Skocz do zawartości
STER-gaming.pl

Dyski SSD pod bazę danych

Polecane posty

Rozglądam się za dyskami SSD pod nasz serwer www, który ostatnimi czasy umiera pod natłokiem ilości zapytań. Pierwszy etap modernizacji serwera, to wymiana procesorów na 4-ro rdzeniowe, drugi dokupienie dwóch dodatkowych dysków spiętych w raid 1, na które przeniesione zostanie baza danych. W związku z powyższym nasuwają mi się 2 pytania:

 

1. Posiadamy sprzętowy kontroler Raid Intela dla dysków SAS/SATA, dyski SSD posiadają rozszerzenie SATA, zatem nie powinno być problemów z kompatybilnością?

2. Szukam wydajnych dysków SSD 20/32 GB (lub coś w tych okolicach), czy jesteście w stanie coś polecić? Cena nie jest aż tak istotna, no ale bez szaleństw.

 

Dzięki z góry za pomoc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem to webh ma od niedawna u siebie baze na tych dyskach moze powie cos wiecej ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o dyski ssd to są one bardzo wydajne, w moim przypadku 2 dyski sata nie dawały rady obsługiwać tak dużego ruchu na serwerze baz danych. Jeden dysk ssd dał serwerowi takiego kopa że wszystko działa bardzo szybko i stabilnie.

 

Ad 1. wydaje mi się że nie będzie z tym problemu, ale popytaj jeszcze innych...

 

Ad2. Ze swojej strony polecam to klik, sam mam i działa wyśmienicie :P

 

 

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info. Też właśnie myślałem o tym Patriocie, bo nic szybszego w komputroniku nie widziałem.

 

Teraz pozostaje mi ustalić jak wygląda ich kompatybilność z kontrolerem RAID, mam coś takiego. Wysłałem zapytanie do ktr, jak tylko będę miał pewność dam znać :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Miałem możliwość pracy z takim dyskiem i od siebie, również mogę polecić. Jednak jeżeli posiadasz większe fundusze to polecam Ci zainteresować się dyskami SSD firmy intel.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jeżeli chodzi o dyski ssd to są one bardzo wydajne, w moim przypadku 2 dyski sata nie dawały rady obsługiwać tak dużego ruchu na serwerze baz danych. Jeden dysk ssd dał serwerowi takiego kopa że wszystko działa bardzo szybko i stabilnie.

 

Zapusc bonnie++ i pokaz opoznienia jakie masz na dysku SSD. Czy faktycznie wypadaja tak rewelacyjnie w porownaniu z SAS 15k obr.? ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja gdzies mam wyniki z bonnie++ jak znajde to pokaze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zapusc bonnie++ i pokaz opoznienia jakie masz na dysku SSD. Czy faktycznie wypadaja tak rewelacyjnie w porownaniu z SAS 15k obr.? :)

Ponawiam prośbę, ponieważ sam rozważam zmianę dysku SAS 15k na dysk SSD pod bazę MySQL i chciałbym się upewnić, że warto :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

albo spróbuj takiego czegoś:

http://www.csi.net.pl/oferta/flash-dyski-e...-temp-070c.html

 

Postawiliśmy niedawno taki u nas w firmie w serwerze z którego startują nam 3 firmowe strony www (taki jakby własny hosting). Wg naszych speców z technicznego w praktycznym działaniu różnica jest ogromna, mimo, że nie jest to tanie rozwiązanie. Tak nawiązując do tych tanich dysków MLC to znalazłem jeszcze taką rzecz, która może stanowić bardzo poważny problem po kilku miesiącach ich uzytkowania:

 

http://pl.engadget.com/2009/02/16/dlaczego...sk-ssd-zwalnia/

http://www.cdrinfo.pl/news/13748

 

Czyli jest to kwestia nie tylko samej pamięci flash ale w największym stopniu technologii do zarządzania danymi na tych dyskach. Poza tym założę się, że na tych SSD Patriota i OCZach pamięć MLC będzie mieć niebawem coraz większe dziury.

W świecie technologii SSD od wieeelu lat liczą się tak na prawdę 3 firmy: SiliconSystems (teraz WD SSD), STEC i jeszcze MTRON na pamięciach SLC. Wg mnie reszta to świeża manufaktura na krótką metę bez dostępu do kluczowej technologii.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość patrys

W sumie też coś zauważyłem że dyski intela te z serii extreme, jak by coś traciły na wydajności.

 

STEC ciekawe, kupiłem ostatnio laptopa della z dyskiem tej firmy ciekawe ile pożyje :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

według mnie nie opłaca się w SSD na razie inwestować trzeba poczekać aż technologia potanieje i stanie się bardziej bez awaryjna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem/mam tylko raz do czynienia - w laptopiku eee 901 - jak dla mnie tragedia (żałuję że nie wziąłem 10x szybszej i 12x większej SATy).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ja miałem/mam tylko raz do czynienia - w laptopiku eee 901 - jak dla mnie tragedia (żałuję że nie wziąłem 10x szybszej i 12x większej SATy).

 

To się nazywa SSD frezing, przy zapisie małych plików, na makach to nie występuje

 

np. Outlook przy dużej ilości wiadomości oraz Firefox podczas przeglądanie np. zapis plików cookie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ponawiam prośbę, ponieważ sam rozważam zmianę dysku SAS 15k na dysk SSD pod bazę MySQL i chciałbym się upewnić, że warto ;)

Lepiej zooptymalizuj bazy i konfigurację MySQL. Na zwykłych dyskach naprawdę można wycisnąć sporo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ja miałem/mam tylko raz do czynienia - w laptopiku eee 901 - jak dla mnie tragedia (żałuję że nie wziąłem 10x szybszej i 12x większej SATy).

 

Tylko w przypadku ASUS'a masz do czynienia z najtańszym kontrolerem + kiepskimi pamięciami FLASH, które działają wydajnościowo bliżej pendriva niż prawdziwego dyski SSD.

 

Pozatym dyski SSD mają dość dużą rozbieżność wydajnościową, zaczynając od 10-30MB/s kończąć na 3-6GB/s (przy zaawansowanych systemach podłaczanych pod PCI-E).

 

Tak więc nie generalizował bym wydajności wszystkich dysków SSD na podstawie dysku z nettopa jakim jest ASUS EEE.

 

Dodatkowo z mojego doświadczenia wynika, że dyski MLC narażone są dużo częściej na awarie, w porównaniu do dysków SLC.

 

Dość ciekawą opcją są dyski Ocz'a z pamięcią cache. Ich mechanizm powoduje mniejsze zużycie pamięci flashowych, a dodatkowo przyspiesza pewne operacje. Co ciekawe zwykłe dyski SSD, w niektórych operacjach sprawowały się gorzej niż zwykłe SATA z cachem.

 

Tak czy inaczej, obecnie nie użył bym dysku SSD bez RAID'u 1, lub też dobrze działającego systemu backupowego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Sebak, jednak ja mam dość duże obiekcje co do tych dysków - na podstawie doświadczeń (czytałem jakiś test tego 901 i ten systemowy ssd miał być ponoć "super szybki", przynajmniej w porównaniu do SATA). Dopóki nie zobaczę ich w akcji U KOGOŚ, to ja na pewno się sam z siebie na nie nie zdecyduję :)

 

Nie lepiej stosować po prostu Raptory jako kompromis między zwykłymi SATA a SAS? Opinii wiele nie widziałem, ale te które spotkałem były bardzo dobre. I często też jest 5 lat gwarancji, a ceny nie takie złe. Gorzej chyba z dostępnością. Szkoda, że żadna z takich większych firm (zarówno w Polsce jak i USA,DE) nie ma ich w ofercie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sebak, jednak ja mam dość duże obiekcje co do tych dysków - na podstawie doświadczeń (czytałem jakiś test tego 901 i ten systemowy ssd miał być ponoć "super szybki", przynajmniej w porównaniu do SATA). Dopóki nie zobaczę ich w akcji U KOGOŚ, to ja na pewno się sam z siebie na nie nie zdecyduję :)

 

Uzgodnijmy, że SSD w EEE to nie SSD, będzie łatwiej :).

 

Nie lepiej stosować po prostu Raptory jako kompromis między zwykłymi SATA a SAS? Opinii wiele nie widziałem, ale te które spotkałem były bardzo dobre. I często też jest 5 lat gwarancji, a ceny nie takie złe. Gorzej chyba z dostępnością. Szkoda, że żadna z takich większych firm (zarówno w Polsce jak i USA,DE) nie ma ich w ofercie.

 

Raptory moim zdaniem to zupełne marnowanie pieniędzy przy tych cenach. Za około 1k (raptor 147GB) już lepiej zainwestować w 4 dyski SATA (np. 250GB) i zrobić RAID 10. Po pierwsze lepsza wydajność, a po drugie i większe bezpieczeństwo.

 

Za ta samą cenę kupimy pewnie 2 dyski SSD 64GB, które będę o niebo wydajniejsze od w/w rozwiązania i też będą bezpieczniejsze od 1 raptora. Chociaż na 100% SSD padnie szybciej niż raptor, to zawsze mamy w razie czego już RAID1. Wszystko lubi się psuć, nawet taki dysk typu raptor.

 

 

 

Podsumowując, SSD w normalnej jakości jest dużo wydajniejszy nawet od SAS 15k, oraz dużo bardziej awaryjny. Stąd też podkreślam po raz kolejny, że albo stosujemy ssd w RAID1, albo robimy regularny backup. Dyski SSD mają 2 lata gwarancji, więc nawet jak padnie, odsyłamy i mamy nowy. Zaś za 2 lata technika na tyle pójdzie do przodu, że i tak będziemy mieli coś nowego.

 

Dlatego też nigdy nie przekonywało mnie 5 lat gwarancji na dyski, bo wiem że i tak trzeba je zmieniać średnio co 2-3 lata, gdyż ich wydajność w tym czasie drastycznie rośnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zaś za 2 lata technika na tyle pójdzie do przodu, że i tak będziemy mieli coś nowego.

Nigdy to nie wiadomo technika akumulatorów też miała iść znacząco do przodu i jakoś specjalnie ich budowa się nie zmieniła od dawna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość N3T5kY
Nigdy to nie wiadomo technika akumulatorów też miała iść znacząco do przodu i jakoś specjalnie ich budowa się nie zmieniła od dawna.

Owszem. Miały byś akumulatory alkoholowe, a niema :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×