Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
T

MySQL -- jakie wymagania sprzętowe?

Polecane posty

Nie mam jeszcze dużego doświadczenia z MySQL (pomijając mniejsze maszynki), w kazdym razie na tyle, żeby z dużą pewnością oszacować, jakiego sprzętu potrzebuję żeby zapewnić komfortową pracę kilkuset użytkownikom (na początek).

 

Podstawowy serwer (tylko www+mail), planuję taki:

 

- Athlon 64 3000+ (może nie ma sensu? może lepiej jakiegoś Semprona?)

- 2 GB RAM (czy nie za dużo?)

- 2x400 GB (RE2, 16 MB cache) w RAID

 

Oprócz tego chciałbym postawić też drugą maszynkę, początkowo myślałem tylko o backupie, ale zastanawiam się czy nie warto byłoby przerzucić tam też baz danych, w końcu na backupowym serwerku CPU by się przez większość czasu nudziło. Myślę o czymś takim:

 

- Sempron 3000+

- 1 GB RAM

- 2x250 GB (RE, 16 MB cache) w RAID -- z przeznaczeniem na bazy

- 1x400 GB, albo np. 2x250 (ale jakieś wolniejsze dyski) -- na backup

 

Czy to dobry pomysł? Czy nie odwróciłem proporcji, tzn. może bazy potrzebują lepszego sprzętu niż www+mail (procesor? pamięć?).

 

Z góry dzięki za pomoc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja bym na drugiej maszynie tez dal 2GB Ramu oraz wsadzil P4 HT (ht imho sie przydaje).

 

Doswiadczenie mnie nauczylo :) , ze w teorii bazy potrzebuja tylko duzo ramu i szybkie dyski to w praktyce mozna trafic na klientow, gdzie procek do baz tez bedzie potrzebny.

 

MySQL fajnie sie cache'uje (u mnie, srednia dobowa zapytan na s to ok. 340 - ponad 90% zapytan siedzi w cache'u) ale do tego potrzebny jest Ram, wiec imho warto od razu w druga maszyne wsadzic te 2GB.

 

pzdr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Z kolei w pierwszej konfiguracji procesor, jesli nie bedziesz korzystal z 64 bitowej dystrybucji (a tych w tym momencie nie ma zbyt wiele) zamienilbym na cos 32 bitowego, zeby niepotrzebnie nie zabijac wydajnosci i nie przepłacać (np. na Bartona 3000+?).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ja bym na drugiej maszynie tez dal 2GB Ramu oraz wsadzil P4 HT (ht imho sie przydaje).

 

P4 leżało w kręgu moich zainteresowań, nawet nie tyle ze względu na HT co na dużo L2 (1 lub 2 MB), ale jednak jest znacznie droższe... no i z AMD mam od dawna doświadczenie w różnych maszynkach i nigdy mnie jeszcze nie zawiodło.

 

MySQL fajnie sie cache'uje (u mnie, srednia dobowa zapytan na s to ok. 340 - ponad 90% zapytan siedzi w cache'u) ale do tego potrzebny jest Ram, wiec imho warto od razu w druga maszyne wsadzic te 2GB.

 

Pewnie będę tak musiał zrobić... eh i znowu większe koszta... Ale przynajmniej wszystko będzie działać jak nalezy, nie ma nic gorszego niż zła opinia wśród klientów. :)

 

Wysłany 1/8/2005, 21:05:

 

Z kolei w pierwszej konfiguracji procesor, jesli nie bedziesz korzystal z 64 bitowej dystrybucji (a tych w tym momencie nie ma zbyt wiele) zamienilbym na cos 32 bitowego, zeby niepotrzebnie nie zabijac wydajnosci i nie przepłacać (np. na Bartona 3000+?).

 

Tak... cały czas się na tym zastanawiam. Rozwazałem Semprona, ale ma mało L2... a tak z doświadczenia ma to spore znaczenie. Barton ma tylko co 64, ale to jeszcze socket A no i kosztuje niemal tyle samo co 64...

 

A co do Semprona -- masz może jakieś doświadczenia jeśli chodzi o maszynki produkcyjne, szczególnie w porównaniu do P4 np.?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tak... cały czas się na tym zastanawiam. Rozwazałem Semprona, ale ma mało L2... a tak z doświadczenia ma to spore znaczenie. Nie pamiętam jak jest z Bartonem, w ogóle ciężko już go chyba dostać, no i podstawka niezbyt rozwojowa. :/ A co do Semprona -- masz może jakieś doświadczenia jeśli chodzi o maszynki produkcyjne, szczególnie w porównaniu do P4 np.?

 

Niestety nie mam doswiadczenia z Sempronem, jakos zawsze mialem pewna doze rezerwy do tego procesora i nigdy sie nie przelamalem :).

 

Tak czy siak podobno te na nowych socketach hulaja naprawde dobrze. Co do Bartona 3000+ to ma 512 KB cache'u i zegar 2,18 GHz. Jednak naprawdę miło mnie zaskoczył jeśli chodzi o współczynnik wydajność/cena. Możliwe, że podobnie mają Semprony..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Niestety nie mam doswiadczenia z Sempronem, jakos zawsze mialem pewna doze rezerwy do tego procesora i nigdy sie nie przelamalem :).

 

Skąd ta rezerwa?

 

Tak czy siak podobno te na nowych socketach hulaja naprawde dobrze. Co do Bartona 3000+ to ma 512 KB cache'u i zegar 2,18 GHz. Jednak naprawdę miło mnie zaskoczył jeśli chodzi o współczynnik wydajność/cena. Możliwe, że podobnie mają Semprony..

 

No tak, tyle ze w tej chwili Barton ma zbliżoną cenę do Athlona 64, no może jest z 50 zł tańszy, więc bez znaczenia. Zaletą być może jest wyższe taktowanie niż 64, Athlon 64 3000 ma chyba 1.8 GHz... Sempron tej zalety już nie ma no i ma mniej L2. Sam nie wiem. Chyba lepiej zostanę przy 64 3000+ (szybsze sa już nieproporcjonalnie droższe).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Skąd ta rezerwa?

 

jakies niezdrowe uprzedzenie, musze je w sobie zwalczyc :). Co do Athlona 64 to jest to na pewno przyszlosciowe rozwiazanie. Jesli lubisz Debiana to w ogole wruzc jego 64 bitowa edycje i sie niczym nie przejmuj :).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
P4 leżało w kręgu moich zainteresowań, nawet nie tyle ze względu na HT co na dużo L2 (1 lub 2 MB), ale jednak jest znacznie droższe.

Hmmm, z 300-400 zl. Nie warto dorzucic tylu (np. raty/leasing)?

Te maszyny bedziesz gdzies wysylal czy bedziesz trzymal kolo siebie? Bo jezeli kolo siebie to osobiscie bym na Twoim miejscu zrobil tak, ze bym kupil P4HT z 1GB RAMu a pozniej dorzucil kolejne 1GB (w miare powiekszania sie ruchu).

 

pzdr.

 

ps. btw. mial ktos przyjemnosc testowac P4 1MB vs P4 2MB? Jest widoczna duza roznica w wydajnosci?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Hmmm, z 300-400 zl. Nie warto dorzucic tylu (np. raty/leasing)?

Te maszyny bedziesz gdzies wysylal czy bedziesz trzymal kolo siebie? Bo jezeli kolo siebie to osobiscie bym na Twoim miejscu zrobil tak, ze bym kupil P4HT z 1GB RAMu a pozniej dorzucil kolejne 1GB (w miare powiekszania sie ruchu).

 

Zależy jak na to patrzeć, za cenę P4 z HT można mieć prawie Opterona. Maszynki będą w DE, więc muszę od razu stworzyć sensowną konfigurację, która wystarczy na dłuższy czas (gdyby były koło mnie, to w ogóle skonfigurowałbym je inaczej -- mniejsze dyski na początek i mniej ramu właśnie).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Podstawowy serwer (tylko www+mail), planuję taki:

 

- Athlon 64 3000+ (może nie ma sensu? może lepiej jakiegoś Semprona?)

- 2 GB RAM (czy nie za dużo?)

- 2x400 GB (RE2, 16 MB cache) w RAID

 

proponowałbym raczej jakieś 2x P3 1.4 Ghz i dyski SCSI, w RAID, na dwóch prockach httpd napewno sobie lepiej poradzi....

 

Oprócz tego chciałbym postawić też drugą maszynkę, początkowo myślałem tylko o backupie, ale zastanawiam się czy nie warto byłoby przerzucić tam też baz danych, w końcu na backupowym serwerku CPU by się przez większość czasu nudziło. Myślę o czymś takim:

 

- Sempron 3000+

- 1 GB RAM

- 2x250 GB (RE, 16 MB cache) w RAID -- z przeznaczeniem na bazy

- 1x400 GB, albo np. 2x250 (ale jakieś wolniejsze dyski) -- na backup

 

Czy to dobry pomysł? Czy nie odwróciłem proporcji, tzn. może bazy potrzebują lepszego sprzętu niż www+mail (procesor? pamięć?).

 

W bazach wszystko zależy jak są zaprojektowane ;> możesz trafić na klienta który Ci całą zabije, głównie procka... jeśli chodzi o ram, to 1 GB spokojnie wystarczy, co do dysków proponowałbym 4 duże dyski SCSI spięte w RAID10 imho najbardziej pod bazy się nadaje, bo bazy jakby nie patrzeć, to szybkie dyski i procek....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Fobi
W bazach wszystko zależy jak są zaprojektowane ;> możesz trafić na klienta który Ci całą zabije, głównie procka... jeśli chodzi o ram, to 1 GB spokojnie wystarczy, co do dysków proponowałbym 4 duże dyski SCSI spięte w RAID10 imho najbardziej pod bazy się nadaje, bo bazy jakby nie patrzeć, to szybkie dyski i procek....

 

Na RAM-ie chyba nie warto oszczedzac bo swapowanie bazy danych "zajedzie" kazdy dysk.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Na RAM-ie chyba nie warto oszczedzac bo swapowanie bazy danych "zajedzie" kazdy dysk.

 

 

Owszem, ale przy dobrej konfiguracji MySQL wcale dużo ramcu nie zabiera, więc nie widzę sensu kupowania dużej ilości ramu, jak można odpowiednio skonfigurować MySQL żeby go poprostu tyle nie wpieprzał ;) a 1 GB to i tak sporo jak na samego MySQLa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość patrick
a 1 GB to i tak sporo jak na samego MySQLa

 

to zalezy jakie bazy klienci beda używali.

Jezeli ograniczysz pojemnosci, ilosci polaczen to styknie ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
to zalezy jakie bazy klienci beda używali.

Jezeli ograniczysz pojemnosci, ilosci polaczen to styknie ...

 

Dedyk dla klienta, statsy aktualne z mysqla

Queries per second avg: 44.136

 

jest na pokładzie 1Gb ramcu, i nawet 512 nie jest użyte... 1 Gb na mysql spokojnie wystarczy, tylko trzeba trochę pogooglować o tuningu mysql'a

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dedyk dla klienta, statsy aktualne z mysqla

Queries per second avg: 44.136

jest na pokładzie 1Gb ramcu, i nawet 512 nie jest użyte... 1 Gb na mysql spokojnie wystarczy, tylko trzeba trochę pogooglować o tuningu mysql'a

44 to duzo ?

 

ja mam kolo 80-90 na 512RAM i Celeron 2.6GHz ( tak pytam )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja mam nawet w granicach 200-250 na sekunde na niektorych maszynach (i to calkiem niezlych typu Dual Xeon 2.8) i jakos to dziala, ale przy dyskach IDE jesli SQL nie jest jedyna usluga na serwerze potrafi przyprawic o bol glowy :). Zreszta zapytanie, zapytaniu nie równe..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość patrick
Ja mam nawet w granicach 200-250

same fora by przemo ? Bez przesady .... tyle zapytan generowac .. to jakis freehosting ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

patrick: nie, pare innych "aplikacji". Przemo to czasami samodzielnie zje więcej zapytań jak user się postara (widziałem kiedyś jakiś portal.php który generował jednorazowo 160 queries ;-)).

 

Żeby nie było, że jestem gołosłowny ;-).

 

gromzjasnegonieba@slicznypiekny [/var/log]# mysqladmin status
Uptime: 10702 Threads: 16 Questions: 423997 Slow queries: 5 Opens: 7717 Flush tables: 1 Open tables: 2047 Queries per second avg: 249.117

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość patrick
widziałem kiedyś jakiś portal.php który generował jednorazowo 160 queries ;-)

 

kiedys te stare wersje mialy na stronie glownej po 230 zapytan jak przeliczymy to przez ilosc wejsc/uzytkownikow to wtedy widac, ze mysql ma co robic :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ze stajni AMD to trzeba by popatrzeć na wydajność pamięci i czasy dostępu

 

- ktoś proponował bartona ... odpada... Przy SQL-u liczy się ram i jego przepustowość.

- AMD 64 jak na 939 to spoko ale i sempron na 939 (o ile ma się do nich dostęp) super, bardzo dobra przepustowość i dobre czasy dostępu

- semp - 754, ujdzie

- socket A to samo co bartek

 

Jak składałem serwer popatrzałem na testy.. AMD (opetron/winchester/Venice) 64 (939/940) mają dużego kopa w SQL-u Xeony sie umywały. Reszta... to samo....

 

w kolejnosci (SQL):

- A64 939/940

- Pentium 4

- A64 754

- Barton/sempron - socket A - Celeron (nie jestem pewien)

 

Ale imho przy intelu czasem i HT się przyda, jakieś spore zapetlenia czy coś.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×