Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
soon

Budowa domowego (super)komputera klastrowego

Polecane posty

Witam,

 

jedni tuningują auta, inni.... a kogo to obchodzi.

 

Jaki jest cel? Widziałem w jakiejś gazecie komputerowej artykuł. Gość łączył ze sobą płyty główne, każda z dwoma procesorami, i w ten sposób uzyskiwał potężną moc obliczeniową. (kurde zmęczony jestem, za stylistykę poprzedniego zdania należy mi się klaps).

 

Chciałbym zrobić coś takiego, amatorskie rusztowanie, płyty połączone, wspólne chłodzenie itp.

 

 

Poszperałem w internecie i znalazłem tylko coś takiego:

 

http://www.pcworld.pl/artykuly/19903/Zbudu...ter.w.domu.html

 

Nie do końca oto mi chodzi. W tym artykule opisane jest jak wykorzystać moc obliczeniową kilku komputerów. A mi chodzi o zbudowanie jednego komputera.

 

Jak w ogóle za takie coś się zabrać?

 

1. Czy istnieje możliwość połączenia kilku płyt głównych i skumulowania jej mocy?

 

2. Czy mogłyby korzystać z jednego dysku i jednej karty graficznej?

 

3. Czy mogłoby to działać pod obsługą windowsa?

 

4. Jaki sprzęt do tego wybrać?

 

5. Czy taki sprzęt pozwoli mi na uzyskanie dobrych osiągów mojego komputera?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

musza byc to specjalne plyty klastrowe do tego indywidualne oprogramowanie do tego z tego co czytałem o nowym polskim klastrze to tak to sie je ale moze się myle

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witam,

 

jedni tuningują auta, inni.... a kogo to obchodzi.

 

Jaki jest cel? Widziałem w jakiejś gazecie komputerowej artykuł. Gość łączył ze sobą płyty główne, każda z dwoma procesorami, i w ten sposób uzyskiwał potężną moc obliczeniową. (kurde zmęczony jestem, za stylistykę poprzedniego zdania należy mi się klaps).

 

Chciałbym zrobić coś takiego, amatorskie rusztowanie, płyty połączone, wspólne chłodzenie itp.

 

 

Poszperałem w internecie i znalazłem tylko coś takiego:

 

http://www.pcworld.pl/artykuly/19903/Zbudu...ter.w.domu.html

 

Nie do końca oto mi chodzi. W tym artykule opisane jest jak wykorzystać moc obliczeniową kilku komputerów. A mi chodzi o zbudowanie jednego komputera.

 

Jak w ogóle za takie coś się zabrać?

 

1. Czy istnieje możliwość połączenia kilku płyt głównych i skumulowania jej mocy?

 

2. Czy mogłyby korzystać z jednego dysku i jednej karty graficznej?

 

3. Czy mogłoby to działać pod obsługą windowsa?

 

4. Jaki sprzęt do tego wybrać?

 

5. Czy taki sprzęt pozwoli mi na uzyskanie dobrych osiągów mojego komputera?

klaster z definicji to nie jeden komputer

 

w 1 tobie chyba chodzi o zrobienie z 2 plyt jednosocketowych odpowiednika jednej 2 socketowej co oczywiscie nie jest mozliwe

 

nie podkrecisz w taki sposob swojego komputera, zostaje tylko azot ;P

 

--

Lazy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość AceDude

A dupa tam. Dawno temu, stał sobie taki serwerek CS1.5, zwał się misioo.com. Misio już się rozpadł, niestety. Misioo był zbudowany z 2 płyt głównych i 2 zasilaczy, to wszystko pod kontrolą linuxa w obudowie midi albo bigtower, nie pamiętam dokładnie. Idę wam zdjęć poszukać.

 

EDIT

 

Niestety, z misia nic nie zostało w googlach. Zostaje pytać o fotki na forum borg.celinternet.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
A dupa tam. Dawno temu, stał sobie taki serwerek CS1.5, zwał się misioo.com. Misio już się rozpadł, niestety. Misioo był zbudowany z 2 płyt głównych i 2 zasilaczy, to wszystko pod kontrolą linuxa w obudowie midi albo bigtower, nie pamiętam dokładnie. Idę wam zdjęć poszukać.

 

EDIT

 

Niestety, z misia nic nie zostało w googlach. Zostaje pytać o fotki na forum borg.celinternet.pl

misioo moze dzialal na czyms w stylu mosixa wiec procesy mogly tam sobie z pewnymi ograniczeniami migrowac na mniej obciazona maszyne co podwyzszlo wydajnosc, ale nijak to sie ma do kumulowania mocy "możliwość połączenia kilku płyt głównych i skumulowania jej mocy" wspoldzielenia karty graficznej, dysku i budowy 1 komputera

 

--

Lazy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ale jednak mosix oferuje połączenie kilku komputerów ze sobą, żeby działały jako jedna jednostka i udostępniały swoją moc obliczeniową.

 

A jakie to są płyty klastrowe?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ale jednak mosix oferuje połączenie kilku komputerów ze sobą, żeby działały jako jedna jednostka i udostępniały swoją moc obliczeniową.

 

nie dzialaja jako jedna jednostka, oba maja osobne kernele, dyski, pamiec i inne zasoby, mozliwa jest wyłacznie migracja procesow miedzy maszynami, ale nie moga one uzywac np. pamieci dzielonej oraz nie ma mowy o migracji pojedynczych watków wiec ani mysql ani apache nie beda w stanie skozystac z tego

 

 

autor watku pisze o tuningu, tworzeniu komputera z 1 dyskiem 1 karta graficzna z polaczenia kilku plyt i uruchamianiu windowsa, mosix ma sie do tego nijak

 

--

Lazy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Windows to była propozycja, mosix to przykład.

 

Tuning nie tuning, nazywaj jak chcesz.

 

Co do 1 dysku i 1 karty to też przykład. Ale po co każda płyta główna ma mieć kartę graficzną? Starczy jedna, reszta płyt głównych ma udostępniać jedynie procesory i ram.

 

Nie wiem jak to jest z tymi dyskami. W przypadku mosix każda płyta główna musi mieć dysk gdzie mosix będzie zainstalowany.

 

A mnie ciekawi czy istnieje możliwość połączenia płyt głównych sprzętowo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nie wiem jak to jest z tymi dyskami. W przypadku mosix każda płyta główna musi mieć dysk gdzie mosix będzie zainstalowany.

Niekoniecznie, mozesz zasysac all via siec.

 

A mnie ciekawi czy istnieje możliwość połączenia płyt głównych sprzętowo.

Nie da sie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

http://www.networld.pl/news/71340.html - ten komputer ma 12 procesorów, a nie płyty nie są połączone jak zwyczajne klastry przez Etherne

 

bellerofont: Niekoniecznie, mozesz zasysac all via siec.

 

Czyli byłby jeden dysk a wszystkie płyty główne by korzystały z tego dysku?

 

Starczyłaby też jedna karta graficzna?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Windows to była propozycja, mosix to przykład.

 

Tuning nie tuning, nazywaj jak chcesz.

 

Co do 1 dysku i 1 karty to też przykład. Ale po co każda płyta główna ma mieć kartę graficzną? Starczy jedna, reszta płyt głównych ma udostępniać jedynie procesory i ram.

 

Nie wiem jak to jest z tymi dyskami. W przypadku mosix każda płyta główna musi mieć dysk gdzie mosix będzie zainstalowany.

 

A mnie ciekawi czy istnieje możliwość połączenia płyt głównych sprzętowo.

nazwa ma duze znaczenie bo rozkladanie obciazenia na kilka systemow a budowa jednego komputera to cos zupełnie innego

 

autor watku pisze

"Nie do końca oto mi chodzi. W tym artykule opisane jest jak wykorzystać moc obliczeniową kilku komputerów. A mi chodzi o zbudowanie jednego komputera."

wiec rozwiazania klastrowe w stylu mosix odpadaja

 

nie polaczysz w zaden sposob 2 plyt i nie stworzysz z tego jednego wiekszego systemu SMP, nie ma to sensu o wiele prosciej jest zbudowac 1 płyte wielosocketową, lub uzywac oprogramowania klastrowego ktore umozliwi nam równoległe wykonanie obliczen na wielu osobnych maszynach

 

takie dokladanie kolejnych płyt z procesorami udać by się mogło dopiero przy architekturze NUMA, ale to juz nie ta klasa rozwiazan co pcty (http://en.wikipedia.org/wiki/Non-Uniform_Memory_Access) tam mozemy mowic ze to jest jeden komputer

 

--

Lazy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nazwa ma duze znaczenie bo rozkladanie obciazenia na kilka systemow a budowa jednego komputera to cos zupełnie innego

 

autor watku pisze

"Nie do końca oto mi chodzi. W tym artykule opisane jest jak wykorzystać moc obliczeniową kilku komputerów. A mi chodzi o zbudowanie jednego komputera."

wiec rozwiazania klastrowe w stylu mosix odpadaja

 

nie polaczysz w zaden sposob 2 plyt i nie stworzysz z tego jednego wiekszego systemu SMP, nie ma to sensu o wiele prosciej jest zbudowac 1 płyte wielosocketową, lub uzywac oprogramowania klastrowego ktore umozliwi nam równoległe wykonanie obliczen na wielu osobnych maszynach

 

takie dokladanie kolejnych płyt z procesorami udać by się mogło dopiero przy architekturze NUMA, ale to juz nie ta klasa rozwiazan co pcty (http://en.wikipedia.org/wiki/Non-Uniform_Memory_Access) tam mozemy mowic ze to jest jeden komputer

 

--

Lazy

 

Tak więc jakie rozwiązanie mi proponujesz?

 

Powiedzmy, że kupił bym 5 płyt dwu socketowych na PIII i 10 procesorów.

 

I jak to teraz łączę?

 

Co z dyskami? Starczy 1?

 

Czy może to wszystko kontrolować "komputer matka", posiadający dysk, lepszy procesor, porządną kartę graficzną?

 

Mimo wszystko wcisnę to do jednej obudowy własnej konstrukcji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Photoshopa :P

 

Komputer do zastosowań domowych. Chciałbym mieć satysfakcję z budowy czegoś takiego, pouczyć się i po prostu lubię jak mi szybko komp chodzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Buahahahaha...

 

Klaster ma dużo mocy _obliczeniowej_, do tego programy które na nim odpalasz muszą wspierać wielowątkowość i umożliwiać wydzielenie poszczególnych wątków na poszczególne serwery.

 

Jednym słowem - daj sobie spokój, bo ta ostatnia wypowiedź odpalenia Photoshopa na klastrze serwerów to jest łagodnie mówiąc śmieszna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
po co karta graficzna do serwera? :P

 

Nie mówiłem o serwerze.

 

Czyli nie ma sensu budowanie czegoś takiego do zastosowań domowych?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×