Skocz do zawartości

Polecane posty

Witam ponownie,

Chciałbym zapytać was o to czy mieliście odczynienia z routerami firmy Mikrotik, parametry ma takie (w stosunku do ceny) , jak najlepsze produkty Cisco. Konkretnie mam na myśli dwa modele routerów:

 

1.) Mikrotik

2.) Cisco

 

Pozdrawiam i czekam na wasze spostrzeżenia.

Traffic

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No dokładnie, podałem link do RB1000 w kwadratowej obudowie, ale chodziło mi o RB z obudową do Racka 19', ale przecież to to samo. Dziękuje Ci za odp. :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Podobno RB1000 wydajnością(moc procesora) jest porównywalny do P4 3.0. Jego duży plus to niski pobór prądu. Ale ja zastanowił bym się, czy nie lepiej samemu złożyć sprzęt pod router + dokupić licencję.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno moje pytanie odnośnie routera RB-1000,

 

Czy obsługuje on protokół BGP-4 ? Jeżeli tak to z jaką wydajnością i jak ma się to do produktów Cisco w tym samym przedziale obsługiwanych funkcji. Czym różni się RB-1000 od podobnego Cisco za 20 000zl. ? Bo na pierwszy rzut oka RB-1000 ma lepsze parametry.

 

Pozdrawiam i dziękuje za odpowiedź.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jeszcze jedno moje pytanie odnośnie routera RB-1000,

 

Czy obsługuje on protokół BGP-4 ? Jeżeli tak to z jaką wydajnością i jak ma się to do produktów Cisco w tym samym przedziale obsługiwanych funkcji. Czym różni się RB-1000 od podobnego Cisco za 20 000zl. ? Bo na pierwszy rzut oka RB-1000 ma lepsze parametry.

 

Pozdrawiam i dziękuje za odpowiedź.

 

dla przykladu sprobuj znalezc na plycie glownej cisco kondensatory eletrolityczne...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość group5
Witam ponownie,

Chciałbym zapytać was o to czy mieliście odczynienia z routerami firmy Mikrotik, parametry ma takie (w stosunku do ceny) , jak najlepsze produkty Cisco. Konkretnie mam na myśli dwa modele routerów:

 

1.) Mikrotik

2.) Cisco

 

Pozdrawiam i czekam na wasze spostrzeżenia.

Traffic

 

Polecam - http://www.vyatta.com/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

kondensatory kondensatory i ? Nadal nie uzyskałem odp czy mikrotik obsługuje BGP i w czym pomocne są wymienione przez Ciebie kondensatory ? bo jeżeli tylko w aspektach czysto technicznych (dłuższa żywotność) to za cenę Cisco, Mikrotika moge zmienic ok 10 razy ? Czy może przekłada się to na jakość działania ?

 

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak, Mikrotik obsługuje BGP.

Nie ma również sensu pakować się w Cisco czy Junipery jeśli nie robisz niewiadomo ile set K ppsów w sieci.

 

Ja mam w BGP 3 peerów na Dellu R200 z dodatkową sieciówką dual GE i jest dokładnie tak jak piszesz,

że w cenie jednego Cisco można sprzęt wymienić naście razy...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, ale zainteresowałem się teraz również rozwiązaniem podanym przez "group5". Z tego co do tej pory udało mi się wyczytać jest to bardzo dobre oprogramowanie routujące, a Ty bellerofont jakiego oprogramowania używasz na swoim Dell'u R200 ?

 

Pozdrawiam serdecznie,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mikrotika używałbym raczej przy budowie jakichś mostów bezprzewodowych itp.

Na serwer routujacy linux jakaś quagga lub w/w vyatta, ale osobiście wrzuciłbym sprzętowy kontroler, dyski hot-swap i drugi zasilacz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

aha :) w ten sposób, no to jasne raczej że na sprzęt rotujący daje się rzeczy sprawdzone, przecież jest to podstawowy sprzęt :) jak padnie to nic za nim nie działa. Dziękuje za odpowiedzi. Wybieram Vyatta. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dokładnie, ale zainteresowałem się teraz również rozwiązaniem podanym przez "group5". Z tego co do tej pory udało mi się wyczytać jest to bardzo dobre oprogramowanie routujące, a Ty bellerofont jakiego oprogramowania używasz na swoim Dell'u R200 ?

Dell R200, Debian 5.0 32 bit i Quagga.

 

Wybieram Vyatta. :)

Trochę się moim zdaniem pośpieszyłeś. Roczna licencja na Vyatta dla CPU QC i najgorszym supportem to ~ 4K USD.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dell R200, Debian 5.0 32 bit i Quagga.

 

 

Trochę się moim zdaniem pośpieszyłeś. Roczna licencja na Vyatta dla CPU QC i najgorszym supportem to ~ 4K USD.

 

Chyba że open :) Przepuści "trochę" ruchu na tym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

in PL? konkretnie, dzięki z góry. Czy, aby licencja którą się kupuje nie jest tylko dla Supportu ? Przecież np. Dobreprogramy.pl korzystają z Vyatta na licencji open, a aktualnie mają ruch powyżej 140mb. Rozmawiałem z kimś odpowiedzialnym za te sprawy więc dane są prawdzie (wojtek :) myślę że te dane są dla ogólnej "publiczności" :) )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A jakiś przykład konkretnego sprzętu ?

 

Musi to być co z 1,2 4 rdzeniami ? Ramu, Hdd ?

 

Zamierzałem się z zamiarem zainstalowania tego na Intel? Xeon? :) 2 rdzenie, 2GB lub 4GB RAM, hdd sas lub ssd i oczywiscie 2x PSU.

 

Support - raczej nie będzie problemu - zamierzam zatrudnić na stałe porządnego administratora.

 

Upgrade ? Jak wyjdzie nowa wersja, zawsze dostępna jest na stronie.

 

Subskrypcja ? yyyy?

 

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Chyba że open :) Przepuści "trochę" ruchu na tym.

Eeee, ja chyba coś pominąłem... jaki jest limit wersji open?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
A jakiś przykład konkretnego sprzętu ?

 

Musi to być co z 1,2 4 rdzeniami ? Ramu, Hdd ?

 

Zamierzałem się z zamiarem zainstalowania tego na Intel? Xeon? :) 2 rdzenie, 2GB lub 4GB RAM, hdd sas lub ssd i oczywiscie 2x PSU.

 

Support - raczej nie będzie problemu - zamierzam zatrudnić na stałe porządnego administratora.

 

Upgrade ? Jak wyjdzie nowa wersja, zawsze dostępna jest na stronie.

 

Subskrypcja ? yyyy?

 

Pozdrawiam

 

 

support email i telefoniczny + zapewne jakieś magic hands w płątnych masz.

 

 

Co do sprzętu, router nie musi być jakiś hiper turbo - ale w dzisiejszych czasach warto wziąć pod to jakieś c2d/quad oraz 2 dyski sas przykładowo 10k w sprzętowym raid 1, 2GB RAM np hp 360. wtedy masz tak przyszłosciowo ale pod router na moje oko szału sprzętowego nie trzeba raczej dobrą redundancję :) z vyatta masz o tyle dobrze że konfig przeniesiesz np. za pomocą pendrive - więc w razie awarii można ją odpalić szybko choćby na zastępczej maszynie pc.

 

 

Bell przyznam się bez bicia, że tak do końca nie wiem.

 

Podstawowa wersja Vyatta nazwana Community Edition jest bezpłatna, ale nie objęta wsparciem technicznym, a aktualizacja są publikowane tylko co 6 miesięcy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Troszke odgrzeje temat, bo zastanawiam sie wlasnie nad kupnem switcha zarzadzalnego i takze padl pomysl zeby zostal nim Mikrotik.

 

Potrzebuje:

 

- mozliwosc wlaczania/wylaczania poszczegolnych portow

- ograniczania przepustowosci portow (moze nawet adresow ip)

- wykresow ruchu

- prostego dostepu

- latwego backupu i przywracania konfiguracji w razie awarii

 

Wszystkie te cechy posiada Mikrotik. Niestety nie ma tu np. maszyny z chociazby z 16 portami ethernet. Typowe male routerki maja tylko 5 portow (RB450(G)). Gniazda minipci mi sa do niczego niepotrzebne, wiec RB493 to strata kasy. Kolejna sprawa to montaz w obudowie rack. Posiada go tylko RB1000, ale jak na zarzadzalnego switcha to bylby przerost formy nad trescia.

 

Powyzsze problemy daloby sie obejsc budujac wlasna maszyne, ale czy ktokolwiek uzywa tego typu rozwiazania? Wiem, ze sieci maja routery na MT. Ja sam mam na RB450G koncetrator PPPoE w sieci.

 

Czy widzicie jakas alternatywe? Jakies Cisco, a moze Linksys?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×