Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
reQuorter

Własny serwer DNS (NS - nameserver)

Polecane posty

Witam,

 

Chciałbym się dowiedzieć czy jest techniczna możliwość postawienia u siebie w domu własnego serwera DNS, który by robił za nameserver. Chcę podpiąć publiczną domenę .com pod własny serwer DNS używając BIND9 DNS.

 

Mam internet w chello.pl, własny publiczny adres IP (teoretycznie jest DHCP, ale mam to samo IP od początku jak mi podpięli internet - jakieś 1.5 roku temu).

 

Czy też mógłby mi ktoś wyjaśnić w jaki sposób działają te DNS'y:

 

W firmie, której zarejestrowałem domenę .com, mam do wpisania dwa serwery DNS NS, np.:

 

ns1.domena.com

ns2.domena.com

 

W jaki sposób te serwery NS będą działać, jeśli jest to tylko "nazwa" serwera DNS NS, nie wpisując IP?

Skąd wiadomo jaki jest IP ns1.domena.com / ns2.domena.com? Skąd komputer będzie wiedział, że akórat ns1.domena.com będzie np. u mnie na serwerze?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Da sie jak masz wlasne IP, wystarczy linux + oprogramowanie np bind

 

Ale po co ci specjalnie na DNS. Zeby to chodzilo 24h to duzo pradu wezmie = $ a i nie masz zadnego awaryjnego zasilana jak pradu nie ma. Nie lepszy bedzie jakis tani VPS na ktorym sobie to skonfigurujesz? do takiego czegos wystarczy vps lub slaby dedyk np z kimsufi.pl za 100 miesiecznie

 

ns1.domena.com bedzie wiedziec ze to Twoj komputer poniewaz w panelu rejestratora stworzyc wlasne NS i w nich podasz IP komputera. Tylko ze nie wszyscy rejestrattorzy pozwalaja na tworzenie wlasnych nameserverow.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Da sie jak masz wlasne IP, wystarczy linux + oprogramowanie np bind

 

Ale po co ci specjalnie na DNS. Zeby to chodzilo 24h to duzo pradu wezmie = $ a i nie masz zadnego awaryjnego zasilana jak pradu nie ma. Nie lepszy bedzie jakis tani VPS na ktorym sobie to skonfigurujesz? do takiego czegos wystarczy vps lub slaby dedyk np z kimsufi.pl za 100 miesiecznie

 

Po to by się nauczyć ;)

A skąd ten wniosek, że nie mam awaryjnego zasilania?

Nevermind, dzięki za odpowiedź!

 

A mógłby mi ktoś wyjaśnić, w jaki sposób działają te serwery DNS NS? (Moje 2 pytanie)

Bo przecież równie dobrze ktoś inny by mógł postawić u siebie serwer ns1.domena.com i skąd komputer będzie wiedział, że akórat ns1.domena.com jest u mnie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Po to by się nauczyć ;)

A skąd ten wniosek, że nie mam awaryjnego zasilania?

Nevermind, dzięki za odpowiedź!

 

A mógłby mi ktoś wyjaśnić, w jaki sposób działają te serwery DNS NS? (Moje 2 pytanie)

Bo przecież równie dobrze ktoś inny by mógł postawić u siebie serwer ns1.domena.com i skąd komputer będzie wiedział, że akórat ns1.domena.com jest u mnie?

 

To ze ktos u siebie na komputerze/serwerze podalby ns1.domena.com to by mu nic nie dalo.

Wpisy sa dokonywane u rejestratorow domen i tam przypisujesz IP dla ns1.domena.com

 

Czyli najpierw sprawdzane sa wpisy na serwerach gdzie sa trzymane dane o domenach.

 

Tutaj http://pl.wikipedia.org/wiki/DNS mozesz sobie poczytac o domenach i DNS.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
To ze ktos u siebie na komputerze/serwerze podalby ns1.domena.com to by mu nic nie dalo.

Wpisy sa dokonywane u rejestratorow domen i tam przypisujesz IP dla ns1.domena.com

 

Czyli najpierw sprawdzane sa wpisy na serwerach gdzie sa trzymane dane o domenach.

 

Tutaj http://pl.wikipedia.org/wiki/DNS mozesz sobie poczytac o domenach i DNS.

U rejestratora nie podaję IP dla ns1.domena.com, tam wpisuję tylko adres serwera NS, czyli ns1.domena.com, stąd moje początkowe pytanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
U rejestratora nie podaję IP dla ns1.domena.com, tam wpisuję tylko adres serwera NS, czyli ns1.domena.com, stąd moje początkowe pytanie.

 

No wlasnie, ze podajesz. Np home.pl nie oferuje takiej uslugi, a z kolei rejestracjadomen.pl tak

 

Logujac sie na rejestracja domen i wchodzac do dzialu zarzadzania DNS masz:

 

Nowy serwer nazw (DNS)

 

Nazwa hosta: _________

(format ns1.example.pl)

 

Adres ip: ______________

(format 123.123.123.123)

 

 

Tylko w taki sposob stworzysz serwer nazw, potem po stworzeniu potrzebna jest jego konfiguracja na serwerze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
No wlasnie, ze podajesz. Np home.pl nie oferuje takiej uslugi, a z kolei rejestracjadomen.pl tak

 

Logujac sie na rejestracja domen i wchodzac do dzialu zarzadzania DNS masz:

 

Nowy serwer nazw (DNS)

 

Nazwa hosta: _________

(format ns1.example.pl)

 

Adres ip: ______________

(format 123.123.123.123)

 

 

Tylko w taki sposob stworzysz serwer nazw, potem po stworzeniu potrzebna jest jego konfiguracja na serwerze.

Czyli z tego co zrozumiałem, tak gdzie zarejestrowałem domenę, tam też rejestruję DNS NS (serwer nazw)?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Czyli z tego co zrozumiałem, tak gdzie zarejestrowałem domenę, tam też rejestruję DNS NS (serwer nazw)?

 

dokladnie, potem musi byc wspierany jakims oprogramowanie, ktore znajduje sie na podanym przez Ciebie IP.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dokladnie, potem musi byc wspierany jakims oprogramowanie, ktore znajduje sie na podanym przez Ciebie IP.

OK, teraz wszystko już rozumiem.

Dziękuje bardzo Fado za Twój czas ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
No wlasnie, ze podajesz. Np home.pl nie oferuje takiej uslugi, a z kolei rejestracjadomen.pl tak

...

Home.pl oferuje taką usługę, wiem bo kiedyś miałem u nich kilka domen.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A jeśli postawię serwer DNS na VPS i mam możliwość ustawienia revDNS na tym VPS, to czy po poprawnym skonfigurowaniu revDNS to każdego komputera w internecie odpalając komendę nslookup powinienem widzieć odrazu nowo skonfigurowany revDNS czy trzeba czekać na jakiś update DNSów?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Temat bardzo stary, ale jednak się zapytam, bo mam pytanie dotyczące właśnie serwerów (D)NS.

Mianowicie, żeby zarejestrować swój własny DNS trzeba znaleźć rejestratora, który umożliwia podanie IP własnego DNS'a i dzięki temu zostanie on dodany do głównej bazy.

I teraz moje pytanie:

Jeśli chciałbym pójść krok wyżej i sam udostępniać taką usługę, który jest możliwość "dodania do internetu" własnego serwera DNS, to co muszę zrobić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chciałbym pójść krok wyżej i sam udostępniać taką usługę, który jest możliwość "dodania do internetu" własnego serwera DNS, to co muszę zrobić?

Na początek mieć dwa serwery na to przeznaczone, najlepiej w zupełnie różnych lokalizacjach.

Potem - zainstalować na nich jakiegoś daemona DNS - named/bind, powerdns.

Na końcu zarejestrować sobie jakąś domenę, stworzyć tzw. glue-recordy wskazujące na te dwa adresy IP, wydelegować ją na samą siebie i odpowiednio skonfigurować strefę DNS na tych serwerach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@up

 

Koledze nie o to chodziło. On chce "zarejestrować" IP serwer jako DNS czy jak to nazwać. W Panelu hrd jest tak opcja gdzie dodaje się parę host/ip gdzie to IP jest kluczowe.

 

Wydaje mi się, że trzeba być partnerem NASK-u.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@up

 

Koledze nie o to chodziło. On chce "zarejestrować" IP serwer jako DNS czy jak to nazwać. W Panelu hrd jest tak opcja gdzie dodaje się parę host/ip gdzie to IP jest kluczowe.

 

Wydaje mi się, że trzeba być partnerem NASK-u.

 

Nie rozumiem Cię.

W każdym bądź razie Fiercio dobrze to wytłumaczył - musi on po prostu wprowadzić glue recordy dla domeny i skonfigurować u Siebie + jakiś slave daemona DNS.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem Cię.

W każdym bądź razie Fiercio dobrze to wytłumaczył - musi on po prostu wprowadzić glue recordy dla domeny i skonfigurować u Siebie + jakiś slave daemona DNS.

 

W przypadku gdy chcemy utworzyć DNS-a w domenie globalnej to samo utworzenie glue nic nie da, nie będzie to działać, w przypadku polskich, hmmmm muszę to sprawdzić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
W Panelu hrd jest tak opcja gdzie dodaje się parę host/ip gdzie to IP jest kluczowe.

To jest właśnie "glue record", o którym pisał Fiercio.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To jest właśnie "glue record", o którym pisał Fiercio.

 

Masz rację i Fiercio też, to mi się coś pokiełbasiło, przepraszam za zamieszanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No jednak raczej trzeba być partnerem NASK.

 

 

EDIT:

Chodzi o to, żeby można było podpiąć inne domeny, ale skoro i tak lepiej to zrobić od razu ze sprzedażą domen to trzeba być partnerem.

 

EDIT 2:

Jednak ten glue-record to jest to. Wiadomo, że ma to małe zastosowanie, ale jednak jeśli ktoś chce zrobić hosting to owszem działa. Dziękuję, że nie zostałem okrzyczany za odgrzewanie kotleta, bo jak widać temat cieszy się jakimś zainteresowaniem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×