Skocz do zawartości
Debian

Jak To Z Tymi Hostingami Jest... ;)

Polecane posty

Witam

 

Jestem nowym użytkownikiem tego forum ale siedzę tu jako niezalogowany już od dawna :) Patrząc na rozwój branży internetowej zastanawiam się od jakiegoś czasu czy nie wejść w to na poważnie. Jestem na etapie kończenia szkoły średniej, czas zacząć myśleć poważnie o przyszłości. Od ponad dwóch lat zajmuję się pozycjonowaniem stron, domenami internetowymi a także prowadzeniem, własnych serwisów. Wiem, że można na tym zarobić. Tematyką hostingów interesuję się od dłuższego czasu jednak nigdy bardzo się w to nie zagłębiałem. Wiem, że to branża dochodowa, jak każda inna zresztą gdy ma się głowę na karku, odpowiedni kapitał oraz wiedzę. Od jakiegoś czasu chodzi mi po głowie aby na poważnie zająć się hostingiem. Tzn. na początek edukacja w tym kierunku, powiedzmy przez następne 2 lata zająłbym się solidną nauką aby nauczyć się administrować serwery, zabezpieczać i ogólnie najważniejszych rzeczy związanych z tą branżą. Nie mówię, że to ja musiałbym być administratorem hostingu lecz po prostu chciałbym wiedzieć "z czym to się je" i nie być uważanym za osobę niekompetentną. Jeśli chodzi o kapitał to z tym nie będzie problemu, jestem w stanie wyłożyć odpowiednie kwoty zarówno na serwery w Polsce, jak i opiekę nad nimi oraz na promocję usług firmy. Jednak wiadomo iż nie problem zainwestować dużo pieniędzy w jakiś interes, problemem może okazać się opłacalność tej inwestycji, czy będziemy w stanie otrzymać tą kwotę z powrotem i z odpowiednim zyskiem. Sam jak wspomniałem wcześniej zajmuję się pozycjonowaniem więc reklamą w wyszukiwarkach zająłbym sie osobiście. Oczywiście to wszystko są odległe plany, nie mam zamiaru brać się teraz za coś w czym nie jestem wyspecjalizowany. Wiadomo, że byłoby przez to wiecej szkód zarówno dla mnie jak i dla potencjalnych klientów.

 

Mam nadzieję, że "starzy wyjadacze" nie nazwą mnie od razu pokemonem, trolem czy kolejnym gimnazjalistą, który chce założyć kolejnego krzaka i reklamować się na Allegro.

 

Mam do Was pytanie jak w tej chwili wygląda opłacalność prowadzenia działalności hostingowej? Jest kilka wątków na ten temat na forum na ten temat jednak są one nieco nieaktualne, chciałbym, się dowiedzieć jak sprawa ma się obecnie... Czy zdecydowalibyście się na otwarcie nowego hostingu w chwili obecnej? Uważacie, że jest szansa się wybić w ciągu najbliższych lat? Czy może rynek zostanie opanowany przez kilku molochów a reszta (czyt. małe firemki, czy też nowo otwarte) będą musiały pozwijać żagle? Na jakie miesięczne koszta początkowe prowadzenia hostingu musiałbym się przygotować (odliczając reklamę, stworzenie profesjonalnej strony firmowej, skryptu)?

 

Czekam na Wasze opinie...

 

Liczę na wyrozumiałość :)

Jeśli będę miał jeszcze jakieś pytania i nie zostanę ostro skrytykowany po tym temacie to na pewno będę się pytał :)

Pozdrawiam

Marcin

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja powiem tylko jedno, w 2 lata nie nauczysz się tak administrować serwerami,

aby zasłużyć na miano osoby kompetentnej w sprawach dt. systemów Linux/Unix.

Owszem podstaw się nauczysz, ale nie będziesz "czuł" tych systemów,

a to Ci będzie potrzebne, by każdego problemu nie rozwiązywać popularnymi(niestety) metodami typu:

a ) reboot b ) reinstalacja c ) restart danej usługi licząc na to, że jakimś cudem to pomoże.

Nie jestem złośliwy, tak po prostu jest, dlatego proponuję abyś skupił się na

stronie biznesowej tego przedsięwzięcia,

zaś administrowanie zostawił tym którzy zajmują się takimi rzeczami jednak ciut dłużej.

Prowadzenie biznesu to i tak wielka odpowiedzialność, stres, nie dubluj sobie niepotrzebnie wrażeń.

Serwer zacznie wariować o 3 w nocy, klienci będą zalewali fora epitetami, a Ty biedny

niedość że się nie wyśpisz, to jeszcze nie naprawisz...

Pełno jest adminów na wszelakich forach branżowych z którymi z pewnością idzie się sensownie ułożyć. :)

Za te 200-500 zł miesięcznie z pewnością znajdziesz kogoś kto Ci tym serwerem na początek

będzie zarządzał. To tak jak z księgowością, możesz przyoszczędzić te 200-300 zł miesięcznie

i prowadzić ją samodzielnie. Kiedyś będziesz miał zły dzień, pomylą Ci się cyferki,

a w efekcie US dowali Ci karę. I po co? Lepiej płacić te pieniądze jakiemuś biuru rachunkowemu,

niech oni robią to na czym się znają, a Ty rób swoje - biznes. Nie oszczędzaj tam gdzie nie trzeba/nie należy. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

bellerofont ma rację.

Na początek polecałbym jakiegoś dobrego resellera. Z hostingu nie wyżyjesz przez długi czas. Dopiero jak będziesz miał kilkuset dobrych klientów zaczniesz tak naprawdę zarabiać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tsa, znam takich którzy ułożyli sobie życie właśnie w ten sposób z bellerofont w roli admina i są szczęśliwi.. mówią do mnie

- 'Krzysiek, zatrudnij Belika - toż to szpec jakich mało'

a ja na to z dumą:

- 'On już u mnie pracuje'

 

W sumie przy takim układzie można zaczynać od zaraz.. jeżeli ma się pojecie o branży i o stronie biznesowej tego przedsięwzięcia.. bo to też nie taka prosta sprawa..

 

; ]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mój znajomy w czasach studiów postawił serwer u siebie (w ubikacji) i na nim cały czas się uczył.

Teraz ma firmę, co sprzedaje konta pod gry internetowe :]

 

 

Inna sprawa, że trzeba mieć trochę $$ aby jakoś wystartować z nowym hostingiem na polskim rynku. Nie jest mało tego typu usług, więc ciężko jest się wybić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wszyscy straszą, przestrzegają a w Twoim wypadku jeśli dobrze pozycjonujesz strony to dużo nie trzeba.

Nie musisz wbijać się na rynek z kolejnymi niskobudżetowymi usługami bo to nie wypali.

 

Sugestia z własnej inicjatywy.

1. Nie słuchaj tych, którzy straszą - bo to fikcja

2. Polski rynek postaraj się omijać szerokim łukiem

3. Jeśli masz dobre podstawy w j.ang chociazby lub niemieckim zajmij się tymi rynkami

4. Na pewno masz znajomego, który ma doświadczenie w wykonywaniu stron i ciągle chce się rozwijać. Nie mówie o mega stronach we flash, chodzi o konkretną znajomość xhtmla, css, troche programowania.

5. Spiknijcie się, dzierżawcie na początek jednego dedyka i róbcie trzy w jednym - Administracja, pozycjonowania i tworzenie stron.

6. Na tą chwilę jest duża luka na takie indywidualne podejście do klienta. W polsce to czysta teoria, rynki zachodnie wchłaniają takie firmy z prędkością światła.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

dobrze pisze sug83.. polać mu :)

 

A ja mam pytanie do bella ... ile się zajmujesz administracją serwer linux/unix ? ;]

 

z dbforum wynika że to już 4/5 rok ? :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A wszystko zależy do jakiej grupy Klientów będziesz uderzał, środki na reklamy, etc...

marketing znaczy się :)

 

No i oczywiście musisz to robić z kimś, sam na dłuższą metę nie poradzisz sobie ze wszystkim - musiałbyś być non-stop pod telefonem,internetem a czy to jest możliwe w praktyce? oczywiście chcąc zachować przyzwoity poziom.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Z marketingiem bywa różnie.. można obrać różne strategie.

 

W naszej branży można wyróżnić dwie podstawowe drogi:

 

- Droga np. Insane, MasterNet, Hekko

 

Które to hostingi w znacznej większości reklamują się bez żadnych dodatkowych kosztów - poprzez fora/ aukcje (tu koszt jest znikomy)/ etc.

 

- Droga np. domenomania etc.

 

Które to hostingi korzystają głównie z płatnych form reklamowania się.

 

Generalnie złoty środek jest następujący (w mojej opinii)

Zacząć od podstaw.. fora/ grupy dyskusyjne/ pozycjonowanie/ ew. reklamy kontekstowe

Nie wymaga to większych nakładów finansowych a jest skuteczne.

 

I z czasem się przekształcać : - )

 

// Edit:

 

I jeszcze złota rada ode mnie: Rób to umiejętnie, tak abyś sobie z forum BOKu nie zrobił : - )

 

Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak to się stało, że nie zmieszaliście mnie z błotem? :) Spodziewałem się trochę innych reakcji, dzięki za zroumienie :)

 

bellerofont:

Ja powiem tylko jedno, w 2 lata nie nauczysz się tak administrować serwerami,

aby zasłużyć na miano osoby kompetentnej w sprawach dt. systemów Linux/Unix.

Owszem podstaw się nauczysz, ale nie będziesz "czuł" tych systemów,

a to Ci będzie potrzebne, by każdego problemu nie rozwiązywać popularnymi(niestety) metodami typu:

a ) reboot b ) reinstalacja c ) restart danej usługi licząc na to, że jakimś cudem to pomoże.

Nie jestem złośliwy, tak po prostu jest, dlatego proponuję abyś skupił się na

stronie biznesowej tego przedsięwzięcia,

zaś administrowanie zostawił tym którzy zajmują się takimi rzeczami jednak ciut dłużej.

 

Rozumiem to doskonale. Oczywiście nie mam zamiaru zostać administratorem od wszystkiego. Po prostu chciałbym znać przynajmniej podstawy aby być także w stanie zrobić coś samemu. Dlatego takie dokształcanie również wchodzi w grę :)

 

To tak jak z księgowością, możesz przyoszczędzić te 200-300 zł miesięcznie

i prowadzić ją samodzielnie. Kiedyś będziesz miał zły dzień, pomylą Ci się cyferki,

a w efekcie US dowali Ci karę. I po co? Lepiej płacić te pieniądze jakiemuś biuru rachunkowemu,

niech oni robią to na czym się znają, a Ty rób swoje - biznes. Nie oszczędzaj tam gdzie nie trzeba/nie należy. wink.gif

 

Dziewczyna niedługo będzie kończyć szkołę handlową, mogę na nią liczyć :) Wiem, że nie ma sensu oszczędzać, bo nigdy to na dobre nie wychodzi. Tymbardziej jeśli chodzi o takie podstawowe wydatki. Ale na księgowości mógłbym zaoszczędzić :P

 

sonin:

W sumie przy takim układzie można zaczynać od zaraz.. jeżeli ma się pojecie o branży i o stronie biznesowej tego przedsięwzięcia.. bo to też nie taka prosta sprawa..

 

W chwili obecnej nie czuję się w 100% na siłach aby móc wejść w ten biznes, narazie chcę się uczyć, dowiedzieć się o tym wszystkim jak najwięcej.

 

Info-Cal:

Inna sprawa, że trzeba mieć trochę $$ aby jakoś wystartować z nowym hostingiem na polskim rynku. Nie jest mało tego typu usług, więc ciężko jest się wybić.

 

Tak, można powiedzieć, że rynek jest już nasycony. A jaką kwotę Twoim zdaniem powinno się posiadać aby móc ruszyć? Tak "na oko" ;) Oczywiście pewnie ta kwota może być względna, jedni pewnie zaczynali od małych kwot i powoli się rozkręcali, inni zaś wystartowali od razu z wysokiego pułapu, wydając większe pieniądze na promocję, itp.

 

sug83:

 

1. Nie słuchaj tych, którzy straszą - bo to fikcja

 

W jaki sposób straszą? Staram się wysłuchać opinii każdego. I nowych wyzwań też się nie boję.

 

2. Polski rynek postaraj się omijać szerokim łukiem

 

Z tym może być ciężko... A dlaczego odradzasz polski rynek?

 

3. Jeśli masz dobre podstawy w j.ang chociazby lub niemieckim zajmij się tymi rynkami

 

Już bardziej w angielskim... Dlaczego tak sądzisz? Uważasz, że na zachodzie jest łatwiej się wybić?

 

4. Na pewno masz znajomego, który ma doświadczenie w wykonywaniu stron i ciągle chce się rozwijać. Nie mówie o mega stronach we flash, chodzi o konkretną znajomość xhtmla, css, troche programowania.

5. Spiknijcie się, dzierżawcie na początek jednego dedyka i róbcie trzy w jednym - Administracja, pozycjonowania i tworzenie stron.

 

Tak, oczywiście, że mam. Godne przemyślenia ;)

 

Adrian Szczepanik:

 

No i oczywiście musisz to robić z kimś, sam na dłuższą metę nie poradzisz sobie ze wszystkim - musiałbyś być non-stop pod telefonem,internetem a czy to jest możliwe w praktyce? oczywiście chcąc zachować przyzwoity poziom.

 

Tak, oczywiście. Jednoosobowa firma hostingowa świadcząca usługi na przyzwoitym poziomie - to moim zdaniem nierealne.

 

sonin:

 

Generalnie złoty środek jest następujący (w mojej opinii)

Zacząć od podstaw.. fora/ grupy dyskusyjne/ pozycjonowanie/ ew. reklamy kontekstowe

Nie wymaga to większych nakładów finansowych a jest skuteczne.

 

I z czasem się przekształcać : - )

 

// Edit:

 

I jeszcze złota rada ode mnie: Rób to umiejętnie, tak abyś sobie z forum BOKu nie zrobił : - )

 

Też mam takie zdanie. Aczkolwiek wszystko w granicach normalności, spamowanie for nie wpłynie pozytywnie na ogólne postrzeganie hostingu. Na początek wystarczy zamieścić posty z ofertą firmy w odpowiednich miejscach (np. na tym forum),,, ogólnie robić tak aby potencjalni klienci dowiedzieli się o naszym, istnieniu :)

 

Przeglądając interesujące mnie tematy natrafiłem na ten:

http://www.webhostingtalk.pl/index.php?showtopic=1966

 

Związany on jest z kosztami prowadzenia hostingu. Jednak jest on moim zdaniem nieco nieaktualny. moglibyście jak sprawa wygląda obecnie? Bo moim zdaniem koszty raczej zmalały.

 

Pozdrawiam i liczę na dalsze rozwinięcie się dyskusji ;)

Marcin

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@Debian - zależy ile masz kasy i jak szybko chcesz się rozwinąć.

Nie ukrywam, że dobrym przykładem jest start hekko.pl - pół roku temu chyba jeszcze nikt o nich nie słyszał, a teraz wrze dyskusja na WHT, forum WH ma reklamki i jeszcze gdzieś indziej widziałem ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak, to masz świetny przykład hostingu po kosztach..

 

Domena/ Dedyk/ Admin jednorazowo i później w razie problemów/ Kilka groszy na reklamę.. i wio :]

Do tego oczywiście dochodzi czas na zrobienie witryny.. dogranie API.. sformułowanie oferty etc.

 

Tak na dobrą sprawę.. 3 000 - 5 000 zł i możesz startować.. jeszcze z zapasem finansowym na opłacenie serwera przez kolejne 3 miesiące.

 

Tsa, jak to się szybko toczy.. jeszcze niedawno pamiętam jak hekko był moim klientem.. a teraz - sam ma hosting : - )

 

Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@Debian powiem ci szczerze, że najtrudniejszy jest początek. Musisz wszystkiego dopilnować strony, tekstów na niej, programistów. Jeżeli któryś coś przekręci trzeba mu powiedzieć żeby poprawił. To jest najtrudniejsze, jak wystartujesz to już z górki. Muszę ci powiedzieć że sam to przeżywałem ponieważ aktualnie też otwieram firme hostingową. Jeżeli chcesz jakieś porady/informacji pisz na PW ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

sonin: Twoim klientem ? hmm nie kojarzę, jaką firmę reprezentujesz ? ogólnie do tej pory mam trochę kont na różnych serwerach ale nie przeze mnie bezpośrednio kupionych..

Do autora: można po kosztach, można trochę zainwestować, zależy co się umie, a startowałem pomiędzy inwestowaniem - nie były to grube pieniądze - a tworzeniem hostingu po kosztach.. nie zrobiłem mega-kampanii ani wielkiego halo przy starcie - robię to spokojnie, pozycjonuję i reklamuję się od początku sam, piszesz, że masz jakąś wiedzę na ten temat to możesz sporo zaoszczędzić gdyż zlecenie firmie takiego zadania w stopniu takim jak ja robię to koszt od 2000 - 5000 netto /mc bo wiadomo, że każdy chce zarobić. Rzeczy na których nie możesz oszczędzać to względnie dobry sprzęt w sprawdzonej serwerowni i administrator. Strona, jakiś system rozliczeniowy to również w zależności kto Ci to zrobi to niemały wydatek na start...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sonin: Twoim klientem ? hmm nie kojarzę, jaką firmę reprezentujesz ?

 

 

hmm.. mi się zdaje, że sonin jest jakoś byłym właścicielem albo współ (czy coś w tym rodzaju) .. i365.pl ;)

 

ale zawsze mogę się mylić ;>

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie Jarek - zawsze możesz się mylić : - )

Nie wspominam na forum jakie firmy reprezentuje, z prostego względu jestem tu aby się odprężyć/ podyskutować z ludźmi z branży, a nie aby zakładać kolejny firmowy BOK (patrz: insane/ masternet).

Jak ktoś pyta.. to wysyłam info na pw, tak też prześle Hekko później ;).

 

Reasumując dyskusje - uważam, iż na początek suma minimalna to około 3 000 zł.. a im więcej tym lepiej - można myśleć o kolokacji etc. ; )

 

Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

najlepiej zacznij od kompleksowej obslugi firm

tzn robisz im strone oraz zapewniasz hosting i pozycjonowanie

dzieki temu mozesz wziasc wiecej $ za hosing (albo dac pakiet gdzie wiekszosc zasobow bedzie nieuzywana ;P)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sug83:

W jaki sposób straszą? Staram się wysłuchać opinii każdego. I nowych wyzwań też się nie boję.

Z tym może być ciężko... A dlaczego odradzasz polski rynek?

Już bardziej w angielskim... Dlaczego tak sądzisz? Uważasz, że na zachodzie jest łatwiej się wybić?

Tak, oczywiście, że mam. Godne przemyślenia ;)

 

Polski rynek odradzam z prostego względu. W kwestii informatycznej jest mocno upośledzony. Jedynie duże przedsiębiorstwa stać na myślenie o przyszłości, reszta szuka niskobudżetowych rozwiązań. Dla nowo powstałej firmy będzie ciężko do nich dotrzeć.

 

Rynki zachodnie są na tyle dojrzałe, że widzą potencjał swojej strony internetowej i są w stanie wydać 500% więcej aniżeli jego polski odpowiednik. Nie tylko anglia czy niemcy, to jest już standard na zachodzie.

 

Mówimy tu o hostingu. Do tego dochodzi webdesign i pozycjonowanie, za które klient zachodni również nie szczędzi € czy $.

Zachód wie, że strona internetowa to nie tylko wizytówka. Każdy zorientowany wie że jest to odzwierciedlenie Twojej firmy, to Twoje drugie biuro - tyle że wirtualne. Jednorazowo są w stanie zapłacić więcej aniżeli nasz krajowy odpowiednik.

 

Jako że założenie firmy zawsze wiąże się z maksymalizacją zysków dlatego odradzam polski rynek, jest on jeszcze zbyt zacofany - już nie technologicznie a ideologicznie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

hekko:

Do autora: można po kosztach, można trochę zainwestować, zależy co się umie, a startowałem pomiędzy inwestowaniem - nie były to grube pieniądze - a tworzeniem hostingu po kosztach.. nie zrobiłem mega-kampanii ani wielkiego halo przy starcie - robię to spokojnie, pozycjonuję i reklamuję się od początku sam, piszesz, że masz jakąś wiedzę na ten temat to możesz sporo zaoszczędzić gdyż zlecenie firmie takiego zadania w stopniu takim jak ja robię to koszt od 2000 - 5000 netto /mc bo wiadomo, że każdy chce zarobić.

 

Twoje podejście bardzo mi się spodobało. Widać, że promocja przynosi dobre efekty (moim zdaniem) i hekko.pl staje się coraz bardziej znane. Wszystko robisz z umiarem ale zarazem bardzo efektywnie, tak trzymaj. Szczere gratulacje ;) Jeśli chodzi o pozycjonowanie to zdecydowanie tutaj mogę sporo zaoszczędzić, choć nie uważam się za zawodowca w tej dziedzinie to moim zdaniem jestem w stanie wypromować stronę firmową w wyszukiwarkach. Oczywiście na wszystko potrzeba czasu i nie można robić nic na siłę, ale mi się nie spieszy ;)

 

Rzeczy na których nie możesz oszczędzać to względnie dobry sprzęt w sprawdzonej serwerowni i administrator.

 

Tak, to oczywiste. Myślę nawet o kolokacji... Tylko nie wiem z jakimi kosztami jest to związane, wiem, że wyjdzie drogo. Czy to opłacalne?

 

Strona, jakiś system rozliczeniowy to również w zależności kto Ci to zrobi to niemały wydatek na start...

 

No właśnie... Jak jest z cenami takich systemów? Musiałby być wykonany profesjonalnie, tysiąc złotych? A może 2-3 tysiące?

 

sonin:

Reasumując dyskusje - uważam, iż na początek suma minimalna to około 3 000 zł.. a im więcej tym lepiej - można myśleć o kolokacji etc. ; )

 

Myślę o większej kwocie. Wiadomo, że im więcej tym lepiej :P Tylko jak będzie ze zwrotem inwestycji ;)

 

Dalej mało wiem o miesięcznych kosztach prowadzenia hostingu... Jak sprawa wygląda obecnie? Bo stare tematy, które czytałem są według mnie już nieaktualne...

 

Pozdrawiam

Marcin

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tak, to oczywiste. Myślę nawet o kolokacji... Tylko nie wiem z jakimi kosztami jest to związane, wiem, że wyjdzie drogo. Czy to opłacalne?

 

Startujac raczej wynajmuj sprzet (z dobrym czasem reakcji na uszkodzenia), a nie wstawiaj wlasny - potencjalnych problemow jest duzo wiecej, i bilans zalet/wad wychodzi na plus dopiero przy wiekszej skali.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tzn robisz im strone oraz zapewniasz hosting i pozycjonowanie

 

Dokładnie tak startowało IQ.pl i proszę teraz jest jedną z większych firm. Poza tym kieruj ofertę do firm. Na Kowalskim nie da sie dzisiaj normalnie zarobić. 100 firm ze sporymi kontami i można myśleć o dalszym rozwoju :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dokładnie tak startowało IQ.pl i proszę teraz jest jedną z większych firm. Poza tym kieruj ofertę do firm. Na Kowalskim nie da sie dzisiaj normalnie zarobić. 100 firm ze sporymi kontami i można myśleć o dalszym rozwoju :)

 

Ale IQ startowalo dawno temu i wtedy byla mniejsza konkurencja. Bylem ich klientem w roku chyba 1998-99.

 

 

Ed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

moron:

najlepiej zacznij od kompleksowej obslugi firm

tzn robisz im strone oraz zapewniasz hosting i pozycjonowanie

dzieki temu mozesz wziasc wiecej $ za hosing (albo dac pakiet gdzie wiekszosc zasobow bedzie nieuzywana ;P)

 

Ja jednak wolałbym zdecydować się na jedno. W chwili obecnej pozycjonuję strony i szczerze mówiąc to już mnie to denerwuje (duże koszta utrzymania domen, serwerów, ciągłe inwestycje, do tego czkawki Googla i wahania pozycji, tutaj nigdy nie można spać spokojnie, nie wiadomo co wydarzy sie następnego dnia, czy strony nie polecą na łeb na szyję...). Oczywiście nie mówię, że hosting jest łatwiejszą branżą niż pozycjonowanie aczkolwiek SEO w tej chwili mnie przeraża i jakoś mniej rajcuje niż wcześniej. Do tworzenia stron potrzebny jest team osób (graficy, programiści), dużo z tym zachodu. Według mnie na początku działalności taka kompleksowa obsługa firm odpada. Raczej chciałbym postawić na sam hosting i w tym się wyspecjalizować. Przynajmniej na początku. Moim zdaniem lepiej prowadzić jeden "biznes" i na nim się skupić, doskonalić niż babrać się w wiele usług i nie robić tego na dobrym poziomie (choć oczywiście jedno nie wyklucza drugiego). W miarę rozwoju myślę, że poszerzenie zakresu usług o wcześniej wspomniane tworzenie stron, pozycjonowanie czy powiedzmy rejestrację domen byłoby dobrym rozwiązaniem.

 

Czekam na kolejne wypowiedzi :)

Pozdrawiam

Marcin

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SEO w tej chwili mnie przeraża i jakoś mniej rajcuje niż wcześniej.
tez pozycjonuje za kase i mam tak samo

ale uwazam ze nalezy to robic dobrze i dobrze sobie liczyc :)

 

uwazam ze na samym hostingu bedzie ci sie ciezko wybic

wieksze szanse jak juz ktos powiedzial masz nastawiajac sie na firmy

a jeszcze wieksze robiac kompleksowa obsluge (czyli nawet np zakladanie kont pocztowych - nie kazdy to potrafi :))

 

zauwaz ze nie musisz miec pracownikow ktorzy beda robic strony u ciebie

na poczatku o wiele bardziej bedzie sie oplacac outsorcing (pewnie zle napisalem ale kazdy wie o co biega a ja ledwo zywy jestem :) )

znajdz kilku studentow czy srednich freelancerow ktorzy cos potrafia i bedziesz im zlecac strony

 

z pozycjonowaniem tez mozesz zrobic podobnie

 

jesli chodzi o domeny to chyba nie ma problemu - nie musisz byc partnerem nasku tylko mozesz miec umowe z jakas firma partnerem

np. https://rejestracjadomen.pl/domeny/?X1M9cG9...3BhcnRuZXJza2E=

nie siedze w tym wiec ci nic na 100% nie powiem ale moze ktos kto sie tym zajmuje cos zdradzi :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

moron:

tez pozycjonuje za kase i mam tak samo

ale uwazam ze nalezy to robic dobrze i dobrze sobie liczyc tongue.gif

 

Fajnie, że nie tylko ja mam takie zdanie :)

 

uwazam ze na samym hostingu bedzie ci sie ciezko wybic

wieksze szanse jak juz ktos powiedzial masz nastawiajac sie na firmy

a jeszcze wieksze robiac kompleksowa obsluge (czyli nawet np zakladanie kont pocztowych - nie kazdy to potrafi tongue.gif)

 

Moim zdaniem łatwiej będzie znaleźć klientów na hosting niż na takie kompleksowe usługi. I zdecydowanie szybciej. Ale może się mylę... Jakie jest Wasze zdanie? Oferując tworzenie stron czy pozycjonowanie trzeba mieć silną pozycję w wyszukiwarkach, w innym przypadku raczej ciężko wybić. A Wy jakie macie o tym zdanie?

 

zauwaz ze nie musisz miec pracownikow ktorzy beda robic strony u ciebie

na poczatku o wiele bardziej bedzie sie oplacac outsorcing (pewnie zle napisalem ale kazdy wie o co biega a ja ledwo zywy jestem tongue.gif )

znajdz kilku studentow czy srednich freelancerow ktorzy cos potrafia i bedziesz im zlecac strony

 

z pozycjonowaniem tez mozesz zrobic podobnie

 

Tak, oczywiście. Dokładnie o czymś takim myślałem, jeśli w ogole te usługi będą wchodziły w grę.

 

jesli chodzi o domeny to chyba nie ma problemu - nie musisz byc partnerem nasku tylko mozesz miec umowe z jakas firma partnerem

np. https://rejestracjadomen.pl/domeny/?X1M9cG9...3BhcnRuZXJza2E=

nie siedze w tym wiec ci nic na 100% nie powiem ale moze ktos kto sie tym zajmuje cos zdradzi tongue.gif

 

Też mi sie tak wydaje. Ale domeny to ciężki kawałek chleba i konkurencja ogromna, chyba gorzej niż z hostingiem jest :) Pożyjemy, zobaczymy...

 

Pozdrawiam i zachęcam do dalszej dyskusji...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×