym dyskom SATA, nie mówiąc już o SAS. Wszystko pobiera dużo prądu, jest stare i podatne na awarie, a w razie ich jest problem z znalezieniu na szybko części zapasowych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
@tomii, jak myślisz czemu ten serwer jest taki tani?

 

Od razu odpowiem Ci na to pytanie, jest w takiej cenie ze względu na to iż jest cholernie drogi w utrzymaniu. Jeden procesor Xeon 3,06 GHz, pobiera mniej więcej tyle prądu co nowy Xeon Quad Core. Do tego przestarzałe dyski SCSI, które wydajnością ustępują nawet zwykłym dyską SATA, nie mówiąc już o SAS. Wszystko pobiera dużo prądu, jest stare i podatne na awarie, a w razie ich jest problem z znalezieniu na szybko części zapasowych.

Zniechęcasz człowieka, a DELL PE 2650 to akurat bardzo fajna maszynka którą warto przygarnąć. Oczywiście, tak jak napisałeś należy brać pod uwagę to, że nie jest to już serwer z gwarancją DELL'a, a części do niego nie kupi się "w sklepie za rogiem" jak do peceta. Mówiąc szczerze- w razie awarii procesora, znacznie szybciej i prościej jest kupić drugi taki serwer raz jeszcze niż samego XEON'a do niego (a przynajmniej całość wyjdzie niewiele drożej). Z tą starością, a już tym bardziej awaryjnością też bym aż tak bardzo nie przesadzał. Wiem, że serwer to nie żona i co jakiś czas na nowszy wymienić trzeba, ale są firmy w których tego typu maszynki pracują od wielu lat i pracować będą z powodzeniem jeszcze kolejnych kilka.

 

W kwestii dysków SCSI- pewnie, że są półkę niżej w porównaniu do superszybkich dysków SAS, ale SCSI 10krpm a już tym bardziej 15krpm to bardzo wydajne dyski sworzone do pracy w tego typu serwerach i trudno tu stawiać nad nimi dyski SATA. Wszystko tak naprawdę zależy od potrzeb użytkownika. Stosunek cena/jakość jest tu akurat moim zdaniem dość dobry- taki serwer na pewno będzie lepszym wyborem (choćby ze względu na sprzętowy RAID, czy redundancję zasilania) niż PC kupiony za taką samą kwotę i zaadoptowany na serwer (a nie oszukujmy się, aby kupić nowy serwer od DELL'a z jakąkolwie gwarancją producenta należy dołożyć do sumy o której tu rozmawiamy jeszcze jedno zero przed przecinkiem).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@kaczy, bawiłem się sprzętem tej klasy i robiłem testy wydajności dysków SATA, SAS, SCSI i mimo wszystko mimo iż SCSI są stworzone do pracy to przegrywają z dyskami SATA, główne ze względu na starą technologię. Poza tym bał bym się pracować na używanych kilku letnich dyskach SCSI, a kupno nowych nie jest proste + tanie.

 

Redundancja zasilaczy, sprzętowy raid i wydajność poniżej 2 rdzeniowego Dual Core. Czy to jest warte rachunków za prąd na poziomie około 150 zł miesięcznie? A weźmy jeszcze pod uwagę galopujące stawki energii elektrycznej w Polsce...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Redundancja zasilaczy, sprzętowy raid i wydajność poniżej 2 rdzeniowego Dual Core. Czy to jest warte rachunków za prąd na poziomie około 150 zł miesięcznie? A weźmy jeszcze pod uwagę galopujące stawki energii elektrycznej w Polsce...

Bez wchodzenia w niepotrzebną wielostronicową dyskusję... moim zdaniem za tę cenę jest to sprzęt godny uwagi. W kwestii kosztów utrzymania tejże maszyny- jeśli tylko nie zamierza się trzymać tej maszynki we własnym domu to jednak kolokacja takiego serwera w obudowie 2U w szafie rack, w jakiejkolwiek serwerowni wyjdzie i tak znacznie taniej niż Peceta w obudowie wolnostojącej którego za te pieniądze możnaby złożyć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
@kaczy, bawiłem się sprzętem tej klasy i robiłem testy wydajności dysków SATA, SAS, SCSI i mimo wszystko mimo iż SCSI są stworzone do pracy to przegrywają z dyskami SATA, główne ze względu na starą technologię. Poza tym bał bym się pracować na używanych kilku letnich dyskach SCSI, a kupno nowych nie jest proste + tanie.

Tu pelna zgoda - zdecydowanie wydajniejsze sa nowe Saty niz stare SCSI (i to na starych kontrolerach) - nie raz mialem "przyjemnosc" porownywac takie rozwiazania. Jednak jezeli mowimy o ruchu hostingowym rzedu 100-200GB to stare SCSI bez problemu beda sie nadawaly.

Redundancja zasilaczy, sprzętowy raid i wydajność poniżej 2 rdzeniowego Dual Core. Czy to jest warte rachunków za prąd na poziomie około 150 zł miesięcznie? A weźmy jeszcze pod uwagę galopujące stawki energii elektrycznej w Polsce...

Ale te koszty pokrywa serwerownia i klienta to nie interesuje :rolleyes:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kiedy zadawałem pytanie miał to być serwer dedykowany.

Teraz w firmie ma stanąć szafa + parę serwerów(wszystko na potrzeby samej firmy).

Więc koszty prądu też są istotne.

No i pytanie co wybrać do firmy. Koszt na jeden serwer to 3-5 tysięcy. Czy może lepiej dołożyć?

Generalnie co wybrać, jakie serwery.(Wydajność bliżej nie określona-może być mniej wydajniejszych systemów lub więcej mniej wydajnych serwerów).

 

Ja to widzę tak:

z tanich platform 2650 jest ok ale dość stary i bieże więcej prądu

dalej jest 2850 który nie jest sporo lepszy

ale co wybrać dalej?

 

A co sądzicie o serwerach dell R200 i R300?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

r300 to nowsza wersja r200. Jeśli jeden procesor, brak drugiego zasilacza i 2 dyski wystarczą to jest ok. Przy czym r300 jest droższy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

IBM X3550 lub X3650 używane na allegro można znaleźć w dobrych cenach.

 

Ale nie przywiązywał bym do dwóch zasilaczy aż takiej dużej wagi. Zasilacz sam w sobie nie pada, 2 mają sens w większości w przypadku zasilania z dwóch różnych faz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Moze troche OT, ale gdyby ktos byl zainteresowny mamy do sprzedania dwa PE 2650. Jesli ktos byl by zainteresowny zapraszam na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×