Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
KdA

Sprzęt Do Nauki Administrowania

Polecane posty

Mam zamiar kupić jakiś starszy sprzęt do nauki administrowania. Za niecały rok czeka mnie kupno VPS-a i chcę się czegoś nauczyć. Cena do ~300zł. Jako system postawiłbym Debiana. Administracja z poziomu konsoli. Jaką proponujecie konfigurację? Dysk myślę, że nie większy niż 40GB... Lepiej lepszego procka, czy więcej ramu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mam zamiar kupić jakiś starszy sprzęt do nauki administrowania. Za niecały rok czeka mnie kupno VPS-a i chcę się czegoś nauczyć. Cena do ~300zł. Jako system postawiłbym Debiana. Administracja z poziomu konsoli. Jaką proponujecie konfigurację? Dysk myślę, że nie większy niż 40GB... Lepiej lepszego procka, czy więcej ramu?

Na co Ci 40 GB? Kup sobie coś z allegro z P3 za 100 zł, starczy spokojnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Myślałem też, żeby zrobić coś w rodzaju stacji backupowej. Ściągałby ważniejsze pliki z mojego stacjonarnego i laptopa :P W zasadzie to i z 20GB by starczyło. Ta oferta wydaje się być całkiem ciekawa - http://allegro.pl/item287085712_dell_gx150...wyprzedaz_.html ale przeglądam jeszcze dalej...

Mam taki :P Po lekkim tuningu jest wręcz niesłyszalny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mam taki :P Po lekkim tuningu jest wręcz niesłyszalny.

Delle maja niski poziom halasu. NIe ma to jak oryginalny sprzet. Kupilem wiele taakich na allegro i ni narzekam

 

@pustula: oprócz kompa polecam zakup jakiegokolwiek VPSa z wlasnym IP. Komputer z allegro pomoze w nauce apacha, php ale do poczty i binda przydatne jest stale IP zeby wykorzystac tutoriale z netu.

 

Ed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Póki co poduczę się obsługi tamtego. Głównie zależy mi na nauce jak to wszystko zabezpieczyć, bo zainstalować odpowiednie pakiety to żadna sztuka:) A co do IP to do lutego będę miał jeszcze stałe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Póki co poduczę się obsługi tamtego. Głównie zależy mi na nauce jak to wszystko zabezpieczyć, bo zainstalować odpowiednie pakiety to żadna sztuka:) A co do IP to do lutego będę miał jeszcze stałe.

Ze stalym IP mozna się więcej nauczyc.

 

Ed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ze stalym IP mozna się więcej nauczyc.

 

Ale w zasadzie dobrze jak jest via LAN jak w Dialogu a nie USB jak w Neostradzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

1. W neostradzie też można wziąć router czy modem, z którym komunikujesz się via LAN.

2. Czemu właściwie lepiej? Jeśli to nie jest router tylko modem podpinany via LAN to właściwie nie jest ani lepiej ani wygodniej (zakładając, że to komputer testowy jest podpięty do netu bezpośrednio ale jako, że autora wątku raczej nie interesuje konfiguracja tego typu to może spokojnie via LAN podłączyć się pod stacje z Windowsem, która zrobi NAT).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ale w zasadzie dobrze jak jest via LAN jak w Dialogu

Tak właśnie teraz mam, ale w lutym kończy się umowa, a teraz dają zmienne IP (DialNET)...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tak właśnie teraz mam, ale w lutym kończy się umowa, a teraz dają zmienne IP (DialNET)...

 

 

 

tak dają... i o już chyba jakoś od pół roku.. w lipcu brałem chyba neta w dialogu i mam już zmienne :<

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tak właśnie teraz mam, ale w lutym kończy się umowa, a teraz dają zmienne IP (DialNET)...

 

To sie nazywa platforma "ssp" i jeśli tylko będzie to możliwe (a jest) nie daj sobie tego wcisnąć. Będziesz się musiał autoryzować via PPPoE co praktycznie jest cofnięciem sie w rozwoju w stosunku do tego co masz teraz. Ja musiałem wymienić router bo ten co mailem nie obsługiwał PPPoE. Już nie wspominając przygód z Linuxem SUSE.

 

PS. Stałe IP wciąż jest możliwe w Dialogu ale za 12PLN miesięcznie i niestety na tym śmiesznym "ssp"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ja kupiłem kompa z allegro za 30 zł^^ Do tego dokupiłem 10 gb dysk za 20 zł i 128 mb ramu za 15 zł. Razem ma około 180 mb :) I o dziwo uruchamia się Ubuntu :P Myślałem, że wymaga co najmniej 256 ramu a tu poszło na takiej małej ilości :D

 

http://www.rootforum.pl/index.php/topic,8855.0.html

 

Zużycie ramu wynosi 11mb w tej wersji :) Debian 4.0 z xfce po starcie 58mb (bez bajerow)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Stałych IP już nie oferują. Wyłącznie za dopłatą... Co w tym wypadku będzie lepsze - trzymać się dalej dialogu, czy może jednak pomyśleć nad neostradą? Inni dostawcy niestety nie wchodzą w grę. Mieszkam na obrzeżech niedużego miasteczka.

 

A co do serwerka to naprawdopodobniej w sobotę będę miał. Wybieram się do Wrocławia. Wiele firm sprzedaje tam właśnie takie używane DELL-e ;-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Stałych IP już nie oferują. Wyłącznie za dopłatą...

 

Musisz zauważyć jedną ważną sprawę. Można zaoferować Stale IP tak jak masz teraz (pewnie przez LAN) a można to zrobić poprzez ssp (PPPoE) I właśnie to oferują za dopłatą. Pomiędzy Dialogiem a TPSA jest przepaś niezależnie od usługi. W życiu nie wybrał bym TPSA.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie forumowiczow, moj drugi post tutaj, zdaje sie :>

 

Wracajac do dystrybucji linuxa to zadne Ubuntu czy inne Susly i Debiany. Polecil bym czysty i przejrzysty Slackware. Przynajmniej nauczysz sie administrowac a nie klikac w okienka :)

Mam 21 serwerow, kazdy na Slackware. Najslabsza maszyna ma 32MB EDO RAM, 64MB SWAP, 2GB HDD i AMD MMX 200 :) a dla zabawy w LANie polecam chociazby jakis PIII 800MHz i 128RAM.

Stale IP oczywiscie jest wielkim plusem i zawsze milo go miec:)

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przynajmniej nauczysz sie administrowac a nie klikac w okienka biggrin.gif

Ja nie mam zamiaru instalować X'ów :-P Myślałem bardziej o zarządzaniu przez SSH.

 

Na Debianie kiedyś siedziałem, więc będzie mi trochę łatwiej. Obecnie jestem średnio zaawansowanym użytkownikiem Archa.

 

Wracając do połączenie internetowego, to wybrałem Dialog. Jak będę chciał pobawić się kiedyś na poważnie, to zawsze mogę dokupić stałe IP -_-

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

**** DELL POWEREDGE 2300 ****

 

1 x Intel Pentium III 450 MHz

 

256 MB / 2 x 9 GB SCSI

 

Co na to powiecie? :lol: Ile to warte?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jakie wymagania ma Debian bez X'ów? Póki co postanowiłem wskrzesić mojego bardzo starego kompa i zastanawiam się czy pójdzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×