Skocz do zawartości


 

- - - - -

Co powinieneś wiedzieć dotyczącymi choroby, jaką jest liszaj?

Napisany przez kulik86, 09 marzec 2017 · 0 wyświetleń

Istnieje wiele przewlekłych chorób skóry, które są w stanie wyjątkowo uprzykrzyć codzienne funkcjonowanie. Jedną z nich jest między innymi liszaj płaski, który daje brzydkie efekty w postaci brzydkich wykwitów na skórze, które są zlokalizowane w różnych obszarach ludzkiego ciała.

 

Liszaj płaski to po prostu schorzenie cechujące się powstaniem różnorodnych grudek, które zazwyczaj są zlokalizowane na rękach, nogach, paznokciach, jak i  na błonach śluzowych w jamie ustnej. Jeżeli chodzi o jamę ustną to liszaj pojawia się na wewnętrznej stronie policzków i przyjmuje postać białawej siateczki. Mało tego, może on również pojawić się na języku, dziąsłach albo wargach, jednakże dzieje się to bardzo rzadko. W razie choroby błon śluzowych, osoby chore narzekają na opuchliznę oraz owrzodzenia, które utrudniają jedzenie. Liszaj występuje ponadto na paznokciach, które prezentują się ogromnie nieestetycznie. Paznokcie wyglądają wtedy niesamowicie niechlujnie, powstają na nich ślady, mogą dodatkowo zostać uszkodzone.

 

Choroba ta może dotyczyć ludzi w rozmaitym wieku, pomimo tego chorzy to zwykle ludzie mieszczący się w przedziale 30-60 lat. Liszaj najczęściej towarzyszy schorzeniom autoimmunologicznym, takim jak przykładowo cukrzyca - tacy pacjenci są narażeni na niego znacznie częściej. Najczęściej choroba atakuje pacjentów, którzy przeszli wstrząs psychiczny. Leczenie warto wdrożyć jak najszybciej, tym samym w przypadku dostrzeżenia alarmujących sygnałów trzeba jak najprędzej udać się do lekarza specjalisty, jakim jest dermatolog.  • 0